Re: Game Draft XI - Hate Draft (Discuții)

Un obicei tradițional levelesc.

Moderator: Michilangelo

Locked
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Game Draft XI - Hate Draft (Discuții)

Post by .chester »

viewtopic.php?f=59&t=1402

Link către thread-ul principal, să fie mai centralizată treaba, acum că s-au format listele.


Mafio si Waaagh, un reminder cu ideea draftului:
TG wrote:I like this one. Draft cu jocurile pe care le urăm, din diferite motive.
Jocuri si atat, indiferent de platforma, buget, popularitate in randul maselor, vanzari, nota luata pe Gamespot, indiferent daca e un titlu AAA sau un joculet indie. Hai sa lasam replicile de genul "you missed the fucking point" pentru ca nu adauga nimic fun la joc.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft XI - Hate Draft

Post by ola small dickie »

deja jocul s-a transformat intr-o petarda. daca luati jocurile pe care le gasiti si in best game draft si incercati sa le desfiintati amuzant si inteligent cred ca jocul se transforma intr-o petarda.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft XI - Hate Draft

Post by ola small dickie »

Mafio wrote:
Eu însă n-o să iau în serios nicio listă care conține doar titluri de referință în istoria jocurilor.
Atunci, îmi pare rău să îți zic, you missed the whole fucking point of the game. Ideea draftului este să faci nitpicking.
what? eu credeam ca ideea din spatele HATE DRAFT e sa scriem despre jocuri pe care le uram, care ne-au dezamagit etc.

dar deja s-a transformat intr-o porcarie.
Mahdi wrote:Cum spuneam, fiecare înțelege ce vrea din draftul ăsta. Se numește Hate draft. O să aleg jocuri pe care le-am urât și o să spun de ce. Asta e tot.
asa am inteles si eu.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft XI - Hate Draft

Post by TG »

Mie mi se pare destul de mișto draft-ul ăsta. Nu înțeleg de ce vă agitați, eu am ales două jocuri despre care am poluat de vreo 5 (sau 11) ani pe forum, deci nici pe departe jocuri care mi-au plăcut la care mi s-a sculat acum să le iau la mișto. O să am și alegeri mai puțin populare, dar nu am început cu ele pentru că sunt șanse mai mici să fie luate. Practic, doar HL2-ul lui Mafio e mai subțirel, descrierea nefiind convingătoare, dar asta e alegerea lui și când votăm o vom analiza.

Nu Mafio, ideea nu era să faci nitpicking, dar poți juca și așa dacă vrei. Chestia e că dacă aplicăm doar principiul ăsta, pot alege inclusiv Planescape Torment, BG 2 sau Gothic și să le iau la penis, pe lângă faptul că poți, ar trebui să ai și o altă motivație. Dar nu te obligă nimeni, de aia votăm după. :)

Evident că ceva discuții în contradictoriu se vor genera, dar relax, cât timp descrierile țintesc exclusiv jocurile, suntem ok și nimeni nu cauta crates-uri prea tare.

La rând e ola.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Game Draft XI - Hate Draft

Post by .chester »

Ca sa clarificam, doar primele 3 alegeri sunt libere sau ai 3 alegeri la liber, indiferent pe ce loc se afla? Adica, de exemplu, pot sa imi aleg si eu Skyrim pe pozitia 8?
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game Draft XI - Hate Draft

Post by Mahdi »

Nu, doar primele 3 poziții. Așa era și la celelalte drafturi - alea libere se alegeau primele.

Brb, hate spewing.
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft XI - Hate Draft

Post by TG »

Da, de obicei așa jucam, primele să fie wildcard-uri.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Game Draft XI - Hate Draft

Post by juve3332 »

Nu cred ca trebuie sa ne axam pe chitibuseala. Pe marginea oricarui joc se poate chibita, si Planescape sau Deus Ex sau Homeworld au verigile lor slabe, asta nu le transforma neaparat in niste jocuri pe care le-am urat sau desconsiderat. De asta mi se pare util sa precizam daca jocul in cauza ni se pare de toata jena (de ex., Serious Sam si Unreal 2 mi se par doi sesari, fara nicio alta pretentie) sau pur si simplu le consideram oarescum supra-evaluate (nu as cobori cu nota sub 8 pentru Infinte, insa am evident multe probeleme cu superlativele pe care le-a primit).

Doi la mana, as avea propunerea de a nu comenta in extenso pana nu trecem la partea propriu-zisa de vot. Normal, poti spune 2-3 propozitii, de genul "mi-ai furat alegere, fmm", "excelenta/cam slaba alegere" etc, dar comentariile mai detaliate le-as pastra pentru faza ulterioara, cand putem da drept la replica si discuta pe larg fara sa aglomeram thread-ul. De exemplu, am clar obiectiuni fata de HL2 si comentariile lui Mafio si Zombie, daca ne apucam sa dezbatem aici, nu se mai intelege nimic.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Game Draft XI - Hate Draft

Post by .chester »

Da, poate am putea lasa threadul asta doar pentru alegeri si sa discutam pe alt thread.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Game Draft XI - Hate Draft

Post by Stokkolm »

Lasa ca e mai fun asa, niste prime reactii fata de ce se alege, iar replicile mai detaliate le pastram pentru thread-urile de voting.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Game Draft XI - Hate Draft

Post by juve3332 »

Prime reactii, nu romane. Altfel, avem undeva lista cu ce s-a ales pana acum?
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Game Draft XI - Hate Draft

Post by DarthZombie »

Ce ma enerveaza pe mine cel mai mult la jocurile Bethesda e ca sunt de tot rahatul in vanilla, dar modat sunt cat de cat enjoyable. Mai putin Fallout 3, povestea aia care se pisa peste intreaga mostenire a seriei ramane pata vesnica.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Game Draft XI - Hate Draft (Discutii)

Post by TG »

Thread de discuții. Având în vedere că deja s-a deraiat cel de alegeri și nici nu am trecut de primele două poziții, are sens să avem două.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft XI - Hate Draft

Post by TG »

chestr0ny wrote:Da, poate am putea lasa threadul asta doar pentru alegeri si sa discutam pe alt thread.
viewtopic.php?f=59&t=1405
juve3332 wrote:Altfel, avem undeva lista cu ce s-a ales pana acum?
Nu am apucat să fac asta. O să fie în primul post.

Hacinci Mahdi, dar Diablo era în altă perioadă. Cred că am mai zis de Divine Divinity care trebuia să fie turn based până când distribuitorii au urlat "SA FIE CA DIABLO CA SE VINDE".
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game Draft XI - Hate Draft (Discutii)

Post by Mahdi »

Păi și s-a vândut, nu? Mai pupau băieții bani să facă alte Divinity-uri dacă nu se vindea? Nu mai pupau. :D
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft XI - Hate Draft (Discutii)

Post by TG »

Și ce îți dă convingerea că dacă Original Sin apărea atunci nu se vindea? În plus, sacrificarea calității unui joc de dragul vânzărilor nu a fost absolut niciodată ceva cu efecte pozitive pe termen lung. Așa s-a ajuns la Diablo 3. :)
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Game Draft XI - Hate Draft (Discutii)

Post by McWilliams »

ne0lith wrote:Altii vad lucrurile fix invers fata de ce ai descris tu si considera asta o oportunitate de a critica titluri ce le percep ca fiind nedemne de succes in loc de a se uita la mizerii evidente. Listele care merg intr-o singura directie ce nu te reprezinta pot fi penalizate cand se voteaza oricum. Also, what TG said, probabil vor fi mai multe titluri mici dupa alegerile libere.
Daca pot emite o parere, eu cred ca este infinit mai greu sa critici ceva ce iubesti, sau pe care macar ai vrea sa iubesti, decat sa critici mizerii evidente. Mizeriile evidente tind sa te lase rece si, ca orice chestie fada, dispara repede din mintea ta. "Nedemnul de succes" ar presupune un minimum de sentiment pus la bataie. Iar de la dragoste la ura, sau invers, este doar un pas.

Spre exemplu, ma astept de la 2-3 participanti sa vad "No Man's Sky". Nu de la altii, insa. Pentru ca doar 2-3 participanti i-am vazut "investind emotional" in joc, in timp ce restul au fost mult mai detasati. Sigur, poti critica mai obiectiv daca esti mai detasat. Insa ideea draftului pare sa fie "Draft: TOTAL HATE", cu subiectivitate pura si ura densa de ti se intaresc sfarcurile.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Game Draft XI - Hate Draft (Discutii)

Post by ne0lith »

^ Da, eu ajung sa urasc doar jocurile in care chiar incerc sa ma implic si sa gasesc ceva placut inainte de a da peste o experienta frustranta. Cu gunoaie evidente gen Colonial Marines stii ce primesti din start (ma rog, presupunand ca nu le cumperi orbeste), asa ca poti evita investitia aia de timp ce iti prezinta toate motivele pentru care merita urat. Sau, daca il joci, o faci pentru a vedea mai exact cat de prost e, ceea ce te mentine mai calm decat cand ai asteptarile inselate.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Game Draft XI - Hate Draft (Discutii)

Post by juve3332 »

Am jocuri slabute sau mediocre care mi-au placut la nebunie, pe care nu le-as putea vreodata uri, cum ar fi Indiana Jones and the Infernal Machine sau Codename Eagle sau Hercules. Dar draftul ar trebui sa fie, pentru mine, un melanj de critica lucida si repulsie inexplicabila.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Game Draft XI - Hate Draft (Discutii)

Post by DarthZombie »

Waaagh! wrote:Mie si primul Half-Life mi s-a parut o prostie taraganata. Genul FPS a murit dupa Quake.
Neah, primul HL chiar a pus la bataie multe lucruri care au progresat genul. Tot ce a spus neolith in descriere este perfect valabil, jocul a creat cea mai buna atmosfera dintr-un FPS de dupa Quake 1 cu bonusul de fi ceva care-i inca plauzibil. Level design-ul este exceptional si reuseste sa faca si un strop de world building. Tu parcurgi cotloanele unui complex imens si chiar ai senzatia ca te plimbi prin asa ceva, nu some random halls and rooms precum in Quake 1 si intr-o oarecare masura in 2 de exemplu.

HL2 in schimb e trist rau. Baga o poveste care se preface ca e profunda gratie misterului indus de lipsa de detaliu si de care nu-ti pasa. I don't give a fuck about the Combine, astia nici macar nu erau prezenti in primul joc, nicio mentiune, nicio aluzie subtila, nimic. Ne baga si pe gat o fatusca cu personalitate de carton cu care ar trebui sa simpatizam, alaturi de o galerie de personaje la fel de fade de care cica ar trebui sa ne pese. Fuck no, doar Father Grigori e cat de cat interesant pentru ca un rus dus cu capul si pe ala il ai doar intr-un scurt capitol.
Locked

Return to “Forum Drafts”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 48 guests