Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Soarecu »

Singurul motiv pentru care Romania mai exista azi e acel 70-60% din populatia tarii (mai putin probabil) care nu s-au dus la vot, in rest prostimea, aia cu 2 dinti in gura, judetele Gorj, Teleorman (alea din sud in mare parte), localitatea aia (imi scapa numele) unde a fost prezenta 150% s-a dus la vot, in Vest parca judetele Bihor, Timis, Cluj, Maramures si Alba? au avut o prezenta la vot de aprox 30% (nu am verificat exact dar cam pe acolo), acolo oamenii nu-s chiar asa batuti in cap (acum ma mandresc ca-s din Bihor) si dominatia Austro-Ungara inca ramane prezenta, la nivel de mentalitate parca e mai sus decat in restul tarii (vorbim la general).
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2019
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by juve3332 »

Ma, baiatule, esti incoerent.

(imi pare rau de asa postare, dar cineva trebuia s-o spuna)
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Soarecu »

Deci pe scurt: Ponta castiga doar daca nu mai face nicio tampenie pana la alegeri, si ar iesi doar prostimea la vot. Coerent acum?
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by rdo »

Nu era mai simplu sa zici asa?
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Influenta austro-ungara e un mit, Transilvania era o provincie periferica si tratata ca atare. Iar romanii puteau la fel de bine sa nu fie, pana si spatiile verzi din Viena primeau mai multa atentie :D
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Nu strica bucuria baiatului, Zombie. Fiecare se mandreste acum cu ADN-ul local. Asa cum bisericile si manastirile rasar pe locuri unde s-au gasit moaste sau un mare sfant a facut o mare minune, pentru a-si justifica existenta, asa si oamenii simt nevoia sa gaseasca un motiv pentru care iarba este mai verde in curtea lor decat in curtea altora. La romani, asta se traduce in general prin "pai mie stii cine mi-a calcat iarba si mi-a manarit nevasta?". Si asta ti-o zic prin prisma mostenirii mele cultural-genetice de sorginte venetioano-bizantina.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Soarecu »

Am spus la general, dar cand ii vad pe aia din sud ca in fiecare an sunt luati de ape si nu pot face un fking dig de pamant si asteapta ca altii sa vina sa le faca, atunci te rog, nu neg ca si pe aici sunt niste fenomene de te ia cu dureri de cap, dar parca cu putin sunt mai rasariti, nu cu mult dar fiecare crede ce vrea.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Un dig facut cum trebuie nu e doar din saci de nisip, iar la asta chiar nu am pretentia ca niste tarani rupti in fund de foame sa poata contribui, nici cu bani, nici cu constructia propriu-zisa. Dar nu mi-e rusine nici cu aia din Transilvania, cand a fost inundatia aia mare in Banat acum cativa ani, satenii stateau la carciuma si se uitau cum soldatii si voluntarii alergau de colo-colo sa le salveze gospodariile :D
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Soarecu »

Cum am zis, vreo 60% din populatia Romaniei, e semi-analfabeta, fara viziune, fara vreun pic de hotarare si lista continua din pacate...
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14580
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Soarecu - nu e doar sud, e si nord-est. oltenia si moldova. zonele cele mai sarace ale tarii. unde e saracie e si lipsa de educatie, de cultura, de inteligenta, de spirit, de orice aspect ridicat al vietii. acolo in mod traditional iese pesedeu.
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Soarecu »

Din ce am observat la aceste alegeri, ca si la celelalte de altfel, moldova si oltenia sunt prea spalate pe creier de psd
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Spalarea pe creier nu este ceva repartizat pe zone geografice. Pentru ca daca crezi asta, probabil ca esti din gasca celor care cred ca omul negru este inferior dpdv al inteligentei omului alb, dar superior dpdv al travaliului - ca atare, albul e creierul, iar negrul este osul, muschiul si tendonul.

PSD-ul are succes si in Constanta, si in Arad, daca vreti contraexemple. Si amandoua sunt "baronii" PSD de cateva mandate incoa. Deci forta este puternica si acolo unde nu sunt barbari disperati, needucati si nespalati (decat la inundatii si inzapeziri), ci oameni de o calitate erudita nemaiintalnita. Dar na, probabil ca este structura in ADN-ul romanului sa vocifereze si creada cu toata fibra corpului sau ca LUI ii merge rau numai pentru ca ALTII il trag pe cosor si NU gandesc ca EL. Pentru ca ALTII ii mananca pensia. Pentru ca ALTII ii voteaza politicienii. Pentru ca ALTII ii inchid forumul. Diferenta este ca aia "spalati pe creier" cum ii numesti chiar cred in aia pe care-i voteaza si nu stiu mai bine; in schimb, aia care stiu mai bine se complac situatiei baciului moldovan - la ce bun sa te ridici de pe fese daca stii ca ti-o trag masele fomiste de asistenta sociala?

Asta a ajuns progresul umanitatii - o rebeliune scurta pe un forum obscur, inainte de a astepta interventia divinitatii (DNA, in cazul de fata) pentru a starpi raul care rupe si corupe.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Aradul nu era fortificatie basista? Falca, socoteli. Also, daca tu compari nivelul de abrutizare din oltenia sau pustiurile loldovei cu... orice altceva, delirezi.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14580
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Ponta: la alegerile prezidentiale din 2009 am votat in primul tur cu antonescu, abia in turul 2 am votat cu geoana.

asta in conditiile in care ponta era la acele alegeri seful de campanie al lui geoana.

Victor Viorel Ponta chiar e un imbecil.
User avatar
Angrakkal
Headcrab
Posts: 59
Joined: 11 Mar 2014, 20:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Angrakkal »

ola small dickie » 30 May 2014, 08:55 wrote:Ponta: la alegerile prezidentiale din 2009 am votat in primul tur cu antonescu, abia in turul 2 am votat cu geoana.

asta in conditiile in care ponta era la acele alegeri seful de campanie al lui geoana.

Victor Viorel Ponta chiar e un imbecil.
Acum sa ne gandim ca omul acesta ne va fi presedinte...
User avatar
Generalul
Headless Kamikaze
Posts: 327
Joined: 31 Mar 2014, 14:06
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Generalul »

ola small dickie » 30 May 2014, 07:55 wrote:Ponta: la alegerile prezidentiale din 2009 am votat in primul tur cu antonescu, abia in turul 2 am votat cu geoana.

asta in conditiile in care ponta era la acele alegeri seful de campanie al lui geoana.

Victor Viorel Ponta chiar e un imbecil.
E un imbecil calculat, pentru ca pentru masa de votanti ai PSD-ului amanuntul asta nu conteaza, insa cine stie poate mai atrage din electoratul naiv al PNL-ului (uite maica, Ponta a fost prieten cu Cacarau de atunci) si ii mai da inca un sut in gioale ”prostanacului”, mai ales ca asta ar arata din nou ceva ambitii pentru prezidentiale.

phpBB [media]
Cadoul ideal pentru orice ocazie: www.comanda-caricaturi.ro
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Soarecu »

Cel mai probail vor fi doar doi candidati la presedintie, unu de stanga (aproape sigur Ponta) si unu de dreapta (Antonescu sau Iohannis), asta neluand in calcul troll-urile gen DD sau alt imbecil din asta. Vedem cum se mobilizeaza prostimea pana atunci (ca aia e majoritara si decide soarta tarii).
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Care e problema ta cu DD? Pana una alta, omul a facut mult mai multe pentru Romania ca tine. Vezi numai cand a incercat sa salveze Oltchim de la faliment, dar nu l-a lasat Ponta, sau investigatiile criminalistice din cazul Elodiei sau al Madalinei Manole.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Stokkolm »

Prieteni, fratilor, uite ce cred eu despre presedintii astia. Ponta nu ma reprezinta, nu inseamna nimic pentru mine, si nici Crin. De ce sa ne conduca ei din palatul lor pretios din Bucuresti? Ce stiu ei de Rosia Montana sau fabrica Mercedes de la Sebes? De ce sa nu ne conducem noi singuri? Exista un singur presedinte pe care imi pun parafa, Klaus al casei Iohannis, presedinte peste Nord!
User avatar
Generalul
Headless Kamikaze
Posts: 327
Joined: 31 Mar 2014, 14:06
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Generalul »

Stokkolm » 30 May 2014, 13:26 wrote:Prieteni, fratilor, uite ce cred eu despre presedintii astia. Ponta nu ma reprezinta, nu inseamna nimic pentru mine, si nici Crin. De ce sa ne conduca ei din palatul lor pretios din Bucuresti? Ce stiu ei de Rosia Montana sau fabrica Mercedes de la Sebes? De ce sa nu ne conducem noi singuri? Exista un singur presedinte pe care imi pun parafa, Klaus al casei Iohannis, presedinte peste Nord!
Ei, dar vezi cum sfarsesc astia care nu inteleg ”jocul” ^^
Cadoul ideal pentru orice ocazie: www.comanda-caricaturi.ro
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: MC and 1 guest