Decizii

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
Post Reply
marvas
vrășmaș mârșav

Decizii

Post by marvas »

Recunosc ca am furat topicul de pe ConsoleGames, cred ca ne lipsea asa ceva. Putem aici sa cerem pareri atunci cand vrem sa ne apucam de un joc nou, dar nu stim pe care sa il alegem. Sau daca vrem sa cumparam un joc cadou pentru cineva si nu stim care ar fi mai potrivit. Intelegeti voi.

Eu as incepe un RPG clasic pe Switch, ca mi-e mult mai la indemana sa butonez vreo ora seara in pat decat in sufragerie la TV. Nu stiu daca ar fi mai ok Baldur's Gate sau Icewind Dale. Pls halp, ca stiu ca voi le-ati jucat.
Mahdi
Necromancer

Re: Decizii

Post by Mahdi »

Nu știu ce să zic, de când ai zis că Numenera e mai mișto ca Planescape drumurile noastre s-au despărțit precum ale lui Zerthimon și Gith.

Dar ca să-ți dau oricum cei doi cenți ai mei, am impresia că răspunsul aici e: niciunul (?). Nu m-aș vedea jucând nici IWD, nici BG pe un ecran așa de mic. În ambele jocuri se poate ajunge la lupte destul de haotice și nu știu cât de ușor e să le gestionezi pe Switch. Dar făcând abstracție și de asta, depinde de ce ai chef. Cu BG te înhami la o poveste lungă și eroică, IWD e o aventură mai self-contained și mai puțin grandioasă. Personal aș încerca IWD - o dată ce vezi care e mersul treburilor cu regulile AD&D 2.5, o să-ți fie mai ușor să jonglezi cu companionii predefiniți din BG. În plus, BG e cel mai învechit dintre jocurile infinity, după câteva ore de fugit de păianjeni și lupi prin pădure s-ar putea să ți se taie cheful.
REMEMBER CITADEL
Cristan
Dremora Lord

Post by Cristan »

Divinity 2 Original Sin e și pe Switch. :)
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
marvas
vrășmaș mârșav

Post by marvas »

Mahdi wrote:
22 Jun 2020, 00:10
Nu știu ce să zic, de când ai zis că Numenera e mai mișto ca Planescape drumurile noastre s-au despărțit precum ale lui Zerthimon și Gith.
Bine, dar sper ca realizezi ca in tragica noastra poveste eu sunt Zerthimon si tu Gith.

Mahdi wrote:
22 Jun 2020, 00:10
Personal aș încerca IWD - o dată ce vezi care e mersul treburilor cu regulile AD&D 2.5, o să-ți fie mai ușor să jonglezi cu companionii predefiniți din BG.
Mi-ar fi mai la indemana ce-i drept, pentru ca IWD il am deja. Dar nu voiam sa strivesc corola de lumini a lumii incepand cu ceva nepotrivit.

@Cristan: Pe acela il pastrez pentru marele ecran.
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Breath of the Wild e RPG? Probabil l-ai jucat deja. Sincer, sunt și eu curios ce fel se joacă BG și IWD pe switch. N-am auzit lucruri rele despre porturile pe console, deși pathfinding-ul din acele jocuri te-ar face să te aștepți la așa ceva. Nici eu nu mă plângeam până am observat că s-a înrăutățit de la o versiune la alta pe PC, dar asta era înainte să apară pe consolă.
În plus, BG e cel mai învechit dintre jocurile infinity, după câteva ore de fugit de păianjeni și lupi prin pădure s-ar putea să ți se taie cheful.
Spoiler:
Image
Post Reply

Return to “Jocuri”