PMS & forum drama

Ce vă place la forum şi site și ce nu (dar mai mult ce vă place). Opinii, sugestii, critici.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

PMS & forum drama

Post by DarthZombie »

Un pic legat de discutiile de azi, am si eu o nelamurire. De ce sunt monitorizate conversatiile private din PM-uri [PRIVATE message] ? Inteleg sa putem sa raportam spam [care din fericire nu ne-a lovit aproape deloc fata de ce era pe vechiul forum], dar daca oamenii isi arunca laturi pe acolo ii priveste direct si personal pe ei doi oricat de urat mirositoare ar fi dejectiile. A nu se intelege ca sunt de acord ca oamenii sa se ia la injuraturi kilometrice sau ca iau apararea gesturilor de genul, dar e un pic ciudat sa stiu ca oricand un moderator se poate uita prin ce PM-uri am mai schimbat cu unii sau cu altii.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Forum Nivelul 2

Post by .chester »

Nu s-a uitat nimeni prin PM-uri, ola small dickie a postat respectivul PM pe forum.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Forum Nivelul 2

Post by DarthZombie »

Eu ma refer la functia de raport a PM-urilor. Ce a facut ola nu ma intereseaza, el a vrut putina atentie si drama si a obtinut-o.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Forum Nivelul 2

Post by marvas »

DarthZombie » Mon Jul 20, 2015 1:38 pm wrote:e un pic ciudat sa stiu ca oricand un moderator se poate uita prin ce PM-uri am mai schimbat cu unii sau cu altii.
asta nu se poate intampla decat daca dai Report mesajului privat sau daca il postezi, cum a facut ola. Eu personal nu incurajez postarea de mesajelor, ci cred ca ar trebui sa ramana asa cum le zice numele, private.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Forum Nivelul 2

Post by DarthZombie »

Multumesc de lamuriri, initial credeam ca le puteti accesa si fara sa fie utilizat butonul de Report.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Forum Nivelul 2

Post by ola small dickie »

Eu incurajez si as face-o din nou, desi cred ca nu va mai fi cazul, dar niciodata nu poti sa stii ce sa in spatele anumitor useri. Cred ca va scapa putin conceptul mesajelor private. Un user are posiblitatea sa trimita un mesaj altui user, e alegerea lui. Asta a facut Claudiu. El nu s-a dus in oglinda si l-a desenat pe ola small dickie si a inceput sa urle injuraturi la el in dormitor. Eu nu am intrat noaptea la el in casa si i-am furat din sertar injuraturile pt mine si le-am publicat. El le-a scris in cunostinta de cauza si la fel tot el mi le-a trimis. Din acest moment se schimba problema. Dejectiile lui nu-i mai apartin doar lui din acel moment. Ele au ajuns la mine, trimise de el. Din acel moment eu pot sa fac ce vreau cu ele. Consider ca e bine sa aflam ce sta in spatele anumitor useri, mesajul lui privat apartinand tot universului forumului. Mesajul lui privat face parte tot din universul forumului level. Si nu mi-a marturisti ca are o iubire profunda pt marvas si sa nu mai zic la nimeni. Nu mi-a marturisti nimic intim ca sa putem vorbi si de o anumita confidentialitate. Pur si simplu a aruncat cu gunoaie de ultima speta si cred ca raspunsul cel mai bun pt el a fost ce am facut. Asta merita. A primit ce merita. Ca doar nu ii raspundeam eu pe privat la asa ceva. LOL
Last edited by ola small dickie on 20 Jul 2015, 15:05, edited 2 times in total.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Forum Nivelul 2

Post by sekaba »

Termina cu vrajelile. Ai facut toata Constanta de rusine. Nu ai fost in stare sa raspunzi in egala masura. Tomis Nordul plange. Cluburile din Mamaia se inchid. Tiganii nu mai ies la cersit 2 zile in semn de protest si dezgust. brutalistu a plecat de pe forum pentru ca a inceput sa se indoiasca de faptul ca esti constantean, ceea ce l-a facut sa-si puna sub semnul intrebarii intreaga lui activitate pe forum. Practic tot universul lui s-a prabusit, i-a dat cu virgula, n-a mai inteles nimic din viata asta. Tu nu stii cat de traumatizant e sa vezi cum miezul convingerilor tale este distrus intr-un singur moment de nesabuinta al unui inconstient? RUSINE SA-TI FIE!!!
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Forum Nivelul 2

Post by ola small dickie »

:lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Forum Nivelul 2

Post by RaptoR »

POFTIM, BASESCU!
esti multumit ACUM???
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Forum Nivelul 2

Post by Mafio »

Legat de telenovela Moldovan-brutalistu, aș vrea să știu și eu de ce orice glumiță, ironie, atac prietenesc sau orice post vag off-topic este trimis cu promptitudine la Recycle bin. De ce ați ejectat postul în care îl faceam pe ola cocalar? Nu era on-topic? Nu făcea referire la subiectul dezbătut? Nu era clar că glumesc? De ce invalidați orice exemplu de umor situațional? Aveți o politică anti-caterincă prietenească?
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Forum Nivelul 2

Post by .chester »

Nu cumva ti-a trimis ola un torent de injuraturi pe privat pentru ca ai zis ca e cocalar?
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Forum Nivelul 2

Post by Mafio »

Nu, a fost foarte amabil:

''incuie usa ca vin peste tine sa te tai. astazi nu mai scapi.

ps. ai fasole scazuta?''
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 2

Post by Jaunty »

DarthZombie » Mon Jul 20, 2015 2:59 pm wrote:Multumesc de lamuriri, initial credeam ca le puteti accesa si fara sa fie utilizat butonul de Report.
De fapt putem, dar e mai complicat. Ar trebui să descărcăm baza de date și să scotocim prin ea după mesaje.
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Forum Nivelul 2

Post by sekaba »

AHAA! Stiam eu!
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
Nervozix
Zergling
Posts: 160
Joined: 6 Jan 2015, 20:34

Re: Forum Nivelul 2

Post by Nervozix »

Huh, ce a facut Ola am facut eu cu mult timp in urma pe forumul vechi. Cred ca in termeni de specialitate se numeste "precedent" si e de baza in sistemul anglo-saxon/american lol. Imi trimisese un tip un text foarte similar cu cel postat de Ola, pentru ca ma luasem de Doom 3 (pe vremea aia ne certam de chestii legate de jocuri, gen). Si pentru ca eram pus tot timpul pe cearta/troleala, mesajul tipului mi s-a parut nimic mai putin decat mana cereasca la vremea aia. Am deschis imediat un topic si am trantit un quote cu mesajul tipului "sa vada lumea ce oameni umbla pe forum" pffheh. Dupa doua/trei posturi de caterinca vine SirAndrew si imi tranteste un ban de trei zile pentru ca ma comport ca o muiere lol, lucru care mi s-a parut perfect normal, ca doar asta faceam. Singurul lucru care m-a iritat e ca planul meu backfired si ca n-a fost si tipul celalalt banat, a fost asa, un moment foarte Wile E. Coyote, lol.

Acum vad ca situatia e taman invers, "roata timpului" se invarte si blah. Ce mi se pare interesant e ca lumea trecea peste banuri si warnuri mult mai lejer in trecut. Oamenii is luau medicatia si isi vedeau de treaba in continuare, dar ar putea fi o impresie gresita si probabil ma lasa memoria, no idea.

E timpul pentru putina psihologie de balta care probabil a fost spusa mai bine si mai clar pe altundeva deja. Teoria mea e ca cu cat pui mai putini oameni intr-un mediu virtual ca un forum, spatiul de miscare devine automat mai mic, pentru ca se bazeaza exclusiv pe conversatie si citit, text adventure style — ceilalti sunt spatiul tau de miscare. Si dai de ei peste tot, constant, si totul escaleaza, pana cand ori vin oameni noi, ori incep incet sa plece din cei existenti. Lucru pe care Brutalistu vad ca l-a facut deja, si e cam naspa man, fie ca e o plecare temporara sau permanenta. E momentul din DK cand ti se spune ca "x has left your dungeon", nu e niciodata un semn bun.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Forum Nivelul 2

Post by caleb »

Puteţi să băgaţi o regulă prin care ia warn-ban oricine postează conţinutul unui mesaj privat fără aprobarea celui care l-a trimis. Deşi e cam mult butthurt pentru o prostie, decât să dezbateţi atât puteaţi să nu faceţi nimic sau să daţi ban scurt pentru ambii and that is that.

Acu vorbind strict, doar unul a provocat public şi a scos şi roaba cu mizerie de pe privat tot public :)
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Forum Nivelul 2

Post by ola small dickie »

haha. am vorbit degeaba. atat a inteles caleb. whatever

conform logicii calebiene eu recomand moderatorilor: cereti scuze pt banul de o saptamana sau cat a fost lui Moldovan Claudiu si dati un ban de o saptamana lui ola small dickie. cred ca asa ar fi mai logic. lol
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Forum Nivelul 2

Post by Stokkolm »

Se numeste "private message" pentru ca un developer care a lucrat la VBulletin l-a numit asa. Putea sa ii zica "direct message", "user message", "forum mail", "the happy corner". N-a stat nimeni sa mediteze la dileme filozofice cand a denumit aceasta functionalitate. Singurul loc de unde ne putem inspira in ce priveste regulile etice de pe forum sunt regulile etice din real life. Nu denumirea unui button, freaking hell.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Forum Nivelul 2

Post by ola small dickie »

pai tocmai, singurul argument al tau si al altora care gandesc problema intr-un mod limitat e ca scrie private si ca e trimis de catre unul user altuia. eu am explicat si e foarte logic ca din momentul in care mi-l trimite mesajul apartine si mie si pot sa vreau ce fac cu el. avand in vedere ca mesajul consta doar injuraturi cocalaresti de ultimul nivel nici macar problema etica a confidentei nu are legatura aici. eu am expus mai sus si alte concepte si de ce nu consider mesajele de genul asta "private" dar nu-mi mai bat capul. amuzant mi se pare cum nu e criticat omul care a scris penibilitatile alea, e criticat omul care le-a aratat. de parca am aratat cine stie ce destainuiri private sau eventual orice DISCUTIE, INFORMATIE de orice tip. am aratat doar ce-i poate capul unui user, kilometri de injuraturi si atat. si in mintea unora eu sunt de criticat pt asta. stokkolm vb de vbbulletin si cum au fost create forumurile si ca se cheama "private message"" nu "direct message" pe semne daca imi dadea ceva pe yahoo messenger, mirc chat, yahoo mail, posta romana, facebook chat, hi5 era altceva ca...denumire. :))) fiecare cu cat poate.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Forum Nivelul 2

Post by Stokkolm »

Huh? Mai citeste o data postul meu ca si cum ar fi adresat lui Caleb si celor care folesesc argumentul "scrie pe buton private message deci inseamnna ca e privat ce discuti acolo". O sa observi ca ziceam exact opusul.

Te-ai grabit de data asta, nu-i bai. :)
Locked

Return to “Sugestii Forum & Site”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests