Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Eu nu reusesc sa vad partea in care "DNA baga la inchisoare", pe care o mentionezi, respectiv partea in care "DNA recupereaza prejudiciile aduse statului roman de catre sus-numitii corupti", pe care aparent ai uitat sa o mentionezi. In ultimele zile, ca si in ultimii ani, am vazut doar circ si paine. Circ, adica A, B si C plimbati cu mascatii la DNA ca sa dea declaratii, X, Y si Z demascati la TVu' despre cum discutau prin buda despre ce nasoale ar vrea sa faca. Si paine, adica condamnari pentru caltabos si termopane. Repede, sa slavim DNA-ul pentru ca ne da, nu ne ia!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14566
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Este si asta desigur o chestiune de majora importanta, vitala chiar. Recuperarea banilor de la acesti mari hotomani. Aceasta este o chestie mai de profunzime si nu cunosc prea multe detalii in legatura cu cat s-a recuperat in fiecare dintre aceste mari cazuri. Insa ce stiu sigur e ca nu inteleg abordari de genul tau. Adica in loc sa zic "forza dna, baga-i la zdup, ia-le banii inapoi" ar trebui sa zic "dna e de cacao, doar face circ, ii plimba pe astia doar de ochii lumii, ii asculta la misto prin veceuri, o vrajeala". De ce as avea o abordare de tipul tau? De ce ar gandi cineva asa? Thats one of the great misteries lil buddy.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Pentru ca nu vreau sa vad circul pe care il reprezinta o pleiada de "dosare", la care se investesc resurse considerabila (adica oameni, creier, aparatura, bani, timp, influenta etc.), a caror finalitate este o emisiune la nu mai conteaza care televiziune. Sau un arest preventiv pentru nu stiu care palmas. In schimb, as prefera un dosar, UNUL SINGUR, pe an sau chiar mai rar, dar facut cap-coada corect si cu o finalitate consistenta. Vrea sa incerce careva sa demonstreze ca nu exista mijloc legal, nu exista probe fizice, nu exista martori sau orice altceva care sa faca legatura intre Nastase/PSD si zecile de "tunuri" date? Cand "marele" DNA se lauda cu "la fel de marea" realizare de a-l vari pe Nastase la zdub pentru trofeul calitatii si matusa Tamara pentru cativa ani, nu pot spune ca imi fac cruce cand zic DNA, ca simpla mentionare a DNA-ului emana respect si frica.

Doua posiblitati, dupa mine: a) fie cei de la DNA iau o parte din populatie de proasta (ca sa nu zic ca ii iau pe toti) si le flutura "lupta anticoruptie" pe la nas (in varianta televizata) astfel incat acea parte din populatie sa isi traiasca zilele simtindu-se mai bine impacata cu propria-i soarta, b) fie cei de la DNA sufera de lobotomie sau au fost doar la lectia cand unchiul Sam l-a scuturat pe Capone prin niste technicalities legate de taxele pe care nu le-ar fi platit - ca atare, cauta chichita prin care sa ajunga cat mai usor la finalitate (anume ca X este acum in puscarie; nu prea mult, nu pentru tot ce a facut, dar macar este, ceea ce este mai bine decat sa nu fie, nu?). Deci intre a considera ca cei de la DNA se prostesc sau cei de la DNA sunt prosti, tu ce ai prefera sa cred?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Stokkolm »

DNA scrie articole in ziare? DNA face emisiuni televizate? Tot ei posteaza pe forumuri si bloguri? Daca da, astazi am invatat ca Ola small dickie e angajat DNA. Si poate si eu sunt pentru ca le cam iau apararea cu postul asta.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14566
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

McWilliams » Fri Jan 30, 2015 1:45 pm wrote:Pentru ca nu vreau sa vad circul pe care il reprezinta o pleiada de "dosare", la care se investesc resurse considerabila (adica oameni, creier, aparatura, bani, timp, influenta etc.), a caror finalitate este o emisiune la nu mai conteaza care televiziune. Sau un arest preventiv pentru nu stiu care palmas. In schimb, as prefera un dosar, UNUL SINGUR, pe an sau chiar mai rar, dar facut cap-coada corect si cu o finalitate consistenta. Vrea sa incerce careva sa demonstreze ca nu exista mijloc legal, nu exista probe fizice, nu exista martori sau orice altceva care sa faca legatura intre Nastase/PSD si zecile de "tunuri" date? Cand "marele" DNA se lauda cu "la fel de marea" realizare de a-l vari pe Nastase la zdub pentru trofeul calitatii si matusa Tamara pentru cativa ani, nu pot spune ca imi fac cruce cand zic DNA, ca simpla mentionare a DNA-ului emana respect si frica.

Doua posiblitati, dupa mine: a) fie cei de la DNA iau o parte din populatie de proasta (ca sa nu zic ca ii iau pe toti) si le flutura "lupta anticoruptie" pe la nas (in varianta televizata) astfel incat acea parte din populatie sa isi traiasca zilele simtindu-se mai bine impacata cu propria-i soarta, b) fie cei de la DNA sufera de lobotomie sau au fost doar la lectia cand unchiul Sam l-a scuturat pe Capone prin niste technicalities legate de taxele pe care nu le-ar fi platit - ca atare, cauta chichita prin care sa ajunga cat mai usor la finalitate (anume ca X este acum in puscarie; nu prea mult, nu pentru tot ce a facut, dar macar este, ceea ce este mai bine decat sa nu fie, nu?). Deci intre a considera ca cei de la DNA se prostesc sau cei de la DNA sunt prosti, tu ce ai prefera sa cred?
Doamne....

vreau un gif din ala gen vrei sa zici ceva dar nu te mai obosesti pana la urma. because futile.

captains log. supplemental. mcwilliams is talking about dna, resistance is futile. initiate auto-destruct. auto destruct sequence initiated. auto-destruct in 5...4...3...
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by brutalistu »

McWiliams, DNA realizează anchete ca să bage oameni la bulău nu ca să facă audiență. Ai înțeles pe dos. Ăia de la televiziune fac audiență filmând DNA. Prea multă Antena3, nu te mai uita în gura lui Gâdea, Badea, Țociu, Palade. aDe fapt lasă în pula mea televizorul complet o perioadă. Vrei să vezi dosare finalizate... unde pula mea vrei să le vezi? Stând în cur cu ochii beliți la ecranul televizorul? Ia ieși tu din casa și mergi în pula mea la sediul DNA și cere o informare.
Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by .chester »

Lel.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Ma rog, nu ca ar conta pentru mintea voastra atrofiata, dar eu nici nu mai am abonament la TV. Ideea era ca DNA-ul se pricepe la bagat corupti la bulau asa cum si studentii se pricep la a invata o noapte inainte de examen ca sa scoata 5-ul. Succes la o lume populata, in majoritate, din astia.


Edit: N-am zis ca cei de la DNA au canal de distributie media propriu. Insa ca de fiecare data, incercati sa nu vedeti padurea din cauza copacilor - dincolo de obsesia "mass media" de a filma din elicopter nunta lui X sau arestarea lui Y, nu cumva exista si scurgeri la DNA de se afla parti din dosar (inregistrari audio, de ex) inainte de a fi dat inspre consumul largului public? Ok, mass media este tembela pentru ca insista si cauta socul in orice rahat; dar la cerere lor, obligatoriu exista si oferta. Si m-ar durea la bascheti daca unul sau altul din cadrul DNA face un ban deoparte pentru ca da detalii despre un dosar DACA ar fi mai mult in dosarul ala decat labareala buna pentru tv.
Last edited by McWilliams on 30 Jan 2015, 15:58, edited 1 time in total.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Apollyon
Pig Cop
Posts: 891
Joined: 9 Nov 2014, 19:39

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Apollyon »

McWilliams » 30 Jan 2015, 13:27 wrote:Eu nu reusesc sa vad partea in care "DNA baga la inchisoare", pe care o mentionezi, respectiv partea in care "DNA recupereaza prejudiciile aduse statului roman de catre sus-numitii corupti", pe care aparent ai uitat sa o mentionezi.
Pai numai in 2013 DNA-ul a indisponibilizat bunuri de 300 de milioane de euro, dar cand vine vorba de recuperat prejudicii mai trebuie sa-si faca si statul treaba.
„În 2013, procurorii din DNA au indisponibilizat bunuri de 300 de milioane de euro, în 2014, în primele zece luni – 200 de milioane de euro şi am solicitat un buget de doar 25 de milioane de euro. Este suma minimă să putem funcţiona şi să nu se blocheze activitatea”, afirmase joi Laura Codruța Kovesi. - sursa
si despre recuperarea prejudiciilor:
Laura Kovesi: Fiscul recuperează doar 5% din prejudiciile constatate de DNA.
Laura Codruţa Kovesi, procuror-şef al DNA: "Niciun fel de explicaţie nu poate fi plauzibilă când ai de executat, spre exemplu, 300 de milioane de euro, bani care trebuie să intre în bugetul de stat şi faci acest lucru doar în limita de 5%. Dacă anul trecut, bunurile faţă de care s-a dispus confiscarea doar în dosarele DNA erau executate, acest lucru ar fi reprezentat o treime din bugetul Ministerului Sănătăţii". (preluare Adevărul LIVE) -

"Noi o să verificăm dacă aceste imobile au fost executate efectiv, dacă sumele din cont au fost transferate în proprietatea statului, pentru că avem această obligaţie. Atunci când vom constata că această executare nu s-a realizat efectiv sau nu s-a realizat în termenele procedurale, atunci, cu siguranţă, avem atribuţii în a... eu ştiu... a deschide dosare penale sau a sesiza instituţiile competente, dacă nu vorbim de o faptă penală". (preluare Adevărul LIVE) - sursa
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Din intelegerea mea limitata, DNA se ocupa cu saltatul dubiosilor si adusul lor in sala de judecata, unde prezinta motivele pentru care dubiosii mentionati ar trebui sa stea la bulau si/sau sa dea niste bani inapoi statutului. In cazul in care DNA castiga procesul, de recuperarea propriu-zisa a banilor se ocupa ANAF-ul parca (?), ce trebuie sa puna in aplicare hotararea judecatorului.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by sekaba »

McWilliams » Fri Jan 30, 2015 3:02 pm wrote:Ideea era ca DNA-ul se pricepe la bagat corupti la bulau asa cum si studentii se pricep la a invata o noapte inainte de examen ca sa scoata 5-ul.
Eu cred ca tu esti de pe alta lume. Poate ca, pana la urma, n-ar fi o idee chiar asa proasta sa te uiti la TV. Chiar si la antena3.
1500 persoane condamnate definitiv pentru coruptie in mandatul lui Morar, adica pana prin 2012. Apoi aflam ca prin 2013 au mai fost 73 de condamnari, doar intr-o luna. Ca veni vorba de 2013, un fel de crema condamnarilor: http://anticoruptie.hotnews.ro/stiri-an ... ferite.htm .
Ca un bilant pe 2013 am avea vreo mie de condamnati.
Un bilant pe 2014 inca nu am gasit, probabil nici nu a fost publicat, desi bilanturi lunare poti vedea foarte usor, si sunt luni cu zeci de condamnari, deci probabil anual bilantul va fi de ordinul sutelor de condamnari.

Nu stiu prea bine cum functioneaza procesul de recuperare a pagubelor, dar nu cred ca e tocmai treaba DNA-ului. Ce-o sa faca DNA-ul, o sa scoata la vanzare hotelul lui Copos sa recupereze paguba din dosarul ce i-a adus condamnare? Parca nu suna asta a treaba de procuror.
Pe partea cu scurgeri de informatii nici mie nu mi se pare ok sa apara stenograme si alte probe prin presa inainte sa ajunga dosarul la judecatori. Pe de alta parte sa spui ca DNA-ul este o institutie de cacao deoarece sunt scurgeri de informatii in presa mi se pare o exagerare poate chiar rau intentionata. Lucrurile nu sunt in alb si negru, iar in mocirla asta nuantata alcatuita din massmedia, puterile statului si popor DNA-ul trebuie sa-si faca jocul. Tu crezi ca daca DNA nu avea parte de o opinie publica favorabila, mai conta cate condamnari aducea? Cert e ca majoritatea demnitarilor trimisi in judecata de DNA s-au ales cu condamnari (cel putin in ultimii ani), asa ca sa ma scuzati daca nu pot varsa o lacrima pentru deteriorarea imaginii publice a unor acuzati, ulterior condamnati, prin publicarea unor stenograme in presa inainte de vreme. QQ moar!
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Si cu toate astea, nu-l vad pe Nastase in faliment personal.

Insa sunt total de acord ca, si daca mergem pe ideea ca DNA-ul si-a facut treaba pana la capat, Fiscul si restul au dormit pe coada. Sumele alea sunt o idee cam fanteziste, dar cum tot ce s-ar putea indisponibiliza ar fi "pamant", "suprafata", "teren" si alte sinonime, respectiv "cladiri", "imobile" si altele din neamul lor, presupun ca poti pune orice pret la bataie. Pentru ca orice ar semana cu ban lichid a disparut de pe fata pamantului. Daca DNA-ul ar putea sa se mobilizeze doar pe un numar mai redus de dosare, rezultatele ar fi mai clare (dau cu presupusul) si sigur mai rapide. Daca se misca mai repede, banii nu se dezintegreaza in eter sau la rude sau la parteneri comerciali sau prin paradisuri fiscale. Daca DNA-ul poate finaliza zeci spre sute de condamnari pe am, eu cred ca se strecoara pe acolo si fapte care nu ar fi de mare coruptie. Adica si niste cazuri care ar putea fi rezolvate de catre alte instante.

@Sekaba: Nu ma doare nici in spatele Garii de Nord de imaginea unuia sau altuia. Nu de asta comentam ca imi displace spalarea de chiloti in public. Ci pentru ca asta inseamna ca se misca intr-atat de greu un dosar si/sau are sanse intr-atat de mici de reusita, incat A, B sau C din cadrul DNA considera ca este mai oportun sa dea detalii catre trustul de presa X sau Y. Poate ies mai multi bani, poate iese mai multa faima, poate se simte omul mai realizat asa decat muncind degeaba luni bune si, la sfarsit, nimic.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14566
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Liderul republicii separatiste Donetsk, Alexandr Zaharcenko, a declarat luni mobilizare generala si a afirmat ca spera sa recruteze 100.000 de oameni pentru a lupta impotriva fortelor loialiste ucrainene, scrie AFP. In acelasi timp, presa americana afirma ca NATO si oficiali americani iau in calcul trimiterea de arme defensive in sprijinul fortelor ucrainene care lupta cu rebelii in estul Ucrainei.

http://www.hotnews.ro/stiri-internation ... craina.htm
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Complicat. Orice pas in directia sprijinirii Ucrainei facut de americani o sa fie urmat de un pas in sensul de opus facut de rusi. Daca era dupa mine ii luam si pe Obama si pe Putin la palme dupa care-i puneam sa repare tot ce-au stricat.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Stokkolm »

Cei care vin cu teoria razboiului asimetric spun ca scopul acestui razboi nu e sa fie castigat, ci sa creeze confuzie. Daca e adevarat, le iese bine.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3670
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by marvas »

bine zici, de fiecare data cand Putin a fost acuzat ca a trimis trupe in Ucraina a reactionat cu "Da' ce-am facut sefu'?".
"N-ai facut nimic, doar trimiteai trupe peste granita intr-o pozitie nefireasca."
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Spoiler for AHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA!!!1:
Image
Tocmai ce s-a aflat ca aia mica e fata lui nasu' mare. Superb.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by sekaba »

Nasu mare?
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Maior e nasul lui Ponta la a doua cununie si nasul de botez al celui de-al doilea copil.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4677
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Magicake »

Care-i faza cu beautiful disaster?
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests