Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3067
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by MC »

marvas » Sun Feb 22, 2015 5:35 pm wrote:citeam mesaje de protest impotriva Channel 4 trimise de romani prin care cereau scoaterea emisiunii cu tigani din grila de programe. ACUM NU MAI SUNTETI CHARLIE?

#jesuisbulibasa
De parca nu era evident de la bun inceput ca 95% din cei cu je suis charlie in gura dadeau dovada de o ipocrizie crasa.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14569
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

de parca exista vreo definitie la je suis charlie. vorbim de oameni care "sunt je suis charlie", de oameni care "nu sunt je suis charlie" de parca sintagma asta ar reprezenta ceva concret, de parca nu sufera nuante si intelesuri
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by sekaba »

Daca ar intra pe pagina de Facebook a protestului si ar traduce ce e pe acolo, ar putea sa faca Channel 4 un documentar in care sa ne faca de 3 ori mai de cacat. Va veni o zi cand Romania va fi asaltata de imigranti din tari mult mai sarace, care nu vor fi tocmai albi, si in momentul ala vom deveni cea mai xenofoba tara din UE. De fapt cred ca suntem si acum, dar acum nu ne baga nimeni in seama.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Eu cred ca a trecut vremea aia. Nu ca as fi pe trait pe vremea Raposatului prea mult, dar... "era o vreme cand indienii/pakistanezii/chinezii treceau Prutul si se bucurau de parca trecusera peste Oder".

La Universitatea Dunarea de Jos abunda de sirieni, turci, libieni, iranieni si cativa israeliti veniti la facultatea de Medicina. Si tocmai albi nu sunt.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Stokkolm »

In intreaga lume nu exista natie mai lihinta dupa atentie decat romanii. Abia astepata sa apara o faza de felul asta, le creaza impresia ca ii pasa cuiva de nationalitatea lor. "Trebuie sa se opreasca planeta pe loc si sa se uite toti la mine cat sunt de oprimat!!!1". No one cares.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6099
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mahdi »

De ce ar fi cineva "Charlie" în acest caz?

Oamenii au făcut un serial, alţi oameni au zis că nu le place. What's the point? De ce luaţi în serios glumiţa lui marvas?
REMEMBER CITADEL
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Somebody cares, otherwise they wouldn't be showing it on TV! (trecem pe limba de lemn cu laude de sine) Da' de ce nu puteau sa faca emisiuni despre cat de ospitalieri suntem ca natie, despre ce femei frumoase avem, despre ce bautura buna avem, despre ce ieftin iti faci dintii la noi in tara etc.?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by sekaba »

McWilliams wrote:Eu cred ca a trecut vremea aia. Nu ca as fi pe trait pe vremea Raposatului prea mult, dar... "era o vreme cand indienii/pakistanezii/chinezii treceau Prutul si se bucurau de parca trecusera peste Oder".

La Universitatea Dunarea de Jos abunda de sirieni, turci, libieni, iranieni si cativa israeliti veniti la facultatea de Medicina. Si tocmai albi nu sunt.
In Constanta sunt destui africani (majoritatea nigerieni, cred) si arabi pe la facultăți si din ciori nu-i scoate mai nimeni. As zice ca e o chestie pur locala, gen așa sunt dobrogenii mai bulangii, daca nu vedeam vara cum se manifesta turiștii la adresa lor. Nu te gândii la reacțiile hipsterilor si a tineretului in general (care macar înțeleg ca nu e bine sa se manifeste in public așa) ci mai degrabă alora de-o varsta cu părinții.
Also in Bacău acum ceva ani un patron a adus o gașcă de chinezoaice sa lucreze croitorese la fabrica lui. Sa vezi ce era la gura doamnelor moldovence care duminica merg la biserica si vorbesc de " bun simt" la fiecare 3 fraze. In momentul când o sa avem o problema cu imigrația, când o sa vina niste somalezi sa lucreze pe salariu minim o munca pt care un roman lua un salariu mediu si când o sa apara la tv cate un pui de vădim, sau chiar tribunul însuși, o sa vedem atunci cat de toleranti suntem fata de alte nații si rase. Daca iohannis era secui si nu neamț, sau chiar evreu, il mai vota cucu.
Eu cred ca Romania si romanii ar trebui sa accepte ca țiganii sunt romani de sute si sute de ani si ca avem si noi o responsabilitate fata de acțiunile cetățenilor noștri in afara hotarelor. Plus ca, pana la urma,doar nu crede cineva ca toți etnicii romani din străinătate sunt studenți, doctori, ingineri, programatori sau alte white color jobs d-astea, nu? Mergeți in spania, Italia, anglia sau germania in cluburile,barurile, discotecile românești, din manele nu sare discu. Ăștia suntem noi afara, sa nu ne mai cacam atata pe noi.
Eu unul ma bucur ca de când cu libera circulație au plecat afara din tara o grămadă de interlopi, cerșetori,curve si alti dubioși violenți, Romania a devenit o tara mai safe din cauza asta, spre necazul occidentalilor. Recunosc, e o metoda confortabila de a diminua o problema, si o facem pe spinarea altora and i like it.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by brutalistu »

sekaba » Sun Feb 22, 2015 8:05 pm wrote:Eu cred ca Romania si romanii ar trebui sa accepte ca țiganii sunt romani de sute si sute de ani si ca avem si noi o responsabilitate fata de acțiunile cetățenilor noștri in afara hotarelor.
Sunt cetățeni români de etnie romă. Indieni. La fel de români ca tradiție, limbă și mentalitate cu un negru din Senegal cu cetățenie română. Sute de ani de neadaptare și migrație. Sunt indieni în pula mea, sunt responsabilitatea statului India. Ne căcăm complet pe noi când aflăm că nu știu ce profesor din SUA care ținut ușa să scape elevii pe geam este de origine română în schimb pe indieni îi doare în pulă de premiile lui Florin Salam sau de măiestria în făurirea cazanelor de țuică a meșteșugarilor mustăcioși.
Image
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by sekaba »

Sa fim serioși, nu e ca si cum nu ar fi fost sclavi pana acu puține generații in urma. Acum devin problema Indiei? Sunt romani de etnie rroma. Ținând cont ca generații întregi, sute de ani, am facut cam ce am vrut din ei, nu cred ca ne putem spala pe mâini când vine vorba de ce fac rromii azi si cat de integrați sunt. Romani de etnie rroma, nu vad de ce e asta motiv sa nu îți asumi responsabilitatea ca țară
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by brutalistu »

boohoo hoo, "sărăcuții țigănuții au fost sclaveți". Să se ducă în pula mea înapoi în India sau să pună osul la treabă, nu să ceară ÎNCĂ ceva de pomană. Și românii au fost acum câteva sute de ani sub dominație turcă și nu se mai duc să dea cu pula în poarta ălora "dă și mie niște locuri la facultate la care nu mă duc dar pula mea dă-mi! dă-mi gratis chestii pentru că pula mea sute de de ani! istorie! căcat! DĂ-MI!" Alt argument decât cel istoric mai au fanii țiganilor? Pentru că istoria românilor e mai mare, mai groasă și mai cu vene pe ea decât orice ar putea să scoată, timid, țiganii.
Image
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Stokkolm »

Spoiler for crimes of yer ancestors:
Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Si pe unde ii trimiti pe romanii care intind si ei mana si o dau inainte cu "da-mi si mie ceva, statule roman care esti tu roman!" ? Situatia tiganilor din prezent e rezultatul lipsei totale de interes a statului roman in privinta integrarii lor dupa WW2. Spun dupa WW2 pentru ca pana atunci oamenii isi practicau mestesugurile [inb4 "ciordeau"], se duceau la scoala si situatia lor se imbunatatea. Dupa razboi mestesugurile lor au devenit brusc depasite in afara de cateva, lasand mare parte din gruparile lor fara activitate. Asa ca acum ai un grup etnic foarte conservator + un stat comunist roman pe care-l doare in pix de bunastarea propriilor cetateni = Love. Mai adaugi faptul ca dragii nostri de comunisti rusi [si apoi comunisti autohtoni] sunt experti in a baga zanzanie intre etnii, vezi ce se intampla cu secuii, ungurii, Orban si toate nebuniile din ultimii cativa ani.

De ce tiganii din Serbia si Macedonia sunt mai bine integrati si nu vor sa aiba de-a face sau sa fie asociati cu tiganii din Romania si Bulgaria? De ce te poti duce in sate de tigani din Macedonia, cu primari tigani si tot tacamul si sa nu ai nici o problema? E foarte usor sa arunci toata vina in capul unui grup si tu sa te speli pe maini, declinandu-ti intreaga responsabilitate. Nu frate, ambele tabere au partea lor de vina, iar indata ce fiecare parte vede acest lucru, atunci va exista progres. Pana atunci o sa ai doar "du-te in plm inapoi in India ăhăhăhăhăhă"
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by brutalistu »

Dragă Darth_Zombie, frumoasă poveste. Pe tine trebuie să te iau ușor că ești sensibil și tinzi să scoți date din pântec ca fecioara Maria. Pentru început iacă niște matematică: 53.879 < 621.573
Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Asa, si? Argumentul tau este "hurr tiganii nu-s romani desi sunt aici de sute de ani" si "go home gipsy girl". Imi pare rau daca niste tigani te-au batut cand erai mic si ti-au furat sendvisul cu parizer si ceapa, dar asta nu inseamna ca Solutia Finala e solutia.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by zme-ul »

am avut soldati cu mine in armata, de prin Covasna, Harghita ..
daca-i intrebai ce natie sunt, marea majoritate iti spuneau ca-s unguri - nascuti in .ro, scoliti in .ro, cu buletin de .ro .. nu frate, ei erau unguri

dute tu si intreaba un rom, ce-i? o sa-ti zica ca-i tigan - nu rom, nu roman .. tzigan!


le-as face valiza, frumos, si i-as trimite in mortii masii acolo de unde se cred ei ca sunt

--

exista o chestie in Franta, si proabil asta e singurul lucru pentru care-i apreciez: cand ai ID card emis de Statul Francez, esti frantuz fratie ... nu nigerian, nu somalez, mai stiu eu ce
人は地獄を作った
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Voi confundati cetatenia cu nationalitatea vad. Faptul ca omul e tigan nu-l face mai putin cetatean roman decat sunt eu sau esti tu. Iar faptul ca e cetatean inseamna ca daca-si face valiza, o face degeaba ca acolo e tara sa de bastina. Asa ca daca nu vreti sa ne spuneti ca exista cetateni de rangul I si altii de ranguri inferioare...

Hai oameni buni, vorbim de oameni care sunt aici de 300-400 de ani, nu de un imigrant proaspat ajuns in tara.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by zme-ul »

nu, pentru ca "cetatenii" astia tin mortis sa fie minoritati si sa fie tratati special, sa aiba legi "speciale" cu dedicatie

ori esti roman si te supui exact acelorasi legi si regulamente ca restul, ori te impachetezi si te duci .. unde? nu-i treaba mea
iti dai seama ca in .ro exista oameni nascuti aici care habar n-au sa scrie si/sau sa vorbeasca romaneste? si nu din cauza ca n-au fost prin scoala
pana si senegalezu ala, N'Doye, de la ASA Târgu Mureș (parca) o arde in romaneste - eu i-as da omului ala cetatenie pe loc
人は地獄を作った
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by brutalistu »

DarthZombie » Sun Feb 22, 2015 11:39 pm wrote:Hai oameni buni, vorbim de oameni care sunt aici de 300-400 de ani, nu de un imigrant proaspat ajuns in tara.
Cred că te referi la tătari. Sau la sași. Sau la lipoveni. Care au satele lor cu primari lor etnici și nu îi mai ia nimeni în brațe și le suge nimeni pula când sunt prinși la furat că sunt minoritari și oropsiți ci își ispășesc pedeapsa ca orice cetățean. Sunt priviți cu oproboiu de comunitate atunci când încalcă regulile nu sunt victimizați de-a-mpulea. De ce un tătar/sas/ungur/lipovean/armean nu are probleme fundamental diferite de ale altui român de a-și găsi un job? Pentru că se spală și merge în morții mă-sii la jobul ăla în fiecare zi.
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14569
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

cred ca a venit momentul sa ne organizam si noi un pic. cine mai e din constanta? sa formam grupul din dobrogea care da foc la tigani, unguri si somalezi. asta pana se adopta si la noi modelu francez prezentat de zmeul. dupa cred ca putem sa ne oprim.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 1 guest