VINE!

User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: VINE!

Post by sebas »

Revistele voastre a.t.m.:

dump CHA
adriano13

Re: VINE!

Post by adriano13 »

vad ca sunt destui in situatia asta, nu doar eu (comandata intre sarbatori)...
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3080
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: VINE!

Post by MC »

Se pare ca modalitatea asta de livrare nu e cea mai fericita pentru toata lumea.
Sper ca pe viitor sa exista si alte modalitati.
Oricat de mult imi doresc sa ajut revista si sa o sustin financiar mi-ar placea sa o si am ca tare pofta mi-e sa savurez niste articole.
Nostalgia feeling :roll:
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: VINE!

Post by sebas »

Da, eu aș fi dispus să plătesc o taxă suplimentară pentru livrarea prin Fan Curier.
dump CHA
alexnsn
Space Invader
Posts: 37
Joined: 12 Dec 2015, 14:25

Re: VINE!

Post by alexnsn »

Eu am scris un dit-ai reply-ul in care am propus variante alternative de livrare, insa din pacate nu prea m-a sustinut nimeni.

Metoda asta are prea multe sparle... in primul rand, plata cu cardul nu e la indemana tuturor, nu toti au card sau au incredere sa plateasca on-line (cazul meu). Apoi, dupa ce trecem de acest "impediment", mai e livrarea prin Posta Romana, care nu stim sigur ce face: fie pierde vreun colet, fie indeasa revista in cutie si o indoaie / o vede altcineva pe jumatate iesita si o fura, fie o depoziteaza si nu informeaza... Posta e renumita pentru pierdut colete.

Ce variante vad eu viabile cu exceptia chioscurilor:

1. Livrarea prin posta insa cu plata RAMBURS, la ridicarea coletului. Astfel postasul e obligat sa bata la usa sau sa lase aviz in cutia postala, iar plata se face la el sau la ghiseul postei. Se impusca doi iepuri dintr-o data, si as prefera sa primesc asa si sa platesc taxele postale, iar cei care nu ridica coletul sa fie "retinuti" si sa nu mai poata comanda revista astfel (vor fi cateva zeci de retururi, insa se epureaza in primele 2-3 luni).
2. Prin curier, la fel cu ramburs. La fel ca la posta, poate chiar mai comod pt ca poate veni unde il chemi.
3. Prin anumite lanturi de distributie (elefant.ro, eMag.ro, cel.ro etc.), care pentru Bucuresteni permit ridicarea de la sediu, iar pentru alte oras sunt mai flexibili cu trimisul (pot trimite prin posta, curier, cu plata ramburs).

Asta cu plata in avans si apoi mototolirea revistei in cutia postala sau ratacirea ei de catre Posta nu mi se pare o varianta de distributie de durata (la fel ca si plata prin SMS sau prin Western-Union, corect mi se pare SA PLATIM IN MOMENTUL IN CARE PUNEM MANA PE REVISTA), si sigur alternativele de mai sus ar aduce mult mai multi cumparatori.

Pareri?
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3678
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: VINE!

Post by marvas »

ideile sunt bune, s-au mai vehiculat si sper sa se tina cont de ele.

Mai vin si eu cu o propunere. Am vazut ca pe coperta revistei apare reclama la Altex. Daca Nivelul 2 le face reclama, poate ca ar fi de acord si ei sa gazduiasca un raft cu cateva reviste lunar. Rafturile ar putea fi asezate chiar langa stand-urile de jocuri, poate ar deschide apetitul pentru niste achiztii pe loc (win-win!).

Sau daca nu rafturi macar cateva dulapioare.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3678
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: VINE!

Post by marvas »

Si ar fi frumos daca redactorii care trec pe aici pe thread ne-ar explica si daca ideile noastre sunt bune sau nu si de ce. Suntem toti in aceeasi barca pana la urma cand vine vorba de succesul revistei.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: VINE!

Post by Doc »

^^ Trolilor, cum ar zice Ghinea.

Parca acum 1-2 zile nu ne ameninta Kimo, parca pe FB, ca o sa apara modalitati noi de achizitie? Speranta moare ultima, lol. :P
alexnsn
Space Invader
Posts: 37
Joined: 12 Dec 2015, 14:25

Re: VINE!

Post by alexnsn »

Troli, ne-troli, deocamdata nu am fost anuntati nimic concret. A spus doar din plata prin SMS, care ar fi la fel de dezavantajoasa daca livrarea se va face la fel. Deja cativa useri si-au exprimat nemultumirea asupra felului cum a ajuns revista la ei, alti ca nu a ajuns revista la ei, iar aceste lucruri NU SUNT NORMALE. Kimo intr-adevar spus si ca e posibil sa ajunga in magazine, dar CAND? UNDE? SIGUR VA AJUNGE?

Si eu as vrea un raspuns "oficial" la propunerile mele. Ideea e: cu cat mai multe metode de comanda, cu atat mai multe comenzi, si cu atat mai multi cititori fericiti. Eu sunt un cititor fidel fix din decembrie 2001, nu am ratat absolut nici un numar de atunci, si nu as vrea sa ratez nici de acum inainte nimic, insa doresc alta metoda de comanda, in care sa platesc cand pun mana pe revista (inclusiv daca e nevoie sa platesc eu transportul).
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: VINE!

Post by Stokkolm »

Man, nu ai idei rele, dar ar trebui sa eviti a vorbi la persoana intai plural. Vorbesti in numele tau, nu in numele tuturor cititorilor. Poate eu am alte pareri decat tine, de exemplu n-am nici o problema in a plati cu cardul online.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: VINE!

Post by .chester »

Nicii n-a zis ca ar avea toata lumea o problema cu asta.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: VINE!

Post by McWilliams »

Nu a zis. Dar vorbeste de parca ar fi sef de sindicat sau CEO de corporatie, din categoria "Noi, Statul". Eu nu am avut nicio problema cu livrarea dpdv al calitatii (am cerut-o la locul de munca, acolo vine impreuna cu revista The Economist si cu alte chestii livrate de Posta Romana pentru locul de munca); am o problema, in schimb, cu lipsa unui orizont de timp pentru urmatoarele numere. Cu cat anunta mai repede modalitatea de plata pentru un abonament, ma gandesc ca primesc un zvac financiar in aceasta directie. Acum, cat fierul este inca nitel cald.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
alexnsn
Space Invader
Posts: 37
Joined: 12 Dec 2015, 14:25

Re: VINE!

Post by alexnsn »

Va dati seama... asa ceva... vorbeste sau scrie pe forum? :lol: :lol: (hai sa fim carcotasi)

Mai oameni buni, mi-am exprimat o opinie si am incercat sa o fac intr-un mod cat mai clar.
Nu sunt nici CEO, nici alte chestii asemenea, nici cu partidul, nici cu sindicatele, si imi cer scuze daca cineva s-a simtit ofensat de modul sau timpul vreunei parti de vorbire sau de propozitie folosite de mine. E clar ca sunt si oameni foarte multumiti de metoda de comanda (ca altfel nu ar mai fi publicat Kimo poza cu teancurile de reviste pregatite), insa la fel de convins sunt ca exista persoane care ar vrea o metoda de comanda alternativa (categorie in care eu ma regasesc, si in interesul careia am "latrat" pe aici). 'Atata tot...
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: VINE!

Post by stef »

alexnsn wrote:[...]
Metoda asta are prea multe sparle... in primul rand, plata cu cardul nu e la indemana tuturor, nu toti au card sau au incredere sa plateasca on-line (cazul meu). [...]
Banuiesc ca te temi sa nu fii pagubit online...Se poate intimpla, dar probabilitatea este prea mica ca tu sa fii o tinta, iar acum o parte din site-urile de pe care se cumpara online au plata securizata care trebuie autorizata de tine prin "code_inserting for confirmation", altfel banca nu permite tranzactia, cel putin asa e in cazul meu.
Acum nu ca nu mi-ar placea si mie sa o cumpar de la un magazin sau ceva, dar daca momentan nu am incotro, am abordat singura metoda disponibila.
marvas wrote:
Mai vin si eu cu o propunere. Am vazut ca pe coperta revistei apare reclama la Altex. Daca Nivelul 2 le face reclama, poate ca ar fi de acord si ei sa gazduiasca un raft cu cateva reviste lunar. Rafturile ar putea fi asezate chiar langa stand-urile de jocuri, poate ar deschide apetitul pentru niste achiztii pe loc (win-win!).

Sau daca nu rafturi macar cateva dulapioare.
Ar fi ideal sa o putem cumpara de la Altex sau din orice alt magazin asemanator. Astept momentul in care un redactor ne va anunta o metoda alternativa incepand cu numarul 2, sau daca nu macar cu 3.
Image
User avatar
Sylvyo
Space Invader
Posts: 26
Joined: 5 Mar 2014, 20:55
Location: Bucharest

Re: VINE!

Post by Sylvyo »

Am comandat si eu revista saptamana trecuta si nu am auzit inca nimic de ea.
Image
User avatar
Aidan_DKH
Headcrab
Posts: 63
Joined: 29 Aug 2015, 17:55
Contact:

Re: VINE!

Post by Aidan_DKH »

stef wrote:
alexnsn wrote:[...]
Metoda asta are prea multe sparle... in primul rand, plata cu cardul nu e la indemana tuturor, nu toti au card sau au incredere sa plateasca on-line (cazul meu). [...]
Banuiesc ca te temi sa nu fii pagubit online...Se poate intimpla, dar probabilitatea este prea mica ca tu sa fii o tinta, iar acum o parte din site-urile de pe care se cumpara online au plata securizata care trebuie autorizata de tine prin "code_inserting for confirmation", altfel banca nu permite tranzactia, cel putin asa e in cazul meu.
Acum nu ca nu mi-ar placea si mie sa o cumpar de la un magazin sau ceva, dar daca momentan nu am incotro, am abordat singura metoda disponibila.
marvas wrote:
Mai vin si eu cu o propunere. Am vazut ca pe coperta revistei apare reclama la Altex. Daca Nivelul 2 le face reclama, poate ca ar fi de acord si ei sa gazduiasca un raft cu cateva reviste lunar. Rafturile ar putea fi asezate chiar langa stand-urile de jocuri, poate ar deschide apetitul pentru niste achiztii pe loc (win-win!).

Sau daca nu rafturi macar cateva dulapioare.
Ar fi ideal sa o putem cumpara de la Altex sau din orice alt magazin asemanator. Astept momentul in care un redactor ne va anunta o metoda alternativa incepand cu numarul 2, sau daca nu macar cu 3.
Altex si Media Galaxy urmeaza sa o introduca pe raft -- la ce viteza au in procesarea contractelor, doar ei stiu cand.

Nu este in interesul nostru sa facem publice anumite detalii day 0, chiar daca poate parea contraproductiv in ochii unora dintre voi. Multe se pot schimba peste noapte cand lucrezi cu multi parteneri...
i = * ( long * ) &y; // evil floating point bit level hacking
i = 0x5f3759df - ( i >> 1 ); // what the fuck?
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3678
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: VINE!

Post by marvas »

Aidan_DKH wrote: Altex si Media Galaxy urmeaza sa o introduca pe raft
Here we go!
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: VINE!

Post by stef »

Sylvyo wrote:Am comandat si eu revista saptamana trecuta si nu am auzit inca nimic de ea.
Tu de fapt acum astepti dupa posta, dar avand in vedere ca au trecut sarbatorile, treaba ar trebuie sa se miste ceva mai repede. Eu de asta am si comandat de curand, in speranta ca imi va ajunge macar in regim normal. Bine, acum nu stiu ce inseamna normal pentru posta, sper sa nu intarzie pana la sfarsitul lunii :D
Aidan_DKH wrote: [...] Altex si Media Galaxy urmeaza sa o introduca pe raft -- la ce viteza au in procesarea contractelor, doar ei stiu cand.

Nu este in interesul nostru sa facem publice anumite detalii day 0, chiar daca poate parea contraproductiv in ochii unora dintre voi. Multe se pot schimba peste noapte cand lucrezi cu multi parteneri...
Multumesc pentru raspuns, e o veste buna si un pas inainte, macar stim ca va aparea chiar daca nu stim cand. In acelasi timp inteleg efortul depus si faptul ca aceste demersuri tind sa-si prelungeasca viata, mai ales intr-un mediu birocratic atat de sofisticat.
Image
Valika
Space Invader
Posts: 2
Joined: 15 Jan 2016, 13:17

Re: VINE!

Post by Valika »

Am facut comanda pe 5 ian si ieri 14 ian am primit-o. Postasul a venit pana la usa cu ea, neindoita sau jumulita in vreun fel. Deja am citit jumatate, in seara asta probabil o termin. Level l-am cumparat de cand a aparut (primele 2 numere aveau doar coperti cu un cd intre ele) si pana la ultimul numar. Sper ca versiunea 2.0 sa tina cat mai mult. Multa bafta baieti !!
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3080
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: VINE!

Post by MC »

Ba nu mai tot scrieti care cand va vine revista ca deja incep sa ma oftic. :(
Abia ce m-am impacat cu ideea ca nu o s-o mai primesc. De fiecare data cand intru aici plec si mai dezamagit.
Post Reply

Return to “Revista NIVELUL2”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 0 guests