Total War: Attila

Discuții axate pe jocurile de tactică și strategie.
Post Reply
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6101
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Total War: Attila

Post by Mahdi »

phpBB [video]


The New Total War Game Is A 'Survival-Strategy' Game
Total War: Attila is the next in the franchise, set during the fall of Rome with an emphasis on the super aggressive Attila the Hun.

As always this new Total War will release on PC, and is expected for release in 2015.

"We've brought a darker side of the war to the series," said lead designer on Total War: Attila, Janos Gaspar. "If you load into that battle after [a prolonged siege of attrition] you'll see walls are already damaged, there are some fires already started, buildings already destroyed and - later on - defenders start to lose people through starvation."

Elements like this will affect the way battle sequences play out, too, with things like fire spreading during the course of a battle, damaging morale and adding various other negative effects.

This leads to a biggest sense of "consequence" to warfare, an element that hasn't been introduced into the series properly before.

Interestingly, climate change will play a part in the gameplay, too: "The world is getting colder," said Dominique Starr, senior campaign designer on Total War: Attila.

"So during the course of the campaign you're getting people migrating away from harsher climate, moving toward Rome, chipping away at the walls."

You'll even be able to raze your own settlements, causing huge morale decreases for the defenders but preventing attackers from capturing and exploiting the infrastructure there.

"That impending doom is something we've really tried to hammer home here - the shit's hit the fan, and there's nothing you can really do about it."

Senior battle designer Simon Mann described Total War: Attila as a "survival-strategy game", especially for certain factions.

"For example: Rome, you've just got to hold on and try and survive, whereas people like the Saxons are also pushed, they've also got to try and survive.

"With western Rome in the beginning you have to, essentially, consider what you can lose. If you try and keep everything, you will lose everything."

And things will only get tougher when Attila starts riding westward.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Total War: Attila

Post by Waaagh! »

In ce hal a putut sa se aleaga praful de seria asta dupa rtw. Some people just don't know when to quit. + ca they pretty much did this already in Barbarian Invasion.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4953
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Total War: Attila

Post by TG »

Medieval 2 a fost ok, Shogun 2 e poate cel mai bun din serie. Deși nu l-am încercat, din ce știu Rome 2 a mai primit ceva patch-uri între timp. până la Shogun 2 fiecare joc a fost un pas înainte. În plus, sunt fix ultimii producători AAA care mai fac jocuri de genul ăsta, n-ar trebui să renunțe, ci să le facă cum trebuie.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Total War: Attila

Post by ne0lith »

Medieval 2 mi se pare cel mai bun din serie, singurul motiv pentru care as intelege sa preferi Rome ar fi perioada istorica si aici deja e vorba de gusturi. Shogun 2 in schimb e cam bleah, faptul ca ai o harta restransa si nu exista nici pe departe la fel de multa varietate a unitatilor ca in Medieval m-a facut sa renunt rapid, e cam naspa cand te uiti la inamici si vezi ca au aceleasi chestii ca si tine.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4953
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Total War: Attila

Post by TG »

Eh, mie tocmai de aia îmi place Shogun 2, fiind mai restrâns minimizează și problemele cu care se confruntă seria de la începuturi. Din punct de vedere strategic jocurile se simt pointless, nu prea am găsit vreo urmă de provocare sau dinamism până la S2. A fost prima dată când au reușit cu adevărat să împingă în față mecanicile de joc, mă așteptam să continue trend-ul cu Rome 2, din păcate asta nu s-a întâmplat. :(

Bine, Medieval 2 primește îmbunătățiri enorme prin MOD-uri, dar nu am mai avut timp să mă întorc la el.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Total War: Attila

Post by DarthZombie »

Ce mod pompos de a spune ca "avem foc". Nu de alta, dar ploaia afecta gameplay-ul inca de la RTW, iar povestile cu clima care forteaza migratorii e o vrajeala de script banal aplicat AI-ului imbracata straie imparatesti. La fel si cu "survival strategy game" (LOL), care e doar o alta forma de a spune ca cica "e grele cu factiunile astia", lucru complet unic in serie, ca pana acum rupeai campania in doua cu orice factiune...

Singurul lucru realmente nou e partea cu distrugerea propriilor asezari. Din pacate dupa ce au facut cu Rome 2 nu ma astept ca jocul asta sa nu fie altceva decat o alta simplificare dupa Barbarian Invasions-ul de la primul Medieval.

Also, Stainless Steel pentru Medieval 2 e the best mod evah, vanilla poate fi pur si simplu ignorat complet din cauza existentei acestui mod.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Total War: Attila

Post by Waaagh! »

Mie mi se pare ca si-au cam pierdut inspiratia dupa rtw. Pasii inainte s-au transformat in pasi laterali sau inapoi, iar odata cu rome 2 au convertit seria in call of total war, de unde n-o s-o mai salveze nimeni.

Also, most mods are overrated crap, dar nu vreau sa intru in discutia asta pentru ca presimt ca mi-o voi lua din toate partile.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Total War: Attila

Post by DarthZombie »

Pai SS adauga mai multe provincii si mai multe trupe, what's not to like about that?
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4953
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Total War: Attila

Post by TG »

phpBB [media]
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Total War: Attila

Post by McWilliams »

Arata "asa de misto", incat probabil ca o sa introduca o mecanica prin care sa te oblige sa porti asedii mai des. Ca sa ai parte de eye-candy. Nu am jucat MP la seria Total War niciodata, insa nu cred ca o arzi intr-atat de mult prin asedii incat sa zici "yup, the new stand-alone game is totally worth it!". In afara de un asediu-doua pe care le conduceam in faza initiala a jocului, orice asediu din orice joc din seria Total War il rezolvam prin a aduna cat mai multe stack-uri de arcasi si unitati de asediu, apoi auto-resolve. Teoretic, nu ai nevoie de mai mult de 2-3 unitati de melee, altfel devine cluster-fuck. Tare curios cum o sa "imperecheze" imaginile alea frumoase de la un asediu cu faptul ca barbarii migratori erau, preponderent, arcasi calare.

Mai mult, tin minte ca in tutorialul din Rome: Total War (deci primul) advisor-ul iti baiguia ceva in genul "daca inamicul este fortificat intr-un oras cu o forta mare, ataca-l in alta parte ca sa il atragi in camp deschis". Si asta cand pe harta mare nu existau decat sate/orase pe care sa le asediezi si porturi pe care sa le blochezi. Acum, na, sa zicem ca e in tematica jocului - Imperiul roman nu mai avea forta militara de alta data, iar ce trupe inca mai existau erau pozitionate la frontiera si nu prea mai ascultau de Roma; deci ar putea sa te forteze la ceva turtling si la a accepta raiduri sau infrangeri in pitched battles fara sa te conduca automat la o situatie fara iesire. Sper macar sa mai aiba porci unsi cu smoala.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
Post Reply

Return to “Tactică și Strategie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest