Sistem care din cand in cand ... "intepeneste"

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Sistem care din cand in cand ... "intepeneste"

Post by Doc »

De curand am schimbat calculatorul. Configuratia actuala e AMD-FX x6 6100, 8 GB RAM, HDD 500 WD Blue 16 mb cache, GForce GT 730 2 GB RAM. Win 8.1 Pro 64 licentiat.
Partitia sistem e 81% ocupata, D-ul e 91%. Defragmentate, consolidate, hardul zice ca nu are baduri scanat cu utilitarul WD. Virtual memory dezactivata (la fel facea si cu ea activa cu marimi intre 2 giga cat isi facea el automat, si 4 giga setati manual).

Problema e ca din cand in cand agata, pret de cateva secunde, pana la 10. Becul de la HDD e aprins, daca vreau sa intru in alta fereastra deschisa ma lasa, daca vreau sa fac ceva intra "not responding". Dupa perioada asta se "deblocheaza" si merge fara probleme. Uneori blocarea imi intrerupe si conexiunea de net.

Aveam si Bitdefenderul, l-am scos si am lasat Windows Defender. Tot la fel.

Help, deja imi ies peri alb :(
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Sistem care din cand in cand ... "intepeneste"

Post by MC »

Eu cand am avut probleme de genu a fost de la HDD. Dar mie imi mergea ocazional rau si in jocuri. Chiar si in unele destul de old. Am schimbat HDD-ul si totul a mers uns.
Daca ai posibilitatea incearca si cu al HDD sa vezi ce si cum.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Sistem care din cand in cand ... "intepeneste"

Post by Doc »

Hardul e in garantie, dar asta inseamna Curier-Emag-samd... plus ca risc sa mi-l trimita inapoi asa cum il trimit eu, si sa spuna ca n-are nimic... daca nici scandiskurile spun ca n-are nimic :( Ar fi niste utilitare de scanat discuri mai inteligente?
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Sistem care din cand in cand ... "intepeneste"

Post by MC »

pai ziceam daca poate sa iti dea cineva un hdd sa incerci pur si simplu sa vezi cum se misca sistemul cu un alt hdd. Macar asa stii ca nu e de la el.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Sistem care din cand in cand ... "intepeneste"

Post by zme-ul »

poti folosi un utilitar ca Crystal Disk Info pentru ca verifica parametrii SMART ai HDDului: http://crystalmark.info/download/index-e.html
sau Hard Disk Sentinel: http://www.harddisksentinel.com/hdsenti ... _setup.zip
人は地獄を作った
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Sistem care din cand in cand ... "intepeneste"

Post by caleb »

Nu e exclus să fie HDD-ul. Totuşi, ultima dată când am avut problema asta, ţin minte că erau de vină driverele controller-elor de hard disk. Tot AMD, un chipset mult mai vechi, însă. Am tot avut surprize cu sistemele AMD pe tema asta.

Ţi-aş sugera să:

- vezi dacă nu ar putea fi vreo setare de bios care să provoace asta
- cauţi şi să instalezi driver de la mama lui (producător mobo) pentru controller-ul de HDD
- vezi dacă găseşti discuţii despre probleme similare întâmpinate de oameni cu aceeaşi placă de bază ca şi tine, apoi măcar acelaşi chipset, bios, cpu, variantă de OS
- să schimbi portul SATA pe care intră hard disk-ul în mobo
- să schimbi cablul SATA cu altul şi să vezi cum se poartă


Dacă ai noroc, e de la cablul SATA.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Sistem care din cand in cand ... "intepeneste"

Post by Doc »

Mersi - instalai Sentinelul, totul verde, sta la 45 de grade, nici o problema la testul rapid. Maine sa vedem testul mai lung ce face :)
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Sistem care din cand in cand ... "intepeneste"

Post by Stokkolm »

Fix simptomele mentionate le face un hard disk intrat in sleep mode cand se trezeste. Desi ar fi ciudat sa intre in sleep daca e cu sistemul de operare pe el... Poti sa dezactivezi sleep pe la "advanced power settings" daca vrei sa elimini si suspectul asta.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Sistem care din cand in cand ... "intepeneste"

Post by Doc »

Era setat la doua ore sleep mode-ul, il dadui pe Never.

Ar putea sa fie o chestie pur si simplu pentru ca ar fi prea pline hardurile? Exista vreo "lege nescrisa" gen "nu depasiti 70% ocupare daca nu vreti sa va ia naiba"?
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sistem care din cand in cand ... "intepeneste"

Post by TG »

Nu există așa ceva. Dumb question, dar ești sigur că nu e ceva software? N-ai vreun proces sau serviciu în background care face măgării? Mă gândesc că ai verificat dar na.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Sistem care din cand in cand ... "intepeneste"

Post by Doc »

Am scris cam tot ce am facut/incercat :). Cum pot verifica procesele/serviciile? am incercat sa ma uit repede in task manager, dupa intepeniri, dar nu mi-a sarit nimic in ochi... e vreo metoda in care sa vad care proces s-ar putea sa o ia razna fix in secundele alea?
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sistem care din cand in cand ... "intepeneste"

Post by TG »

Nu știu cât de des se întâmplă dar ai putea încerca în safe mode să vezi dacă mai pare problema.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Sistem care din cand in cand ... "intepeneste"

Post by Doc »

Dupa sapaturi am gasit ceva gen NVidia Streaming, care incetineste unele sisteme, si Office 13 Upload Center, ceva de genul asta, al carui iconita imi aparea in Systray din senin. Le-am dezactivat... sa vad daca am nimerit-o :)
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Sistem care din cand in cand ... "intepeneste"

Post by stef »

Am avut cam aceeasi problema ca a ta, poti sa citesti in acest topic la pagina 10 unde am postat: link, numai ca sistemul meu avea deja 4 ani de uzura. Eu mi-am rezolvat problema inlocuind placa de baza.
Image
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Sistem care din cand in cand ... "intepeneste"

Post by Doc »

Doamne-ajuta, la mine nu e totusi atat de nasol, dar aproximativ la fel facea fostul calculator (Doamne ajuta din nou, ca asa am ajuns sa il schimb, si pe al vechi sa-l vand la suprapret mamei mele amatoare de FB :) ). La mine sursa fusese de vina, mergea ce mergea si cand placa video cerea mai mult curent (era un GForce 250 GTS 1 GB ram, cu doua alimentari separate), in scurt timp incepeau demonii sa intre in el.

Intre timp am deactivat si utilitarul Brother si Power ISO, plus ceva prostii de la NVidia, streaming, capture server proxy, din start-up... si lucrurile pare ca se imbunatatesc - pare ca e/a fost o chestie software, pana la urma...
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Sistem care din cand in cand ... "intepeneste"

Post by Doc »

Odata cu instalarea Win 10 si a driverelor video pare-se ca am scapat de problema (plus ca mi s-au eliberat si vreo 10 GB de hard cu ocazia asta). Posibil ca hardul sa aiba o zona mai sensibila in "parcela" eliberata, sau Win 8 sa fi fost instalat cu picioarele.

Oricum, multumesc pentru sfaturi si pentru timp :)
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests