Ce filme am mai vazut

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce filme am mai vazut

Post by ola small dickie »

mi s-au parut foarte misto primele 2-3 minute ale filmului, cu wirelessul. a inceput promitator, eram optimist. de altfel cred ca alea-s momentele mele preferate din film, primele minute.

Apoi, cand incep sa aiba loc contactele intre cele 2 familii si evenimentele ulterioare pe mine nu prea m-a mai prins sau fascinat cu nimic. Destul de plictisitor chiar, plus unul doua clisee de am invartit ochii putin spre tavan. Filmul e metaforic dar chiar si asa contactele dintre cele 2 familii mi s-au parut prea neverosimile, prea grosiere, si fara prea mare zvac, umor, subtilitate sau inteligenta. Poate as fi trecut peste asta daca filmul ma amuza, dar nici aici n-a reusit (cu exceptia excelentei scene la inceput de care am zis).

Mi s-a parut okish, dar nu vreo capodopera sau vreun film care sa intre pe lista mea de preferate.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Triggerix »

Parasite este un film foarte bun. Tocmai l-am revăzut. Nu poți să spui că nu există subtilitate. Ideea era ca familiile să fie niște caricaturi ale claselor sociale pe care le reprezintă.
Spoiler:
Spre exemplu scena cu soțul și soția pe canapea. Inițial când au găsit chiloții respectivi în mașină se dădeau indignați și chiar dezgustați ca apoi să aibă fantezii sexuale despre asta. Pentru că pentru ei sărăcia și starea socială respectivă este un fetiș, nu ceva real, palpabil și care te afectează profund.
Asta făcând referire la o singură scenă, pot să fac o analiză a întregului film. Există subtilități și scene amuzante, dar e un al stil față de cele clasice. Unor oameni nu le place umorul negru al britanicilor, asta nu înseamnă neapărat că nu e bun.
Nu știu dacă ai mai văzut alte filme coreene, dar la ăsta îți recomand să te mai uiți o dată. Poate observi lucruri pe care le-ai ratat la prima vizionare.
Also: CTP: Regizorul filmului „Parasite” a reușit să creeze un sentiment inclasabil, un lucru foarte greu în artă
Lulz.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce filme am mai vazut

Post by ola small dickie »

Nu m au prins caricaturile celor 2 familii si nici interactiunile dintre cele 2 familii. Caricaturizarea ambelor mi s a parut lipista de finete si de umor. Poate o sa l revad doar conjunctural, altfel nu sunt intrunite deloc elemente pt mine pt a mi starni dorinta de a l revedea.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Triggerix »

Are și CTP o dată dreptate și nu ești de acord cu el. Feels bad man.

Image
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce filme am mai vazut

Post by ola small dickie »

Eh a mai dat o in bara si cu alte ocazii
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by TG »

ola small dickie wrote: 24 Feb 2020, 18:36 Nu m au prins caricaturile celor 2 familii si nici interactiunile dintre cele 2 familii. Caricaturizarea ambelor mi s a parut lipista de finete si de umor. Poate o sa l revad doar conjunctural, altfel nu sunt intrunite deloc elemente pt mine pt a mi starni dorinta de a l revedea.
Un sentiment comun îmi imaginez, mai ales printre cei care nu gustă filmele coreene. Cu toate că Parasite e o extrapolare a temelor prezente des în această parte de cinema, e spart în firmituri mai mici, ușor de digerat de audiența internațională. Mi se pare un accident fericit premierea sa, mai ales într-un an cu mega fenomenul activiștilor de canapea Joker (un film ok de altfel).

E amuzant, apropo de CTP, zicea de Birdman și Spotlight, fix alea sunt celelalte 2 filme din istoria recentă cu care nu pot să zic că mi-a fost rușine la Oscar. Poate mai puțin Spotlight dar oricum... o fi fumat sau ceva, de le nimerește. Hehe.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce filme am mai vazut

Post by ola small dickie »

Lui ctp daca retin corect i a placut si gravity. Film la care eu am alternat constant intre a mi da pumni in cap si a izbucni in ras de cat de cretin e ceea ce vad
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by TG »

Înțeleg ce zici, și eu cred despre alții că au dreptate numai când sunt de acord cu mine. Mi-am amintit că am uitat să bag un jab la adresa Superbad de pe pagina anterioară. Cum :P :P să-ți placă Superbad?
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce filme am mai vazut

Post by ola small dickie »

stai sa vad daca gasesc parerea lui ctp despre John Wick

aoleu nu ti-a placut nici Superbad. ok,am aflat destule
Last edited by ola small dickie on 24 Feb 2020, 18:57, edited 1 time in total.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Apollyon
Pig Cop
Posts: 891
Joined: 9 Nov 2014, 19:39

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Apollyon »

Deci n-are nicio legatura cu anime-ul Parasyte? I am disappoint
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Chiar mă gândeam acum că doar eu îmi amintesc de anime când aud de film :lol:
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by TG »

A fost la fel și la mine, dar nu, există variantă live action și la anime însă. Nu știu să zic cât de reușită, probabil nu foarte spre deloc.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Triggerix »

Eu așa am aflat de el. Am văzut poster la cinema și m-am mirat că dau live-action-uri la cinema mai nou. :lol:
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce filme am mai vazut

Post by DANiel »

Aladdin- filmul

Cel mai prost film posibil văzut în ultima perioadă de timp. Efectiv, prost. Marea problemă a filmelor de genul ăsta este că animalelor nu le poți oferi expresii faciale umane care să capteze totul când te străduiești să faci totul cât mai realist. Bine, asta este cea mai mică problemă. problema cea mai mare este că îți pare mai mult situat in India decât într-un mediu arabic, actorii nu au treabă cu mediul și coloana sonoră este mult sub cea folosita in animație. I know, vrei să îl pui pe Will Smith să cânte, dar dacă nu sună mai bine decât ce a fost înainte, este degeaba.
Ironic, Will Smith este singurul care măcar se potrivește pe rol. Indeed, nu are rost să îl comparăm cu Robin Williams dar măcar reușește ceva.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

https://vimeo.com/184068444

phpBB [video]


Found randomnly fiindcă cineva a făcut un colaj pentru un radiohead song din el (aici). Drăguț.

Tot așa am aflat de Metropia (cineva a făcut un music video), însă filmul nu a fost la fel de mișto sau original cum e vizual.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by joonior_bmf »

The Gentlemen
Din trailer, credeam ca va fi o revenire la filme de nivelul Lock Stock sau Snatch. Dar dupa un stint de vreo 10 ani in fantezism, Ritchie si-a iesit din mana. Nu ca filme despre Sherlock Holmes sau King Arthur intr-un stil similar ar fi o idee rea neaparat, dar poate nu pe mana lui. Ar merge cu un Edgar Wright. Poate The Gentlemen e un caz de "playing it safe", mult prea comun in ziua de azi, ca nu cumva IdPoles/SockJews sa se arda la cur pentru vreo gluma. Sper sa fie doar ceva "de incalzire", preludiu pentru un film mai ca lumea. Poate sequel-ul la Rock'n'Rolla sau ceva. Ii dau un 7. De incurajare.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Ce filme am mai vazut

Post by ne0lith »

The Platform

Filmul incepe foarte frumos, cu alegorii privind clasele sociale, egoismul oamenilor, conflictele si aruncarea vinei dintr-o parte in alta ce apar in situatii de criza, astfel incat dupa primele 30 minute m-am gandit ca am intr-adevar in fata un horror inteligent si mai profund decat majoritatea. Din pacate toata treaba se duce rapid la vale de la un punct cand devine un thriller slab cu probleme de ritm si suspans si un final execrabil. O sansa foarte buna ratata, dar per total ma bucur ca mi-a starnit imaginatia in prima jumatate :lol:
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Mărar »

phpBB [video]


Multe detalii pe care nu le-am prins la prima vizionare.

Sau pe care nu aveam de unde sa le stiu: https://foreignpolicy.com/2020/02/21/ko ... g-joon-ho/
For those familiar with a typical career trajectory in South Korea, those terms reveal a whole world of middle-class failure—reflecting economic hopes and tragedies that still resonate throughout the country.
The massive increase in the number of chicken joints was a direct result of the 1997 Asian financial crisis, which fundamentally reorganized the South Korean economy in a manner similar to that the 2008 financial crisis did with the U.S. economy.
Bong implied an entire backstory for his basement dwellers: The patriarch once had a decent job and then started a chicken joint after being laid off. Then the chicken joint failed when five other people opened similar restaurants around them.
The words “fried chicken” and “king castella” can easily be missed in Parasite, but their implications are chilling. They signify that the Kim family, for all their desperate poverty, were once regular members of the middle class. The movie uses other small devices to indicate this point—for example, the father Ki-taek’s manner of speech, which is proper to the point of being theatrical, or the mother Chung-sook’s silver medal as a hammer throw athlete. All this plants a seed of quiet anxiety for viewers who know what those words imply: Even if you lead a comfortable life today, you could find yourself in the Kim family’s basement tomorrow.
*looks outside at the impending crisis*

This is fine.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Dead Space Aftermath - Oh boy :lol: Animație 3D goofy cu personaje care arată ca piese lego, yep.
Spoiler for samples:
Image
Image
Image
Image
În afară de asta filmul este legat prin mărturiile a patru personaje care povestesc ce s-a întâmplat pe nava lor (thing found, everyone dead, you know the drill), însă here's the thing: fiecare segment este animat cu un alt stil de animație 2D (da, povestea principală e 3D, restul 2D). De ce? Nu știu, din motive artistice probabil (aș putea specula că fiecare segment a fost realizat de altă echipă, iar la final l-au cusut cum a făcut Frankenstein cu creația lui).

To be fair, poate au făcut așa pentru că fiecare personaj are modul lui de a percepe realitatea. Asta ar explica de ce personajele arată diferit în fiecare segment, de ce uneori aceleași evenimente se desfășoară altfel și poate și de ce unul din personaje e de culoare în memoria lui, dar în main story 3D el este alb.
Spoiler:
Image
Image
Image
Image


Anyway, bun film, îl recomand.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce filme am mai vazut

Post by DANiel »

La "cererea" iubitei mele ne-am uitat la seria Hunger Games. Îl mai am pe ultimul, primele două au fost decente, al treilea cam meah, dar nu despre asta sunt aici că nu mi se par filme cu care măcar să te lauzi că le-ai văzut.

Am fost lovit de revelație: nimeni nu mai aduce nimic în zona asta de desginul lucruri/hainelor/esteticul viitorului. Ca să mă explic mai bine, hunger games se întâmplă într-o distopie relativ mai evoluată decât a noastră, și dacă pe alocuri a încercat să combine chestii (adică îmbină ceva modă oarecum victoriană cu tehnologia and shit) in rest totul este la fel. Echipamentele arată la fel ca orice alt film de genul, navele sunt același clasic tipar, soldații arată ca orice alt soldat "avansat tehnologic" cu platoșe efectiv useless si bineînțeles interiorul clădirilor au același design de la Alien încoace. Nimic diferit, totul la fel.

Filmul ăsta poate nu este cel mai bun exemplu, dar am o altă teorie: toată lumea merge pe sigur, și atât. Nimeni nu vrea să se riște să facă ceva mai special, mai o artificie acolo, nimic. Mă nu zic să fii Jodorowsky, dar nici să folosești același lucruri doar pentru că prind. Și acum, uitând-mă iar peste imaginile din noul Dune și armurile lor, este fix nimic. Același platoșe clasice, același armuri demne de Halo, același culori- trebuie totul să fie negru pentru că hainele pe negru sunt badass.

Pe scurt, am impresia că trăim (vizual vorbind) in zona a de SF, sau cel puțin ce cochetează aici, într-o bulă clișeică: armuri și nave ca-n Star Wars, tehnologia ca-n Star Trek și design-ul interior ca navele din Alien.
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests