Ce filme am mai vazut

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce filme am mai vazut

Post by juve3332 »

E cam prafuit. N-are nicio scena memorabila (ma refer la executie tehnica, in primul rand, dar asta e diferenta dintre un Spielberg la apogeul resurselor si baietanul asta Mangold sau cum il cheama, care probabil ca ar lua licenta cu Dial of Destiny...si cam atat) si nu reuseste sa creeze prea mare tensiune. E un film de aventura decent, dar care n-o sa ne mai spuna mare lucru peste cateva luni.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Ce filme am mai vazut

Post by rdo »

Tu in numele cui vorbesti acum? :)))

"N-o sa ne mai spuna nimic".

Care "ne"?

Speak for yourself, buddy
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce filme am mai vazut

Post by juve3332 »

Te las pe tine sa decelezi fina constructie a acestui exercitiu de excelenta in cinematografia populara...
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Ce filme am mai vazut

Post by rdo »

Pedantule
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Ce filme am mai vazut

Post by tnt »

juve3332 wrote: 16 Jul 2023, 17:29 E cam prafuit. N-are nicio scena memorabila (ma refer la executie tehnica, in primul rand, dar asta e diferenta dintre un Spielberg la apogeul resurselor si baietanul asta Mangold sau cum il cheama, care probabil ca ar lua licenta cu Dial of Destiny...si cam atat) si nu reuseste sa creeze prea mare tensiune. E un film de aventura decent, dar care n-o sa ne mai spuna mare lucru peste cateva luni.
Eu nu am nevoie de scene memorabile in Indiana Jones. Am vrut IJ si am primit IJ, start to finish. Action packed Indie style. Regia putea la fel de bine fi Spielberg, nu mi-am dat seama ca a fost altcineva. Stilul a fost acelasi, muzica aceeasi John Williams. What's not to like?
Vara trecuta revazusem toate filmele IJ, deci inca sunt in tema cu ele, si pot zice ca IJ5 e cel mai fain din toate. They didnt age that well the others actually...

Si, de fapt, cum adica nicio scena ca lumea? Cea de inceput in Germania nazista cand el e tanar e f reusita, mai ales secventa cu trenul. Pacing, lumini, muzica, all top notch. Calatoria in timp eronata, also, very fun touch. Aproapre tot restul filmului a fost actiune faina stil Indiana.

Anyway, I had a blast.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce filme am mai vazut

Post by juve3332 »

E ciudat, spui ca nu te intereseaza deloc regia, scenele memorabile etc, dar nu intelegi de ce lumea stramba din nas. Primele IJ (mai ales primul, evident) au avut detalii de structura care au facut diferenta si le-au transformat in probabil cele mai bune filme de aventura de la Hollywood. IJ5 e la fel ca orice film de actiune din ultimele decenii. Nu e rau, dar n-are nimic original sau mai rasarit. Foarte bine ca te-ai distrat, si eu m-am distrat, dar asta nu ma opreste sa-l cataloghez ca mediocru.

Da, nu mai vazusem o bataie pe tren, cu personajele fugind intre vagoane. Compara asta cu scena in care descopera idolul de aur in jungla. Cam asta e diferenta.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Magicake »

Am fost la Gran Turismo, simpatic filmul. Nu e la nivelul lui Ford vs Ferrari dar e ok.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Magicake »

Spoiler for D&D Movie si BG3:
I found it :-D
Image
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Ce filme am mai vazut

Post by tnt »

Am fost la Napoleon. Cam dezamagitor. As fi preferat sa nu fi urmarit mai toata viata lui, alergand de la un detaliu la altul cu viteza luminii. No pacing, no climax, plictisitor. Geez, just focus it on a specific part. E ca genul ala de proiect la scoala unde in lipsa de interes spui cate ceva din toate fara sa te axezi pe nimic.
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Ce filme am mai vazut

Post by DreadWing »

tnt wrote: 26 Nov 2023, 22:37 ...alergand de la un detaliu la altul cu viteza luminii...
Aceeași impresie mi-a lasat-o și mie; părea mai potrivit pentru o mini serie.
Merită, totuși, văzut pentru Joaquin Phoenix și pentru o trecere în revistă a epocii.
Mi s-a părut bine reprezentată atmosfera Revoluției Franceze.
Pe de altă parte, acuratețea istorică nu a fost o prioritate pentru Ridley Scott.
De asemenea, e de mers la o sală Dolby (Atmos și Vision).
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: mac85 and 23 guests