Seriale

Post Reply
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4959
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Seriale

Post by TG »

"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Seriale

Post by brutalistu »

Image
Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4959
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Seriale

Post by TG »

Lol, The Knick jumping the shark from episode 2. How the fuck does that even work? Au actorii, au setting-ul, conceptul, canalul, coloana sonoră... iar serialul e fals, superficial și boring as fuck. Shame, cred că problema e la scenariști. De fapt, uitându-mă rapid, nu înțeleg de ce HBO nu au făcut ca de obicei, în general la cârma serialelor Cinemax sunt oameni care au lucrat la serialele HBO de succes.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Seriale

Post by Quackers »

Terminat primul sezon din Murder in the First. Amazing cop drama... sezonul doi e inca in aer, dar nu ar fi primul cop drama genial care a fost inchis dupa un sezon. *couch*The Chicago Code*cough*

Still weird ca am devenit interesat si de asta si de Boss doar fiindca Kathleen Robertson, and they were both great.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4959
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Seriale

Post by TG »

Am văzut sezonul 2 din Orphan Black. Fost... surprinzător de ok, n-am prea înțeles problema. A păstrat exact aceeași formula bascially, scenariu comic book like, ritm foarte rapid, doar că na... odată consumată ideea e mai greu să fie la fel de interesant. Și nu a fost la fel de bine închegat (prea multe personaje). All in all, aștept sezonul 3, deși e clar că twist-urile au fost băgate doar de dragul de a continua.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
zme-ul

Re: Seriale

Post by zme-ul »

phpBB [video]
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6575
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Seriale

Post by joonior_bmf »

You know how you wish you had more Tucker? Well, you do:

phpBB [video]


I'm gonna watch the shit out of this shit
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2423
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Seriale

Post by Mărar »

phpBB [video]
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6575
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Seriale

Post by joonior_bmf »

^WHAAAAA :shock:
User avatar
Vlad Dracul
Headcrab
Posts: 69
Joined: 2 Mar 2014, 16:39

Re: Seriale

Post by Vlad Dracul »

Toretic, e o veste extraordinară că Twin Peaks-ul se întoarce, practic însă mi-e teamă de-o gramadă de chestii... (ca să dau doar un exemplu, faptul că Lynch numeşte asta muzică :| )
Plus că actorii ăia tineri şi frumoşi de acu' 25 de ani sunt azi bătrâni şi ofiliţi (Kyle Mac Lachlan are nişte cearcăne pân' la genunchi), iar ăia bătrâni au şi murit... inclusiv Bob (Frank Silva).

Ar fi fost interesant de pedalat puţin pe ideea Jekyll şi Hyde cu Dale Cooper şi Bob...

But now Bob needs a new face.

Anyway, ideea ar fi că sper ca noul proiect să se ridice la nivelul vechiului, dacă nu, mai bine s-ar lăsa păgubaşi şi n-ar strica magia Twin Peaks-ului...
Image
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2423
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Seriale

Post by Mărar »

Pai povestea chiar continua la 25 de ani dupa evenimentele din primele doua sezoane. Iar Kyle are doar 55 de ani totusi, nu vad de ce nu ar fi potrivit in vreun fel pentru rol/serial in contextul asta.

Si desigur...

phpBB [video]
User avatar
Vlad Dracul
Headcrab
Posts: 69
Joined: 2 Mar 2014, 16:39

Re: Seriale

Post by Vlad Dracul »

N-am zis că n-ar fi potrivit, Doamne-fereşte, un Twin Peaks fără Kyle ar fi o alegere teribil de neinspirată, la limita catastrofei (cum a fost Fire walk with me), numai că o parte din savoarea personajelor era dată şi de tinereţea şi frumuseţea lor (prin asta nu insinuez că n-ar fi avut substanţă, să fie clar).

Acuma, poate-s eu cumva subiectiv, la momentul difuzării serialului pentru prima dată-n România eram în liceu (prin clasa a X-a sau a XI-a) şi mă identificam mai uşor atunci cu tinereţea şi frumuseţea.
În ziua de azi, dacă vreau să văd un film cu bătrâni glorioşi, mă uit la ceva cu Pacino / De Niro / Clint / pachetul Arnold+Sly+Willis.

De Annie Blackburn sau Shelly Johnson vreau să-mi amintesc ca fiind doar tinere şi frumoase. :evil:

Anyway, I keep my fingers crossed and I really hope this will be a blast and not a "too little, too late" thing.
Image
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2423
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Seriale

Post by Mărar »

Ambele arata la fel de bine, daca nu chiar mai bine acum. Deci daca e sa ne luam dupa criteriul asta noul sezon va fi de mare succes ;) .
Shelly Johnson
Annie Blackburn

Acum nu stiu despre tine, dar eu intodeauna m-am indentificat cu personajul jucat de Michael J. Anderson, iar el pare neschimbat, deci din punctul asta de vedere n-are cum sa imi displaca serialul.

Image
User avatar
Vlad Dracul
Headcrab
Posts: 69
Joined: 2 Mar 2014, 16:39

Re: Seriale

Post by Vlad Dracul »

Eu eram o combinaţie ciudată (şi ca aspect fizic) de James Hurley (cel mai roacăr şi rebel) şi Dale Cooper (cel mai "dă succes" la olimpiadele judeţene). :evil:

Revenind la fetele mele dragi din Twin Peaks, le-a cam dispărut înfăţişarea inocentă (lucru firesc odată cu înaintarea-n vârstă), iar ăsta-i un minus din punctul meu de vedere.

Printre altele, Twin Peaks era un serial cu tineri, despre tineri şi pentru tineri (noroc că nu numai).

Asta nu înseamnă, Doamne-fereşte, că i-am subestimat vreodată pe ăi bătrâni (sau între 2 vârste)... Pete Martell (may he † RIP †) avea un şarm deosebit, ca să nu mai zic de Dr. Jacoby care era Dumnezeu pe Pământ. Sau indianu' Hawk. Nu vreau s-o nedreptăţesc nici pe Norma Jennings aşa că o pomenesc aci. :D

Revenind la tineri, mai mult ca sigur că vor apărea destule figuri noi (nu doresc însă să apară în detrimentul figurilor vechi), sper doar să aibă acelaşi impact precum junii de acum 25 de ani.
Subscriu unei idei pescuită de pe net, Lana Del Rey şi-ar găsi un loc în noul Twin Peaks.
Din punctu' meu de vedere, e "de acolo".
Mi-aş dori ca David Lynch să aibă aceeaşi "vizuină" artistică.

Altfel, sigur o să-mi lipsească rânjetul lui Bob, cinismul lui Albert, inteligenţa malefică a lui Windom Earle şi în general Leo Johnson...

P.S.: Apropo de Leo Johnson and remembering the good old days:

phpBB [media]
Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6575
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Seriale

Post by joonior_bmf »

phpBB [video]
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6575
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Seriale

Post by joonior_bmf »

phpBB [video]
zme-ul

Re: Seriale

Post by zme-ul »

phpBB [video]
Post Reply

Return to “Seriale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests