Ce cititi momentan?

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Ce cititi momentan?

Post by Soarecu »

Desi iau o pauza de la orice activitate mentala nevitala, am inceput sa citesc din "Fundatia", interesanta prima carte, toate sunt la fel de bune?
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Ce cititi momentan?

Post by .chester »

d@
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Ce cititi momentan?

Post by Fular »

Fular » 17 Jan 2015, 18:08 wrote: Momentan m-am apucat de Prinţul lui Hushang Golshiri, o nuvelă despre un nobil persan măcinat de tuberculoză, în timp ce averea şi lumea din jurul lui se năruie o dată cu sănătatea.
Mna, că dădui gata şi Prinţul lui Golshiri. Fu faină, de la cele câteva frânturi din vieţilor celor 3 generaţii de Qajari de dinaintea lui Ehtejab şi până la fatidicul final când grădinarul concediat care-i aducea din când în când veşti despre oamenii ce-au murit în schimbul unei pomeni, îi aduce prinţului vestea propriei morţi. E frustrantă pe alocuri, sărind de la persoana I la a III a, amestecând diferite momente de timp(amintirile îi vin Prinţului în general când se află în camera cu fotografii, dar şi aduce în prim-plan deşi scindat şi fracţionar câteva din evenimentele care sunt descrise câteva zeci de pagini mai târziu). Mi-a plăcut şi dacă n-aş fi citit imediat după ea Satantango(sau dacă n-aş fi citit-o deloc pentru o perioadă îndelungată), ar fi fost probabil cea mai bună lectură de anul ăsta.

Că tot ziceam de Satantango:

"A fost o greşeală. Pentru că adineauri am înţeles că între mine şi o insectă, între o insectă şi un râu, între un râu şi un strigăt, care se arcuieşte peste acesta, nu este nici o deosebire. Totul funcţionează gol şi fără noimă sub presiunea dependenţei şi a unui străvechi balans sălbatic, astfel că numai imaginaţia, nicidecum eşecul etern al simţurilor ne ispiteşte neîncetat cu credinţa, ca să putem ieşi din vizuina mizeriei. Nu există evadare, clăpăugule."

Sincer nu mă aşteptam ca Satantango să fie atât de bun. Ştiam de el doar din auzite, şi nu despre roman propriu-zis, ci despre ecranizarea lui Bela Tarr. La fel ca la Prinţul lui Golshiri, poate fi frustrantă pe alocuri, Krasznohorkai neştiind unde să-şi oprească frazele, ţinând uneori câte o frază pe cel puţin o jumătate de pagină, şi poate deveni dificil de urmărit.

Cam astea au fost cele mai bune de până acum, că dacă mă apuc de făcut pomelnice nu mai termin nici până dimineaţă.

Momentan m-am apucat de câteva nuvele de Robert Musil (Trei Femei), ca pregătire pentru Omul fără Înşuşiri, pe care o voi citi cel mai probabil la Paştele Cailor la câtămai backlog-ul am.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6101
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce cititi momentan?

Post by Mahdi »

Krasznahorkai ist krieg. Nu cred că lungimea frazelor îi dăunează, ci din contră, îi dă un flow angoasant care potenţează atmosfera de sfârşitul lumii. În engleză mai e tradusă şi "Melancholy of resistance", ecranizată şi asta de Bela Tarr ca Werckmeister Harmoniak. E chiar mai densă şi mai mizeră, ţin minte că o răsfoiam şi era un monolit fără paragrafe. Între timp mi-am cumpărat "Seiobo There Below", cartea cu care a luat anul ăsta Man Booker prize. Primele 10 pagini sunt despre o pasăre care pândeşte peştii pe marginea unui râu din Kyoto. Apoi e un rebus în italiană. Mai departe nu am citit încă.
REMEMBER CITADEL
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2019
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce cititi momentan?

Post by juve3332 »

Booker-ul international se da pentru toata opera.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6101
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce cititi momentan?

Post by Mahdi »

Ca să vezi, habar n-aveam.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Ce cititi momentan?

Post by Doc »

Harry Potter-ele, toate (cu filmele in coada) 9.5/10

"Manageriez" un copil-tableta de 10 ani si am vrut sa vad cu ce-l pot corupe, ceva literatura contemporana, mai de varsta lui. Duse sunt Jules Verne-urile, Ciresarii sau Povestirile Istorice pentru copilul modern.

Well, am descoperit o scriitura de calitate (grotesti, ca de obicei, traducerile numelor gen Snape-Plesneala, Sprout-Lastar, Tom Riddle - Cruplud, Wood-Baston sau Malfoy - Reacredinta - bine ca Potter nu e Olaru), care creste de la roman la roman, si mai ales, se intuneca. Daca primele 2, hai 3, sunt digerabile de un kinder pe la 10-11, urmatoarele ar mai trebui sa astepte 2-3 ani. Romanele (ca de obicei) construiesc mult mai bine caracterele... de fapt filmele vor parea niste fusereli ciopartite la limita coerentei.

PS. Cautati direct variantele pdf - printurile am inteles ca sunt de negasit, pentru ca editura ce a cumparat drepturile a falimentat, ceva de genul asta.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Ce cititi momentan?

Post by .chester »

Thanks 4 the tip. Am si eu de gand sa le citesc la un moment dat, desi cred ca o sa optez pentru varianta in engleza.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ce cititi momentan?

Post by stef »

Mai citeam intr-o perioada Edgar Allan Poe: Scrieri alese. Mi-a placut ca imi dadea un feeling de serial cu episoade horror bine realizate in care era prezent cate un element surpriza, nu prea puteam sa anticipez ce avea sa se intimple pana la final.
Image
Semyaza
Zergling
Posts: 161
Joined: 3 Mar 2014, 18:02

Re: Ce cititi momentan?

Post by Semyaza »

Am terminat ieri Childhood's End - Arthur C Clarke.

A fost interesantuta, mi-ar fi placut daca ar fi avut mai mult 'curaj' sa duca la capat anumite idei / teorii. Imi dau seama ca probabil lucrurile sunt intentionat asa vagi si unora apreciaza cartea tocmai din acest motiv.

Intrebare: am citit odata o carte, nu mai stiu cum se numea. Era SF, societate distopica, (condusa de femei?) in care oamenii (barbatii?) sunt obligati sa poarte niste ochelari care inhiba anumite trairi (emotii? sentimente?). Ii suna cuiva cunoscut?
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6564
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Ce cititi momentan?

Post by joonior_bmf »

Don't know what to read next? Try this: http://www.openingthebook.com/whichbook/
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6564
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Ce cititi momentan?

Post by joonior_bmf »

Tocmai am citit Skullpocket de Nathan Ballingrud, o nuvela weird fiction/dark fantasy. Cool & spooky.
User avatar
shadowzzz
Space Invader
Posts: 19
Joined: 10 Aug 2014, 13:17
Location: Cluj-Napoca / Fagaras

Re: Ce cititi momentan?

Post by shadowzzz »

Tocmai ce-am inceput Celui qui chuchotait dans les tenebres de Lovecraft si Posibilitatea unei insule de Houellebecq
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Ce cititi momentan?

Post by Fular »

De ce ai citi Lovecraft in franceza? Care-i motivatia din spatele acestei decizii?

Si ca sa fiu ontopic, momentan citesc Cronica Pasarii-Arc de Murakami, care din varii motive nu-mi place. 160 pages to go.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Ce cititi momentan?

Post by sekaba »

Nu stie engleza si in romana nu l-a gasit. Mistery solved.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Ce cititi momentan?

Post by Fular »

Meh, nu mi se pare un raspuns satisfacator. Altcineva?
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3672
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Ce cititi momentan?

Post by marvas »

engleza e prea mainstream?

Image
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Ce cititi momentan?

Post by Mafio »

Poate e fan Luc Besson. Le Cthulhu sună ca un antagonist dintr-un film franțuzesc.

În plus, Lovecraft cred că este singurul scriitor străin pe care prefer să-l citesc în română. Scriitura lui era de toată jena.
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Ce cititi momentan?

Post by Soarecu »

Am citit Metamorfoza de Kafta si momentan lecturez Numele Trandafirului, o carte buna dar nu prea am timp sa citesc prea mult. Acum, am o intrebare: care a citit ceva mai mult de Murakami sa-mi spuna cate ceva. Mersi anticipat.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Ce cititi momentan?

Post by ne0lith »

Soarecu wrote:Acum, am o intrebare: care a citit ceva mai mult de Murakami sa-mi spuna cate ceva. Mersi anticipat.
il mai cheama si Haruki
"da" - chestrony, 2016
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 2 guests