Ce filme am mai vazut

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Spider-man Far from Home - Postarea lui pătrunjelu mi-a amintit că a apărut următorul film spider-man. L-am văzut acum și... ok, deci aveau dreptate cei care spuneau că filmele cu supereroi sunt ca un carusel pentru că mi s-a părut foarte ciudat cum intră direct în pâine și trece dintr-o scenă în alta. Not sure how I feel about this, cred că mi-a plăcut mai mult Homecoming din cauză că avea o structură mai tradițională. Ce m-a deranjat e că se leagă de celelalte filme, eu n-am văzut avengers, infinity war și ce a mai fost. Știu doar de Thanos memes.

Glumele oarecum hit or miss, dar la câte sunt trebuie să-ți placă măcar câteva. La început mi s-a părut extrem de lame povestea și antagoniștii elementals, am crezut că-i un sequel foarte phoned in. După m-am simțit puțin stupid :lol:

Foarte tare finalul cu Daily Bugle și revenirea acelui personaj.

Annihilation - aici Mărar mi-a adus aminte că-l aveam de un an în calculator. E ca un companion piece la Under the Skin. La cât mai multe filme indie sci-fi horror zic :D Cred că ar trebui să revăd Stalker.

Watch it! E foarte șmecher.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce filme am mai vazut

Post by juve3332 »

Eh, nu e chiar indie. E facut de Netflix si, de fapt, nici nu trebuia sa apara pe platforma initial. As zice ca Under the Skin e superior oricum in tot, chiar daca apartine de un cu totul alt sub-gen.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Dead Space Downfall

Un anime (not made in Japan) prequel la Dead Space 1. E drăguțel. Monștrii nu prea se traduc bine în animație (arată ciudat la fps de anime), în special aia care învie cadavre. Cam suferă pe alocuri de videogame adaptation sickness. O fi și flappy monștrii aia un simptom.

E ultra-violent which is nice. Dacă nu știi nimic de joc poți să-ți închipui că-i unul din OVA-urile alea. E atmosferic și durează un pic până apar monștrii pe ecran. Mi-a plăcut/10
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Magicake »

Ford v Ferrari, tare de tot si nu sunt car person :lol: Merita laudele pe care le-a tot primit.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Ce filme am mai vazut

Post by ne0lith »

^ N-au gasit un nume mai putin retardat, intreb si eu.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Mahdi »

Ba da.
Titled Le Mans '66 in the UK and other territories
REMEMBER CITADEL
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Ce filme am mai vazut

Post by ne0lith »

I give up
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Magicake »

Am vazut ultimul star wars.

phpBB [video]
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Bogdan »

Frozen 2. Mai slab ca primul, dar OK. In prima jumatate au aruncat prea multe chestii care nu aveau sens pe loc, dar apoi s-au legat spre sfarsit. Ma mira ca asa se fac filmele pentru copii acum.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce filme am mai vazut

Post by ola small dickie »

:lol: am fost la asta 3d cu sotia si ficamea. De atunci tot cumpar produse cu personajele djn frozen :lol: cat despre film pt mine a fost bine ca macar am avut o galeata de floricele
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce filme am mai vazut

Post by ola small dickie »

am vazut 21 jump street. probabil ca aveam asteptari cam mari, ma gandeam la superbad care mi-a placut foarte mult. 21 jump street mi s-a parut cam boring, cam meh, am si adormit pe final. foarte putine momente amuzante. n-am inteles ce au vrut cu chanung tantrum ala sau cum il cheama, in afara faptului ca din cate am inteles de la nevastamea cel putin, ar fi sexy. mi s-a parut total neamuzant actorul si out of place in filmul asta.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Ce filme am mai vazut

Post by tnt »

Am vazut 1917

Holy shit, din punct de vedere tehnic mi se pare unul din cele mai bune si ingenioase filme pe care le-am vazut. Filmare continua (sau iluzie de) in real time, iar asta intr-un film cu sute de extras; au avut foarte putine takes pentru care s-au antrenat 4 luni de zile si am fost surprins sa aflu ca unele faze spectaculoase au fost de fapt greseli pe care au decis sa le pastreze in film. Cred ca mai merg o data sa-l vad. Foarte imersiv. Also, au folosit lumina naturala mai tot filmul cu exceptia catorva scene, pentru una din ele au montat un bloc intreg de reflectoare pentru a lumina un sat. Camera mutata seamless de pe o macara pe alta in real time etc. Acum nu stiu ce a fost mai impresionant, filmul sau modul in care au reusit filmarea si sincronizarea cu fiecare detaliu.

Trebuie musai vazut la cinema.

Spoiler for cum a fost filmat - SPOILERS!:
phpBB [video]
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce filme am mai vazut

Post by ola small dickie »

Am vazut parasite

Acum il inteleg pe trump :lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Triggerix »

Elaborează.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by TG »

Sau mai bine nu. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Mahdi »

Nu dați spoilere, că nu l-am văzut încă.
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by TG »

Îl văzusem înainte de hype, am fost plăcut surprins de premiile câștigate. Păcat că alte filme din Asia care meritau poate și mai mult atenția, nu au primit-o, în anii respectivi. Nu că ar reprezenta oscarul ceva relevant pentru calitatea cinematografică, dar contează pentru oamenii implicați. Și în cazul asta a meritat și doar ca să vezi indignarea average Joe-ului spălat pe creier de același scenariu de duzină premiat în aproape fiecare an.

Mă rog, înțeleg motivele și backing-ul de care a avut parte, e trist că numai cu suportul miliardarilor americani poate ajunge un film străin în față. Dar na, e de așteptat.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce filme am mai vazut

Post by DANiel »

Eu am ajuns de parere ca nu are rost sa iti mai bati capul cu premiile si chestiile de genul asta, sau sa te dezamageasca faptul ca unele filme nu ajung la Oscar and shit. Nu am vazut Parasite, nu pot sa imi dau cu parerea, si pana nu o sa vad The Lighthouse/Honey boy/The peanut butter Falcon nu o sa imi dau cu parerea nici despre ce putea sa ajunga, dar cu mana pe inima o spun ca Joker a fost interesant, dar nici chiar asa.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

TG wrote: 24 Feb 2020, 14:53Mă rog, înțeleg motivele și backing-ul de care a avut parte, e trist că numai cu suportul miliardarilor americani poate ajunge un film străin în față. Dar na, e de așteptat.
eli5? Am încercat să caut pe google, dar nu pot să găsesc decât ce opinie are Trump despre film 🙄 thanks mainstream media, chiar mă interesează toate beșinile lui Trump
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by TG »

"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests