Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ciolan »

Daca da, as da o raita pe la buticul lor numit redactie, cu niste antrax la plic. Asa, fara vreun motiv rational si numai pentru ca nu inteleg glumele lor mult prea subtile
Nici eu n-am înțeles, așteptam să-mi explice Dan Alexe pe Internet cum stă treaba și cu caricatura asta și de ce sunt un prost fără cultură dacă nu-mi place. Dar i-a luat-o Charlie înainte și au publicat o caricatură explicativă pentru dușmanii liberei exprimări, care n-au gustat umorul subtil din lasagna umană. Aparent, caricatura era o ironie finuță la adresa mafiei imobiliare. "Nu Charlie Hebdo v-a construit casele, ci Mafia"
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14580
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

le-am luat apararea in trecut la scandalul cu caricaturi cu teme religioase dar aici au fost doar niste cretini fara scuza. penibil

pe de alta parte sunt convins ca avem useri aici pe forum care apreciaza aceste caricaturi, ei postand la imagini amuzante poze legate de holocaust. deci aceste caricaturi ar trebui sa aiba pe forumul level si fani ai acestui tip de umor
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Ca e cu gust sau fara gust, Charlie Hebdo poate publica ce caricaturi vrea din punctul meu de vedere. Dar cata vreme isi schimba politica editoriala, e clar ca nu mai poti spune ca ei au curajul sa publice orice le trece prin cap, ci doar orice care nu va deranja grupuri periculoase pentru ei. Desigur ca e mai usor sa eviti riscul de a pati ce au patit ei acum 2 ani si e inteles de ce vor sa evite sa pateasca acelasi lucru, dar deja stiau riscul asta atunci cand inca publicau caricaturi cu Mahomed. Si-au abandonat principiul, acuma se iau doar de cei de care stiu sigur ca nu se vor agita prea tare pe marginea subiectelor abordate de catre aia. Tot ce risca e sa huiduite fanii italieni la cantarea imnului Frantei, dar cata vreme ai o legenda vie, detinator de multiple titluri de Serie A si in prezent cvintuplu campion al Italiei este un domn precum intotdeauna nici macar lucrul asta nu se va intampla. Bravo Charlie Hebdo, you sure showed them nasty Italians!

Si eu pun pariu ca la ce umor de doi lei au francezii, ala care a conceput desenul ala are impresia ca ori a intrat in spectrul umorului negru ori a facut un atac subtil la coruptia italiana. Nu i-a iesit nici una din variante, aia e doar shock value. Singurul lucru pozitiv e ca-l supara pe ola si-l face sa-si aduca aminte de vremuri cand ne ameninta ca pleaca de pe forum, dar nici macar la jumatate nu atarna balanta cu chestia asta.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Doesn't the Mafia operate on the "so we send a paisano from Messina or Cagliari over to them. he get's off the train, bang-bang, no questions asked. he deals with them, we take care of his family" level?

Adica, na, este rau cu teroristi sinucigasi. Dar mafiotii italieni inca nu sunt de domeniul mitologiei.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14580
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Un copil din Iaşi în vârstă de opt ani a ajuns la spital cu arsuri grave după ce a alunecat şi a căzut în acid sulfuric, substanţa fiind aruncată de locatarii deranjaţi că oamenii fără adăpost se adună în zona respectivă. Poliţiştii au deschis un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.

http://www.news.ro/eveniment/iasi-copil ... 1315560874

dupa stirea asta imi vine sa ma transform in Q din Star Trek si sa vin sa mai pedepsesc putin rasa umana cu cateva palme. Nici palavragelile lui Picard nu m-ar opri

nu stiu daca e de postat la topicul asta dar nu stiu unde in alta parte
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mafio »

M-am uitat de o mie de ori pe desenul de la Charlie Hebdo și nu văd niciun element care să indice faptul că ar fi o caricatura la adresa mafiei imobiliare din Italia. E doar o glumă de prost gust care pentru mine it hit too close to home, și la propriu, și la figurat. Nu transmite niciun mesaj subtil, e doar o tentativă și lașă și tristă de a capitaliza de pe urma uneii tragedii prin shock value. Familia mea provine dintr-un oraș chiar mai vechi decât Amatrice (aprox 100 de km de el), cu clădiri construite prin antichitate, nu acum 7 sau 8 secole. Nici nu vreau să-mi imaginez ce prăpăd ar fi acolo în cazul unui cutremur.

Plus, dacă s-ar fi luat într-adevăr de mafie, fiți siguri că până acum ar fi reacționat :lol:
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14580
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Mafio wrote: Plus, dacă s-ar fi luat într-adevăr de mafie, fiți siguri că până acum ar fi reacționat :lol:
Cine? Mafia?
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mafio »

;)
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14580
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Sau daca se luau de Giovani Becali. Cand iesea din cantonamentul in care e acum direct in sediul Charlie Hebdo se oprea cu lupara lui. Cu stanga tragea cu flinta cu dreapta scuipa cu flegme.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14580
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Victor Ponta, plasat sub control judiciar in dosarul aducerii lui Tony Blair in Romania / El este acuzat de complicitate la spalare de bani

http://anticoruptie.hotnews.ro/stiri-an ... diciar.htm

HAIDEEEEE
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14580
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

bravo! la mai multe!
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by .chester »

Fuck yeah!
I'm livin' in a love shadow
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Eu zic sa-l platim pe Cioroianu sau alt gigel sa "descopere" cand a unit Burebista statele dacice, ca sa avem o zi libera si atunci.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by .chester »

Sebastian Ghiţă, pus sub control judiciar: Mi se răpeşte dreptul de a vorbi
Sper sa creada si toti ceilalti oameni in ceea ce cred eu - in libertate care astazi se incearca sa ni se rapeasca. Nu mie, eu pot plati pretul asta. Dar tuturor celor 20 de milioane? E normal sa li se ia dreptul de a mai vorbi si dreptul de a mai calatori liber? Eu cred ca nu.
:))))))))))

Am auzit aceasta super declaratie aseara la Digi24. Mai sa ma inec cu sarmaua-n gura de ras. :lol: Aaaa nu, noi putem vorbi si calatori foarte liber pentru ca nu suntem urmariti de DNA pentru spalare de bani. Multumim ca esti grijuliu.

Asta merita aruncat la caini, impreuna cu pretenasul lui Victor Ponta. :lol:
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14580
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

dar de ce sa se rezume doar la Romania? eu zic sa mearga undeva la Moscova, la New York, la Londra si sa dea un anunt pentru toata omenirea. ALOOOO cei 7,4 miliarde de colegi in umanitate...Salut! nu simtiti ca dreptul de a mai vorbi si de a mai calatori vi se cam suprima de cand ma ancheteaza pe mine DNA-ul? Simtiti? Ba....simtiti ma?
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ciolan »

Justiția stalinistă face încă o victimă. Sper că generațiile viitoare vor fi mai înțelepte și toți acești adevărați eroi ai poporului român vor fi reabilitați. Serios, e strigător la cer ce se întîmplă. Dacă acum nu pot ieși din țară pentru că sunt cercetat, te pomenești că mîine o să mă bage la pușcărie dacă sunt găsit vinovat. Păi asta nu se poate, oameni buni. Omul e o ființă liberă, menirea lui este să călătorească, să exploreze necunoscutul, să se întîlnească cu fostul premier al Austriei, să discute cu parlamentari germani, să meargă unde nimeni n-a mai mers înaintea lui. Nu-i poți tăia aripile doar pentru că niște proști au scris ceva într-un căcat de cod penal și alți proști, care și-au uitat menirea și nu mai simt chemarea necunoscutului și a parlamentarilor germani, cred în el și respectă legea.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14580
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

:lol:
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14580
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

nu cred ca e cazul de asa ceva
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 0 guests