'Beautiful (virtual) Places' Draft - inscrieri si discutii

Un obicei tradițional levelesc.

Moderator: Michilangelo

Post Reply
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

'Beautiful (virtual) Places' Draft - inscrieri si discutii

Post by Cristan »

Image

Sau "Top 10+1 Destinatii Virtuale"

Am deschis topicul asta pentru discutii preliminare si inscrieri.

Ordinea de postare este:
  • Pătrunjelu'
  • Mahdi
  • marvas
  • McWilliams
  • Michilangelo
  • ola small dickie
  • TG
  • Cristan
  • Mafio
Image

In principiu se aplica regulile de la precedentul draft, pentru ce nu este mentionat explicit mai jos:

* Vom avea 10 alegeri normale, in afara rundei de wildcard secret. Dupa fiecare runda de dueluri, castigatorii vor alege un loc/joc nou, tot wildcard secret.

* Timp de postare 48 de ore de la precedenta alegere, inclusiv la wildcard-urile suplimentare.

* Level-design-ul si felul in care influenteaza gameplay-ul nu trebuie sa aiba importanta pentru alegeri - se voteaza locul, nu jocul.

* Daca alegeti un loc dintr-un joc care a mai fost luat de altcineva, aveti grija sa fie unul suficient de diferit, sau sa mentionati in descriere de ce e diferit locul ales de voi.

* Argumentatia este optionala.

* Pentru dueluri, fiind doar 9, vom proceda in felul urmator. Vor exista 3 grupe a cate 3 jucatori, dintre care se vor alege cei 2 vor trece mai departe. Runda urmatoare va consta in 3 dueluri 1 vs 1, iar in finala vor ramane 3 jucatori, din care se va alege castigatorul. Durata duelurilor este la fel ca la wildcard, 4 zile.

Voi actualiza lista cu alegeri si aici: https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing
Spoiler for post initial:
Pana acum s-au inscris, daca am numarat bine, urmatorii:
  1. TG
  2. Michilangelo
  3. marvas
  4. ola small dickie
  5. Mahdi
  6. Cristan
  7. Mafio
  8. Pătrunjelu'
  9. McWilliams
"Dubiosi":
  • ne0lith
  • adriano13

Cat despre joc, ma gandeam la urmatoarele reguli si restrictii:

* 10 alegeri + 1 wildcard secret (sau eventual cu inca 2 wildcard-uri, la mijlocul si sfasitul rundei de alegeri).

* Sistem clasic de dueluri 1 vs 1 pentru ultimii 8. Daca sunt mai mult de 8 inscrisi, gasim un sistem pentru a selecta pe ultimii 8 - fie grupe, fie votam cu puncte, la gramada, pe sistem Eurovision.

* Pentru alegeri, nu as vrea sa fie restrictii prea mari. Ideea este sa fie un loc distinct in universul jocului, cu personalitate proprie, prin tematica si/sau stil. Gameplay-ul nu ar trebui sa aiba vreo influenta, nu are relevanta daca e un joc bun sau prost, sau cat de bine este construit locul dpdv al level design-ului. Conteaza doar sa fie un loc interesant (nu doar frumos estetic, ci si ca atmosfera, sau simbolism, sau ca punct de interes in lore-ul jocului, sau vedeti voi), sa vezi ca cineva a vrut sa spuna ceva cand a construit bucata aia de univers virtual.

Orientativ, ma gandesc ca ar fi doua categorii mari de alegeri - jocuri liniare si open-world. Din cele liniare s-ar putea alege un nivel intreg, sau poate numai o sectiune daca nivelul e suficient de mare si variat. Iar din cele open-world o portiune suficient de mare incat sa constituie un loc distinct (un oras, un castel, o regiune), dar suficient de mica incat sa poata alege si altcineva un loc diferit din acelasi joc. Ca exemplu, nu poti alege Vvardefell ca loc de vizitat, dar poti alege West Gash, de exemplu. Sau, daca mentionezi in cadrul alegerii, poti alege regiunea Ascadian Isles, concentrandu-te pe geografie etc, facand abstractie de orase, iar altcineva ar putea alege orasele Vivec sau Suran, facand abstractie de locurile inconjuratoare.

Ca de obicei, putem sa dezbatem de la caz la caz si sa votam contra (50% + 1) daca o alegere nu se potriveste spiritului jocului.

* E ok cu MOD-uri, doar sa mentionati.

* Eu unul, ca intotdeauna, as prefera sa avem argumentatie la fiecare alegere, dar poate cu atat mai mult se impune o explicatie la fiecare alegere, avand in vedere tematica - daca despre jocuri stim mai toti cate ceva, pentru un singur screenshot dintr-un joc s-ar impune cateva cuvinte.

* Pentru alegeri, nu vad un motiv pentru care am avea vreo limita in privinta imaginilor/filmuletelor pe care sa le postam pentru a ilustra locul ales. Totusi, ar fi de preferat ca pentru fiecare alegere sa aveti o imagine-coperta, cea mai reprezentativa imagine. De asemenea, v-as sugera sa folositi functia de albume de pe imgur - e usor sa dai embed la tot albumul, iar alegerile vor fi mai usor de centralizat.

* De asemenea, desi nu tin la asta, mi-ar placea ca, cel putin pentru fazele finale, sa avem niste optiuni suplimentare, cum ar fi alegeri suplimentare, sau preluarea unei alegeri de la cei invinsi.

Pana se mai inscriu alti concurenti sau confirma/renunta cei pe care i-am mentionat deja mai sus, putem discuta orice detalii aici in thread.

Discutam mai jos despre cele de mai sus si despre orice altceva.

PS. Daca esti nou si nu stii ce e jocul asta (bine ai venit pe forum!), arunca un ochi pe regulile de la precedentul draft.

PS2. Daca aveti sugestii si pentru alt nume, mai scurt, pentru tema acestui draft, post ahead. Cel actual, desi explicit, se scurge prea greu de pe taste.

PS 3. Voi edita post-ul asta pe masura ce stabilim lucruri si va fi vizibil pe fiecare pagina a thread-ului.
Thread pentru alegeri - GameDraft X - Beautiful Places
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: 'Beautiful (virtual) Places' Draft - inscrieri si discut

Post by Mafio »

Can I, can I?
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: 'Beautiful (virtual) Places' Draft - inscrieri si discut

Post by Cristan »

Te-am adaugat, plus o noua regula despre MOD-uri.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: 'Beautiful (virtual) Places' Draft - inscrieri si discut

Post by Magicake »

I'm in.
adriano13

Re: 'Beautiful (virtual) Places' Draft - inscrieri si discut

Post by adriano13 »

Cu alte cuvinte pot fii mai multe peisaje din acelasi joc ?
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: 'Beautiful (virtual) Places' Draft - inscrieri si discut

Post by Magicake »

Eu asa sper. Eventual reguli gen 1 screen per zona/world/capitol.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: 'Beautiful (virtual) Places' Draft - inscrieri si discut

Post by Cristan »

Da, se pot alege mai multe locuri din acelasi joc, preferabil fara sa se suprapuna.

@Patrunjelu: nu cred ca se pot stabili niste reguli foarte clare de la inceput, depinde de joc si de noi, care jucam, ce portiuni putem alege. De exemplu, intr-un joc adventure poti avea un loc care sa se intinda pe mai multe screen-uri (cum ar fi oraselul Valadilene din Syberia). Altul poate sa fie un loc minuscul (cum ar fi locul ala atemporal din Divinity Original Sin unde il intalnesti pe goblinul ala cu telescopul).
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: 'Beautiful (virtual) Places' Draft - inscrieri si discut

Post by ola small dickie »

O singura zona dintr-un joc poate avea mai multe peisaje frumoase. Nu vad in ce ne cantonam. Depinde ce screen surpinde fiecare user. Chiar nu cred ca are rost sa ne punem problema repetitiei in jocul asta.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: 'Beautiful (virtual) Places' Draft - inscrieri si discut

Post by marvas »

vad ca majoritatea optati pentru mai multe zone din joc. Daca se voteaza, eu vreau cu o singura locatie dintr-un singur joc.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: 'Beautiful (virtual) Places' Draft - inscrieri si discut

Post by Cristan »

Deci daca cineva alege un dungeon din World of Warcraft, nimeni nu va mai putea alege alt loc din WoW? Mi se pare cam restrictiv si lumea ar putea apoi sa voteze mai degraba jocul, decat locul, nu?
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: 'Beautiful (virtual) Places' Draft - inscrieri si discut

Post by joonior_bmf »

Cred ca face aluzie la postul lui McWilliams despre "locatii". Classic marvas.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: 'Beautiful (virtual) Places' Draft - inscrieri si discut

Post by marvas »

Cristan » Mon Aug 03, 2015 10:52 am wrote:Deci daca cineva alege un dungeon din World of Warcraft, nimeni nu va mai putea alege alt loc din WoW? Mi se pare cam restrictiv si lumea ar putea apoi sa voteze mai degraba jocul, decat locul, nu?
accept acest argument si ma aliniez cu cei care vor locatii multiple.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: 'Beautiful (virtual) Places' Draft - inscrieri si discut

Post by McWilliams »

Stii ceva? Vreau si eu. Al naibii sa fiu daca nu gasesc 10 case/terenuri/localuri/dungeon-uri/niveluri date spre chirie, lore-wise, in jocuri. La optiunea 11, am sa dau exemplu forumul Nivelul 2. Stam cu chirie pe-aici, nu Jaunty?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: 'Beautiful (virtual) Places' Draft - inscrieri si discut

Post by Cristan »

Am actualizat lista de inscrisi. ne0lith, adriano13, sa confirmati si voi daca va intereseaza.

Aveti vreo parere si despre celelalte aspecte ramase in suspensie in primul post (wildcards, sistem de vot, argumentatie obligatorie, optiuni suplimentare, nume)? Votul vostru conteaza, nu lasati pe altcineva sa decida viitorul draftului pentru voi.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
adriano13

Re: 'Beautiful (virtual) Places' Draft - inscrieri si discut

Post by adriano13 »

Eu zic pas; in ultima vreme nu mai am timp deloc aproape, cam putin si jucat (desi eram foarte tentat sa particip, am gasit ceva locuri foarte faine), si si atunci 1-2 jocuri maxim.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: 'Beautiful (virtual) Places' Draft - inscrieri si discut

Post by .chester »

McWilliams » 3 Aug 2015, 20:14 wrote:Stii ceva? Vreau si eu. Al naibii sa fiu daca nu gasesc 10 case/terenuri/localuri/dungeon-uri/niveluri date spre chirie, lore-wise, in jocuri. La optiunea 11, am sa dau exemplu forumul Nivelul 2. Stam cu chirie pe-aici, nu Jaunty?
McWill se chinuie de doua zile incoace sa faca glume legate de utilizarea hipercorecta a cuvantului locatie. Sa rada cineva, sa scriem un "LOL", sa donam un smiley, poate se opreste.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: 'Beautiful (virtual) Places' Draft - inscrieri si discut

Post by Cristan »

Ii dam drumul in weekend?
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: 'Beautiful (virtual) Places' Draft - inscrieri si discut

Post by McWilliams »

Am ratat ultimii ani de gamedraft - dam toata lista din capul locului? sau dam cate o optiune pe runda?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: 'Beautiful (virtual) Places' Draft - inscrieri si discut

Post by TG »

^ viewtopic.php?f=59&t=282#p3920

So, îi dăm drumul? E și ocazie specială, ziua unui participant. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: 'Beautiful (virtual) Places' Draft - inscrieri si discut

Post by Cristan »

Ii dam, dar sunt plecat azi, nu pot sa ma ocup decat diseara.

Intre timp, poate gasim un voluntar sa primeasca alegerile pentru wildcard. Anybody?
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
Post Reply

Return to “Forum Drafts”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests