Placa de sunet

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Placa de sunet

Post by DreadWing »

Ma tenteaza ideea de a inlocui vechea placa de sunet Audigy 4 achizitionata prin 2006.
Nu am fost niciodata la curent cu domeniul. Din ce am observat, in ultimii ani, Asus a devenit un concurent serios pentru Creative.
Creative avea (si probabil inca este valabil) o reputatie proasta legata de suportul software/drivere. De asemenea, cu ani in urma nu prea exista alternativa in segmentul mid-level.
Despre Asus nu stiu nimic. O sa caut review-uri.
Aveti recomandari?
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Placa de sunet

Post by caleb »

Hmm vezi că mai făcuse Marius Ghinea niște recenzii prin Chip, dar și Level, poți să iei la mână să vezi ce i-a plăcut și ce nu. Mă gândesc că o soluție mai high-end din 2011-2012 e mai ok decât ce ai acum și probabil nici nu mai costă exagerat de mult.

Oricum, ar merita să te gândești și să spui și ce anume vrei să faci cu ea (jocuri cu surround, audiție de calitate, audio pentru filme cu surround etc.), fiindcă indiferent cât de bune sunt unele plăci, au anumite afinități și dezavantaje specifice.

Strict din puținele lucruri pe care le cunosc Essence STX > Essence ST > Creative X-Fi ca top 3, dar n-aș putea spune unde excelează și unde scârțâie (pun intended) fiecare.

Dar nu este neapărat ieftin și pentru necesitățile tale ar putea fi cam overkill: http://ro.ipon.eu/webshop/product/asus_ ... stx/114125

Poate un second din UK, ebay smth, ar fi mai rezonabil per total. Mno, e o investiție deloc neglijabilă, însă probabil te mai ține 10 ani. E și STX II out din câte știu, pe la un preț ceva mai mărișor.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Placa de sunet

Post by zme-ul »

eu inca folosesc un X-Fi Fatality de prin 2005, i-am si schimbat o mana de condensatori acum vre-o 3-4 ani - nu am de gand sa renunt la ea
Creative au lansat si driveri pt W10, chiar luna asta

daca Creative are driveri pt W10, eu zic ca nu are rost sa cumperi altceva; poti verifica model no aici: http://support.creative.com/kb/ShowArti ... sid=126331
人は地獄を作った
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Placa de sunet

Post by caleb »

Da, așa și eu am un Audigy 2 ZS și nu găsesc motive să-l schimb, încă. Se aude bestial și driver-ele merg ok.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Placa de sunet

Post by MC »

O placa de sunet buna nu prea ai de ce sa o schimbi decat daca se defecteaza. Nu se "uzeaza moral" atat de repede precum alte componente.
Am si eu de 8 ani un Creative X-fi Xtreme Gamer si am trecut-o prin 3 sisteme deja. Cred ca o voi lasa urmasilor.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Placa de sunet

Post by zme-ul »

singura posibila problema cu placile vechi e ca sunt pe PCI, placile de baza din generatie noua foarte rar au cate un slot PCI; si cateodata acel slot PCI e emulat dintr-un canal PCIe - unele placi de sunet (din generatie veche) au probleme mari cu porturile astea
人は地獄を作った
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Placa de sunet

Post by DreadWing »

Multumesc pentru idei.

In ceea ce privesti driver-ele, vorbeam de suportul neoficial oferit de Daniel K pe blog-ul lui sau pe forum-ul Creative
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Placa de sunet

Post by caleb »

Da, faza cu PCI-ul e de luat în considerare. Teoretic se găsesc încă destule plăci cu legacy PCI dar trebuie să te interesezi bine înainte. E mai simplu când placa e pe slot nou.
User avatar
KodrutZ
Headcrab
Posts: 71
Joined: 18 Mar 2016, 08:49
Location: Iași
Contact:

Re: Placa de sunet

Post by KodrutZ »

DAC extern pe USB. Asa nu mai depinzi de placa de sunet si il poti si plimba pe unde vrei tu. Eu chiar am in vedere asa ceva la modul serios (am un Xonar DS cu Logitech X-230 si voi trece la un 2.0 de bun simt). O sa postez un topic nou fix pe tema asta, merita discutat.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Placa de sunet

Post by caleb »

Faza cu DAC-ul extern pe USB chiar merită, avînd în vedere că îl poți pune pe aproape orice vor mușchii tăi și peste cinci upgrade-uri.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Placa de sunet

Post by zme-ul »

DACurile USB sunt pt casti, eu nu ma ating de casti
experienta sunet original in 5.1 Dolby sau DTS nu poate fi emulata in casti
人は地獄を作った
User avatar
KodrutZ
Headcrab
Posts: 71
Joined: 18 Mar 2016, 08:49
Location: Iași
Contact:

Re: Placa de sunet

Post by KodrutZ »

Nu DOAR pentru casti. Si nici macar "in primul rind" pentru casti. Personal am in vedere cam asa ceva - http://audioengineusa.com/Store/D1-24-Bit-DAC
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Placa de sunet

Post by vulp »

depinde cati bani ai si daca vrei prostii precum cinci-punct-unu. daca stai la bloc toata ziua, recomand ceva gen Sony UDA-1 (cam 600 euro nou, are si amplificator de 2x23W, probabil rezista 3-400 ani...) e cam cel mai bun din lume fara sa intri in lumea mofturilor ("audiofilie") si cam singurul convertor/preamp cu amplificator inclus pe care l-ar recomanda oricine.

daca nu doresti amplificator integrat, recomand Cambridge Audio DacMagic 100 la juma de pret fata de UDA-1.

ambele sunt USB.

desigur, daca esti comunist adevarat, faci un varf de lance avantgardist, pui mana pe niste mijloace de productie, furi cativa oameni de stiinta - si-ti faci o placa de sunet de la zero.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
KodrutZ
Headcrab
Posts: 71
Joined: 18 Mar 2016, 08:49
Location: Iași
Contact:

Re: Placa de sunet

Post by KodrutZ »

Acum intrebare intrebatoare - ce ai alege intre Cambridge Audio DacMagic 100 si Audioengine D1? Nu ne intereseaza amplificare, ci un sunet cit mai pur care sa intre intr-o pereche de Audioengine A5+.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Placa de sunet

Post by vulp »

Stan Beresford Bushmaster DAC + ceva convertor usb/spdif ieftin

/topic

P.S. ce este Audioengine A5+ asta, copia chinezeasca dupa Adam F5? :lol:
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
KodrutZ
Headcrab
Posts: 71
Joined: 18 Mar 2016, 08:49
Location: Iași
Contact:

Re: Placa de sunet

Post by KodrutZ »

Ete fis, de unde atita? Audioengine sint americani, iar A5+-ul e tot ridicat in slavi in nisa si gama lui de pret.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Placa de sunet

Post by vulp »

De unde atatia ce? Iese mai ieftin decat cu D1 sau DacMagic.

Revenind la A vs B, exista multe nise, majoritatea artificiale, facute prin marketing. Marketingul functioneaza ori pe baza foametei ori pe baza lacomiei. Un produs nu are nevoie nici de design nici de marketing. Un produs are nevoie sa respecte niste legi ale fizicii si sa satisfaca niste nevoi umane (atentie, pe langa faptul ca nevoia trebuie sa fie reala, produsul in sine trebuie sa le satisfaca, nu reclama sau valoare simbolica a produsului!)

In alta ordine de idei, "copie chinezeasca" este o expresie, n-are nicio legatura cu cine detine firma (si Apple sunt americani, dar tot in China fabrica) sau ce etnie are muncitorul (cu standardele si echiparea tehnologica potrivite plus biciul aplicat corect - va iesi produs identic).

Asta ne intoarce la primul punct: la capitolul "ce primesti pentru ce dai." Adam F5 il face pulbere Audioengine-ul A5+.

Revenind, Audioengine D1 e construit in jurul cipului Burr-Brown PCM1792, Cambridge Audio DacMagic 100 in jurul cipului Wolfson WM8742. Aceste doua cipuri sunt nediferentiabile calitativ. Indiferent de acest aspect, ambele DACuri au input usb, optic, coax, output stereo.

Deci, unde e diferenta? Diferenta e ca in timp ce Audioengine exista din 2002 si isi investeste resursele in marketing si reclame, Cambridge Audio exista din 1968 (achizitionat in 1994) si se mandreste cu faptul ca dupa zeci de ani de produse "buget", acuma s-a extins sa faca produse si din gama "medium." Bine, eu, personal, daca ar trebui sa iau boxe la bani de "medium," eu as merge pe Altec Lansing (sau Adam), insa pentru un DAC, de ce n-ai sprijini traditia, visele si vecinul nostru European?

P.S. naked pics:

Image

Image
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
KodrutZ
Headcrab
Posts: 71
Joined: 18 Mar 2016, 08:49
Location: Iași
Contact:

Re: Placa de sunet

Post by KodrutZ »

De unde atita chinezarie, la asta ma refeream. Am interpretat "copie chinzeasca" prin "chinezarie" in sensul nasol, iti dai seama. Adam F5 e parca si ceva mai mare? Nu tin neaparat sa arunc cu banii aiurea, intotdeauna am fost fanul eficientei. Legat de design, noi sa fim sanatosi, din nou nu ma nimeresc astia pe mine. Sa functioneze si sa nu zaca cu piesele expuse la praf, atita tot. Hmmm... pina la urma cred ca o sa sprijin vecinul nost' european. Inca ~40 de zile pina voi avea banu' la dispozitie in cont.
Daca nu te retin prea mult, mi-ai putea sugera un setup complet cu Adam F5 (inclusiv cabluri, ca altceva nu prea cred ca o sa fie cazul)? De pe amazon.co.uk cel mai probabil, ca la noi nu am vazut. Nu e problema sa cumpar de-afara. Bugetul e ~2500 RON, dar se poate modifica dupa cum e cazul.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Placa de sunet

Post by vulp »

Pai da, copia chinezeasca respectiv chinezaria (adica o copie mai proasta a unui original) este nasol. Problema era ca tu ai implicat in asta si natiunea/etnia chineza, contrastandu-l cu americanii. Si americanii pot sa faca chinezarii la fel de mari ca cei de peste pacific... daca nu chiar mai mari (bine, asta depinde de domeniul fabricatiei insa deviem in d-ale TTIP-urilor).

Adam F5 e echivalent in sensul in care daca-ti permiti Audioenginu, iti permiti si Adam. La banii pe care-i dai pe Audioengine mai pui putin si iti poti lua niste boxe active (amplificate per bucata, nu cu un amp inghesuit in incinta uneia dintre ele). Este destul sa observam tendintele lor marsave notand cum mentioneaza peste tot ca sunt active, dar cand cauciucul loveste soseaua,
(1) A5+ powered (left) speaker
(1) A5+ passive (right) speaker
pai acuma suntem activi sau powered monser? Ne jucam cu cuvintele ca comunistii? Bine, deja siteul promite o REVOLUTIE in domeniul computer audio (probabil pentru perechea aia de ureche in care nu intra "normal audio") si baga toti banii in propaganda... iar tu esti un user nou... intelegi unde bat, nu? Glumesc, no panic :mrgreen: Si o mica paranteza, Adam A5X este varianta "mai mare." Exista si Adam Artist 5 dar asta nu exista pe vremea mea deci nu pot sa emit pareri.

Daca-ti iei orice boxa peste 1000 ron si nu produci muzica, adica nu-ti depinde viata/presitigul de ea, trateaz-o ca pe o investitie pentru care in stare perfecta poti recupera 85% din pret (in realitate intre 75% si 80%). Asta indiferent de cati bani ai. Aceste boxe (Adam si Yamaha de mai jos) sunt "scule", la propriu, nu niste boxe de entertainment - aspect care iese in evidenta in momentul in care iti zic ca probabil o sa ai nevoie de niste tratament acustic (cel putin un covor pe peretele opus boxelor). Contrar combinatiei satelit-subwoofer, aici gama de frecvente joase e produs de un difuzor directional - care sfinteste camera unde-s puse prin virtutea reflectiilor... care trebuie controlate la randul lor (bine, daca stai in aceeasi pozitie mai tot timpul, gen fotoliu/canapea - sau e multa lume prin camera, gen petrecere - conteaza mai putin... dar covorul sau cel putin lipsa sticlei/obiectelor de metal din peretele opus este obligatoriu!) Deci, te previn, e posibil sa iesi mai bine cheltuind in jur a 1000 ron pe un set 2.1 de la Altec Lansing.

Nu pot sa-ti sugerez setupuri pentru ca eu postez aici mai mult pt lurkeri si posteritate - dar vad ca pe amazon o pereche de Adam F5 e la 1700ron (300gbp). Mai e si Yamaha HS7, care in ro este 1800ron (perechea) si pe amazon mai scump (iese la 2000ron) deci vezi de unde iei... Daca esti mofturos poti sa-ti iei cablu OFC (oxygen free copper) insa eu n-as da mai mult de 10 dolari / cablu. Cele de argint si haur sunt teoretic mai bune, dar cred ca sunt si forme mai misto in care poti gasi haur si argint.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
KodrutZ
Headcrab
Posts: 71
Joined: 18 Mar 2016, 08:49
Location: Iași
Contact:

Re: Placa de sunet

Post by KodrutZ »

Nu produc muzica, si nici nu o sa vind prea curind ce imi voi lua acum. Sa iti explic care e marea mea durere de vreau boxe. Am Logitech X-230 de vreo 10 ani, iar de prin 2012 am lasat deoparte online audio si am luat un Xonar DS. De ascultat ascult de obicei flacuri (imi mai cumpar destul de des albume pe CD, dar alea intra in calculator o singura data pentru rip, dupa care le ascult ca flac-uri). X-230-ul e 90% bum-bum si satelitii aia cu care se tot mindreau ei la vremea respectiva care suna bine pentru niste glumite din plastic care sint. Problema e ca bum bum si tzis-tzis metalic, medii cam din parti. Pe de alta parte, am player-ul portabil care e un Sandisk Sansa e250 in care infing o pereche de Koss Porta Pro. KPP-urile suna bestial, plin, carnos, se distinge cam tot ce se intimpla intr-o piesa fara mare efort. Asta ma intereseaza de la noul meu setup pentru PC - sa sune clar si sa acopere toata plaja acustica pe cit posibil. Mai putin de pe la 50-60 Hz in jos, ca nu ascult prea des Salt-N-Pepa. Vad ca toata lumea lauda Edifier si Microlab ca si best buy-uri 2.0 pentru pc pina in ~1000 RON, dar as trece totusi la pasul urmator. Daca as avea o camera ca lumea si un dulap/biblioteca in jurul calculatorului, mi-as lua frumos un amplificator SH de-ala adevarat din perioada de glorie de-acum vreo 20 de ani si niste incinte noi. Din pacate nu pot face asta din considerente de spatiu si amplasament, putem reveni la partea asta a discutiei peste vreo 15 ani cel putin, cind o sa ma mut la casa.
P.S. Din ce stiu, AL s-a cam dus la vale. Ai mai vazut pe undeva AL-uri 2.1 la vinzare? Noi ma refer.
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests