World of Warships

Dacă se joacă online, aici puteți discuta despre el.
Semyaza
Zergling
Posts: 161
Joined: 3 Mar 2014, 18:02

World of Warships

Post by Semyaza »

TL;DR: WoT doar ca e cu vapoare.
Am jucat aprox 10 meciuri, cu vapoare japoneze. Imi place, cred ca imi place mai mult decat WoT desi nu e inca la fel de bogat in content.

http://worldofwarships.eu/
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: World of Warships

Post by zme-ul »

WoWs se contureaza a fi inca un flop pt WG
de curiozitate, m-am uitat peste numarul de jucatori din WoT comparat cu cel din WoWs pt aceeasi ora - in WoWs erau ~42k iar in WoT ~120k
pt un joc ce tocmai a intrat in Open BETA si pentru care nu vor mai fi wipe-uri, numarul de jucatori interesati e ingrijorator

pentru mine e o dezamagire, meciurile din low tier 1-4 sunt absolut dominate de DDurile japoneze; si din tier 4 in sus dominate de CVuri

---

WG inca nu intelege ca potentialii jucatori de WoWs sunt actualii jucatori de WoT - nimeni intreg la cap nu o sa abandoneze WoT dupa ce au investit timp si bani in el
人は地獄を作った
Semyaza
Zergling
Posts: 161
Joined: 3 Mar 2014, 18:02

Re: World of Warships

Post by Semyaza »

Nu am observat vreun neechilibru intre nave. Trebuie sa recunosc ca nici nu am urmarit in mod deosebit asta.

Intr-adevar, cu numerele ai dreptate. Pe de alta parte, de ce ar trebui ca potentialii jucatori de WoWs sa fie actualii jucatori de WoT. Asta nu ar insemna ca isi fac concurenta singuri? De ce sa nu fie doua player-base-uri diferite?

Eu nu am investit bani in WoT (nici timp nu pot sa zic ca am investit la cele ~250 meciuri ale mele) si in acest moment mi se pare mai atractiv WoWs fata de WoT ( pe care l-am reinstalat fix azi, jucat un meci, alt+f4 ).
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: World of Warships

Post by zme-ul »

Semyaza » 5 Jul 2015, 20:50 wrote:de ce ar trebui ca potentialii jucatori de WoWs sa fie actualii jucatori de WoT. Asta nu ar insemna ca isi fac concurenta singuri? De ce sa nu fie doua player-base-uri diferite?
de unde doua pooluri de jucatori ce nu se suprapun? de unde ii aduci?
da, WG isi fac concurenta singuri cu unificarea conturilor de WoT, WoWp si WoWs distribuind gold si free Xp intre cele 3 jocuri
人は地獄を作った
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: World of Warships

Post by Doc »

Open Beta inseamna, totusi, ca la un moment dat va fi lansarea si jucatorul va primi o barcuta premium, ceva de genul asta, si toata lumea o ia de la zero. E open beta de doar cateva zile si eu unu, de exemplu, nu am spatiu sa-l instalez, pana nu termin 1-2 jocuri.
Nu stiu daca au acelasi pool, mie imi place WoT (25k batalii cu tot cu beta) si imi displace WoWp (doar 1000 batalii), or fi si jucatori carora sa le placa avioanele mai mult, sau navele.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: World of Warships

Post by zme-ul »

Doc » 6 Jul 2015, 07:11 wrote:Open Beta inseamna, totusi, ca la un moment dat va fi lansarea si jucatorul va primi o barcuta premium, ceva de genul asta, si toata lumea o ia de la zero
nu, WG au fost destul de clari - nu vor mai fi wipeuri ;)

jocul e cat se poate de lansat, cu premium shop foarte functional - eticheta de Open BETA e acolo ca sa se acopere legal
人は地獄を作った
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: World of Warships

Post by Doc »

Ai dreptate, hardwipe-uri n-or sa mai fie, doar posibile softwipe-uri limitate in caz de buguri sau exploituri, si poate zboara experienta echipajului. Din ce in ce mai interesant :)
User avatar
Fedaykin
Pig Cop
Posts: 814
Joined: 13 Jun 2014, 07:18

Re: World of Warships

Post by Fedaykin »

Aseara am mai dat si eu cateva meciuri, dupa prima sesiune pe care am jucat-o vreodata.

Amu am pus si eu mana pe primul DD IJN si ca tolomacul incercam sa estimez "ochiometric" (cum faci de ex cu main guns) pe unde trebuie sa azvarl torpilele pe la 7/8 km, pana m-am prins pt ce e "dunga alba"

Acuma daca as si invata sa citec flow-ul unei harti macar la nivel basic, sa nu ma mai arunc aiurea si sa ma trezesc sub focul a 4-5 nave inamice, ar fi ceva. Plus cum sa ma folosesc/feresc de toate insulitele, care IMO omoara serios orice invisi torp play.

Oricum, daca am 20-30 de lupte la activ e bine, am multe de invatat.

l.e.: Astia nu sunt sanatosi la cap?! Nu ai nici o optiune de genul "Accelerated Crew Training" pt navele elitate?!?
Semyaza
Zergling
Posts: 161
Joined: 3 Mar 2014, 18:02

Re: World of Warships

Post by Semyaza »

Dar exista crew? Acum o saptamana puteam sa jur ca nu exista.
User avatar
Fedaykin
Pig Cop
Posts: 814
Joined: 13 Jun 2014, 07:18

Re: World of Warships

Post by Fedaykin »

Vorba vine "Crew"... ma refeream la optiunea de a nu mai acumula Ship XP pe o nava elitata
Semyaza
Zergling
Posts: 161
Joined: 3 Mar 2014, 18:02

Re: World of Warships

Post by Semyaza »

XP-ul de pe o nava elitata = free xp. Ca in WoT, nu?
Poate ca o sa bage si crew la un moment dat si o sa fie si asta cu Accelerated training.
User avatar
Fedaykin
Pig Cop
Posts: 814
Joined: 13 Jun 2014, 07:18

Re: World of Warships

Post by Fedaykin »

Cu diferenta ca in WoT/WoWp daca nu mai vreau sa acumulez XP pe nava aia bifez accelerated crew training, ceea ce inseamna ca primesc doar Crew XP si Free XP, nu si "Vehicle XP"

Mi se pare un fel de cash grab lipsa optiunii asteia, daca strangi aiurea XP pe nava in plus dup-aia dai convert to Free XP cu gold...
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: World of Warships

Post by zme-ul »

optiunea de accelerate crew training inca nu a fost implementata; din cate am inteles, e pe vine
人は地獄を作った
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: World of Warships

Post by Doc »

Pana acum, experiente placute cu tier 1. Bine, am si nimerit impotriva unora cu IQ micut, eu trageam broadside iar ei cu prova spre mine, ma urmareau in timp ce faceam cerculete.
exitus

Re: World of Warships

Post by exitus »

Daca nu introduc submarinele pentru playeri o sa fie aceeasi sfaraiala ca si WOP. Vezi Silent hunter 1.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: World of Warships

Post by Stokkolm »

Yeah sure, destroyer-ele nu sunt cancer destul, sa mai bage si submarine atat ar mai trebui.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: World of Warships

Post by Doc »

Cancer? E WoWarships, nu WoBattleships.
User avatar
Fedaykin
Pig Cop
Posts: 814
Joined: 13 Jun 2014, 07:18

Re: World of Warships

Post by Fedaykin »

Stokkolm wrote:Yeah sure, destroyer-ele nu sunt cancer destul, sa mai bage si submarine atat ar mai trebui.
Destroyerele ca destroyerele, dar din cate am inteles la tier mare AA sunt cea mai mare pacoste

Bine, din cate am inteles recent le-au pus un number cap
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: World of Warships

Post by Doc »

O intrebare de noob - antiaerienele trag singure in avioane? e automata chestia? apas P si gata? daca nu apas P, nu trage?
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: World of Warships

Post by Stokkolm »

Da, trag singure. "P" e sa le faci toggle on/off, dar default sunt on.
Post Reply

Return to “Online”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests