Stealth Games - discutie generala

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Waaagh! »

:lol: :lol: :lol:

Din punct de vedere tehnic, Thief inca are cel mai complex sistem de stealth dintre jocurile de gen, nivelul tau de vizibilitate fiind afectat dinamic de luminozitate, orientarea inamicilor, viteza cu care misti, daca stai drept sau ghemuit. In jocurile moderne sistemul e practic binar, ori esti *puf* complet vizibil, ori *puf* complet invizibil. In Thief sunt multe nuante care fac diferenta intre paznicul care nu te-a vazut, ala care regreta cata cafea a baut sau ala care ridica sabioiul. Nu cred ca s-a mai facut vreun joc de atunci in care componenta sonora sa fie atat de importanta si atat de bine modelata. Daca ciulesti bine urechile, poti localiza spatial cam toate imprejurimile, numarul de paznici, suprafata pe care se misca, inaltimea si orientarea lor relativa la tine. Mai ceva ca betmen. Si pot si ei sa faca la fel. Daca ai calcat in strachini, vor iscodi temeinic zona generala din care s-a produs sunetul. In titlurile ulterioare, AI-ul a devenit chiar foarte interesant, observand o usa lasata deschisa, o torta stinsa sau disparitia obiectelor valoroase. Desigur ca, intr-un final, AI-ul tot idiot si exploatabil e, dar mai putin idiot si exploatabil decat in alte jocuri stealth in care poti sa-ti bati joc de saracii paznici pana rupi toate barierele absurdului.

Cand vine vorba de atmofera, ai putea zice ca e o chestiune de nostalgie/gust sa apreciezi plimbatul singur pe strada in crucea noptii, cu un vant iernatic care-ti suiera pe la urechi in timp ce din interioarele locuintelor radiaza culori calde. Povestea din primul titlu e insa o bijuterie faurita din diverse surse mitologice, iar expunerea ei (atat in forma scrisa cat si in interpretarea actorilor) cam face de rusine alte titluri cu pretentii care prezinta aceleasi clisee rasmestecate si trase de par pana la scalpare.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3080
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

Asa o fi. Au trecut destui ani de la momentul in care l-am jucat si sincer nu imi aduc aminte sa fi sesizat toate subtilitatile de gameplay de care vorbesti. Cred ca o sa-l reiau doar de curiozitate si o sa fiu atent la toate aceste mici detalii.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Waaagh! »

Neaparat sa bagi fixul pe care l-am mentionat aici, daca te apuci, ca versiunea raw nu prea mai merge pe hardware modern.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by vulp »

ce bine, tocmai mentiunea aia cautam (dupa ce am cautat doua zile unde am cutiile sold out)

pacat ca nu au multiplayer

btw dishonored are 2-3 niveluri misto, in timp ce la thief 1 si 2 fiecare nivel e o bijuterie (poate in afara de lord bafford's manor, pe care l-am jucat in demo de nu mai vreau sa-l vad); poate diferenta cea mai semnificativa intre cele doua este ca in thief 1 si 2 esti pus in fata unei situatii pe care o rezolvi cum crezi tu mai bine - in timp ce la dishonored... mai trebuie sa termin fraza?
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Apropo de thief:

Comunitatea inca mai face si astazi fan mission-uri.
https://www.youtube.com/user/FenPhoenix

Tipul asta face let's play la ele. Eu de aici am aflat de FM si chiar sunt foarte bune. Unele chiar sunt 'comparative cu main game-ul' ( de pilda Rowena Curse si A Night in Rocksnustiuce (care foloseste muzica din Silent Hill din ce am obs eu)) .

Eu de curand am terminat Fallout 2 si acum am trecut la Fallout 3 cu Wanderers Edition si niste moduri de weather. Desi nu stiu daca o sa-l termin (sau daca il voi incepe :) ) nu din cauza jocului (F3 e unul din primele RPG-uri de genul pe care l-am jucat) ci fiindca imediat dupa F2 parca e prea mult fallout. Mai mult vreau sa trec la New Vegas de care am auzit multe lucruri bune.

Ah si poate imi explica si mie cineva mai pe indelete de ce spune lumea ca Fallout 2 e mai bun decat primul. (/s dar serios as aprecia un raspuns) De pilda cineva spunea la un moment despre F1 "The Master is a culmination of the games teams. " ; de acord dar dupa spune (mai pe sub mustata) ca acelasi lucru se aplica si lui Frank Forrigan din F2 care mie mi s-a parut efectiv doar un end game boss.
https://www.youtube.com/watch?v=mLJ1gyIzg78 Acesta e video-ul apropo.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4959
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Waaagh! wrote: In jocurile moderne sistemul e practic binar, ori esti *puf* complet vizibil, ori *puf* complet invizibil.
Ai determinat asta din trailere? Pentru ca ce-a facut Thief cu sunetul, lumina si AI-ul a facut cel putin la fel de bine Chaos Theory, dar sunt sigur ca in clasificarea Wagh, daca ala rupe un gat din spargat in trailer, jocul e de cacat. :lol:

De fapt, extrem de putine din jocurile stealth moderne sunt cum zici tu, asta se intampla in mizerii sau jocuri de actiune care sunt stealth doar ca sa arate cool (cum e DH).
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14580
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

n-am jucat inca Thiefurile dar un joc care mi s-a parut ca realizeaza super misto aspectul stealth (si legat de sunet, lumina) e The Operative: No One Lives Forever
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ne0lith »

TG wrote:
Waaagh! wrote: In jocurile moderne sistemul e practic binar, ori esti *puf* complet vizibil, ori *puf* complet invizibil.
ce-a facut Thief cu sunetul, lumina si AI-ul a facut cel putin la fel de bine Chaos Theory
Correct me if I'm wrong (just kidding, I'm never wrong), dar Chaos Theory nu cred ca tinea cont de suprafata pe care pasesti. Singurele moduri in care folosea sunetul erau clasicul aruncat de obiecte pentru a distrage NPC-urile si gadgeturile dedicate aceluiasi scop.

LE: Chaos Theory era un joc stealth bun though, ca a devenit o prastie de serie ce aduce a Hollywood action movies e altceva. Nu cred ca sunt multi de conceptia ca, in afara de Thief, totul e varza.
Last edited by ne0lith on 19 Sep 2016, 10:40, edited 4 times in total.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Waaagh! »

tfw cica vorbim despre jocuri stealth, iar shaii aduc in discutie bombele alea de splinter cell. :lol:

Sa sara careva repede si cu Invisible, Inc. pl0x. :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4959
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Tinea cont si de suprafata iirc, zgomotul nu era generat doar de obiectele cu care interactionai, se lua in considerare si zgomotul in mediu. La nivel de sunet era excelent, puteai determina ruta unei patrule de pe acoperis daca ascultai atent. Dar mecanici de genul sunt si in alte stealth-uri, CT le mai rafina.

Point in case, Waaagh nu stie mare lucru despre jocurile stealth, he just likes Thief. Nu e nimic gresit la asta, dar am considerat ca e necesar sa fie mentionat. :mrgreen:

Ah, similar si la duma cu cerul. Wow, au facut unii un cer, such atmosfera. :lol: Sunt si manele de jocuri in care daca te uiti noaptea la cer te ia cu frisoane, really not a big deal. And yes, I am totally being an asshole now.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Waaagh! »

TG wrote:
Point in case, Waaagh nu stie mare lucru despre jocurile stealth, he just likes Thief. Nu e nimic gresit la asta, dar am considerat ca e necesar sa fie mentionat. :mrgreen:
Evident ca asa e. :lol: Stealth genre = Thief 1, 2 & 3. Restul sunt acolo ca sa aiba si hipsterii subiect de discutii. :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4959
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Waaagh! wrote:Evident ca asa e. :lol: Stealth genre = Thief 1, 2, 3 & Diablo. Restul sunt acolo ca sa aiba si hipsterii subiect de discutii. :lol:
Am reparat asta pentru tine.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by .chester »

Eu n-am inteles duma cu cerul. Adica ce-i cu screenshot-ul ala? E ecranul negru complet si un bitmap mic cu luna in partea de sus. Is that it? Negreala si o luna decupata dintr-o poza? La asta ne masturbam? Adica sa nu fiu inteles gresit, am lucrat si cu mai putin la viata mea, but still. :lol:
Last edited by .chester on 19 Sep 2016, 11:04, edited 1 time in total.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by vulp »

eu am incercat si splinter cellurile (cred ca primele trei) si hitman (unul dintre ele, cel mai bun cica) si amandoua mi se par incredibil de complicate in comparatie cu thief 1/2. jocurile acelea sunt pentru asiatici or smth, autisti, nu vreau sa jignesc pe nimeni, jur, insa tot ce ai nevoie sa le duci la capat e sa ai rabdare... in schimb, la thief 1/2 ai nevoie de nervi de otel, ca in rest totul merge lin (e si o ironie p-aici pe undeva)

scuze pt postarea serioasa
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Waaagh! »

TG wrote:
Waaagh! wrote:Evident ca asa e. :lol: Stealth genre = Thief 1, 2, 3 & Diablo. Restul sunt acolo ca sa aiba si hipsterii subiect de discutii. :lol:
Am reparat asta pentru tine.
:lol: :lol: :lol:

Bashing Diablo 1 is simply bedrock-level retarded, nici n-are sens sa incerc sa dezvolt vreun argument. D2 e p much "pacanele - fantasy edition" ca gameplay, dar are parte de o directie artistica remarcabila in ceea ce priveste grafica si sunetul. Macar pentru atata lucru merita un dram de respect. Nu rasar prea des jocuri in care sa te plimbi printr-un Infern atat de asemanator cu viziunea lui Dante sau a lui Gustave Doré, iar actul final e una dintre cele mai wagneriene experiente de joc facuta vreodata: creste inzapezite, goarne la volum maxim si vanjosi cu coifuri inaripate, totul fara niciun pic de branza in garnitura.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4959
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

:lol:

Ti-as explica motivatia, dar la ce bun? Daca port o discutie serioasa despre Diablo trebuie sa fac un dus, si sunt la serviciu.

Acum nu faceam bash la nimic, iti explicam ca tu consideri stealth genre jocuri ce-ti plac tie si ca nu are valoare ce incerci sa zici vis a vis de mecanici. Nu ca ai gresi cand vorbesti despre Thief, gresesti cand vorbesti despre restul. Deci pe principiul asta, stealth e Thief, Diablo si Rome: Total War. Pentru ca plm, asa vrei tu. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3080
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

Si Dark Souls...
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Waaagh! »

TG wrote::lol:

Ti-as explica motivatia, dar la ce bun? Daca port o discutie serioasa despre Diablo trebuie sa fac un dus, si sunt la serviciu.
Relax, cred ca imi amintesc motivatia ta, ca a mai fost discutia asta. Daca era aia legata de trendul adoptat de alti producatori in urma succesului lui diablo, that too is bedrock-level retarded. :lol: E vina celor de la Blizzard North ca au facut un joc atat de bun, ca si dupa 15 ani are un numar comparabil de jucatori (daca nu chiar mai mare) ca epigonii care s-au fasait inainte sa li se aprinda bine lumina. :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4959
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Bedrock-level retarded sau nu, cand vine vorba de Diablo sau Starcdota imi asum ignoranta si nu o frec cu inventii despre mecanici and shit ca sa ma scot. Be a fucking man si nu schimba discutia dupa ce ai aberat nitel, ni se intampla tuturor. I don't think less of you.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by stef »

vulp wrote:
pacat ca nu au multiplayer
Are o versiune, sau cel putin era un beta de multiplayer pe direct IP prin 2008 cand l-am incercat eu cu cineva, dezvoltata de fanii din comunitatea Thief: The Circle.
Nu stiu sigur daca a mai fost update-ata la zi (atunci avea multe bug-uri si era destul de instabila versiunea), dar poti cauta in ungherele siteului daca ai timp si te intereseaza, ca pe undeva pe acolo au si tutoriale.
De asemenea, pentru cei interesati, exista si Thief 2: Shadow of the Metal Age, un expansion bunicel, avand in vedere ca a fost dezvoltat de fanii din comunitate.
Image
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest