Game Draft XI - Hate Draft

Un obicei tradițional levelesc.

Moderator: Michilangelo

Post Reply
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Game Draft XI - Hate Draft

Post by Waaagh! »

Shhh, youngling, no more tears. :lol:

Putina voie buna pe subiect (cu spoilere masive):
Spoiler:
phpBB [video]
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4602
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Game Draft XI - Hate Draft

Post by McWilliams »

E clar - de Craciun, stiu ce-i trimit lui Mafio cadou.

The Elder Scrools V: Skyrim, the definitive porn VR edition. Gameplay-ul va fi acelasi, evident, insa va dispune de HD tits si de penis physics.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Game Draft XI - Hate Draft

Post by .chester »

2. Duke Nukem Forever

Image

Alegerea asta nu e ca sa supar pe cineva sau ca sa ranesc sentimente. Pur si simplu, Duke Nukem Forever a fost cea mai mare dezamagire din viata mea de gamer. Duke Nukem 3D a fost primul shooter pe care l-am jucat si are un loc special in sufletul meu, mai ales ca il juca si taica-miu si imi placea sa stau pe langa el in timp ce juca pentru ca era mult mai bun ca mine si rupea tot. Am avut chiar si jocul in format fizic, cumparat de taica-miu din America, parca, in varianta big box, care era cea mai mare smekerie posibila si pe care, ca un idiot de copil ce eram, am dat-o cadou unui coleg de clasa din generala. O sa regret toata viata chestia asta.

In fine, Duke Nukem 3D a fost un shooter excelent, cu o varietate mare de arme, una mai interesanta si mai mortala ca cealalta, si cu un protagonist cool, care intruchipa toate cliseele marilor action heroes americani, doar ca intr-un mod inteligent si amuzant. Un clasic in toata puterea cuvantului.

Apoi, dupa 20 de ani de coiala si development hell, au venit si Gearbox cu borâtura asta de joc, care este in mod cert cel mai de cacat FPS pe care l-am jucat in toata viata mea. Efectiv nu are nicio calitate care sa-l scoata din mocirla. Grafica e absolut oribila, armele-s infecte si poti avea maxim doua arme odata, nivelurile sunt plictisitoare, inamicii par facuti dupa tutoriale basic de grafica 3D, are niste portiuni idioate de platforming si intreg jocul e umplut pana la refuz cu glume proaste despre laba si excremente. Iar Duke a devenit un personaj penibil, a carui singura caracteristica e ca zice one-linere neamuzante.

Nenorocirea a facut ca am fost nevoit sa joc destul de mult mizeria asta pentru ca trebuia sa ii fac review (parca lucram la PC Garage in perioada aia), asa ca am parcurs mult mai multe misiuni decat mi-as fi dorit. La un moment dat chiar il chemasem pe Mafio la mine ca sa se mai joace si el, ca pe mine nu ma mai tineau puterile.

Un joc ingrozitor de prost si o dezamagire grosolana, care a terfelit numele de Duke Nukem. Duca-se pe pustii.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Game Draft XI - Hate Draft

Post by Waaagh! »

Foarte slaba alegerea. N-are nici un haz sa faci praf ceva care oricum e tandari. Era frumos daca demolai Duke Nukem 3D.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
TG
Cyberdemon
Posts: 5128
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft XI - Hate Draft

Post by TG »

2. The Elders Scrolls IV: Oblivion (2006)

Image

Bre, mai țineți minte Oblivion? Jocul ăla de avea câțiva fani la lansare dar care probabil s-au vindecat jucând ceva pe miniclip? Spre deosebire de Diablo II, care îmi e antipatic pentru că există, la Oblivion am o implicare personală mai mare. Am jucat într-o oarecare măsură toate TES-urile, nu am terminat nici unul (ceea ce nu înseamnă mare lucru, pentru că sunt mari) dar mi-a plăcut foarte tare Morrowind. Avea atmosferă, avea un umor aparte, lume deschisă, gameplay quirky as fuck, grafică, o comunitate creată în jurul MOD-urilor care mai dăinuie și azi. Nu e Gothic 2, dar e un joc respectabil pe care îl apreciez mult.

Ce avea Oblivion? Dincolo de niște poze frumoase pre-lansare? Poveste, dialoguri și personaje cretine... ok, nimic grav pentru un joc care nu pune accentul pe asta. E totuși o lume mare, open world, frumoasă. De fapt, e o lume mare, open world, goală și la fel de frumoasă ca un star porno tratat cu photoshop. Totul e fals, sintetic în Oblivion, de la cromatică la pădurile ce sunt un copy paste împuțit, orice fel de farmec Morrowindian s-a dus naibii aici. Heck, o plimbare prin Oblivion e de ajuns ca să poți aprecia apoi Skyrim.

Însă măcar e salvat de gameplay. Spun asta pentru că aici e cu adevărat remarcabil, Oblivion fiind, ca și mecanici, unul dintre cele mai proaste jocuri pe care le-am jucat vreodată. Zic asta relativ obiectiv acum, e atât de prost nene. Un RPG în care creșterea în nivel e irelevantă pentru că modul în care jocul face level scalling e atât de tâmpit încât elimină tocmai jocul din joc. Te duci unde vrea pla ta și dai cu ce ai în mână în cap boss-ului, cum ajungi acolo, alegerile pe care le faci pentru progresia pe parcurs… irelevante. Până și în mizeria de Fallout 3 mi s-a părut mai ok gameplay-ul, ok, tot era cretin dar măcar îți imaginai că joci un FPS mediocru.

Aș lua peste picior și toată treaba cu radiant AI, dar să fim serioși, deja e ca și cum aș râde de o persoană cu dizabilități, iar asta nu e frumos.

Oblivion e genul acela de caz rar întâlnit, joc căruia e greu să îi găsești o calitate care să îl scoată din penibilul în care se află. One fucking thing acolo, un gol de onoare, nimic. De fapt, poate că mint, există o cantitate pervers de mare de MOD-uri anime cu personaje underage. Deci chiar degeaba nu a fost făcut.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Game Draft XI - Hate Draft

Post by .chester »

Waaagh! wrote:Foarte slaba alegerea. N-are nici un haz sa faci praf ceva care oricum e tandari. Era frumos daca demolai Duke Nukem 3D.
Pai e hate draft, nu "ziceti chestii naspa despre jocuri populare".
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Game Draft XI - Hate Draft

Post by Mafio »

2. Half Life 2

Image
Spoiler:
Half Life 2 este echivalentul AC/DC-ului sau altor trupe prăfuite din lumea muzicii (în special rock) - influente și bune la vremea lor, irelevante și triste în epoca modernă. E ca un corporatist tuns periuță de 38 de ani care își dă jos cămașa, se îmbracă într-un tricou cu o trupă pe care o asculta în adolescență ca să se simtă din nou tânăr, se întâlnește în oraș cu colegii de liceu și se antrenează în cea mai sinistră labă în cerc. Se ține cu dinții și se plafonează la lucrurile care îi plăceau în perioada liceului și nu este dispus să încerce nimic nou. "'Ce muzică bună se făcea pe vremea mea...'' ''Nu se mai face muzică ca înainte "' ; ''Give us Kurt Kobain back and we'll give you Justin Bieber!'' Așa e și cu Half Life 2. La 12 ani după apariție, fanii seriei încă sug cu nesaț mădularul virtual al lui Gordon Freeman și nu acceptă posibilitatea ca un alt joc să fie mai bun decât ăsta.

Hai să fim serioși puțin. Ce e așa mișto la Half Life 2? Ok, gameplay-ul este decent. Am înțeles că Gravity Gun-ul a fost absolut revoluționar la vremea lui, dar spune-mi tu mie că asta e cea mai pizdă mecanică de gameplay din istoria gamingului într-o eră în care avem Titanfall, unde te urci într-un titan și spargi tot ce vezi în jurul tău sau Witcher 3, unde te lupți cu monștri și babardești întregi asociații de vrăjitoare. Personaje reale, bine conturate? Ok, și...? Dacă Half Life 2 ar fi fost singurul joc cu personaje credibile am fi avut probleme grave. Game design inspirat? Negrule, tu ai jucat seria Dark Souls sau chiar Dishonored 2? Spune-mi tu mie cum 3 coridoare interconectate și câteva spații deschise reprezintă game design genial. Din nou, nu contest valoarea acestui joc, dar de la a-l aprecia pentru ce a reprezentat la vremea lui la a-l ridica în slăvi este cale lungă. Linia dintre laude rezonabile și labă în cerc sinistră este foarte subțire, iar fanii înfocați Half Life 2 par să o încalce în cele mai grotești moduri. Și mie îmi place Jersey Shore, dar nu mă auzi ridicandu-l în slăvi pe Reddit.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Game Draft XI - Hate Draft

Post by DarthZombie »

Damn it, planuiam sa il pun si p-asta in lista mea! Ce m-a dazamagit cel mai tare a fost ca nu a oferit mare lucru in plus fata de primul Half Life. Atmosfera era cam terci, una era sa te plimbi intr-un complex imens care chiar avea logica si alta e sa te plimbi la plesneala intr-un oras fictiv si nu prea convingator [dar destul de bine facut dpdv arhitectural] si imprejurimile sale. Si poate ca mi se pare mie, dar mie Half-Life 2 mi-a dat o senzatie extrem de puternica de "artificial" sau "sintetic", nu m-am simtit niciodata ca fac cu adevarat parte din lumea expusa.

Cel mai ridicol lucru mi se pare ca dupa ce ne-au oferit mult-hulita sectiunea in care te plimbi cu trenuletul prin niste tunele, Valve nu a invatat nimic si ne-a oferit o sectiune intreaga in care mergi pe faleza cu masinuta. Gravity Gun-ul este o gaselnita minunata, dar in acelasi timp nenoroceste complet notiunea de ammo management dat fiind ca poti face terci multi inamici intr-un timp foarte scurt dat fiind ca ai peste tot obiecte pe care le poti transforma in proiectile.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6265
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game Draft XI - Hate Draft

Post by Mahdi »

Lal. Să vezi că acum o să se chinuie toată lumea să-și burdușească listele numai cu titluri mari.

Btw, TG, o să îți fur alegerea.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1293
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Game Draft XI - Hate Draft

Post by ne0lith »

^ Poate ca unii dintre noi au planuit asta inainte sa fie cool.
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Game Draft XI - Hate Draft

Post by Mafio »

Mahdi wrote:Lal. Să vezi că acum o să se chinuie toată lumea să-și burdușească listele numai cu titluri mari.

Btw, TG, o să îți fur alegerea.
Nu asta era ideea draftului?
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Game Draft XI - Hate Draft

Post by Waaagh! »

Asa pricepusem si eu. Ce sens are sa urasti prostii de care oricum nu-i pasa nimanui? E mai frumos sa te iei de defectele monstrilor sacri.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6265
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game Draft XI - Hate Draft

Post by Mahdi »

Nu mă refeream la alegerea ta în particular (și nici măcar la alegerile lui ne0lith). Era doar o predicție privind desfășurarea draftului.

Absolut - scopul e să ai jocurile cele mai cunoscute în listă, înainte să ți le șutească alții. Întrebarea e: ce merită mai mult să fie ales, un castron catastrofic celebru sau un monstru sacru pe care să-l critici că n-are bască? Asta rămâne la latitudinea fiecăruia. Uite, Waaagh e de părere că trebuie să alegem jocuri în așa fel încât să enervăm cât mai multă lume. Eu însă n-o să iau în serios nicio listă care conține doar titluri de referință în istoria jocurilor.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Game Draft XI - Hate Draft

Post by Mafio »

Eu însă n-o să iau în serios nicio listă care conține doar titluri de referință în istoria jocurilor.
Atunci, îmi pare rău să îți zic, you missed the whole fucking point of the game. Ideea draftului este să faci nitpicking. Ce criterii superficiale ai putea să invoci când mitraliezi un joc prost? O să ajungi să fi obiectiv și corect în critica ta fără să vrei. Care ar mai fi farmecul? Unde ar fi distracția? Plus, după cum a zis și Waagh, nu are sens să alegi numai mizerii de jocuri de care nu-i pasă nimănui. Așa, putea să-și umple toata lumea listele cu d-al de Alien Colonial Marines și jocul ăla bășit cu motocicliști și draftul devenea imediat plictisitor și inutil.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6265
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game Draft XI - Hate Draft

Post by Mahdi »

Cum spuneam, fiecare înțelege ce vrea din draftul ăsta. Se numește Hate draft. O să aleg jocuri pe care le-am urât și o să spun de ce. Asta e tot.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Game Draft XI - Hate Draft

Post by Mafio »

Dacă ai fi un joc, te-aș alege pe tine.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Game Draft XI - Hate Draft

Post by Doc »

^^^Exact. Toate articolele m-au amuzat... mie pana si Duke mi s-a parut suficient de digerabil (si scurt, sa nu dau naiba in boala) sa-l termin.
Numai Dark Souls m-a speriat, doar ce mi-am luat gamepad sa-l butonez si sa mor EXACT cum si-au dorit producatorii :D
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3837
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Game Draft XI - Hate Draft

Post by Cristan »

Nu ştiu dacă a mai fost vreun draft care să aibă atâtea descrieri şi atât de detaliate... Jesus Christ, câtă ură aveţi în voi :lol: Cred că de-aia se lasă şi cu atâta flame pe toate threadurile, că nu sunteţi satisfăcuţi în viaţa ludică*. Încercaţi să mai jucaţi şi un joc care vă place, din când în când :)


*cred că e prima (sper că şi ultima) dată când folosesc cuvântul "ludic". Jesus Christ, cât urăsc cuvântul ăsta!
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Game Draft XI - Hate Draft

Post by Mafio »

Păi da. De-aia suntem persoane decente irl, pentru că ne vărsăm nervii și frustrările în spațiul ăsta virtual.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3869
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Game Draft XI - Hate Draft

Post by marvas »

Mahdi wrote:Cum spuneam, fiecare înțelege ce vrea din draftul ăsta. Se numește Hate draft. O să aleg jocuri pe care le-am urât și o să spun de ce. Asta e tot.
de acord cu Mahdi. Nu vreau sa va impresionez, doar sa va zic ce nu imi place.
Post Reply

Return to “Forum Drafts”

Who is online

Users browsing this forum: Amazon [Bot] and 6 guests