Revolut și alte metode alternative de plată

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1831
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Revolut și alte metode alternative de plată

Post by tnt »

Alex Khan wrote: 3 Mar 2021, 06:55 Spune-mi te rog la ce banca face asta?
La ING imi cere sa am venit lunar, altfel nu-mi deschid cont.
Facand cont bancar, as putea sa cer donatii pe You Tube si Twitch prin Patreon.
Fa-ti un cont la Revolut descarcand aplicatia pe telefon, roaga un prieten sa-ti puna 5 euro pe cont, sau cat trebuie ca sa-ti fie trimis prin posta, si da order la un card simplu Revolut. Online banking, mai ales Revolut, e mai bun decat orice banca din Romania si nu numai. Facandu-l din Romania, deci pe RON, ai sa ai IBAN/Swift ca la orice alt cont bancar din Ro. Alte variante mai sunt Monese sau Monzo. Ai de unde alege. Cu Revolut poti face de toate, pana si buying stocks, schimb valutar free in mai orice moneda, tot felul de securities, insurance, extras bancar, aplicatia are de toate. Si bineinteles orice fel de payments, ATM withdrawal, poti primi sau trimite bani mega easy, salariu, paypal etc. Lasa bancile traditionale si intra si tu in secolul 21.
Last edited by tnt on 3 Mar 2021, 19:22, edited 2 times in total.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2417
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Mărar »

Am citit textul cu vocea aluia de il tot baga pe vremuri in reclame.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1831
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by tnt »

Pai chiar ca trebuie facuta putina reclama, ca la chestii de genul romanii sunt mega in urma cand nu ar trebui sa fie cazul.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

În câte magazine poți plăti direct cu Revolut acum? Eu nu m-aș arunca la Revolut dacă nu am avut nici măcar un card/cont obișnuit.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2417
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Mărar »

Oriunde e acceptat MasterCard, deci presupun ca peste tot. Sa fiu sincer, nu cred ca mi-am pus problema asta vreodata, platesc cu Revolut by default; online si fizic.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1831
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by tnt »

Cum adica? Poti plati in orice magazin de oriunde. Nu trebuie sa fi avut niciun alt cont.
Acum imi pare ca poti alege daca sa-ti vina pe Visa sau Mastercard.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Stokkolm »

Waaagh! wrote: 25 Feb 2021, 18:58 lmao du-te ba la munca
Alex Khan, prima victima a automatizarii.

O fi ok revolut pentru comparaturi si tranzactii banale, dar n-as pune salariul sau sume mari de bani acolo, am auzit prea mult povesti cu conturi blocate.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by stef »

Din ce-mi aduc aminte cand mi-am facut prima data un debit card nu am fost conditionat de loc de munca. Ce trebuie sa ai in vedere e ca daca nu ai debit lunar pe el, platesti comisioane pt intretinere si tranzactii. La unele banci, daca iti intra salariu atunci nu mai platesti comisioane

Revenind la pravaliile digitale, am uitat sa zic de HumbleBundle, stiu ca astia mai dau si jocuri gratis din cand in cand pe steam si alte din astea
Image
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Quackers »

tnt wrote: 3 Mar 2021, 19:04 Fa-ti un cont la Revolut descarcand aplicatia pe telefon, roaga un prieten sa-ti puna 5 euro pe cont, sau cat trebuie ca sa-ti fie trimis prin posta, si da order la un card simplu Revolut. Online banking, mai ales Revolut, e mai bun decat orice banca din Romania si nu numai. Facandu-l din Romania, deci pe RON, ai sa ai IBAN/Swift ca la orice alt cont bancar din Ro. Alte variante mai sunt Monese sau Monzo. Ai de unde alege. Cu Revolut poti face de toate, pana si buying stocks, schimb valutar free in mai orice moneda, tot felul de securities, insurance, extras bancar, aplicatia are de toate. Si bineinteles orice fel de payments, ATM withdrawal, poti primi sau trimite bani mega easy, salariu, paypal etc. Lasa bancile traditionale si intra si tu in secolul 21.
Revolut nu e o banca, IBAN-urile sunt date prin filiale locale bancare, nu ai nici o protectie de chargeback cu cardul Revolut, si intr-un final e o entitate privata care desi nu 'poate sa dispara maine cu banii tai', departe nu e de cazul ala fictiv. Schimb valutar 'free', daca nu includem crypto care oricum au markup, nu e mare lucru in functie de exact la ce curs lucreaza.

Tot acest 'freedom' vine la un pret pe care nu as vrea sa-l risc cu finantele mele. Nu zic ca 'big bank' e viitorul, dar sunt niste institutii mult mai restrictionate.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2417
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Mărar »

Au lansat acum si Revolut Bank... daca vrei sa-ti vada statul tranzactiile.

Oricum nu vad de ce si-ar tine cineva salariul / economiile / stonks pe Revolut, dar pentru plati / transferuri, mi se pare perfect. De regula nu-mi submitez datele cardului de debit pe care imi primesc salariul nicaieri pe net.

Sper doar sa nu fie obligatorie mutarea catre Revolut Bank, ar insemna sa-mi gasesc alt provider de plati.

Ah, si nici nu mai zic de functia de split. Este cea mai utila chestie inventata vreodata, nici nu stiu cum isi tineau oamenii socotelile inainte, presupun ca implica multe certuri / timp pierdut. Vine factura la gaze, bam! split. Supermarket, split. Bringo, split. Comanda de mancare, split. O folosesc zilnic, avem totul impartit corect si n-a trebuit o data sa stau sa-mi fac calculez vreun buget legat de cate ar trebui fiecare sa plateasca.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4953
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by TG »

Mărar wrote: 5 Mar 2021, 13:24 nici nu stiu cum isi tineau oamenii socotelile inainte, presupun ca implica multe certuri / timp pierdut..
:lol: Da, eu aveam recuperatori la speed dial. Nu zic, e o chestie mișto, dar când aud formulari de genul ăsta (și de pe la colegi), mă întreb cât de prost organizați erau înainte.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2417
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Mărar »

Ma refer la socotelile caznice; facturi, mancare, divertizment, chestiile de plata efectiv zilnice. Cum socotesti cine plateste ce? Stai sa-ti notezi fiecare cheltuiala?

Ah, cred ca n-am specificat ca e vorba de cheltuieli comune (desi parea implicit cumva)
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4953
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by TG »

Mărar wrote: 5 Mar 2021, 14:16 Stai sa-ti notezi fiecare cheltuiala?
Șocant, știu. E o chestie absolut de bază și dacă te obișnuiești să faci asta nu mai depinzi de o modalitate de plată anume.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2417
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Mărar »

Ok, si eu zic ca de un an de zile am folosit compulsiv butonul de split, si ca n-a trebuit sa fac nici o socoteala, stiind in acelasi timp ca totul e impartit corect. Consider asta un beneficiu, tu nu?

In plus, am un breakdown cu cheltuielile in functie de categorie, automat, eventual doar trebuie sa-l corectez ocazional in cazul in care pune plata x la utilities cand ar trebui sa fie la food. Dar sa fiu sincer, nici asta nu ma obosesc sa fac.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4953
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by TG »

Evident că e un beneficiu, dar e o comoditate fără de care te poți descurca și fără certuri sau mult timp pierdut. De aia ziceam, pentru cineva cu o organizare cât de cât ok pe partea asta, se poate face trecerea și la cheltuieli comune cu foarte puțin efort în plus și fără să depindă de Revolut.

Ți se pare așa mare chestie pentru că probabil nu ai fost obișnuit să faci lucrurile astea nici singur, dar în practică chiar nu e. Nu mă refer aici la o emulare 1:1 a tot ce oferă split, ci la o împărțire corectă fără prea mult hassle.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2417
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Mărar »

N-am zis ca depind, doar ca ma ajuta sa nu imi pierd timpul, si ca evitam orice eventuale certuri. Nu stiu, parca am vazut prin filme ca oamenii se mai si cearta pe subiectul asta :lol:

Daca uiti sa-ti notezi vreo cheltuiala, stai sa-l intrebi pe celalt? Mai stii? MI-ai dat pentru aia? Ia vezi, tu ti-ai notat? Parca mi-ai dat, ah, nu mi-ai dat? Sigur? Hmm, cum putem afla? ...in loc sa ne uitam frumos la un film :)
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1831
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by tnt »

Degeaba incerci sa introduci concepte mai moderne, este ca si cum ai incerca sa explici becul cand a aparut. In Romania oamenii tot la coada la platit facturi prefera sa stea, eventual cu banutii in mana.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4953
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by TG »

Lel, eu folosesc și Revolut. Dar înțeleg cum se descurca lumea înainte, pentru că mă descurcam și înainte. tnt, tu poți să stai jos. Mărar, te uiți prea mult la filme. There, solved. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2417
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Mărar »

Pai normal ca ma uit la prea multe filme, ca nu stau sa-mi fac socoteli :lol:

Asta cu "nu stiu cum isi tineau oamenii socotelile" e o figura de stil, subliniam doar cat de convenabil e acum.

Fața ta mai are un edit de facut
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4953
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by TG »

Mai ai vreun edit de făcut? :lol: Ești cam influențabil Mărar.

Saw that.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest