Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14577
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

"Cum vă numiți dumneavoastră, doamnă? Doamna răspunde: Oana Bîzgan. Ăsta e numele dumneavoastră întreg? Doamna răspunde: Mă numesc Oana Mioara Bîzgan Gayrol. Nu e destul de mioritic? Aha. Vă numiți Gayrol. Ce nume aveți, candidații ăștia din partidul dumneavoastră, Clotilde, Gayrol, Armand, Wagner... Da` niște Radu, niște Nicolae sau Ionescu n-aveți p-acolo?

N-aveți, că sunteți agenții lui Soros. Cum sunt și în guvernul lui Julien Cioloș. Și la Cotroceni, oamenii lui Klaus Werner. Nu sunteți doar inamici politici, sunteți trădători de țară, vindeți România multinaționalelor și evreului Soros. O să plătiți pentru asta.

Acest tip de discurs nu s-a mai auzit în politica românească de aproape 80 de ani: acuzarea oamenilor pentru simplul fapt că poartă un nume. Despre Cioloș se spune că nu e român, e bruxelez, deci varză, francez, euroez. Democrațiile liberale vestice sug sângele românilor adevărați prin iudeomasoneria care a împânzit țara.

Dintr-odată, președintele Iohannis bagă de seamă că ne-au cam luat străinii pământul.

Cu o viață de om în urmă, modelul era Germania lui Adolf Hitler, conducătorul care se identifica cu un întreg popor pur etnic. Acum, curentul pro Rusia lui Putin, manifest în Moldova, Bulgaria, Ungaria, Serbia, străbate și România, după decenii de rusofobie. Mâna de fier naționalistă ca alternativă a democrației liberale este ceea ce atrage la autocratul sovietic. Unde mai pui că tocmai i se găsiră niște origini românești lui Vladim Vladimîci, pe strămoșii lui cică îi chema Putină...

Partidele se întrec în românolatrie pentru cucerirea unui electorat din care 3 milioane se pronunță în favoarea consfințirii în Constituție a statutului de untermensch pentru homosexuali.

O astfel de ideologie poate deturna fenomenul unic al luptei anticorupție dusă de organele de Justiție în ultimii ani: coruptul este de fapt străinul, este neromânul, este diferitul, este necredinciosul, iar bunii români sunt victimele lui Kovesi, alt nume care nu e daco-roman. Și asta se poate întâmpla fulgerător, de pildă, dacă un singur rând din lucrarea de doctorat a șefei DNA ar fi declarat oficial ca plagiat.

La rândul său, UDMR lansează în premieră în limba română, nu în maghiară, lozinci secesioniste: Salvăm Clujul de București! Salvăm Oradea de București! Taxele noastre să îmbogățească Ardealul, nu Capitala!

Bucureștiul bampir suge, carevasăzică, sângele ardelenilor, români și maghiari.

De asemenea, sunt tot mai vocali cei care salvează agresiv Biserica Ortodoxă Română, pe care n-o atacă nimeni...

Naționalism, xenofobie, antioccidentalism, segregaționism, ortodoxism intolerant, un cocteil care a mai făcut explozie în conștientul românilor.

Și Garda de Fier n-a avut internet.

Dar ce mai contează toate astea, de vreme ce românii vor avea 5 zile libere de Ziua lor Națională..."

https://republica.ro/garda-de-fier-n-a-avut-internet
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Am observat ca Ghita si Tariceanu vor sa ocroteasca 'firmele romanesti' de balauri veniti din Olanda. Amandoi zic cum s-a incercat acapararea firmelor romanesti iar ieri chiar il auzeam pe unul la telefon in direct cum a spus ca proprietatea privata nu mai este necesara acum fata de imediat dupa 89. Iar Tariceanu spunea cum olandezii fac profit in Galati si apoi il "duc in Olada" in loc "sa ramana la romani"(apropo de Galati, unul din candidatii ALDE la Gl este... Durbaca :) ). A fost in forta Tari aseara, la 19 la B1 si mai tarziu la A3 unde a spus cum pe viitor ar trebui sa existe un sistem care sa traga la raspundere magistratii si folosea in favoarea acestui argument exemplele Pacuraru si Remus (cred ca asa il chema pe al doilea).

Also, Robert Turcescu candidat la PMP. :lol:

In fine, cred ca ar trebui sa ne impacam de pe acum cu ideea ca va urma o guvernare ALDE-PSD. Asta nu inseamna ca nu ar trebui sa votam desigur. Si apropo: Parlamentul European a denunțat propaganda rusă.. Un pic too little too late parca but it's something
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Ale naibii multinationale. Duc profitul in paradisuri fiscale, in loc sa-l ingroape in mausolee de borduri ca alde Videanu. Ca macar alea raman aici, la noi, drept monument istoric.


Edit: Este ceva... foarte sinistru, ce se intampla acum prin lume. Am butonat Hearts of Iron IV cateva zeci de ore bune si acum nu pot sa scap de impresia ca lumea incepe sa se imparta intre o extrema (stanga) si alta (dreapta) si ca se asteapta acumularea a suficienta tensiune mondiala pentru a declansa un razboi. Unde te uiti, unii sau altii o ard cu "sa ne luam tara inapoi", "sa sarbatorim castigarea independentei", "sa ne facem tara iarasi mareata" etc. La naiba, se rasuceste Hitler in mormant, cand stie ca Germania este astazi una dintre cele mai stabile (macar psihic) tari din lume.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
Esett
Space Invader
Posts: 45
Joined: 28 May 2014, 11:29

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Esett »

McWilliams e de stanga. Dickie e de dreapta. Mie imi place la centru.

Facem un sandwich?
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

http://www.economist.com/blogs/graphicd ... bl%2Fed%2F

Niste indicatori economici pentru membrii UE (culmea, de data asta este inclusa si Romania). Sunt... relativ spre extrem de sceptic in privinta prognozelor de crestere ale Romaniei. Insa macar ne ofera o privire de ansamblu la ce avem acum/putem avea in urmatorii ani, inainte de a incepe guvernarea PSD.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14577
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

http://www.tolo.ro/2016/11/29/spitalul- ... -manageru/

sa ascultati si inregistrarea aia

......im speechless
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by .chester »

Lel
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14577
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

vorba lui silviu gherman

"Dacă cineva ar scrie o piesă de teatru în care un manager de spital pe nume Secureanu (împreună cu amanta lui, Vrăbiuța) fură bani de 9 ani dintr-un spital și aruncă cu pahare după subalternele pe care le înjură folosind expresii îndoielnice precum "jigodito", eu aș zice că autorul e foarte prost. Acuz realitatea românească de lipsă de resurse narative și subliniez că țara asta nu merită comedie de calitate."
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by .chester »

Nu merita si nici nu are.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14577
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

de pe facebookul Monicai Macovei

Am câștigat definitiv procesul cu Antena 3 și colaboratorii acestui post TV, care au mințit atunci când m-au acuzat în mod fals că aș fi anchetat oameni la Mineriada din 1990.

Roncea și Radu Tudor sunt acum obligați de instanță să șteargă din postările lor textele mincinoase despre mine, indicate explicit de instanță, iar Gâdea și Antena 3 trebuie să îmi plătească daune morale.

În realitate, am făcut exact opusul: am ajutat manifestanții din Piața Universității, am refuzat să anchetez sau să arestez manifestanți și am cerut să fie eliberați, am cerut cercetarea penală a polițiștilor și procurorilor care au reținut și arestat ilegal demonstranți din Piață și am emis, ca procuror, soluții de nevinovăție pentru oameni arestați ilegal în iunie 1990, până când mi s-a interzis accesul la aceste dosare.

Acesta este adevărul, iar instanța mi-a dat dreptate. Nu mai credeți minciunile Antenei 3! Nu vă mai lăsați manipulați de minciunile Antenei 3!

Antena 3 și colaboratorii trustului condamnatului Voiculescu nu vor să spună adevărul, ci împroașcă cu minciuni în funcție de interesele lor și ale patronului lor aflat în închisoare pentru că a furat banii românilor.

Reaua-credință a acestora era evidentă, pentru că, încă din anii 90, în spațiul public existau informații corecte privind activitatea mea în legătură cu Mineriada din 13-15 iunie 1990, care dovedesc exact contrariul celor afírmate de colaboratorii turnătorului Voiculescu. Cu alte cuvinte, au știut că mint atunci când m-au acuzat în mod fals.

Mai multe informații despre evenimentele din 13-15 iunie 1990, constatările mele privind ilegalitățile comise de unii procurori și polițiști în iunie 1990 și cererea adresată procurorului general de a finaliza ancheta privind Mineriada din 13-15 iunie pot fi recitite pe blogul meu
(http://www.monica-macovei.ro/blog/2014/ ... -anchetat/)
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3703
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Cristan »

Poti sa folosesti tag-urile de quote pentru citate.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14577
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Am uitat de ele
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14577
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

hai sa ramana si asta aici...inca un episod al mizeriei care se numeste antena 3. interviul de aseara, mizerabilul mihai gadea - prim-ministrul dacian ciolos

User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by .chester »

Dupa ce am bolit ieri toata ziua, fix de asta aveam nevoie. Nu stiu de unde are Dacian Ciolos atatea resurse de rabdare, decenta si politete in fata unui gunoi uman autointitulat "jurnalist" precum Gadea. Cred ca a folosit aseara toata lista de logical fallacies de pe Wikipedia. Si cu ocazia asta am aflat ca laturile deversate zilnic de Antena 3 sunt niste greseli care se pot intampla si la case mai mari. Nu manipulare grosolana, dezinformare rea-intentionata si minciuna pe fata, ci o simpla greseala. Tihi! Am gresit! Ce sa facem si noi? Suntem si noi oameni, mai gresim!

Colajul de la final cu cel mai mare steag al Romaniei de pe planeta a fost apogeul absurdului, ramasese si Ciolos perplex. Oricum, bravo lui ca a facut fata cu brio mizeriilor lui Gadea.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Din punctul meu de vedere Ciolos merita tot respectul pentru curajul de care a dat dovada ducandu-se acolo. Animal politic cum era, Basescu n-a pasit in studioul acestei ilustre minti intelectuale si a preferat fie sa se duca la interviuri amiabile, fie sa mai dea niste telefoane-surpriza pentru a se ratoi un pic. Nici macar nu ma intereseaza temele dezbatute pentru ca sa fim seriosi, vorbim de Gadea aici, nu e ca si cum va pasi pe teritorii noi si interesante cu discursul sau.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by .chester »

Si-a petrecut prima jumatate de ora batand apa-n piua cu declaratia lui Ciolos de la GDS. Sau mocirla-n piua.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6108
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mahdi »

Mircea Badea: "Astept sa nu-i mai vad fata buboasa a acestui impostor cinic, ipocrit si stupid, cocotat pe cadavre in functia de prim ministru"

Stay classy, Mircică.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14577
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

:lol: managerul companiei unde lucrez tocmai a trimis mail la toata compania cu subiectul antena 3 e aici! si o poza cu un porc cu fatza lui gadea in mocirla
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2329
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by cg1700 »

Come on, share it with the class.
Image
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

:lol:

M-am uitat si eu la primele 20 de minute din emisiune, dar apoi m-am plictisit. Daca eram in locul varanului, il dadeam afara pe gidea. N-are niciun fel de strategie, doar izbeste cu sacosa de tampenii la poarta de diamant a turnului numit Dacian JULIEN Ciolos. Si tot el se enerveaza, se foieste pe scaun, pufaie cand o incaseaza ca de la sensei. Julien doar face zbic din mana si puf, l-a trantit pe nesimtit cu picioarele-n sus.

Cat despre mirciulik, interventia aia chiar merita un premiu danvoiculescu pentru curaj, in valore de un milion de lei. Vechi. :lol:
NO COVER. ALL MAN.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests