Caut muzica / recomandari

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
Post Reply
User avatar
marius
Zergling
Posts: 161
Joined: 28 Apr 2014, 14:51

Caut muzica / recomandari

Post by marius »

Well, nu caut o anumita piesa, asa ca se justifica un topic nou.

Deci, cautarile mele nu prea au dat rezultate, asa ca poate se gaseste careva pe aici care sa ma ajute. Caut niste muzica in genul Dj Shadow - What does your soul look like ? (part 1 blue sky revisit):

*
*tot albumul Endtroducing... e 10/10.

Ma mai trezesc cu noaptea-n cap, si simt nevoia sa ascult niste jazz pe beaturi de hip hop. Poate cu niste background vocals, dar preferabil chestii instrumentale. Ca atmosfera: dreamy intimate stuff, ceva lejer, laidback, nopti lungi si singuratice, miros de tigara, ploaia batand in geam, chillout, ambiental, midnight, stand lenes pe canapea, introspection, rainy day, slightly drunk, intimate. Cam astea ar fi cuvinte cheie :D. Cum am zis, cautarile pe net cu jazz hop nu prea au dat rezultate, probabil cea mai buna metoda de a gasi muzica e word of mouth. Pls halp.
Singura muzica pe care am gasit-o si care imi satisface poftele (pe langa Dj shadow) e albumul Shades of Blue a lui Madlib, construit/remixat pe arhivele unui label american de jazz, Blue note Records. +alte piese Madlib. Cool stuff.
Wraith » 9 May 2014, 18:48 wrote:Azi urasc faptul ca cineva mi-a luat vechiul user de pe forum doar ca sa faca lurking cu el. Ceea ce intentionam sa fac si eu oricum, dar macar eram THE Marius. /hate
ProtectorateNova wrote:Cand ma jucam eu Gothic 2 tu erai in clasa 5-a.
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Caut muzica / recomandari

Post by Mafio »

Nu știu cât de apropiat este Nujabes de sound-ul pe care-l cauți, dar tipul era doxă:
Spoiler:



Tot în categoria hip-hop instrumental intră și RJD2:
Spoiler:





Iar dacă artiștii recomandați de mine nu îți plac, ești disperat după niște hip-hop cu influențe de jazz și nu ții mortiș să fie instrumental, poți încerca și albumul Pinata al lui Freddie Gibbs în colaborare cu Madlib
Spoiler:



User avatar
marius
Zergling
Posts: 161
Joined: 28 Apr 2014, 14:51

Re: Caut muzica / recomandari

Post by marius »

Nujabes si RJD2 nu am mai ascultat pana acum, par interesanti.
Pinata e misto. Thanks!
Wraith » 9 May 2014, 18:48 wrote:Azi urasc faptul ca cineva mi-a luat vechiul user de pe forum doar ca sa faca lurking cu el. Ceea ce intentionam sa fac si eu oricum, dar macar eram THE Marius. /hate
ProtectorateNova wrote:Cand ma jucam eu Gothic 2 tu erai in clasa 5-a.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14577
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Caut muzica / recomandari

Post by ola small dickie »

hip hop instrumental :lol: thats something
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Caut muzica / recomandari

Post by .chester »

I'm livin' in a love shadow
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3676
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Caut muzica / recomandari

Post by marvas »

marius » Wed Aug 19, 2015 6:45 am wrote:dreamy intimate stuff, ceva lejer, laidback, nopti lungi si singuratice, miros de tigara, ploaia batand in geam, chillout, ambiental, midnight, stand lenes pe canapea, introspection, rainy day, slightly drunk, intimate. Cam astea ar fi cuvinte cheie.
nu neaparat jazz, da' ceva ce sa placa la toata lumea:

phpBB [video]


phpBB [video]
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1383
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Caut muzica / recomandari

Post by Fular »



Like so?
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests