Stealth Games - discutie generala

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Last edited by Ferrrrrrrrrdinand on 19 Sep 2016, 15:29, edited 2 times in total.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2019
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by juve3332 »

Pai ala e mod la Thief, facut de comunitate, nu?! E foarte misto Mark of the Ninja, stiu ca m-am enervat ca nu i-am putut face recenzia, o luase deja Aidan. :) Dar e platformer, alta mancare de peste totusi. Dar da, se regasesc unele chestii misto in MofN.
User avatar
Nervozix
Zergling
Posts: 160
Joined: 6 Jan 2015, 20:34

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Nervozix »

Ar fi misto daca nu s-ar mai urzica lumea cand indraznesti sa le scoti in evidenta ca nu toate megatribombele sunt atat de bombe cum cred ei, mai ales ca nici nu au neaparat cu ce sa justifice aceasta hardcoreala exagerata
De acord, o nuanta importanta. Am jucat doar primele doua titluri din seria Splinter Cell; nu am jucat inca Chaos Theory. Dpdv mecanic, un lucru care mi s-a parut ca fiind o aditie notabila a jocurilor este viteza graduala a personajului (ca tot vorbim de nuante), lucru pe care il faceai lejer din scroll-wheel. Similar cu Thief, jocul are mici scenete cu npc-uri. Chiar in primul titlu imi aduc aminte ca, in timp ce faci un rappel, poti vedea printr-o fereastra un bucatar cum, injurand, trage o flegma intr-un ceaun de supa facut pentru delegati lol. Splinter Cell il vad si ca un Metal Gear Solid 2.0 la vremea sa (nu vorbesc de Phantom Pain si nu compar ultimele jocuri, ma refer efectiv la primul titlu).

Nu am terminat primul Thief, l-am jucat acum multi ani cand eram prin clasa a opta parca. Am jucat si Deadly Shadows dar nici pe ala nu l-am dus la final. The Metal Age nu l-am jucat. In primul m-am pierdut prin niste pesteri cu niste soparle care se basheau pe gura si hasaiau in draci. Din ce am jucat mi-a placut totusi foarte mult, jocul are o lume bine definita si o directie artistica cool. Intr-un fel nu vreau sa ma intorc la el pentru ca imi e ca impactul ar fi denaturat daca il vad cu ochii prezentului.

Ma uit la footage din primul Thief, si parca Software Render-ul (eu asa l-am jucat) ii da un aer mai potrivit decat Direct3D, ii da un caracter mai grimey si stark, lucru care merge cu jocul si face lumea sa para mai vibranta.


Rog un moderator sa mute toate posturile aferente postului lui Waaagh! de la » 21 Aug 2016, 09:23 intr-un thread nou numit "Stealth Games - discutie generala". Cu tot cu discutia legata de Diablo si micile digresiuni, exceptand posturile dintre acel post si cel al lui Daniel (care are legatura cu reply-ul lui Waaagh! de la » 12 Sep 2016, 07:49). In fine sunt sigur ca mozii inteleg ce vreau sa zic. Discutia se va "pierde" in thread-ul asta; as vrea sa fie separata pentru ca ma intereseaza si s-ar putea sa fac referiri la anumite posturi in viitor si vreau sa le gasesc usor.
Last edited by Nervozix on 19 Sep 2016, 15:34, edited 1 time in total.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2417
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mărar »

Dr. User wrote:Nu am jucat inca ultimele titluri din serie dar pot sa spun ca primele trei sunt slabute la partea de stealth.
Slabute? Puteai sa termini Silent Assassin cap coada fara sa omori vreun aghiotant folosind aproape in intregime furisare, iar pe ultimul nivel de dificultate cam erai obligat sa faci asta din moment ce deghizarile erau inutile la mai putin de 10-20 de metri distanta.

Blood Money intr-adevar, parca era mai mult bazat pe costumatii si puzzle-uri decat pe furisat pur.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4953
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Silent Assassin difera de restul totusi, e cel mai stealth ca sa zic asa si are si nivele misto unde chiar te distrezi cu asta (imi amintesc ca aveam un pistol la mine si strabateam tundra ca sa ajung in spatele la sniperi, lal).

@Nervo, sa joci CT, e apogeul seriei imo si face chestii extrem de misto. Conteaza si gradul de zgomot pe care il faci (intr-un mod mai bine evidentiat decat in primele), iti poti sincroniza actiunile cu zgomote din mediu ca sa treci neobservat si ai foarte multe modalitati de a indepini obiectivele. Ideea e sa le faci si pe cele secundare.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2019
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by juve3332 »

Te referi la 2, poate. In 1 era o bataie de joc stealth-ul. Intr-adevar, din 2 s-a mai schimbat situatia, dar nu mi se pare ca se apropie de Thief. E si un alt gen de stealth, cum zice TG, cele mai multe misiuni sunt pe timpul zilei si implica mai degraba diverse giumbuslucuri care sa te aduca in apropierea tintei suficient de mult cat sa o poti elimina.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4953
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

In primul nu te furisai ca sa nu te vada inamicii, te furisai sa eviti ploaia de gloante indreptata in directia ta...

LE:
Nope, ma refeream la Hidden Valley din Sillent Assassin.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

TG wrote:(imi amintesc ca aveam un pistol la mine si strabateam tundra ca sa ajung in spatele la sniperi, lal).
Ala era in Codename47 cand il omorai pe Al Pacino :D

Edit: ok lol tundra!=jungla
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14571
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

juve3332 wrote:De fapt, care alte jocuri au o componenta stealth comparabila cu Thief-urile vechi?! In afara de Chaos Theory.
The operative: no one lives forever nu merge? :(

Oricum un mers mai stealth ca twinsen pasind in stealth mode in little big adventure nu am mai vazut :lol:
User avatar
Nervozix
Zergling
Posts: 160
Joined: 6 Jan 2015, 20:34

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Nervozix »

Cool, s-a facut topicul. Mersi. Am vrut sa spun ca postul lui Daniel ar trebui si el mutat totusi cu cele doua ale lui Waaagh! si ar fi pozitionat intre ele in topicul de fata.
ola small dickie wrote:n-am jucat inca Thiefurile dar un joc care mi s-a parut ca realizeaza super misto aspectul stealth (si legat de sunet, lumina) e The Operative: No One Lives Forever
Misiunea in care te furisezi printr-un office space imi vine in minte, dar jocul e un fps get beget cu ceva elemente stealth prezente. Cum e si XIII [>] cu care seamana in privinta asta, dar si in tematica (agenti/organizatii secrete) sau stil vizual; XIII duce stilul colorat si jovial din NOLF la paroxism, utilizand cell-shading (ar fi multe de adaugat in privinta asta dar o sa ma opresc pentru ca divaghez).
Dr. User wrote: Am impresia ca primul Deus Ex poate fi terminat integral cu stealth desi in acesta sistemul de iluminare nu pare sa aiba o mare influenta totul reducandu-se la evitarea razei de actiune a inamicului (cam ca la Commandos).
Cam asa mi s-a parut si mie, dar tot conteaza daca stai in intuneric parca, doar ca e cam "binar" dupa cum spunea si Waaagh!. In orice caz, Deus Ex iti ofera mai multe ramuri, poti avansa si prin dialog, chestie pe care o are in comun cu... Hitman. Lol cum leg lucrurile. Dupa cum a spus TG si restul, Hitman nu are un sistem de "sneaking" prin umbre avansat, dar tot este un joc de "infiltrare" (daca 47 ar fi fost sa intre in Bufford Manor, ar fi sugrumat initial un gardian, dupa care ar fi imbracat armura de zale si s-ar fi plimbat prin nivel fluierand).

Primul Hitman m-a impresionat cu misiunea din Hong Kong si metodele prin care poti scapa de prima tinta serioasa, bodyguard-ul corpolent Tzun (poti sa il otravesti, sa ii zbori scarfalia de la distanta cand sta in dreptul ferestrei in pagoda lui, sau sa il sugrumi imbracat ca un servitor). Totul e posibil prin cat de legat si coerent e locul. Bufford's Manor din Thief are o zona externa prin care te plimbi la inceput, cu metode diferite prin care poti patrunde in ea, complexul are mai multe etaje si camere, toate legate in mod sensibil. In Hitman, misiunea cu asasinarea lui Lee Hong are o abordare similara. Ai iarasi un complex cu diverse zone: un restaurant, un bordel la nivelul superior, o gradina si o zona pentru VIP-uri, iar sub toata magaria ai un susbsol (si ce-i drept acolo cam pleaca rotile la partea de infiltrare). Plus ca poti interactiona cu npc-uri prin dialog, chit ca mai simplist in comparatie cu Deus Ex.
Last edited by Nervozix on 19 Sep 2016, 17:36, edited 3 times in total.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2019
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Stealth Games - discutie generala

Post by juve3332 »

Pai, ma, portiunile de stealth din No one lives forever sunt de scurta intindere, ca un fel de condimentari ale actiunii principale. Sunt ok realizate pentru un joc care nu-si propune cine stie ce pe partea de stealth, dar nu ai variabile mai complicate ca intr-un stealth pur-sange: sa discerni rutele patrulelor prin observatie fonica sau sa ai situatii dinamice pe care sa le poti controla ca sa iti asiguri un traseu sigur, recte stinge torta, trezeste suspiciunile paznicului in alta parte decat te intereseaza pe tine samd. Si in Sin parca era o portiune stealth, isi mai aminteste cineva sau doar delirez eu?!
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14571
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Stealth Games - discutie generala

Post by ola small dickie »

Mie nu mi s-a parut un fps cu cateva elemente stealth. aruncate. Nu stiu cum l-ai jucat tu, poti sa il joci ai rambo mode dar jocul e facut in asa fel incat iti ofera o gramada de mecanici si satisfactii daca il joci stealth. E o placere imensa sa incerci sa faci fiecare misiune stealth. De la gadgeturi, la luminile si intunericul din joc, la arme stealth, moduri de a elimina adversarii stealth, de a trece pe langa ei fara sa ii elimini, la dialogurile bestiale intre inamici pe care le auzi daca te furisezi pe langa ei ai nu intri ca rambo.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14571
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Stealth Games - discutie generala

Post by ola small dickie »

Nu mi se pare ca sunt portiuni condimentate. O mare parte din joc o poti juca stealth, merge jucata stealth si e o placere. L-am termjnat de 2 ori si imi aduc aminte ca e invers. Portiunile unde nu se putea stealth erau partea minoritara a jocului
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2019
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Stealth Games - discutie generala

Post by juve3332 »

Pai stii cum e, incerci in jocurile pe calculator sa proiectezi ce nu esti in viata reala, asa ca l-am jucat ca Rambo. :D Glumesc. L-am jucat amestecat, alternand stilurile in functie de portiuni si chef. Din ce imi amintesc, nu puteai sa termini chiar asa de multe niveluri stealth, dar poate ca nu am remarcat eu la vremea respectiva. Si eu incercam sa dau peste cat mai multe conversatii, incercand unde nivelul permitea sa trec nedetectat, dar una peste alta, am ramas cu impresia ca proportia de shooter e mult mai consistenta. Mai ales in 1.
User avatar
Nervozix
Zergling
Posts: 160
Joined: 6 Jan 2015, 20:34

Re: Stealth Games - discutie generala

Post by Nervozix »

Man, din ce imi aduc aminte Nolfe este totusi destul de simplu in privinta furisarii. Si esti obligat de multe ori sa intri in overt conflict in momente scriptate. Sunt detalii care conteaza. Si eu l-am jucat cat mai stealthy cand aveam ocazia. S-ar putea ca sequel-ul sa fie diferit, dar am jucat doar putin din inceput asa ca nu ma pronunt.

Un alt joc care ar fi un hibrid de stealth cu action de care mi-a adus aminte discutia e Project I.G.I; daca Splinter Cell e Thief combinat cu MGS, atunci I.G.I e MGS combinat cu Delta Force lol.

LE: amuzant cand posteaza useri in momente apropiate. Postul meu si al lui Juve sunt foarte similare (l-am vazut dupa ce am postat). Cam ce a zis omul e in mare parte valabil si pentru mine. Impresia generala pe care o ofera Nolf e a unui titlu de actiune, dar unul destul de complex care iti ofera diverse metode de joc. Ai si parti cu vehicule parca, imi aduc aminte ca ma plimbam pe o motoreta prin desert la un moment dat.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by stef »

juve3332 wrote:Cum adica "asta e si ideea"? Daca avem Thief, gata, inchidem sandramaua si nu mai poate sa vina si altcineva cu un joc stealth?! Sigur, unii producatori tintesc publicul larg, care vrea poate doar o aroma de stealth in ciorba din farfurie, dar mie mi se pare ca e o nisa cu un potential mai mare, nerealizat. In atatia ani, sa ai doar doua-trei jocuri care sa se poata compara cu Thief, pai e groaznic de putin.
In mod evident ca ar fi apreciat oricand un stealth competitiv cu Thief (desi dupa cum si tu ai precizat, foarte putine titluri au reusit sa se asemene lui), dar eu discutam in contextul jocurilor de actiune care au implementat si secvente de furisare/infiltrare, fara ca acestea sa predomine in overall gameplay.
Faptul ca genul stealth nu a fost exploatat si investit destul in jocuri, asta e alta discutie. Eu unul as fi foarte incantat si fascinat de o eventuala aparitie a unui joc care sa aiba un impact cel putin la fel de puternic ca Thief-ul anilor '98-2000.
Image
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Stealth Games - discutie generala

Post by Stokkolm »

Totusi, Thief e un joc de stealth letal, practic gameplay loop-ul inseamna o parte in care cureti nivelul de inamici sistematic cu blackjack-ul din dotare, si o parte in care explorezi nestingherit obiectivele. E un mit foarte comun in universurile fictive ca poti sa pocnesti pe cineva in cap si ramane inconstient o vreme apoi se trezeste bine mersi, nu functioneaza deloc asa in realitate. Stiu ca am reusit cu ceva save-scumming sa ajung pana prin nivelul 6 din Thief Gold fara sa folosesc blackjack-ul, dar de acolo incepe sa devina cam tricky daca nu chiar imposibil.

Din ce stiu jocul stealth axat strict pe furisat si evitarea completa a inamicilor nu exista, e perpetuum mobile, un obiectiv de neatins.
User avatar
Nervozix
Zergling
Posts: 160
Joined: 6 Jan 2015, 20:34

Re: Stealth Games - discutie generala

Post by Nervozix »

Stokkolm wrote: Din ce stiu jocul stealth axat strict pe furisat si evitarea completa a inamicilor nu exista, e perpetuum mobile, un obiectiv de neatins.
SOMA si titluri similare. Are portiuni scriptate in care esti alergat totusi pentru ca mnah, joc de sarit in scaun. Jocurile in stilul asta oricum sunt la origine niste Thief-uri narfuite la greu cand e vorba de navigare/miscare.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2019
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Stealth Games - discutie generala

Post by juve3332 »

Din cate imi amintesc, poti termina Thief-urile complet stealth, dar sigur ca trebuie sa recurgi la chitibusarii si tot felul de exploit-uri. Ceea ce inseamna tot a devia de la regulile mecanice pe care jocul incearca sa le stabileasca. Nu stiu, n-am fost niciodata atat de purist, am incercat intotdeauna sa las cat mai putine urme, de genul inchideam usile si ii lasam pe gardieni treji oriunde imi permitea nivelul, dar cand lucrurile erau extreme de complicate, nu ma deranja sa le dau una in moalele capului, ba chiar era satisfacator. Sigur, e conventie fictionala, si in filme se intampla la fel. Ce sa mai zic de SC, unde are Fisher ditamai piroaiele verzi in frunte. :lol:
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Stealth Games - discutie generala

Post by stef »

Se poate, asta era stilul meu de joc, sa le dau somn cat sa-mi pot desfasura misiunea fara riscuri prea mari. Mi-am amintit ca odata mi-am inregistrat misiunea Undercover, facuta pe repede inainte doar cat sa obtin talismanul de aer, un fel de tutorial.
In ciuda faptului ca la misiunea asta am stat cel mai mult dintre toate cand am trecut prin ea prima oara, pentru ca nu-mi dadeam seama unde pot gasi a 4 manetica cu indicativul Keystone Tree, de ajunsesem sa stiu fiecare ungher al nivelului pe de rost. Mai jos aveti linkul de youtube:
phpBB [video]
Image
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest