Ce cititi momentan?

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
Harley Quinn
Space Invader
Posts: 47
Joined: 27 Apr 2021, 20:18

Re: Ce cititi momentan?

Post by Harley Quinn »

"Pentru ca e din prima parte in care vedem lucrurile din perspectiva lui Laruelle"

Oops. Di la beutură :D Asta nu schimba faptul ca in roman, natura reflecta adevaratele stari ale personajelor though. So at least I got that part right 8-|

"Dovedeste fara putinta de tagada ca suntem suflete pereche pana la urma, ceea ce e absolut oribil"

Vai, dar e surprinzator ca mai aveai nevoie de dovezi tinand cont ca mi-ai spus după doar doua zile ca sunt ''sufletul tau pereche'', ''persoana care o sa te vindece de singuratate si  de nefericire''  si de ''bla bla bla bla bla bla bla''. 

Anyway...Sper că in noul an nu o sa te mai chinuie nevoia viscerala de a ne discuta pseudorelatia pe forum. But I guess it is too late for that 8-|
Spoiler:
phpBB [video]
User avatar
Harley Quinn
Space Invader
Posts: 47
Joined: 27 Apr 2021, 20:18

Re: Ce cititi momentan?

Post by Harley Quinn »

Nu stiu cum am reusit sa suprapun partea cu the clouds like ''dark swift horses'' pe cea cu ''black clouds were boiling up again'', dar asta am avut in cap cand am scris:

Image
Spoiler:
And I'm so tired of this Who's Afraid of Virginia Woolf inept reenactment. ''...our son is...dead'', ''Requiescat in pace''
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce cititi momentan?

Post by juve3332 »

Ce editie e aia? E a ta personala?
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Ce cititi momentan?

Post by Iavo »

Nu imi amintesc ca lucrurile sa se fi intamplat chiar asa dar nu prea conteaza, stiu ca nu te poti abtine sa nu potrivesti faptele dupa cum iti place tie ca sa pastrezi distanta fata de realitate si eu nu am nici rabdarea si nici intentia sa descalcesc confuziile din mintea ta. Ideea e ca probabil atunci as fi fost convins ca partea cu "suflete pereche" e la fel de minunata ca tine iar acum sunt convins ca e la fel de oribila 8-| (si sunt destul de sigur ca eram ironic cu ambele ocazii) :)) Ma chinuie nevoi viscerale...yeah...right. I'm pettier than that my darling, my only one. Si gata, sunt de acord ca e bine sa terminam de discutat chestii personale pe forum, macar anul asta.

Fragmentul ala cu "dark swift horses" poate sa fie interpretat si ca foreshadowing pentru Consul si relatia lui cu Yvonne, apare si o aluzie la baut acolo ("It slaked no thirst to say what love was like which came too late").

(Si tocmai pentru ca Dostovieski "intelege mult prea profund omenirea" am mari indoieli ca ar fi ajuns el la o concluzie atat de simpla ca "raul este adevarata noastra natura" in ceea ce ne priveste)
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Ce cititi momentan?

Post by Fular »

"frumusețea va mântui lumea" e concluzia din urmă a lui Dostoievski.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce cititi momentan?

Post by ola small dickie »

Probabil era manga
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce cititi momentan?

Post by juve3332 »

Lol, acum ca sunt la calculator vad ca e un Kindle sau ceva asemanator editia lui Harley.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce cititi momentan?

Post by ola small dickie »

eu acum ii vad chipul reflectat in ecran
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce cititi momentan?

Post by juve3332 »

Poate te ia Iavo la bataie. *nici nu vreau sa ma gandesc ce e pe discordul ala*
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce cititi momentan?

Post by ola small dickie »

Ne am mai maturizat si noi, ne am mai linistit, am devenit barbati seriosi, sobri, maturi. Cum le place la femei
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Harley Quinn
Space Invader
Posts: 47
Joined: 27 Apr 2021, 20:18

Re: Ce cititi momentan?

Post by Harley Quinn »

@ Juve It's the Penguin edition. Stiu, stiu, am incurcat doi nori de furtuna. Had my head in the clouds. Off with my head 8-|

Dar e ceva ce nu inteleg. Sa citesti de pe kindle nu e hip enough pentru ''adevaratii cetitori"? Ar trebui eventual sa ma axez pe papirus? Sau ca sa fiu trendy as fuck, pe tablitele de argila?


@Iavo Morala povestii: Testeaza si tu macar o saptamana apele pana sa te scufunzi in viziuni platonice.

"Some rise by sin and some by virtue fall."
Eu am un ''suflet oribil'' and I will ''burn in hell'' pentru ca i-am spus sotului meu despre incercarea ta asidua de a-mi periclita casnicia, iar tie o sa-ti scriem hagiografia pentru ca, dupa cum te-ai laudat emfatic pe discord, iti pierzi ''interesul tocmai daca (femeile) sunt libere." :) Si nu mai vorbesc despre toate detaliile "suculente" pe care le-ai oferit acolo din ''inepuizabila-ti generozitate'' sau despre poza cu mine pe care ai urcat-o tot acolo, fara sa-mi ceri acordul.


Am scris ''poate ca Dostoievski vrea sa spuna prin asta ca raul e adevarata noastra natura". Am scris de asemenea ca respingerea Lizei se poate sa fi fost motivata de dorinta de a o salva. De a o proteja de monstruozitatea de care se simtea capabil. Asta in cazul in care identificase proiectiv 8-| o parte din el cu ea.
Spoiler:
 Image
Spoiler:
Image
Ai citit cartea? Pentru ca autorul loveste mult mai rau decât am aratat eu in eroul sau. Eu chiar am incercat o ''interpretare luminoasa''

Iar daca aveam pretentia ca ofer analize ''substantiale'' sau exhaustive, citeam cateva carti de critica literara, le expuneam aici ''papagaliceste'' si abia atunci am fi fost ''fara putinta de tagada suflete pereche''.


@ Fular "Frumusetea va salva lumea'' e ''ceva ce a spus odata'' Idiotul, nicidecum concluzia din urma a creatorului sau. ''Iar eu sustin ca asemenea idei frivole ii vin acum pentru ca e indragostit.''

Dostoievski vorbeste intr-adevar si in Insemnari despre mantuiri prin ''frumos si sublim'', dar o face intr-un mod (auto)ironic:
Spoiler:
Image
Eu cred ca suferinta e fericirea, salvarea, frumusețea si blestemul tuturor personajelor lui Dostoievski, iar suferinta vine tocmai din raul dinauntru, rau caruia i se abandoneaza cu voluptate.

@OSD Probabil vezi chipul lui Isus reflectat in ecran :) ''Praise Jesus''.


@Juve again Nu inteleg comentariul cu ''poate te ia Iavo la bataie'' si presupun ca nu ma pot astepta la vreo lamurire asa ca-l voi trece la Misterele Universului, editie princeps.

Numai pentru ochisorii lui Iavo
Spoiler:
Pentru ca nu e corect sa-mi refuzi dreptul la replica, hai sa ne reimprospatam memoria si sa analizam impreuna "my dear, my darling one" (check out Nick Cave, O Children :) si din cate îmi amintesc we can't love, we only pretend we do era continuarea mea)...conversatia respectiva si sa depistam ''ironia'' ta si ''mistificarile'' mele :)... Dar pentru ca chiar si o ''cold hearted bitch'' ca mine stie ca nu e etic sa dea copy paste unui mesaj privat nu am sa-l scriu aici. Do I win my pair of wings?
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Ce cititi momentan?

Post by Iavo »

Huh? Poza cu tine pusa de mine pe Discord? Wtf? Tin minte ceva useri intreprinzatori care ti-au gasit profilul de pe goodreads dupa prima poza pusa de tine aici dar eu nu m-am coborat la nivelul cu pus poze ale unor persoane pe Discord fara acordul lor. Cred ca ma confunzi cu altcineva (si nu ma refer la tine).
User avatar
Harley Quinn
Space Invader
Posts: 47
Joined: 27 Apr 2021, 20:18

Re: Ce cititi momentan?

Post by Harley Quinn »

Cand am citit eu, la cateva luni după ce ai scris pe discord: "Asta e poza originala. Nathalie e reala", evident poza fusese stearsa, după cum am aflat ulterior ca se mai procedeaza.  Si  presupun ca ai urcat poza de pe goodreads (cea cu florile) pe care o aveai netaiata, de la mine. Dar cum poza nu mai e acolo nu am nici cum sa dovedesc concret ca ai facut asta, asa ca respectivele cuvinte vor rămâne pe vecie un mister. Si nu mai conteaza oricum.


Spre bucuria multora, mai am doar cateva lucruri de scris despre Insemnari din subterana si inchei.

Daca raul e adevarata noastra natura e o posibila ''concluzie prea simpla'' pentru cartea scriitorului rus, am sa o preschimb in termeni dostoievskieni: "Desfraul", "mocirla", "desfatarea din prea clara constiinta a injosirii " sunt poate adevarata noastra natura.

"Noua pana si oameni ne e greu sa fim-oameni cu trup propriu si sange adevarat; ne e rusine de asta, socotim ca-i un lucru de ocara si ne tot incapatanam sa fim un fel de oameni  universali, ceva ce inca nu s-a  pomenit. Suntem nascuti morti, de fapt de mult nu ne mai nastem din parinti vii si asta ne place din ce in ce mai mult. Prindem gust. Curand vom scorni o modalitate de a ne naste cumva din idee. Dar ajunge nu mai vreau sa scriu din Subterana." Asa ''concluzioneaza'' Dostoievski, Insemnarile.

Contemplarea frumusetii poate oferi un refugiu temporar, insa nu poate permanenta insufletirea unor suflete moarte. Artistii care au creat cele mai frumoase opere de arta au avut si cele mai violente vieti interioare. Asadar daca frumosul, arta, ''sublimul'', iubirea sunt doar un popas de o clipa pentru un suflet plictisit sau daca o opera de arta transfigureaza doar pe hartie sau doar pe panza sau numai in marmura tumultul interior al artistului, fara a-l modifica si inauntru, catharsis-ul petrecandu-se doar pe jumatate, poate ca  suntem intr-adevar nascuti morti. Poate ca suntem intr-adevar cu neputinta de salvat de noi insine.


"Odata mi-a venit chef sa ma indragostesc cu de-a sila, ba chiar de doua ori. Si doar am suferit domnilor, va incredintez de asta. In adancul sufletului nu-ti vine sa crezi ca suferi, licareste rasul poznas, dar totusi sufar, ba inca in modul cel mai adevarat, in toata legea; sunt gelos, imi ies din fire. Si totul din cauza plictisului domnilor, totul din cauza plictisului; inertia ma strivise(...)Apuca-te de urat sau de iubit, numai ca sa nu stai cu mainile in san. Poimaine, cel mai tarziu, vei incepe sa te dispretuiesti pentru ca cu buna stiinta  te-ai tras singur pe sfoara. Drept rezultat: basica de spuma si inertia."



Iar ''subterana'' din care scrie autorul poate fi inconstientul 8-|, examinat cu sinceritate:
Spoiler:
Image
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Ce cititi momentan?

Post by Iavo »

Presupui gresit. Nu am "urcat" nicio poza cu tine sau cu oricine altcineva acolo. Nu imi aminteam contextul cu "asta e poza originala", am cautat acum. Conversatia era despre faptul ca aveam doua conturi acolo pentru ca imi schimbasem telefonul in ziua aia si facusem un cont nou din greseala. Cativa useri incepusera sa glumeasca ca unul din ele e Nathalie. "Asta e originalul. Nathalie is real". Asta am zis eu si ma refeream la cont. Cam asta e marele mister nerezolvat dar ce sa spun, ai in continuare incredere in concluziile din capul tau, e mult mau comod asa.

Trebuia sa lamuresc macar chestia asta, nici nu o sa ma complic cu restul "interpretarilor" si promit ca e ultima oara cand discutam chestii de genul aici.

Despre "Amintiri din subterana" dupa ce o citesc, oricum stiam cate ceva despre personajul de acolo, mi se pare in principiu absurd sa crezi ca concluziile lui despre oameni sunt concluziile lui Dostoievski si orice pronuntare de genul "adevarata natura a oamenilor e X" nu are cum sa fie decat o simplificare superficiala. Oamenii sunt inepuizabili intr-un sens. Nu poti sa crezi ca Dostoievski i-a si "cunoscut in profunzime" si descifrat total in acelasi timp. Ma rog.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce cititi momentan?

Post by juve3332 »

@Harley: Am uitat sa raspund. Din pacate, cred ca unele controverse de care inteleg ca Discord-ul a luat marturie ti-au colorat perceptia despre forum. Intrebarile mele erau nevinovate, fara vreun sens ascuns ori implicita ironie. Am vazut prima data poza pe telefon, in conditii improprii, si eram curios ce editie citesti (am o mica obsesie pentru cartea respectiva), crezand ca e vorba de una fizica. Abia apoi mi-am dat seama ca este digitala, cand am intrat pe thread ulterior. Cand spune editie, ma refeream efectiv la tiparitura (adica editura, coperta, formatul etc), nu la o editare anume a textului. Editia definitiva a fost stabilita de Lowry, desi au supravietuit povestirea initiala de la care a plecat romanul (disponibila) si cateva alte variante cu modificari minore (neaccesibile publicului larg). Prima versiune terminata a manuscrisului a ars intr-un incendiu.

Comentariul cu Iavo era o gluma, probabil nesarata, pe care mi-am permis-o adunand niste firmituri de pe aici din care am inteles si eu ca s-a derulat un mic ping-pong lacrimogen intre voi pe sus-numitul Discord. Cam atat, nimic lezant.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce cititi momentan?

Post by McWilliams »

Daca printre ce cititi, dati peste ceva citit de altcineva (a.k.a. audiobook) intr-o voce placuta, dati drumul la recomandari. Nu ca-s cool, rad sau with the flow, dar reusesc sa imperechez mai usor un audiobook cu o activitate monotona (si, in consecinta, sa obtin timp pentru lecturat) decat sa imi fac timp liber pentru citit.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Ce cititi momentan?

Post by Mărar »

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy - Narat de catre Douglas Adams el insusi; are o voce foarte placuta, exista si o versiune narata de Fry, probabil ca e buna si aia.
Pale Blue Dot - Narat de Carl Sagan - https://www.youtube.com/watch?v=GO5FwsblpT8
The Seflish Gene, The Blind Watchmaker - narate de Richard Dawkins & Lalla Ward (dar ma cam enerva vocea ei tbh). Bine, pot sa jur ca am ascultat si The Extended Phenotype, dar nu o gasesc momentan in varianta audio, deci probabil ca pe aia am citit-o.

(da, am bifat ateu la recensamant, cum de ti-ai dat seama?)
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce cititi momentan?

Post by ola small dickie »

E o recomandare de carte de fapt, inca nu o am dar vreau sa o cumpar

Farmecul vietilor distruse. Cateva reflectii despre ratare
Angelo Mitchievici Editura Humanitas

https://humanitas.ro/humanitas/carte/fa ... r-distruse

Si recenzia lui Stanomir

https://www.lapunkt.ro/2022/05/angelo-m ... a-ratarii/
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce cititi momentan?

Post by ola small dickie »

Stanomir in recenzie: poate cea mai omenească dintre condiţii, aceea a ratării.

Frumos
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce cititi momentan?

Post by Mahdi »

Amazon o să închidă Book Depository:

https://www.theguardian.com/books/2023/ ... nline-shop

Image
REMEMBER CITADEL
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests