Despre jocuri

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2019
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Despre jocuri

Post by juve3332 »

Absolut, absolut, si mie mi se pare ca Half-life e un joc, iertati-mi filozofeala, despre "durata". Nu ma refeream la un final care sa rezolve in mod exhaustiv toate pistele deschide de HL, ci la unul care sa poate fi formal socotit "final." Cel putin in cazul HL2, producatorul iti lasa clar de inteles ca va mai urma ceva. Dar daca stii cum sa tratezi situatia, un final poate fi si acela in care Gordon pare sa realizeze ca va fi tot timpul un pion pe care oculta intergalactica il va arunca in joc atunci cand ii este convenabil. Realizarea unei vieti de servitute. E prima idee care-mi vine in minte si sunt sigur ca daca ar fi atent coregrafiata si sustinuta narativ, n-ar fi un final care sa dezamageasca legiuni de fani puristi. Sau ai putea da de inteles ce s-a intamplat printr-un proxy, ceva in genul Portal. Sunt multe posibilitati, daca ai scriitori buni.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Despre jocuri

Post by caleb »

Păi au scriitori buni, cel puțin de la Portal încoace. Mie și varianta 'ieftină' în care Freeman revine exact la momentul accidentului, după ce toată chestia se dovedește a fi viitorul unei realități paralele pe care doar el a experimentat-o, apoi moare înainte de a putea povesti ceva, mi se pare un final ok.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Despre jocuri

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

phpBB [video]
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Despre jocuri

Post by caleb »

^Interesting piece. Am găsit și eu chestia asta drăguță, despre zar(uri): https://www.rockpapershotgun.com/2014/0 ... ce-review/ pe care scuze dacă ați citit-o :)
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Despre jocuri

Post by Azad »

phpBB [video]
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Despre jocuri

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

phpBB [video]
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Despre jocuri

Post by vulp »

la 39:50 zice ca si videogameurile de kkt sunt arta :lol:
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Despre jocuri

Post by caleb »

Păi au valoare artizanală :) Dar contextul în care zicea asta era altul, încerca să sublinieze de fapt că 'arta' din Dishonored pare apărută în mod natural în lumea de joc, nu 'pusă' acolo. Omului clar i-a plăcut. Și mie mi-a dat o stare de admirație pentru echipă, dar nu neapărat o impresie puternică. Poate trebuie revizitat.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Despre jocuri

Post by vulp »

nu te ambala degeaba - daca citeai cu atentie toate posturile mele (nu din acest topic) ai fi stiut ca eu sunt insusi "domnul jocurile-sunt-arta-chiar-daca-de-obicei-arta-proasta" :)

oricum, acu am chef sa joc DIshonored 2 (am terminat doar primul, o singura data) dar nici nu stiu daca ma duce sistemul
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Despre jocuri

Post by caleb »

Same here, bine că există trial :) :| :?

Nu mă grăbesc, mi-e teamă că ar fi cam mult dintr-o dată.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Despre jocuri

Post by sebas »

phpBB [video]


https://www.reddit.com/r/Games/comments ... ess_in_vr/


"VR is the future!" train is experiencing slight delays.
dump CHA
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Despre jocuri

Post by caleb »

Bulimia e pe mîni bune.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Despre jocuri

Post by caleb »

Tot gîndindu-mă la Deus Ex-ul nou față de CEL vechi (2-ul era nejucabil la lansare, ulterior m-a dezumflat de fiecare dată fragmentarea lumii de joc cu load screens și interfața gîndită pentru X-Box așa că nu l-am terminat și nu prevăd că aș face-o), m-a lovit ce mă deranjează la o tematică importantă, dar nu primordială, din întîia epopee a lui J.C. Denton, care ulterior a căpătat mai multă importanță, dar nu și substanță, în reboot.

Tematic, primul DeusEx e un colaj din cyberpunk-uri ca Bladerunner, Matrix, Johnny Mnemonic și sefe-uri conspiraționiste (They Live, Area51, X-Files), dar un colaj drăguț și nemaiîntîlnit pînă la dînsul, care cumva reușește să funcționeze și să încînte. Practic, tot ce-i lipsește e o latură mistică, așa cum găsim, de exemplu, în Thief. Sau Shadowman. O latură pe care cu puțină inteligență și bunăvoință o puteau insera în zona Triadelor și pe care de fapt e culmea că n-au sculptat-o în zona franceză, dar să spunem că poate au vrut să evite un 'overload' (sic!).
Printre multele teme, răzbate și conceptul de AI, augmentare, robotizare a omului și umanizare a AI-ului (dacă alegi asta). Problema este că o face la propriu și nu exploatînd materialul sursă, în care organicul și mecatronicul sunt juxtapuse ca entitate versus reprezentare. În care lupta nu este atît una legată de tehnologie în sine cît un conflict între clase, între pături sociale delimitate brutal de implanturi. Iar HR nu face decît să preia taman partea materială a aceleiași expuneri și să o așeze ne"augmentată" în cel mai greu de scuzat decor posibil. Unui preponderent orizontal.
Vedeți, mi-am dat seama că elementul vertical de stratificare a spațiului în care se desfășoară acțiunea, a orașelor, lipsește cu desăvîrșire. Nu există subterane vaste, mediana terestră înghițită de poluare, nu există nici micile temple în care să huzurească crema societății. Mai apare cîte un metrou, cîte un bloc cu mai multe etaje, dar niciodată lumea de joc nu urmează de fapt tematica principală, anume stratificarea despre care vorbeam. Motiv pentru care, credibil sau nu, spațiul virtual care devine mediul în care se desfășoară acțiunea nu servește niciodată mesajul vertical pe care jocul efectiv se screme să-l transmită, dar care este bărbierit deopotrivă în vîrf și la subsol de un concept orizontal, inadacvat pentru structurarea ideilor care ar trebui să însuflețească gameplay-ul și să transmită povestea. Dacă în cazul primului Deus Ex, anumite limitări tehnice ale vremii ar putea explica alegerea spațiului preponderent orizontal, la Human Revolution, mai ales că scoate în față tematica luptei de clasă și beneficiază de posibilități sporite tehnice, deja nu mai este scuzabil și mă duce pe undeva cu gîndul că producătorii lui au bifat elementele disparate pe care le-au considerat centrale genului cyberpunk și importante pentru universul Deus Ex în particular, încercînd să le potrivească cum au nimerit mai bine, însă nu au înțeles nici măcar o secundă dinamica mesajului pe care o astfel de tematică ar trebui să-l transmită.

În altă ordine de idei, nu cred că sunt singurul care s-a întrebat, în timp ce cădea cortina după prima vizionare Blade Runner (și fără a fi citit încă ...Electric Sheep), dacă personajul lui Rutger Hauer nu era cumva un om văzut ca un android de către ceilalți, incapabil de a scutura, precum alți "androizi", lanțurile în care au fost condamnați să trăiască prin imaginea crudă și limitată construită de percepția semenilor care treceau drept "oameni"?
Do Sheep dream of Electric Androids?
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Despre jocuri

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

phpBB [video]
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Despre jocuri

Post by vulp »

caleb wrote:În altă ordine de idei, nu cred că sunt singurul care s-a întrebat, în timp ce cădea cortina după prima vizionare Blade Runner (și fără a fi citit încă ...Electric Sheep), dacă personajul lui Rutger Hauer nu era cumva un om văzut ca un android de către ceilalți, incapabil de a scutura, precum alți "androizi", lanțurile în care au fost condamnați să trăiască prin imaginea crudă și limitată construită de percepția semenilor care treceau drept "oameni"?
Do Sheep dream of Electric Androids?
initial scrisesem un post cat al tau despre deus ex si lupta de clasa adevarata sau falsa dar cand am ajuns la sfarsit am dat delete (asta de altfel ar putea rezuma 99% din ce fac in viata dar nu ma plang :mrgreen:)

insa acuma, dupa ce Ferdinand m-a deprimat cu videoul Fallout 4 trebuie sa remarc asupra ce am citat mai sus, anume ca mi-a adus aminte de o anecdota banala dar care mi-a ramas infipta in minte mult mai adanc decat ma asteptam: Goering, avand niste prieteni de familie evrei care au fost luati in vizor de Gestapo, se duce la Hitler sa-l roage sa nu-i rada de pe fatza pamantului... Hitler zice "OK, bine".... la care Goering incepe sa-l frece la bijuterii "ha! mare lupta mai duci impotriva evreilor"... la care raspunsul Fuehrerului este: EU DECID CINE E EVREU SI CINE NU!!
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Despre jocuri

Post by caleb »

Cu sinapsele nu te pui. Nici evreu nu înseamnă neapărat evreu, ci poate însemna și evreu, evreu, uneori chiar evreu și în plus, prin extensie, evreu. Definiția și manualul de utilizare diferă. Poate fi evreul care-ți dă bani cînd ai nevoie și preferi să-l razi decît să-i restitui împrumutul (Negustorul din Veneția, de exemplu), poate fi evreul alături de care preferi să pierzi decît să cîștigi alături de un romîn (proverb urban), poate fi evreul renegat și ucis de propriul neam, dar care a schimbat istoria așa cum o știm, poate fi evreul de a cărui sustragere din existență crezi că depinde binele omenirii și progresul (al protagonistului tău) sau poate fi pur și simplu Aron, un puști căruia îi place să se joace oldies în anexa Sinagogii pe ritmuri hip-hop și pe care nu te-ai grăbi să-l încadrezi în vreo categorie generală. Eu pe dînsul pariez, pentru binele tuturor.
Mna, eșuez în a face eu însumi o conexiune puternică între ce ți-a trezit ție și ce am vrut eu să spun dar n-am nimic împotrivă :)
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Despre jocuri

Post by vulp »

caleb wrote:Poate fi evreul care-ți dă bani cînd ai nevoie și preferi să-l razi decît să-i restitui împrumutul
poti sa faci asta si in europa universalis 4 (poate si in alte versiuni) ba chiar e o strategie standard :lol:
caleb wrote:poate fi evreul renegat și ucis de propriul neam, dar care a schimbat istoria așa cum o știm
remarc cu ingrijorare lipsa jocurilor AAA care sa fie prin excelenta religioase - narativ dar mai ales prin mecanicile de joc; ma refer la religii curente... egipteni, greci si romani avem o caruta (poate acest articol este decent dar tot nu explica multe)
caleb wrote:poate fi evreul de a cărui sustragere din existență crezi că depinde binele omenirii și progresul (al protagonistului tău) sau poate fi pur și simplu Aron, un puști căruia îi place să se joace oldies în anexa Sinagogii pe ritmuri hip-hop și pe care nu te-ai grăbi să-l încadrezi în vreo categorie generală. Eu pe dînsul pariez, pentru binele tuturor.
evreul arhitectural, evreul-cocon, evreul la care duce puntea de la templul lui solomon... insa daca deja suntem la sustragere, din cate mi-am dat seama, singurul no-no in capul evreului este existenta unei lumi (chiar si imaginate) fara evrei; probabil asta-i face unici, insa, in aceeasi timp, sa nu uitam ca la baza evreului sta diferentierea de non-evreu... iti dai seama ca daca pui aceste doua idei cap la cap, iese un genocide wars - care n-a fost inceput de non-evrei; ca bonus, un popor care a trecut prin holocaust acu nici 100 ani, macelareste copii arabi intr-o veselie prin orientul mijlociu wtf man imi taie pofta de la fi evreu si de a asculta hiphop in anexa

imi cer scuze pt aparentul offtopic. in apararea mea as putea zice ca majoritatea studiourilor de jocuri (Blizzard, Activision, Vivendi, Bethesda dupa ce a fost cumparat de Zenimax... special mention: Running With Scrissors) sunt detinute sau conduse de evrei. eu personal prefer sa judec jocul si nu compania ~ dar sa-i dam cezarului pai nu? :arrow:
caleb wrote:Mna, eșuez în a face eu însumi o conexiune puternică între ce ți-a trezit ție și ce am vrut eu să spun dar n-am nimic împotrivă :)
pai daca e android sau nu depinde lege, cum ar veni, indiferent daca legea e morala/etica/umana/echitabila/fezabila/whatever sau nu, restul e cancan (la o adica nici nu stim la sigur daca Roy Batty o sa expire insa faptul ca el crede ca o sa expire ii defineste viata mai puternic decat toate amintirile artificiale sau - mai important - autoforma(n)te; poate daca era un film pro-nazi si nu pro-commie, mergea cu J F Sebastian si taticu zicea "e ok, u can live" si aveam un sequel mai smecher decat orice ar putea sa fie in sequelul de acum
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Despre jocuri

Post by caleb »

Wait.. wut? Care sequel?
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Despre jocuri

Post by vulp »

n-aveti internet acolo in anexa? :lol:

https://en.wikipedia.org/wiki/Blade_Runner_2049
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Despre jocuri

Post by caleb »

Ahmm... văzut Prisoners și alte cîteva de Villeneuve, nu mi se pare foarte potrivită alegerea, e prea orientat pe acțiune am senzația.
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests