Fallout 4

Discuții axate pe jocurile RPG.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Fallout 4

Post by McWilliams »

De unde rezulta ca trebuie sa te epurezi singur. Vinzi bilete la shou?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Fallout 4

Post by Doc »

L-am inceput, sunt un grasan fara putere, dar norocos si cu perceptia ridicata.

De departe cel mai interesant inceput... de la nici nu stiu de la ce joc n-am mai fost atat de enervat. O sa le rup capul la toti, asa grasun cum sunt.
Si ce apropo finut la lagarele nazistilor... si pe "aia" o sa-i extermin, ce-o mai fi ramas din ei...
Spoiler:
pofiti la dezinsectie... va arat eu voua dezinsectie... :x
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1176
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Fallout 4

Post by Cimitri »

Doar de curiozitate, asa ti-ai facut tu caracterul sau ai randomized stats de fiecare data cand incepi?
Image
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Fallout 4

Post by Doc »

Trag la sorti, primul caracter tras primeste 6 puncte, al doilea 5, 4,3,2,1 :) Cat despre chubbyness, m0am gandit sa semene nitel cu mine :)
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3064
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Fallout 4

Post by MC »

Am 35 de ore jucate si inca n-am avansat deloc in questul principal.
Joc axat pe stealth/range attack/crafting.

M-a prins gunoiul asta de joc ceva de speriat...
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1176
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Fallout 4

Post by Cimitri »

Pai se ce ai facut in alea 35 de ore?Numai crafting? Ti-ai facut ferma si ai privit cum creste iarba?
Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Fallout 4

Post by TG »

Din experiența mea cu ultimele jocuri Bethesda, e ok să ai și 90 de ore fără să te atingi de quest-ul principal. Sau vreun quest for that matter, plimbările sunt mult mai interesante. Mi se pare că în F4 s-au prins și ei de asta, lol.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3064
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Fallout 4

Post by MC »

Cimitri wrote:Pai se ce ai facut in alea 35 de ore?Numai crafting? Ti-ai facut ferma si ai privit cum creste iarba?
Questuri secundare plus ce a zis TG.
Iar faptul ca joc cat mai stealth adauga la timpul in care completez un quest.

Mi-am facut si ferma :D si mai revin din cand in cand in Sanctuary unde mai construiesc cate ceva pentru oamenii de care mi-am propus sa am grija. Fac destul de mult role play... :P
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Fallout 4

Post by Doc »

Eu intr-o ora abia am iesit din baza, dupa ce am tras de orice buton, am cules orice, am citit totul samd. Si un pic de Red Menace :)
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3064
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Fallout 4

Post by MC »

Dai bataie nu pierde vremea peacolo ca sunt destul chestii mancatoare de timp mult mai interesante. :D
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Fallout 4

Post by Doc »

M-am desprins greu de nevasta-mea :) sentimental, ce vrei :p
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Fallout 4

Post by Doc »

MC wrote:Dai bataie nu pierde vremea peacolo ca sunt destul chestii mancatoare de timp mult mai interesante. :D
Mare dreptate ai avut. Ala care a inventat craftingul in F4 n-a fost om normal :) In furia mea distructiva, am luat o surubelnita si am demontat TOTUL, in afara de casuta mea. Vorba aia, casa parinteasca nu se vinde... Acum astept emanatiile creatoare...
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3064
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Fallout 4

Post by MC »

I know the feeling. Acuma am lasat un pic deoparte craftingul de structures and shits si m-am apucat sa imi upgradez armele cat pot de mult investind puncte doar in perk-urile specifice.
De asemenea am inceput sa ma afund destul de mult in questele specifice factiunilor (in special Minuteman si Brotherhood of steel). Imi place la nebunie ca te poarta prin tot felul de locatii interesante. :D
Quite addictive game...
Esett
Space Invader
Posts: 45
Joined: 28 May 2014, 11:29

Re: Fallout 4

Post by Esett »

Baieti trebuie sa intelegeti ca doar din cauza ca va place ceva nu inseamna ca e si bun.

Fallout 4 imi aminteste de un nepot mai special. Trebuia sa plecam undeva si vruia sa isi ia toate jucariile. Am spus ca are voie sa ia una singura. A ales, dintr-un numar impresionant de jucarii, o cutie goala. Pe bune. La 7 ani.

Fallout 4 e acea cutie goala. Nu are nimic sau aproape nimic in ea. Pana si o cutie goala e plina cu aer. Are o culoare. Poti sa o pui pe cap si sa zici ca esti un cavaler. In fine.

In timp ce alte jocuri chiar se chinuie sa ofere ceva Bethesda ofera aceeasi cutie goala, de ani de zile. Si toti fanii lor umplu respectiva cutie cu tot ce vor ei. Si aici e si geniul lor si cruzimea absoluta. Pentru ca vand o cutie goala cand ar putea sa puna ceva in ea.

Realitatea obiectiva este ca Fallout 4 este un jeg. O jignire adusa seriei, pe care aproximativ jumatate din fanii Fallout 3 o urasc, conform metacritic. Nu exista nici un motiv sa fie aparat. Trebuie criticat brutal. Trebuie jignit, manjit, urat. Pentru ca altfel exista o singura directie.

De la o cutie goala vom primii data viitoare doar aerul din cutie.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3064
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Fallout 4

Post by MC »

Eu nu am jucat niciun joc Fallout. Nici macar 3 sau New Vegas desi am toata seria (inclusiv primele) cumparate atat retail cat si pe Steam. In schimb am jucat putin Skyrim care nu m-a prins nici pe departe precum Fallout 4.
Imi place foarte mult Fallout 4. Putea sa se numeasca si Pink Poney 4 ca imi placea la fel de mult.
Nu stiu despre ce cutie goala vorbesti :) Eu am 50 de ore jucate si inca nu m-am plictisit. Faptul ca esti aruncat pe o harta si apoi esti lasat in plata Domnului sa faci ce vrei pentru mine ce cel mai misto lucru. Fallout 4 chiar asta face, la fel ca GTA V, Witcher 3, Skyrim etc etc.
Esett wrote:Baieti trebuie sa intelegeti ca doar din cauza ca va place ceva nu inseamna ca e si bun.
Iar tu tre sa intelegi o chestie. Faptul ca ceva imi place mie inseamna ca e bun pentru mine. Nu ma intereseaza ca e bun sau nu si pentru altii. Si nici nu ma intereseaza sa fiu obiectiv in aprecierea jocului pentru ca nu scriu review din perspectiva unui jurnalist care are datoria de a fi obiectiv.
E un produs pe care il consum si care imi place.
De asemenea nu ma intereseaza sa fiu vreun razboinic care sa apar industria si sa pedepsesc producatorii. Nu imi place ceva nu cumpar.
Nu ma intereseaza nici ca obiectiv Fallout 4 e "jeg de joc". La ce raportezi aceasta obiectivitate? Tehnic jocul ruleaza impecabil. In 50 de ore am intalnit doar niste bug-uri minore. Restul aspectelor tin de subiectiv.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Fallout 4

Post by Doc »

Esett wrote: Realitatea obiectiva este ca Fallout 4 este un jeg. O jignire adusa seriei, pe care aproximativ jumatate din fanii Fallout 3 o urasc, conform metacritic. Nu exista nici un motiv sa fie aparat. Trebuie criticat brutal. Trebuie jignit, manjit, urat. Pentru ca altfel exista o singura directie.

De la o cutie goala vom primii data viitoare doar aerul din cutie.
Realitatea TA obiectiva e ca e un jeg. Esti liber sa-ti iei pastilele in realitatea ta, pana te bagi in realitatea mea. N-ai ce sa cauti in realitatea mea, cu parerile tale. I-auzi la el, "fanii lui F3", la randul lui alt "jeg" pentru fanii F1-2. Si daca mie o sa-mi placa aerul din cutie, ce o sa faci? Realitatea obiectiva o sa fie ca o sa-ti plezneasca inima? Bloody Mess, baby, all the way...

Ce haiosi sunt toti turbatii care nu inteleg conceptul simplu de sand-box.
Cata
Zergling
Posts: 137
Joined: 10 Mar 2014, 16:36

Re: Fallout 4

Post by Cata »

F3 a fost o mizerie comparativ cu F4. Sa-l compari cu 1 sau 2 nici nu se pune problema.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Fallout 4

Post by McWilliams »

Mie mi-a placut si mizeria aia. Ca era printre primele din genul ei (sandbox in a post-apocalyptic world).
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Cristi
Headcrab
Posts: 63
Joined: 2 Mar 2014, 23:05

Re: Fallout 4

Post by Cristi »

@ Esett
Mi se pare interesanta metafora cu cutia, jocurile de la Bethesda chiar asta sunt pentru mine, niste cutii. Tu le vezi goale, eu le vad pline cu tot felul de cuburi, prisme, cilindri dintre care folosesc ce vreau si ignor ce vreau. Pentru asta le cumpar. Asa a fost si Morrowind, dpmdv cel mai bun joc al lor. Au schimbat de-a lungul timpului focusul spre actiune, au schimbat interfete, mecanici de lupta, character stats, dar esenta retetei lor ramane mereu aceeasi, ia bre o lume mare cu tot felul de chestii misto in ea, fa-ti un personaj asa cum ai chef si exploreaza the shit out of it pana te plictisesti. Pentru tine asta pare sa fie un lucru rau, pentru mine alegerea nepotului este chiar interesanta si laudabila. Inseamna fie ca are mai multa imaginatie, fie ca este un spirit practic, in orice caz poti face mult mai multe chestii diferite cu o cutie decat cu o masinuta cu cheie.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Fallout 4

Post by Doc »

McWilliams wrote:Mie mi-a placut si mizeria aia. Ca era printre primele din genul ei (sandbox in a post-apocalyptic world).
Amen to that. Si acum imi amintesc feelingul ala de cand am iesit din Vault si am urcat primul delusor din fata intrarii, de unde se vedea pana hat, departe.

'zda ma-sii, unde dracu te-ai dus, tata!?!?!
Post Reply

Return to “Role Playing Games”

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 3 guests