Hate Draft: Runda I - sebas vs. DarthZombie

Un obicei tradițional levelesc.

Moderator: Michilangelo

User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Hate Draft: Runda I - sebas vs. DarthZombie

Post by TG »

Se votează în thread, printr-un post. Termen limită: duminică la ora 22.
sebas
DarthZombie
1. Kalonline (2004)
2. Achaea, Dreams of Divine Lands (1997)
3. Might and Magic IX (2002)

4. Counter Strike: Global Offensive (2012)
5. Bioshock Remastered (2016)
6. Grand Theft Auto IV (2008)
7. Ultra Street Fighter IV (2015)
8. Dragon Age: Origins (2009)
9. X: Rebirth (2013)
10. King's Bounty: Warriors of the North (2012)

>>DESCRIERI<<
1. Bioshock Infinite (2013)
2. Fallout 3 (2008)
3. Spore (2008)

4. Rage (2011)
5. Planescape: Torment
6. Dungeon Keeper (2014)
7. Carmageddon TDR 2000 (2000)
8. Call of Juarez: The Cartel (2011)
9. Starcraft 2 (2010)
10. Chaser (2003)

>>DESCRIERI<<
sebas: McWilliams, TG, Ferdinand, Mahdi (4)

DarthZombie: vulp, ne0lith, .chester, caleb, joonior, Foxman, rdo, juve, Stokkolm (9)
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Hate Draft: Runda I - sebas vs. DarthZombie

Post by DarthZombie »

Eu dau votul traditional lui Sebas si ii urez mult succes.

Imi voi explica pe scurt alegerile. Lista asta e compusa din 9 jocuri care mi-au oferit suferinta in timp ce le-am butonat plus Dungeon Keeper care am considerat ca n-ar merita sa fie ignorat la un astfel de draft.
Spoiler for Alegerile mele, pe scurt:
Bioshock Infinite l-am ales pentru cat de mediocru este in orice aspect ce nu tine de directia artistica sau expunerea povestii sale jenibile.
Fallout 3 l-am ales pentru ca este o insulta fara margini la adresa mostenirii Fallout-urilor clasice dpdv a calitatii povestii, personajelor si a dialogurilor. Plus ca ruleaza pe un engine de toata jena pe care Bethesda inca insista sa-l foloseasca desi si la vremea aia era considerat o porcarie
Spore merita sa fie in acest draft pentru ca este probabil una din cele mai mari dezamagiri din istoria industriei asteia. Pe mine personal jocul asta m-a transformat intr-un cinic cand vine vorba de hype, so there's that
Rage se regaseste aici pentru ca este cel mai plictisitor joc facut de id Software pe care l-am butonat vreodata. Incredibil cum o companie cu un palmares legendar a putut sa serveasca un FPS exasperant de plictisitor
Planescape Torment este aici pentru ca are un gameplay care-l face nejucabil din punctul meu de vedere. Cred ca tarie ca jocului asta i-ar fi prins mai bine sa fie un Adventure, pentru ca tot ce nu implica poveste si dialog il fac un RPG greu de inghitit.
Dungeon Keeper 2014 l-am pus pentru ca este exemplul cel mai prost al modelului f2p, un joc in care daca nu bagi un vagon de bani se rezuma la doua click-uri pe zi. Faptul ca este urmasul a doua jocuri minunate marca Bullfrog pune doar sare incinsa pe o rana deschisa si supuranda.
Carmageddon TDR 2000 merita sa fie injurat pentru cat de mare e regresul fata de Carma 2. Un joc care nu e distractiv din cauza design-ului extrem de prost al nivelelor, iar faptul ca iti moare cronometrul in doi timpi si trei miscari daca nu omori niste pietoni facuti din granit il transforma in ceva complet de evitat.
Call of Suarez: The Cartel este un FPS infect de generic al carui gameplay ar fi mai bine pretat intr-o sala de arcade la un aparat cu un pistol ieftin de plastic pe care sa-l indrepti inspre ecran. Sau inspre propriul cap, odata ce-ti dai seama cat de prost poate sa fie jocul. Schimbarea setting-ului este de-a dreptul inexplicabila, totodata.
Starcraft 2 nu doar ca are o poveste penibila, dar e plina de retcon-uri care-si bat joc de lucrurile bune pe care le-au facut SC si BW acum aproape 20 de ani.
Chaser a fost de departe cel mai frustrant joc pe care l-am jucat vreodata, cu un level design atroce si gameplay pe masura. Lumea il tine minte pentru ca a incercat sa fie un FPS cu o poveste mai acatarii, dar eu il tin minte pentru cati peri albi iti poti face pe durata unui playthrough[/b]
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Hate Draft: Runda I - sebas vs. DarthZombie

Post by vulp »

DarthZombie.

Lista lui DarthZombie e mega-catartica, incluzand patru jocuri pe care credeam ca numai eu nu le pot termina / mie nu-mi plac.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Hate Draft: Runda I - sebas vs. DarthZombie

Post by ne0lith »

Ca de obicei, o sa mentionez in principal jocurile despre care mi-am format totusi o parere din listele astea.

Sebas are una din listele ce m-au nimerit cel mai putin. Apreciez prezenta lui CS:GO si GTA IV intr-un astfel de draft, dar in acelasi timp, se numara mai mult printre titlurile pe care le-am abandonat repede, fara mari implicari, nu printre cele pe care le urasc cu adevarat. Bioshock Remastered suna ca o magarie ce exemplifica problema asta cu "let's make a quick buck" a industriei perfect, dar pana acum nici nu stiam de existenta sa. Imi place sa vad jocuri pe care nu le-am incercat in listele astea, sa citesc despre castroane cu care nu eram familiarizat inainte, dar pana la urma tot cu ceea ce cunosc mai bine trebuie sa votez, chit ca respect abordarile originale.

Zombie mi se pare ca are o lista foarte echilibrata si in mare parte apropiata de ceea ce urasc eu. Orice lista in care Bioshock Ininite e dispretuit e o slabiciune de-a mea, dar treaba merge bine si mai incolo. Fallout 3 este inca un exemplu de joc insipid, plictisitor pana la lacrimi, venit de la Bethesda - eu n-am jucat nici originalele, asa ca nu aveam mari asteptari, dar tot n-am rezistat prea mult in el. Carmageddon TDR 2000...mai bine ne-am preface ca nu s-a intamplat.

Spore, Rage, CoJ Cartel si Dungeon Keeper le-am evitat din pricina recenziilor ce prezentau niste dezastre, dar sunt totusi titluri de la care aveam asteptari inaintea lansarii (ma rog, exceptand DK) - doar auzul numelor imi provoaca repulsie in prezent. Cel mai trist caz imi pare Rage din ce-am citit, sa gasesti asa ceva de la o companie de calibrul ID te cam da peste cap.

Cu Planescape Torment trebuie sa spun ca nu sunt deloc de acord. Inteleg ca nu orice jucator este dispus sa citeasca texte kilometrice intr-un RPG si sa joace destul de putin. That's fine, dar era destul de clar ca asta vei primi; aproape toata aprecierea de care se bucura se datoreaza scriiturii. Din moment ce este un joc axat pe partea narativa si face asta foarte bine, gameplay-ul saracacios nu ar trebui sa fie criticat prea aspru. Da, daca sacrifica din lupte pentru o scriitura de 2 lei era o problema, n-ai mai fi ramas cu nimic. Dar asa, cum poti aprecia jocuri distractive in care naratiunea nu are importanta, cred ca e in regula si sa nu ai mari pretentii ca mecanici de joc de la un titlu ce mizeaza pe un scenariu de calitate.

Astea fiind zise, votez cu Zombie.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Hate Draft: Runda I - sebas vs. DarthZombie

Post by sebas »

Votez și urez baftă lui zombie! :mrgreen:
dump CHA
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Hate Draft: Runda I - sebas vs. DarthZombie

Post by .chester »

Nu am jucat mai nimic din lista lui sebas, cu exceptia lui GTA IV si, asa cum am spus, mie mi-a placut foarte mult si nu inteleg critica legata de poveste vs gameplay. In rest, multe jocuri pe care nu le-am jucat, unele de care nici n-am auzit. Nu prea rezonez cu lista lui.

Zombie, in schimb, are o intrega panoplie de castroane, care mai de care mai dezamagitoare din diverse puncte de vedere. S-a impiedicat grav cu alegerea lui Planescape Torment, dar, in afara de asta, are o lista solida.

Deci, Zombie.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Hate Draft: Runda I - sebas vs. DarthZombie

Post by caleb »

Deși în puncte ar fi egalitate, mi se pare că sebas a avut o muncă mult mai grea. Pe de altă parte n-a dus-o pînă la capăt și asta l-a adus la egalitate. DarthZombie și-a ales super safe și a dat la gioale pînă la capăt, chit că habar n-avea el că eu punctez efortul și depunctez task-urile ușoare.

Am tras pe random.org și a ieșit Zombie. Uneori, trebuie să ai și un dram de noroc. Chit că pentru faza aia cu Planescape ți-aș tatua tot dialogul la microscop pe buricul degetelor.
Spoiler for sebas:
1. Kalonline (2004)
1p
Legit, frumos contextul și convingătoare argumentația.

2. Achaea, Dreams of Divine Lands (1997)
1p
Fucking A+++

3. Might and Magic IX (2002)
1p
Singurul lucru bun pe care l-a făcut seria Might&Magic pentru mine este Heroes (1-3). So I'm with you, chit că mă seacă și toate celelalte de dinaintea lui IX.

4. Counter Strike: Global Offensive (2012)
1p
Bine punctat. Zero obiecții.

5. Bioshock Remastered (2016)
1p
Remaster of Puppets.

6. Grand Theft Auto IV (2008)
0.25p
Alegerea nu e rea, dar nu mă mișcă suficient de tare argumentele.

7. Ultra Street Fighter IV (2015)
1p
UltraSuperStreetArcade Fighter +++ TurboHD. Au făcut dintr-un joc legiune și au cerut bani de fiecare dată. Netcode-ul de căcat (care era ok-ish în IV simplu) îl bagă într-adevăr în bucluc.

8. Dragon Age: Origins (2009)
0,25p
Maică, trebuie să-mi zici și de ce, pentru că are și bune. Ajungea aia penibilă cu sîngele sau chestii legate de interfață/mecanici de joc găunoase, dar nu pot să punctez mai nimic aici fiindcă nu știu ce ai fi spus.

9. X: Rebirth (2013)
0,5p
Probabil nu era cazul unei Renașteri dar fără argumente nu prea merge.

10. King's Bounty: Warriors of the North (2012)
0,5p
Da, da, da, dar de ce? Eu vreau să-ți dau puncte dar nu m-ai ajutat.


8 + 0p bonus/malus dificultate
Spoiler for DarthZombie:
DarthZombie

1. Bioshock Infinite (2013)
1p
Ți-aș da și două puncte pe ăsta pentru argumente și poză.

2. Fallout 3 (2008)
1p
Indiscutabil, în afară de curiozitatea de a scormoni printr-un Fallout 3D, un jeg ordinar.

3. Spore (2008)
1p
Cînd un producător e prost la toate și face praf o idee interesantă.

4. Rage (2011)
0.75p
A avut și momente bune. Puține.

5. Planescape: Torment
0,25p
Ce spui tu acolo are puțină legitimitate. PUȚINĂ. Fiindcă este o labă, dar una faină, de primă clasă.

6. Dungeon Keeper (2014)
1p
Fuck that business model.

7. Carmageddon TDR 2000 (2000)
1p
Păcat de grafica nu tocmai nasoală, dar care nu ajută la nimic în cazul de față.

8. Call of Juarez: The Cartel (2011)
1p
Aproape îmi vine să te depunctez pentru că l-ai chiar încercat.

9. Starcraft 2 (2010)
0,75p
Nu zici prostii, dar pe mine tot mă relaxează să-mi pasc SCV-urile printre cristalele brood-mamei Omida. Grafica e bestială.

10. Chaser (2003)
1p]
OMG. Nu știam. Nașpa.

8.75 -0.75 malus VERY low hanging fruit = 8.00
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Hate Draft: Runda I - sebas vs. DarthZombie

Post by marvas »

sebas, mai adaugi descrieri la ultimele alegeri?
User avatar
Foxman
Headless Kamikaze
Posts: 314
Joined: 3 Sep 2015, 17:54

Re: Hate Draft: Runda I - sebas vs. DarthZombie

Post by Foxman »

Eu nu stiu unde sunt ultimele 3 alegeri ale lui sebas.
Praise be to the muffalo tree.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Hate Draft: Runda I - sebas vs. DarthZombie

Post by sebas »

Sunt sleit, toată ura mi s-a revărsat către politic. Plec mâine la ski însă așa că o revin sâmbătă cu ultimele 3 descrieri
dump CHA
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Hate Draft: Runda I - sebas vs. DarthZombie

Post by caleb »

Love draft up next :) Refac și eu nota dacă le scrii pînă la termen.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Hate Draft: Runda I - sebas vs. DarthZombie

Post by McWilliams »

Initial, mi se pare ciudat sa ma uit la primele 3 jocuri alese de sebas si sa zic "de ce a ales chestii atat de dubioase la free-for-all", cand era clar ca nu risca sa le piarda in favoarea altui jucator. Adica, na, Zombie are jocuri care apar si la altii - jocuri care prind ochiul, jocuri care pot fi urate fara retinere, jocuri care te salveaza pentru ca poti raspunde "nici mie nu-mi place Parazitii - votez Zombie!". Si lista lui continua pe aceeasi linie. Pare mai degraba experienta draft-urilor trecute, cand scuza principala era "nu stiu, n-am jucat, nu cunosc, nu pot sa votez" la jocurile care nu au prins niciodata prima pagina pe Steam, asa ca alegi chestii mai cunoscute in ideea ca cineva-cineva tot s-o lipi de unu-doua din lista ta, suficient cat sa te voteze.

And then I had an epiphany - sebas is the real deal! The man hates with vengeance. Sebas uraste intai, uraeste apoi, uraste din noi, si, mai la urma, inainte de inca o ura, se mai gandeste ca trebuie sa castige un concurs de popularitate (we have to like what he hates). Asa ca votez cu sebas.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Hate Draft: Runda I - sebas vs. DarthZombie

Post by sebas »

8. Dragon Age: Origins (2009)

Image
Spoiler:
Hai sa vorbim despre RPGuri si aspteptari. BioWare a inceput anii 2000 cu BG2 si i-a incheiat cu Dragon Age: Origins. Printre ele NWN a fost o balega, dar asta nu a suprins pe nimeni care urmarise procesul de dezvoltare a engine-ului Aurora si toate problemele pe care le intampinasera pe parcurs. Si, oricum, multe companii se zdruncinasera serios in trecerea din 2D inspre 3D.
Apoi a urmat KotoR care dupa Star Wars: Racer a fost primul joc din univers care sa nu merite stampila de balega, ba chiar a fost excelent!
Jade Empire a aparut de nicaieri si a surprins din nou foarte placut.
Mass Effect avea multe hibe, inclusiv liniile de design si marketing care vor reprezenta in viitor BioWare-ul sub EA, dar sa fim seriosi poti ierta multe unui SF IP nou avand in vedere cat putine sunt, mai ales unul care reuseste intr-un mod ciudat si absolut intamplator sa nimereasca atat de bine feelingul de space exploration combinat cu space opera.

Apoi ar fi trebuit sa urmeze:

Image

Dar de fapt ne-am ales cu:

Image

Dezamagirea fata de DA:O este si a fost crancena.
In sine DA:O nu este un joc asa prost. Are lore fain, plot bun si un RPG gameplay decent. Dar el reprezinta finalul BioWare-ului din anii 2000 si inceptul BioWare-ului pe care-l avem astazi. Nu pot decat sa ma intreb unde este the transex black guy din lista de shaggable companions.
dump CHA
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Hate Draft: Runda I - sebas vs. DarthZombie

Post by sebas »

9. X: Rebirth (2013)

Image
Spoiler:
Jocul asta este un DEZASTRU tehnic. Este un joc lansat in 2013, pentru 50Euro, cu grafica de 2005 dar care nu reuseste sa tina 30fps constant pe un GPU de varf.

Are sisteme obtuze, laudate ca fiind pline de depth de ceata de trogloditi care il butoneaza de zor, o interfata atat de proasta ca nici macar nu pot s-o critic zicand ca-i de console, ca si pe-alea ar fi praf. Evident nu poti conduce decat o singura nava, urata si prezentata tot la 30fps instabili.

Dar ceea ce ma racaie cu adevarat este ca, get this, "zborul" prin spatiu se face stand pe interstellar highways. Pe SOSELE! Negrule ce? Cum plm sa ma pui sa merg prin SPATIU tot pe alde A1 Bucutesti-Pitesti?!
dump CHA
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Hate Draft: Runda I - sebas vs. DarthZombie

Post by TG »

sebas
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Hate Draft: Runda I - sebas vs. DarthZombie

Post by sebas »

10. King's Bounty: Warriors of the North (2012)

Image
Spoiler:
Mai tineti minte King's Bounty: The Legend? A luat GotY in LEVEL, joc superb. Cu linii grafice si de storyline simpatice si un gameplay care m-a tinut lipit de ecran pana l-am gatat.

Ei, dupa el a urmat Crossworlds, o alta Marie cu alta palarie. Un pic cam dezamagitor datorita lipsei de inovatie sau oricarei alte modificari considerabile de engine/sunet/interfata. Dar fiind cladit pe o baza atat de solida, tot a iesit un joc bun.

Ei, duuuuupa el a mai urmat ceva. De la un alt studio de developers si din nou fara modificari considerabile de gameplay, cu acelasi engine etc. Dar cu un storyline nou. Un storyline nou despre VIKINGI, storyline imi imaginez scris de doi manelisti. Cu vichingi d-aia parosi si la pieptu gol, care beau de rup si apoi dorm si dupa iau o pauza si-isi dau cu maciucile in cap! Si au coarne si banuri. Vikingi coae, ce nu ti-i clar?

Rar mi-a fost dat sa fiu atat de scarbit de un storyline. Reprezentarea mitologiei nordice este atat de superficiala si proasta incat efectiv cand treci prin ea ti se face greata.
dump CHA
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Hate Draft: Runda I - sebas vs. DarthZombie

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Povestea din GTA 4 era chiar buna, chestia cu contradictia dintre tonul povestii si tonul gameplay-ului dovedeste asta. Daca povestea nu era reusita atunci nu i-ar fi pasat nimanui de asta

Pe de alta parte DarthZombie a ales Planescape Torment cu argumente... da

DarthZombie appeased me cu Fallout 3 insa parca imi place mult hate-ul lui sebas catre MMO. In sensul asta sebas este avantajat fiindca fandomul unui MMO afecteaza calitatea jocului. Descrierea CS GO merge bine, mi-a amintit 1 leu pe ora la cafe-ul din ghetto yo :3
Poza postata de sebas cu tipul ala cu gura deschisa e perfecta

Deci sebas clar
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Hate Draft: Runda I - sebas vs. DarthZombie

Post by joonior_bmf »

Ambele liste sunt frumoase (urate?), dar am jucat mai putine titluri din lista lui sebas. Ba chiar (desi probabil voi regreta mai tarziu) mi-a facut pofta de Achaea sau jocuri similare. And I wanna peruse the Romanian Playboy archive for some reason. Ura ma trage inspre zombie, desi primeste o bulina neagra pentru Planescape.
Deci, votez DarthZombie
User avatar
Foxman
Headless Kamikaze
Posts: 314
Joined: 3 Sep 2015, 17:54

Re: Hate Draft: Runda I - sebas vs. DarthZombie

Post by Foxman »

N-o sa pun aici balarii. O sa spun cu mana pe suflet. Eram super excited sa citesc hate review-ul despre DA:O. Si argumentul e ca it sucks pentru ca ai posibilitatea de gay love. Pe de alta parte, waah waah, de ce nu poti sa omori copii in Skyrim? Pentru ca a omori copiii e totally fine, dar sa nu cumva sa fie ceva love scene cu gay. O fi fost pandering? Nu e, faptul ca ti se ofera ca OPTIUNE in joc nu inseamna ca esti FORTAT sa ti-o iei in dos (spre deosebire de DA:I, unde esti tot timpul la un click distanta de surprise Bull buttsex). Nici nu arata stricarea Bioware, DLC-urile adaugate ulterior au fost faine si destul de solide in content. Expansion-ul a fost grosut. Ce au facut dupa aia, cu seria, e alta discutie. Da, poti sa spui ca te uiti la el si vezi ca e ultimul din generatia lui. Dar sa-l URASTI pentru asta? Nu, e prea mult. Si e unfair. Oamenii aia au ajuns in sapa de lemn sa scoata jocul ala. Se vede ca e pus suflet in el si nu e doar un railroad. Daca e sa fie ceva care sa nu merite punctat, e fix asta cu "eu urasc ca-s edgy". In momentul in care dai si de o feblete personala, sar scantei. E ca si cum as fi in juriu la procesul tau, si mi-ai omorat mama. Sa ma pici cu ceara si nu pot fi unbiased.

Aleg pe oponentul lui sebas
Praise be to the muffalo tree.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Hate Draft: Runda I - sebas vs. DarthZombie

Post by rdo »

Votez DarthZombie
Post Reply

Return to “Forum Drafts”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests