Ce filme am mai vazut

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1384
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Fular »

Impresionant spectacolul grotesc a lui Refn. Mai vreau/10
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14580
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce filme am mai vazut

Post by ola small dickie »

Am plecat la cinema la Sieranevada
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2019
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce filme am mai vazut

Post by juve3332 »

Daca n-apare Ibra, inseamna ca-i bun.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14580
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce filme am mai vazut

Post by ola small dickie »

:lol:

you you
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14580
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce filme am mai vazut

Post by ola small dickie »

Nici nu se proiecta daca nu veneam. Sunt doar eu cu sotia in sala
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by McWilliams »

A inceput anul scolar, deci elevii/studentii nu mai au nevoie de sali de cinema pentru POV quickies - acum pot folosi direct o sala de cursuri. /sadtimes

Pe de alta parte, nu pot sa nu remarc cum calitatea creste insutit fara zgomotele de fundal.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Waaagh! »

N-am inteles.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2019
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce filme am mai vazut

Post by juve3332 »

Nu se mai cotaie tinerii pe langa McWill si poate urmari actiunea si auditiv acum. Sau era o referinta subtila la calitatea sunetului in filmele romanesti?! Poate nu vom sti niciodata.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by McWilliams »

Care calitate la filmele romanesti? Sorbitul de ciorba? Sau scenele de violenta in familie? Ca amandoua au tenta sexuala si se imbina pe nesimtite cu "cotaiala" tinerilor.

Nu, ma refer ca acum pot sa vizionez filmele fara sa fiu obligat sa ma uit la subtitrari pentru a intelege ce se intampla. Orice este mai avansat in dialog de "Transformers" necesita un minimum de atentie la replici, ori a te uita mereu la subtitrare te face sa pierzi FILMUL in sine. Acum, na, eu ma plang ca se cotaie tinerii, altii poate se plang ca unul mananca prea zgomotos nachos cu sos cu usturoi. Fiecare cu problemele lui.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Ce filme am mai vazut

Post by .chester »

Nachos cu sos de usturoi? That's madness.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Stokkolm »

Ce probleme la unii :D
Te pomeni cu nu iti place nici sa scrii pe forum pentru ca iti tine mainile ocupate si nu mai poti gesticula in timp ce postezi.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by McWilliams »

Depinde de film si depinde de sala; nu am zis ca se aplica la toate. Insa daca te duci la un film "european", de genul The Last Circus, unde lucrurile sunt nitel mai complexe de "that's the good guy, that's the bad guy, fight!", te intereseaza si dialogul, dar si ce se intampla pe ecran in timp ce se discuta. Eu pot sa inteleg ca unii au crescut cu Star Wars, the Prequels, unde conversatiile sunt "mug shot of the first guy, now mug shot of the second guy, now close up of the two, now mug shot of the first guy from behind the second guy etc" si filmul ar putea fi difuzat la radio pentru 90% din timp pentru ca, atat timp cat doua persoane vorbesc, nimic interesant nu se petrece in scena. Insa la ce filme semiobscure ma duc eu, in sali de cinema la fel de semiobscure, e un avantaj substantial sa nu belestii constant ochii doar in partea de jos a ecranului, la text, si sa ignori chestii "de background" (uneori sa intampla sa fie destul de multe cazuri de "set ip si pay off"). Filmele semiobscure europene (si nu numai, dar aici ma incadrez cel mai mult) tind sa fie o versiune televizata de opera/teatru; daca vrei doar versiunea audio, de ce mai esti in sala de cinema?

Inainte sa se traga concluzii nejuste. 1) Nu ma duc la filmele acestea cu foarte mare tragere de inima sau dintr-un sentiment de prea mare snobism. Insa se intampla ca unele sa imi placa. 2) Depinzand de calitatea filmului, poti intelege ce zice actorul (ca, na, exista si filme romanesti la care iti trebuie subtitrare ca sa intelegi ca bodogane). Ajuta cu atat mai mult daca in sala unii nu fac ca la gradina zoologica. 3) Sala de cinema nu prezinta acelasi avantaj ca vazutul pe cont propriu, unde poti pune pauza, poti da rewind, poti insista cat vrei pe o secventa anume etc. 4) Filmele semiobscure (adica orice film care nu aduna Nshpe zeci de milioane de dolari/euro in primul week-end de la lansare) se dau in cinematografe semiobscure (adica orice sala care nu salasluieste intr-un mall, nu are ecran pentru proiectii 3D, nu are cel putin o tetiera si suport pentru pahar, cana, halba, canistra si tava de servit snacks, si - cel mai important - nu are preturi de minimum 25-30 de lei).


@chestr0ny: That was bait for TG - the scourge of garlic sauce.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6120
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Mahdi »

Adică te deranjează subtitrările pentru că pierzi "acțiunea" citindu-le? Altceva n-am înțeles.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Ce filme am mai vazut

Post by ne0lith »

E nevoie de un post mai lung pentru clarificare.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Stokkolm »

Aia cu subtitrarile inteleg la americani, britanici, sau natii care isi dubleaza filmele, se uita toata viata in limba nativa si apoi cand sunt pusi in situatia sa citeasca ceva de pe ecran sunt de-a dreptul socati. Dar ca roman dupa atatia ani ar trebui sa nici nu le mai observi, ca si cum ti-ar creste o pereche aditionala de ochi care le citesc automat.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2423
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Mărar »

Secretul e sa stai in spate, ca sa poti sa vezi simultan si scrisul si ce se intampla pe ecran. Cu placere McWill!
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Ce filme am mai vazut

Post by vulp »

Stokkolm wrote:Aia cu subtitrarile inteleg la americani, britanici, sau natii care isi dubleaza filmele,
eh, mai putin britanicii... nici americanii nu cred ca le-ar dubla (cel mult in spaniola)

Image
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Ce filme am mai vazut

Post by Mafio »

Eu folosesc subtitrări în engleză pentru că nu aud bine. Mă uit la acțiunea filmului și dacă nu am înțeles ceva, arunc un ochi rapid la ce scrie și mă întorc la vizionat. În rest, nu mi se pare că ar strica în vreun fel fluiditatea și atmosfera filmului. Nu știu la ce filme indie franțuzești se uită McWilliams ca să impresioneze fetele, dar prezența subtitrărilor mi se pare o non-problemă.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce filme am mai vazut

Post by McWilliams »

Uh, lulz. We have gone full retard circle, from "I wanna hear the fuckin' voices" to "sa stai in spate, ca sa poti sa vezi simultan si scrisul si ce se intampla pe ecran".
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14580
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce filme am mai vazut

Post by ola small dickie »

ola small dickie wrote:Am plecat la cinema la Sieranevada
Daca va place sa asistati la o pomana si nu aveti una in agenda in viitorul apropiat si aveti chef de una recomand. Cristi puiu stie sa faca o pomana foarte realista, asta i-o dau ca merit. Daca as fi critic de film as incepe recenzia cu titlul "Realism de pomana".
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 0 guests