GDX Dueluri III - 2nd Chance Rumble

Un obicei tradițional levelesc.

Moderator: Michilangelo

Post Reply
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

GDX Dueluri III - 2nd Chance Rumble

Post by Cristan »

Image
Image
  • Vice City (GTA Vice City)
    Taris (KotOR)
    Hell's Kitchen (Deus Ex)
    Undead Burg (Dark Souls)
    Venice (Metro Last Light)
    Town (Darkest Dungeon)
    Mona Sax Fun House (Max Payne 2)
    Santa Monica (Vampire the Masquerade Bloodines)
    The House (Gone Home)
    Heide's Tower of Flame (Dark Souls II)
    Omega Station (Mass Effect 2)
Image
  • Padurea (Robin Hood: The Legend of Sherwood)
    Ierusalim (Assassin's Creed)
    Acoperisurile (Mirror's Edge)
    Andergast (The Dark Eye: Chains of Satinav)
    Plunder Island (The Curse of Monkey Island)
    Baloane si mori de vant (Prince of Persia)
    Satul Dyrford (Pillars of Eternity)
    Centrul orasului (Machinarium)
    Neo Paris (Remember Me)
    Londra (The Order 1886)
    Wasteland (Mad Max)
Image
  • Anor Londo (Dark Souls)
    Loc Muinne (Witcher 2)
    The City (Thief: The Dark Project)
    Wyrm's Tooth Glacier (Icewind Dale)
    Lost Armada (Dear Esther)
    Marquez Farmhouse (Kentucky Route Zero)
    Castle Nali (Unreal)
    Lady Boyle's Mansion (Dishonored)
    Ust Natha (Baldur's Gate 2)
    The Dam (The Vanishing of Ethan Carter)
    Majula (Dark Souls 2)
Image
  • Ard Skellig (Witcher 3)
    Flotsam (Witcher 2)
    The Bastion (Bastion)
    Arkham City (Batman: Arkham City)
    Castle Karstaag (Bloodmoon)
    Venice (at night while afloat) (Assassin's Creed 2)
    The City (Thief)
    Rook Islands (Far Cry 3)
    Persephone's Realm (any island) (Sacrifice)
    Arx (Arx Fatalis)
    Morthal (Skyrim)

Image
  • Nontoonyt Island (Leisure Suit Larry Goes Looking for Love (in Several Wrong Places))
    Trynton (Wizardry 8)
    Edison Mansion (Day Of The Tentacle)
    Paris in Autumn (Broken Sword: The Shadow of the Templars)
    Frosty Pass Ski Resort (Carmageddon)
    Worlds Largest Ball Of Twine (Sam & Max Hit the Road)
    The Innocent Abandoned (Sanitarium)
    La Costa Lotta Health Spa (Leisure Suit Larry 6: Shape Up or Slip Out!)
    The White House (Zork I: The Great Underground Empire, Zork Grand Inquisitor)
    Wizard's Castle (Heroes of Might and Magic II)
    Winter Nights in New York (Blackwell Epiphany)
Image
  • Castle of the Valley of Mines (Gothic 2)
    Church (Metro Last Light Redux)
    X-COM HQ (X-COM Enemy Unknown/Enemy Within)
    The rooftops of Dubai (Spec Ops: The Line)
    Pillars of Nosgoth (Legacy of Kain: Defiance)
    Roscoe Street Station (Max Payne)
    Order of the Sword HQ (Devil May Cry 4)
    London Nautica (Wolfenstein The New Order)
    Town of Chapter 7 (Call of Juarez - Bound in Blood)
    Crystal Cruiser, Layout A (FTL: Faster Than Light)
    Space Hulk Map (Warhammer 40'000: Space Marine, Exterminatus mode)
Se voteaza o singura lista, postand in thread (nu e obligatoriu sa argumentati). Lista castigatoare va avansa in semifinala cu cele 3 liste ramase de la runda II. Votarea dureaza 3 zile fix, pana luni seara.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: GDX Dueluri III - 2nd Chance Rumble

Post by Cristan »

Mafio


marvas


Mahdi
Spoiler:
01. Anor Londo (Dark Souls)

Image

02. Loc Muinne (Witcher 2)

Image

03. Streets of the City (Thief: The Dark Project)

Image

04. Wyrm's Tooth Glacier (Icewind Dale)

Image

05. Lost Armada (Dear Esther)

Image

Image

Image

06. Marquez Farmhouse (Kentucky Route Zero)

Image

Image

phpBB [video]


07. Castle Nali (Unreal)

phpBB [video]


08. Lady Boyle's Mansion (Dishonored)

Image

Image

Image

Image

09. Ust Natha (Baldur's Gate 2)

Image

10. The Dam (The Vanishing of Ethan Carter)

Image
Image
Image

11. Majula (Dark Souls 2)

Image
Pătrunjelu'
Spoiler for pics:
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
ola small dickie


McWilliams


Spoiler:
Pentru optiunea 7. Order of the Sword HQ (Devil May Cry 4), am si un video (va trebuie doar primele 2 minute, in cel mai fericit caz, ca sa identificati artitectura grandioasa de "evil organization bent on ruling the world through fear"):

phpBB [video]


Pentru optiunea 9. Town of Chapter 7 (Call of Juarez - Bound in Blood), am doar un video (pentru ca este al naibii de greu sa gasesti poze ale unui loc fara nume propriu):

phpBB [video]
Spoiler for Descrieri in format total atipic pentru McWill:
1. Castle of the Valley of Mines (Gothic 2) - Troneaza in mijlocul hartii, populat (macar initial) de paladini, o carcasa arsa si darapanata fata de ce a fost in G1, dar chiar si asa, tot spre locul asta pui catarea cand te fugaresc lighioanele locului. Ajuta foarte mult ca inceputul capitolului doi din G2 te arunca intr-o harta noua, neexplorata, pe timp de noapte (iar noaptea in jocurile old-school inseamna bezna totala), oferind castelul drept singurul safe-heaven din mijlocul unei lumi ostile jucatorului. Iar daca esti orb si nu intuiesti "intrarea" in castel, dai roata constructiei cu toata hoarda de orci si wargi la curul tau.

2. Church (Metro 2033/Last Light Redux) - Ceva atrage la o biserica transformata intr-un punct fortificat in fata atat a intemperiilor naturii (sau ce a mai ramas din ea), cat si a noilor forme de viata aparute. Si nu este nimic SF in concept, doar o intoarcere la radacinile est-europene (cand ortodocsii se ascundeau in biserici, atunci cand invadau turcii/tatarii/mongolii).

3. X-COM HQ (X-COM Enemy Unknown/Enemy Within) - O gaura in pamant. Cu spatiu limitat. Unde trebuie sa decizi daca in urmatorul cub de 10x10x10 metri faci un laborator sau o baraca sau o camera de servere sau... Pare plictisitor, din moment ce sunt doar pixeli pe ecran, fara sa iti dezvolte vreun atasament fata de ei. Insa in Enemy Within, ai si o misiune in care te ataca in "propria casa". Si indiferent cat de anosta sau de inghesuita sau de rahat este, aia este inca A MEA si sa fiu al naibii daca primesc musafiri neinvitati in ea!

4. The rooftops of Dubai (Spec Ops: The Line) - Dubai. Unde zgaraie-norii ating cerul. Sau, scuzati repetitia, chiar zgarie norii. O furtuna de nisip mai tarziu, acei zgaraie nori sunt aproape acoperiti de nisip. Iar acolo unde nisipul nu a intrat, se naste un hau imens. Total nerealist dpdv fizic, dar fascinant. Periculos si fascinant. Mai ales tirolienele dintre zgarie-nori.

5. Pillars of Nosgoth (Legacy of Kain: Defiance) - Punctul central al universului Legacy of Kain. Stalpii sunt echilibrul lumii: atat timp cat ei sunt sanatosi, si lumea ramane sanatoasa. Iar toate belelele raman ascunse sub pres. Insa vointa unui singur om (apoi vampir) este suficienta si pentru a sfarma lumea, si pentru a o vindeca. Am preferat versiunea "sanatoasa" a monumentului, cu o poza si pentru versiunea "ruinata".

6. Roscoe Street Station (Max Payne) - Primul contact cu universul Max Payne. O imensitate de statie de metrou parasita, rau-facatori gata sa-ti faca felul, sedative la tot pasul si mult umor. Negru si nu numai. Nivelul nu este poate la fel de imbarligat sau de plin de detalii ca altele de mai tarziu, insa face fata cu brio la obiectivul de imersiune in joc.

7. Order of the Sword HQ (Devil May Cry 4) - Cum am zis mai sus, multa marmura, unghiuri drepte, magnitudine care pare sa compenseze pentru ceva. Faptul ca sunt demoni si ca vor sa conduca lumea pentru a fi adulati de catre ea. Mereu ma depaseste cum cineva poate gandi ca cel care ar locui in echivalentul gameristic a Casei Poporului poate fi o PERSOANA BUNA (sau macar cu intentii bune).

8. London Nautica (Wolfenstein The New Order) - It's London. Now overrun with Nazis. And they built themselves a Nazi wing in the British Museum. Celebrating the Moon base they built. A Moon base with more Nazis on it. Effin' glorious!

9. Town of Chapter 7 (Call of Juarez - Bound in Blood) - Din nou, este un joc in care sunt mai multe nivele ce atrag. Insa m-am hotarat asupra acestuia din doua motive evidentiate in video. In primul rand, faptul ca te scobori pe niste drumuri prapastioase ca sa ajungi in oraselul aflat pe marginea a ceea ce pot presupune a fi fratele mai mic a Grand Canyon -ului. Si in al doilea rand, faptul ca poti arunca peste marginea acelui canion niste cladiri din cel oras. Ok, este un scripted event (si nu este unic in joc), insa te face sa te simti prea potent pentru propriile posibilitati de control - tragi doua-trei gloante, lovesti un butoi de praf de pusca si BOOM! cateva cladiri se muta zece etaje mai jos.

10. Crystal Cruiser, Layout A (FTL: Faster Than Light) - Am simtit nevoia unei alegeri ciudate. Asa ca am ales o nava spatiala o cu forma ciudata. Tineri fiind, toti ne imaginam nave spatiale in forme... sa zicem ca aratau ca versiunile Lamborghini pentru masini: multe colturi ascutite si cu profil de pradator. Aici, este total opusul: aceasta nava spatiala seamana cu un apartament infipt intr-o bucata de meteorit, nava cu care trebuie sa sperii adversarii in a se preda.

11. Space Hulk Map (Warhammer 40'000: Space Marine, Exterminatus mode) - Si aici am simtit nevoia de ceva 40k. Sunt multe de ales, desi jocurile din universul Warhammer 40'000 ofera foarte multe constructii sau nave spatiale imense, prea putine sunt individualizate de o asa natura incat sa ramana "iconic". Si cum nu prea exista reprezentari in-game pentru The Golden Throne, am ales o harta care evoca elemente din Space Hulk. O versiune ceva mai putin market-ata decat cea din KotOR (cred ca 2).
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: GDX Dueluri III - 2nd Chance Rumble

Post by joonior_bmf »

Mafio, pentru KOTOR, Deus Ex, VtMB si ME2
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: GDX Dueluri III - 2nd Chance Rumble

Post by juve3332 »

Ola small, pentru Parisul toamna, casele din Zork si Day of the Tentacle, al doilea nivel din Sanitarium si statiunea montana din Carma (sangele vacilor merge cel mai bine cu decorul imaculat).
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: GDX Dueluri III - 2nd Chance Rumble

Post by TG »

M... ahdi, oare? Mă pune naiba să votez acum cu el, câștigă, dau de el în semifinale și știm deja ce urmează. Anyway, decizia ar fi între între el, Pătrunjelu și McWilliams.

Pătrunjelu are un start cam lent, Witcher 3 e prea recent și, well, nu l-am jucat nici acum, lol. Nu că în urma filmului de groază de pe thread-ul jocului nu aș ști deja cum arată zonele, it looks like a pretty game, but it's not fucking pretty like the first one. Totuși, știu din cum era Flotsam ca CDP depun efort când vine vorba de lume. Flotsam e mișto, dar din nou, parca nu atât de mișto încât să începi cu el. A ales singura chestie care mi-a plăcut la toată seria Ass. Creed, m-a nimerit la fix cu Bloodmoon, Morthal, Arx, merge și Arkham City, Bastion nu e cea mai ok alegere din Bastion dar... uitându-mă peste alegeri, înclin mai mult către lista sa.

McWilliams, am jucat contra sa și nu am apucat să zic, dar îmi place lista sa. L-aș fi votat în alte dueluri, aici problema e că deși are alegeri care-mi plac, nu are nimic care să-mi placă în mod special. Castle of the Valley of Mines nu e o alegere care să mă încânte. Adică da, avea farmecul său, era lumea disperată pe-acolo ca dragoni and shit, dar Khorinis, tabara priaților din NoTR, farul ala blestemat, vechiul New Camp înghețat de dragonul de gheață, canalele, manastirea (cu catacombele ei cu tot), ferma... plm, fix toate locurile îmi plăceau mai mult. :)

Mahdi ca de obicei, destul de aproape de frecvența mea. Superbe alegerile din indie-uri, fain Loc Muinne dar super antipatic ca level design, poate dacă alegerile din Dark Souls înseamnau ceva mai mult pentru mine...

So yeah, votez Pătrunjelu.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: GDX Dueluri III - 2nd Chance Rumble

Post by Mărar »

Mahdi
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: GDX Dueluri III - 2nd Chance Rumble

Post by Cristan »

Mahdi.

Si bump. Hai votati, ca PSD se inghesuie si cand e un singur candidat.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: GDX Dueluri III - 2nd Chance Rumble

Post by Michilangelo »

Nu as fi vrut il votez pe Mahdi din acelasi motiv ca si TG, dar sunt nevoit sa o fac.
Post Reply

Return to “Forum Drafts”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests