Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Curios ca spui asta in conditiile in care pana la alegerile astea si republicanii si democratii erau in favoarea limitarii imigratiei ilegale si de a nu le acorda aceleasi drepturi precum celor veniti cu acte in regula. Ironia face ca Trump a propus ce deja facea Obama [banarea unor tari, multe din Orientul Mijlociu culmea, pe considerente de securitate] dar cu un strop de populism nationalist, iar democratii si aripa lor de PR din mass-media s-au dat de 15 ori peste cap ca sa se prefaca ca dintr-un motiv bizar imigrantii ilegali au drepturi constitutionale doar ca sa para ca au o pozitie diferita fata de Trump.

Nu am nici o problema cu notiunea de imigrant, dar nu ma pot preface ca cineva venit ilegal merita aceleasi drepturi precum cei veniti legal doar pentru ca au facut efortul ca sa ajunga acolo.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14577
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Tu crezi ca e o placere sa fii imigrant ilegal? Tu crezi ca oamenii devin imigranti ilegali de plictiseala? De lipsa de distractie? De prea mult bine ce le e? Tu crezi ca imigrantii ilegali stau si analizeaza: cum sa fugim in alta tara ca sa traim mai bine? sa luam varianta legala? eehh neah, parca am chef de ceva aventura, sunt cam plictisit. DA! HAI SA FIM IMIGRANTI ILEGALI! PARTY MODE ON! hai, copii, bagati-va in geamantane, ne vom distra pe cinste, nu se stie cum dracu facem, daca ajungem, cum ajungem, daca murim pe drum sau nu, dar macar ne distram!

4 real? deci nu ai nicio problema cu un imigrant care a putut si si-a permis si a avut o situatie generala de asa natura care sa-i permita sa plece legal in alta tara. dar ai problema cu milioane de oameni care spera la o viata mai buna dar nu au alta cale decat imigratia ilegala. 4 real?

din nou, ca in multe discutii, empatia tinde spre zero
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Stokkolm »

Ca bine zice ola, sa ne gandim la miile de romani care doar isi doresc o viata mai buna si nu au alta cale decat sa ajunga in pozitii de conducere si sa ia spaga. Crezi ca fac asta din plictiseala? Crezi ca daca ar putea face banii aia legal s-ar mai expune la riscuri de-astea? Haideti sa avem putina empatie pentru oamenii care fac ilegalitati pentru a o duce mai bine.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14577
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

o comparatie excelenta stokkolm! sa comparam oamenii in pozitii de conducere care iau spaga cu cei care sunt nevoiti sa emigreze ilegal este tot ce mai lipsea forumului. ma inclin
Esett
Space Invader
Posts: 45
Joined: 28 May 2014, 11:29

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Esett »

TLDR: Toti politicienii sunt prosti, sistemul medical de stat din România în care lucrez nu va mai exista în 5 ani și porcii zboară.

Problema democraților americani și a liberalilor de la noi este în principal incompetenta tuturor politicienilor. Spre exemplu:

La noi în România am fost conduși de PDL(Partidul Democrat Liberal) timp de 10 ani. Băsescu a fost băiatul de aur al SUA. A susținut și a fost susținut de americani din prima clipa. Si nici acum după ani de când am schimbat regimul nu am terminat cu arestările și dezvăluirile din perioada Băsescu. Sunt de acord ca PSD este un partid de penali. Nimic nu m-ar bucura mai mult ca Dragnea în pușcărie la giugiulit de "berze". Eventual sa fie în celula cu Băsescu. Sa aibă ce sa discute.

Dar din păcate liberalii sunt incredibil de incompetenți(PSD-istii măcar știu sa fure). In acest an de când sunt la guvernare niște asa ziși tehnocrați lucrurile, cel puțin în domeniul meu medical, au mers din rău în mult mai rău. Au fost blocate achizițiile lucru care a blocat dezvoltarea, nu s-a semnat contractul cadru timp de 8 luni timp în care nu s-a putut face nimic pentru ca nu a existat finanțare. Si când în sfârșit în august s-a semnat un contract cadru neschimbat de anul trecut(!) știi ce a ieșit la iveala? Aceeași mafie PDL-ista care a venit sa înlocuie mafia PSD-ista la supt. Pentru ca atunci când pisica nu e acasă șoarecii joaca pe masa. Ar fi amuzant dacă nu ar fi asa de tragic.

Si ii mai auzi pe la televizor cum se mai lauda cu măsuri care vor bloca total sistemul medical și cu un teren pe care se va construii un spital. Probabil. Cândva. Nu se știe încă concret cu ce finanțare sau cine va construii respectivele spitale. Si mai rău ce dotare se va baga în el și cine va mai lucra acolo. Pentru ca dacă mai durează 3 ani nu o sa mai avem în țara nici bruma asta de medici care a mai rămas. Dotarea unui spital nu se face de la piață. Ai nevoie de oameni care sa știe ce sa cumpere. Nu e asa simplu.

Măsura cu managerii de spital e o treaba buna ca idee. Dar dacă se aplica măsura în forma prezentata, sistemul va fi complet blocat timp de cel puțin încă un an. Ca sa meargă totul uns.

Asa ca pentru mine este evident. Liberalii, sau democrații, tot aia sunt chiar nu contează numele, favorizează sistemul privat în detrimentul sistemului de stat, care rezolva majoritatea cazurilor în timp ce PSD-ul mai face ceva și pentru omul de rând, dar fura ca în codru tot de la sistemul de stat. Oricum o dai nu e bine. Fie te fura privații(nu intru în detalii pentru ca ce știu, e mai bine sa nu fie spus niciodată) fie te fura statul. Si în afara este exact la fel. Doar ca la alt nivel. Acolo fura doar cei din vârf.

Problema este ca stânga progresista este o mișcare foarte vocala care vorbește doar minorităților de orice fel ar fi ele.

Sunt satul și de stânga progresista și de dreapta. Si la fel e și Europa și SUA. Oamenii vor schimbare profunda, sistemica în bine. Pentru ca altfel, iți eu din sistemul de stat în care lucrez ca șef de secție, nu vom mai avea un sistem ca sa îl schimbam. Vor fi niște ruine și va fi mult mai scump și de durata sa mai construim ceva dacă se va mai putea.

Trebuie sa facem toți ceva acum, azi, ca țara ca sa mergem înainte. De asemenea în alta ordine de idei primul porc care zboară a trecut astăzi pe la geamul spitalului de stat în care lucrez.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Ola, eu vorbesc despre dreptul de vot, unul bazat pe legalitate si nu empatie. Sigur, am toata empatie pentru oamenii care vor sa-si faca viata mai buna, dar asta nu e are nicio treaba cu subiectul discutiei. Daca un imigrant ilegal poate sa voteze la alegerile prezidentiale ale unui stat pentru ca oamenilor nu li se cere vreun act de identitate cand se prezinta la urne, lucrul asta este nu doar ilegal dar imoral fata de cetatenii acelei tari. Cum ti-ar placea tie sa-ti vina "turisti rusi" in ziua alegerilor si sa voteze in masa pentru candidatul care promite plecarea Romaniei din Nato si UE si alaturarea ei la Uniunea EuroAsiatica si sa ii aduca potential victoria cu acele voturi? Nu te-ai oftica? Nu ai considera ca rusii aia nu au nici un drept sa-si dea cu parerea despre directia in care tara ta trebuie sa se duca?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14577
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

si stokkolm, ca sa arat cat de buna e comparatia ta, poate nici tu nu realizasei ca e atat de buna, o sa te ajut printr-o pozica:

Image

parca e si mai tare comparatia ta acum, nu?
Esett
Space Invader
Posts: 45
Joined: 28 May 2014, 11:29

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Esett »

Dickie mie mi se pare ca părerea ta este formata și absolut nimic nu ți-o va sa schimba. Nu știu de ce te mai obosești sa discuți. Daca tot ramai la părerea ta mi se pare o activitate redundanta.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14577
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

korekt
User avatar
Apollyon
Pig Cop
Posts: 891
Joined: 9 Nov 2014, 19:39

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Apollyon »

DarthZombie wrote:Curios ca spui asta in conditiile in care pana la alegerile astea si republicanii si democratii erau in favoarea limitarii imigratiei ilegale si de a nu le acorda aceleasi drepturi precum celor veniti cu acte in regula.
But when democrats say it, it's ok.

User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Mai bine cu PSD, macar aia stiu sa fure. Ce face PSD-ul pentru oameni? Si ce treaba are stanga progresista cu Romania?
(nu intru în detalii pentru ca ce știu, e mai bine sa nu fie spus niciodată)
Da, bine...
Last edited by Ferrrrrrrrrdinand on 18 Nov 2016, 11:04, edited 7 times in total.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Stokkolm »

ola small dickie wrote:parca e si mai tare comparatia ta acum, nu?
Era evident ca nu rezolv nimic cu comparatia aia, dar nu m-am putut abtine :)

Acum sa discutam ca oameni adulti. Problema cu ce zici tu e ca sunt vreo 100 de milioane de oameni in Mexic care reusesc sa isi asigure un trai, de ce sa nu fim empatici cu cei care au ales sa munceasca cinstit si legal in tara lor in primul rand? Ei de ce au putut? Cred ca situatia economica din Mexic e undeva pe la acelasi nivel cu Romania, ii putem compara pe imigrantii lor cu cei ai nostri care totusi au avut dreptul legal sa plece in Europa la lucru. Acesti oameni nu chiar mureau de foame inainte sa se deschida granitele cu Europa, dar daca ai posibilitatea sa lucrezi acelasi lucru pe 5-10 ori salariul, ai putine motive sa ratezi asa ocazie.

Cred ca imigrantii in cantitati moderate nu sunt o problema, pentru ca astfel sunt fortati de circumstante sa se integreze, dar daca vorbim de cantitati prea mari acestia in loc sa se eleveze la standardele tarii care i-a primit, o sa o traga tara in jos la standardele lor.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Singura bruma de progresism in politica noastra e Remus Cernea si prietena lui Ioana Staniloiu. Sa nu mi-o luati in nume de rau, dar el este un oportunist si trei sferturi iar ea e... cam neinteligenta, mai ales cand incepe sa vorbeasca de cote de gen in politica sau oriunde in alta parte i s-a nazarit ei. Deci eu nu-mi bat capul prea tare cu "progresismul" romanesc.

Dar PSD e cancerul intruchipat din doua motive mari si late: coruptia si radacinile sale. In situatia ipotetica in care PSD s-ar curata de toti coruptii pe care-i are [situatie absolut utopica din punctul meu de vedere], le-ar trebui cel putin inca 30 de ani pentru ca trecutul lor securisto-PCR-ist sa nu mai cantareasca asa de mult si sa poata fi considerati un partid ca oricare altul la care sa iei in considerare ce are de spus. Doar cu acestea doua motive eu cred cu tarie ca nu voi vota cu PSD cat voi trai din principiu.

PNL e un partid de inapti corupti idioti etc etc. Eu zau ca nu inteleg cum de partidul ala nu face implozie la cat de penibil este condus. Gluma cu Coalitia pentru Familie e doar varful icebergului in ce-i priveste.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Stokkolm »

DarthZombie wrote:Singura bruma de progresism in politica noastra e Remus Cernea si prietena lui Ioana Staniloiu. Sa nu mi-o luati in nume de rau, dar el este un oportunist si trei sferturi
Huh? Remus Cernea e unul dintre putinii parlementari care a fost prezent mereu la sedinte si s-a documentat cu privire la ce se voteaza. Adica isi face treaba pentru care e platit. E mare lucru pentru nivelul din Romania.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Stokkolm wrote:
DarthZombie wrote:Singura bruma de progresism in politica noastra e Remus Cernea si prietena lui Ioana Staniloiu. Sa nu mi-o luati in nume de rau, dar el este un oportunist si trei sferturi
Huh? Remus Cernea e unul dintre putinii parlementari care a fost prezent mereu la sedinte si s-a documentat cu privire la ce se voteaza. Adica isi face treaba pentru care e platit. E mare lucru pentru nivelul din Romania.
Nu-i neg meritul asta, dar vorbim de acelasi individ care i-a fost consilier lui Victor Ponta pentru a ciuguli si el ceva.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Totusi, nu ne mai zice ola cum trebuie sa empatizam cu infractorii? Ca maine promit sa i-l aduc pe Severin la usa, sa-l umple de empatie si poate-poate ignoram legile si judecam din dragoste pentru semeni.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Stokkolm wrote: Huh? Remus Cernea e unul dintre putinii parlementari care a fost prezent mereu la sedinte si s-a documentat cu privire la ce se voteaza. Adica isi face treaba pentru care e platit. E mare lucru pentru nivelul din Romania.
Ciocoflenderul asta era varful de lance al usl-ului pe la mazare prin provincie. Parca la o luna dupa ce-a devenit parlamentar a piuit pe tema finantarii bisericii de catre stat, si imediat dupa l-a amenintat mazare ca daca-l mai prinde in Constanta ii rupe picioarele. Phun times. :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14577
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

McWilliams wrote:Totusi, nu ne mai zice ola cum trebuie sa empatizam cu infractorii? Ca maine promit sa i-l aduc pe Severin la usa, sa-l umple de empatie si poate-poate ignoram legile si judecam din dragoste pentru semeni.
severin = imigrant ilegal. severin e la inchisoare. mc williams logic = imigrantii ilegali la inchisoare!
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Infractiune = incalcarea legii.
Infractor = cel care incalca legea.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14577
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

stokkolm o lanseaza, mc williams o preia si o duce cu hotarare la alt nivel. this forum never disapoints
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest