Stealth Games - discutie generala

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Waaagh! »

TG wrote:Bedrock-level retarded sau nu, cand vine vorba de Diablo sau Starcdota imi asum ignoranta si nu o frec cu inventii despre mecanici and shit ca sa ma scot. Be a fucking man si nu schimba discutia dupa ce ai aberat nitel, ni se intampla tuturor. I don't think less of you.
:lol:

Pai chiar erau discutii separate, ca ai aruncat si Diablo in cazan for whatever reason. Legat de Thief nu mai am nimic de zis dincolo de postul initial.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4959
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Ti-am explicat mai sus, "whatever reason", lal, bine. Nu-mi venea decat ala si Rome in minte ca exemplu, am uitat de Dark Souls. In rest nu stiu daca te mai joci ceva. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by .chester »

N-am inteles nimic din toata discutia asta.

Image
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Waaagh! »

Ne-am sparcait pe marginea faptului ca Thief are mecanici mai bune ca multe tiribombe "stealth" moderne, TG tinand sa-mi atraga atentia ca sunt si alte titluri cel putin comparabile (lol). Dupa care Diablo. :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4959
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

chestr0ny wrote:N-am inteles nimic din toata discutia asta.
Lui Waagh! ii place Thief. Nimic nu e comparabil ca mecanici stealth pentru ca lui ii place Thief, deci it stands to reason ca si Diablo/Rome/DarkSouls sunt mai bune ca mecanici stealth decat restul. El se face ca nu mi-a inteles sarcasmul si ca nu stiu ce discutie despre Diablo, scuze ca sa mai bage un :lol: incercand sa prinda un funny.

Nu ii iese azi. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by .chester »

Esti ok, TG? Ai niste replici de McWilliams azi, doar ca la 1/250 din lungime.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4959
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Asa companie, asa raspunsuri. Vezi ca ai uitat sa pui o imagine sau un gif.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2019
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by juve3332 »

De fapt, care alte jocuri au o componenta stealth comparabila cu Thief-urile vechi?! In afara de Chaos Theory.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1176
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Cimitri »

Plants vs Zombies. Clar!

Plus ca seamana si cu forumul asta. Forumul asta e stealth! M-am bagat si eu ca musca...
Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6120
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

Cool story bruvs.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2423
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mărar »

Nu mentioneaza nimeni seria Hitman? :(
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4959
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

juve3332 wrote:De fapt, care alte jocuri au o componenta stealth comparabila cu Thief-urile vechi?! In afara de Chaos Theory.
Daca vorbim despre mecanici, sunet si inamici, sunt si altele, ca doar de la Thief au copiat. Waaagh! a sugerat ca in afara de Thief, stealth-urile au mecanici binare, ceea ce nu se aplica la p. much nici un joc Splinter Cell (dintre cele jucate de mine). Nu se aplica nici macar in alde Chronicles of Riddick, care e stealth de forma pana la urma.

Apoi mai sunt FPS-uri sau alte genuri in care era si furisarea o optiune, multe s-au inspirat de la Thief, deci e si putin paradoxal ca un fan al jocului sa afirme ca mecanicile astea nu sunt prezente in jocurile vezi doamne moderne.

Ma rog, sunt oameni care cred ca Ass. Creed e stealth, dar nu vorbim despre cazurile astea.

LE:
Si ca tot ai postat, tocmai din descrierile facute de tine la draft-uri tin minte ca iesea destul de bine in evidenta cum componenta stealth, de sine statatoare, nu e ce separa Thief de alte jocuri. :)

Ar fi misto daca nu s-ar mai urzica lumea cand indraznesti sa le scoti in evidenta ca nu toate megatribombele sunt atat de bombe cum cred ei, mai ales ca nici nu au neaparat cu ce sa justifice aceasta hardcoreala exagerata. M-am luat de Waaagh! pentru ca face asta regulat si acum parea dispus sa detalieze cu mai mult decat niste lol-uri.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ne0lith »

Mărar wrote:Nu mentioneaza nimeni seria Hitman? :(
Hitman
"da" - chestrony, 2016
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2019
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by juve3332 »

Da, e exagerat sa spui ca mecanicile sunt binare, dar ceva atat de complex si nuantat ca Thief intalnesti foarte rar, daca intalnesti. Repet, poate 1-2 Splinter Cell-uri si...cam atat. Asta si pentru ca majoritatea jocurilor au SI o componenta stealth (cum e Dishonored), dar nu le lasa inima sa traga exagerat in partea asta, fiindca pierd prea mult pe latura de action.

LE: Categoric, Thief e mai mult decat suma mecanicilor de stealth.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4959
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Sigur, devine mai greu si din cauza povestilor cinematice scriptate. Ca sa poti avea ceva nuantat, trebuie sa existe un grad de libertate care nu prea se mai impaca cu videoclipurile. Dar tehnic vorbind, posibilitatile sunt prezente, chiar daca sfarsesc in jocuri mediocre.

Cred ca a fost si un articol in LEVEL din care am aflat ca in mod surprinzator multe jocuri stau genial cand vine vorba de sunet, daca am si avea uneltele necesare pentru a observa asta si nu ar fi trase in jos de alte elemente.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Waaagh! »

TG wrote:M-am luat de Waaagh! pentru ca face asta regulat si acum parea dispus sa detalieze cu mai mult decat niste lol-uri.
:lol:

Imediat se face 2017 si tu inca te miri ca interventiile si abilitatile mele argumentative se reduc la Trollhammer Torpedoes.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by stef »

juve3332 wrote:[...]Asta si pentru ca majoritatea jocurilor au SI o componenta stealth (cum e Dishonored), dar nu le lasa inima sa traga exagerat in partea asta, fiindca pierd prea mult pe latura de action.

LE: Categoric, Thief e mai mult decat suma mecanicilor de stealth.
Asta e si ideea, sa nu fie si celelalte jocuri ca Thief, pentru ca astfel s-ar plictisi lumea si nu le-ar mai cumpara produsul.
Am zis asta in sensul ca daca vreau sa ma joc un stealth adevarat, imi instalez seria Thief. Vreau actiune care are si un pic de stealth, imi instalez Dishonored sau Metro si-i dau bice. (Da, in Metro: The Last Light, intr-o anumita masura si in anumite locatii din joc am avut posibilitatea sa procedez ca un master thief).
Dar nu stau acum sa le compar, pentru ca nu e loc de asa ceva. Action is action, and stealth is stealth.
Image
User avatar
Dr. User
Zergling
Posts: 136
Joined: 25 Apr 2014, 13:27
Location: Târgu-Jiu

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Dr. User »

Mărar wrote:Nu mentioneaza nimeni seria Hitman? :(
Nu am jucat inca ultimele titluri din serie dar pot sa spun ca primele trei sunt slabute la partea de stealth.

Am impresia ca primul Deus Ex poate fi terminat integral cu stealth desi in acesta sistemul de iluminare nu pare sa aiba o mare influenta totul reducandu-se la evitarea razei de actiune a inamicului (cam ca la Commandos).
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2019
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by juve3332 »

Cum adica "asta e si ideea"? Daca avem Thief, gata, inchidem sandramaua si nu mai poate sa vina si altcineva cu un joc stealth?! Sigur, unii producatori tintesc publicul larg, care vrea poate doar o aroma de stealth in ciorba din farfurie, dar mie mi se pare ca e o nisa cu un potential mai mare, nerealizat. In atatia ani, sa ai doar doua-trei jocuri care sa se poata compara cu Thief, pai e groaznic de putin.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4959
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Hitman e alt tip de stealth, bazat pe deghizare. Mai faci un crouch din cand in cand dar nici nu prea merge jucat asa. Cel putin in Blood Money nici nu stiu daca era macar o misiune ce putea fi facuta cu furisare clasica.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests