Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by vulp »

Stokkolm wrote::lol:

Bucuresti are 2 mil de locuitori, vreo 200 de mii sunt doar studenti. A trebuit sa vina cineva din partea cealalta a lumii sa ne-nvete sa uram legalizarea abuzului in serviciu, yeah right :lol:
pai tocmai asta e problema mea: n-ar fi trebuit sa vina dar a venit si a contaminat vointa poporului.

insa, daca deja suntem la numere, hai sa numere

din 2 mil hai sa zicem ca 1.2 (59%) sunt populatie activa. dintre astia, aproape jumatate (46%) au ales PSD. deci raman 552 mii. faptul ca acuma e frig... well, aici se pot dezbate multe, am gasit un articol unde vremea cica explica intre 30% si 85% din vatianta participantilor la evenimente outdoorsy; luam o valoare conservatoare, hai sa zicem 44% (coincidental sau nu, numarul persoanelor care plimba caini), ceea ce ne lasa cu 243 mii persoane. ceea ce e cam numarul persoanelor din 5 februarie. coincidenta? nu stiu.

deci hai sa zicem ca sunt 250 000 "pe liste"; acuma, daca adaugam factorul "lenea": prezenta la vot la locale era de 33%, la parlamentare 39%, la turul 2 prezidentiale 60% (in Bucuresti 46%). consider ultima cea mai relevanta, pana la urma l-am ales pe Iohannis; mai adaug cateva procente de la mine, din cauza provincialilor care nu sunt pe listele bucurestene, si iese un 53%

53% din 250 000 este 132 500. deja ma simt ca un mix intre Stalin si protagonistul din Pi.

am cautat si numerele de protestatari pe zile, in Bucuresti:

18 ian: 4000 (miercuri)
19 ian: liniste
20 ian: liniste
21 ian: liniste
22 ian: 30 000 (duminica, tur Piata Universitatii - Guvern - PSD - ALDE)
23 ian: liniste
24 ian: liniste
25 ian: liniste
26 ian: liniste
27 ian: liniste
28 ian: liniste
29 ian: 50 000 (duminica)
30 ian: liniste
31 ian: 15 000 (protest spontan noaptea, "prima zi")
1 feb: 150 000
2 feb: 90 000 (joi)
3 feb: 150 000
4 feb: 170 000
5 feb: 250 000 (duminica, a 6-a zi)
6 feb: 20 000
7 feb: 5000
8 feb: 7000
9 feb: 5000 (joi, a zecea zi)
10 feb: 6000
11 feb: 5000
12 feb: 50 000 (duminica)

nu stiu care e concluzia
Last edited by vulp on 12 Feb 2017, 21:30, edited 5 times in total.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14580
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Breaking News: Clinton si Soros au cumparat tricolorul format din cei 50.000 de oameni acum in Bucuresti

stay tuned for more RomaniaTV news brought to you by vulp
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by vulp »

ola small dickie wrote:tricolorul format din cei 50.000 de oameni
du-te in baie, uita-te in oglinda si repeta fraza asta de minim trei ori: tricolorul format din cei 50.000 de oameni
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14580
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

oglinda ta apare atunci cand dai pe RomaniaTV
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by vulp »

de ce esti rau?
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3678
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by marvas »

Nu-mi vine sa cred ca asta e un loc in care sa se dezbata cat de veridice sunt protestele.
vulp, risti sa imbatranesti urat.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by vulp »

tocmai eu, din tabara pro-MG

P.S. daca ti-ai fi folosit creierul in loc sa te convinga ola cel carismatic, ai fi vazut ca numerele de mai sus legitimeaza matematic protestele; sa luam totul fara sa ne gandim ne-a adus fix in situatia in care suntem acuma (cu PSD si ordonantele an shit)
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3678
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by marvas »

asa este, ola m-a convins. Cum intelegi tu mersul lumii, mai vulp. Cu o astfel de autosuficienta prevad ca o sa te intelegi foarte bine cu tine insuti in curand.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Stokkolm »

Numerele alea sunt scoase din fund, in primul rand PDSR a facut 37% in Bucuresti (si probabil jumatate si-au regretat votul cand a fost propusa Sevil prim-ministru), si nu e luat in calcul ca exista haine groase care tin de frig, sau mijloace de transport prin care oamenii pot veni din alte localitati in Bucuresti, si multe alte chestii.

Oricum e debila rau idea ca un protest e "cumparat" pentru ca sunt multi participanti.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Nu inteleg de unde mirarea, nu e ca si cum nu au mai fost proteste de amploare in ultimii ani ca sa zici ca vezi-doamne au venit de nicaeri demonstratiile din ultimele saptamani. Au fost protestele legate de Rosia Montana, au fost cele de la Colectiv, acuma au venit astea, fiecare cu numere tot mai mari de oameni suficienti de ofticati de situatie incat sa iasa la protest.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3678
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by marvas »

o sa vedeti ca degeaba veniti voi cu argumente rationale, ca oricum o sa ni se prezinte in continuare "adevarurile alternative".
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by vulp »

Stokkolm wrote:Numerele alea sunt scoase din fund, in primul rand PDSR a facut 37% in Bucuresti (si probabil jumatate si-au regretat votul cand a fost propusa Sevil prim-ministru), si nu e luat in calcul ca exista haine groase care tin de frig, sau mijloace de transport prin care oamenii pot veni din alte localitati in Bucuresti, si multe alte chestii.

Oricum e debila rau idea ca un protest e "cumparat" pentru ca sunt multi participanti.
nu conteaza cat a facut PDSR in Bucuresti pentru ca nu e reprezentativ pentru populatia Bucuresteana deoarece ca nu stim cati oameni au votat pentru fiecare partid in parte - insa daca luam in calcul populatia din toata tara, se poate extrapola cu eroare minima... + sa nu uitam ca in Bucuresti sunt cei mai multi birocrati/bugetari/whatnot

cine a zis ca e cumparat? chiar eu am facut un argument impotriva "cumparatului" si in favoarea "educatiei"; intre a cumpara si a finanta exista o diferenta... ma rog, pentru unii

calculul a luat in calcul ca exista haine groase care tin de frig. in lipsa hainelor calde, iti zic eu precis cati ieseau: zero persoane.

mijloacele de transport cu care oamenii pot veni din alte localitati se regaseste in diferenta de 7000 de suflete dintre suma calculata si 250 000. sau crezi ca au venit mai mult de 7000 suflete? eu zic ca au venit maxim 2000-3000 dar poate ai date mai precise :arrow:

"multe alte chestii"; pai da, dupa ce scot "din fund" astfel de numere aproape zilnic (si mai sunt si recompansat pentru ele) timp de ani de zile, presupun ca sunt si ele bune de ceva. mai ales din moment ce dau rezultate precise. gen lol.

(sa nu mai vorbim de faptul ca sunt de bine, adica practic toata lumea care putea sa iasa a iesit...)
DarthZombie wrote:Au fost protestele legate de Rosia Montana, au fost cele de la Colectiv, acuma au venit astea, fiecare cu numere tot mai mari de oameni suficienti de ofticati de situatie incat sa iasa la protest.
too little too late... dar e ok, probabil o sa vina Laslo Tokes sa salveze ziua, ca-n 1989
parlamentarii USR wrote:"Intervențiile publice ale reprezentantului unui regim autocrat care îngrădește dreptul de expresie şi dreptul la adunări publice, hărțuiește dizidenții și opoziția publică, vin în sprijinul unui guvern al Romaniei care şi-a început abuziv mandatul, în defavoarea statului de drept", mai spun cei patru semnatari (Dan Barna, vice-președinte, Comisia de Politică Externă din Camera Deputaților, Matei Dobrovie - membru în Comisia de Politică Externă, Camera Deputaților, Radu Mihail - membru în Comisia de Politică Externă, Senat, si Cristian Ghinea, membru al Biroului Permanent, Camera Deputaților).
14 cuvinte despre Rusia, 6 despre Romania; no comment
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by vulp »

ola small dickie wrote:http://www.activenews.ro/stiri/Seful-Ra ... ala-140838

Paul Hitter ala e dus complet. Mai demult ne-a luat la injuraturi sau ceva nu mai tin minte exact pe pagina lui de facebook pe mine si pe juve. :lol:
Image

lasati-l pe Dragnea premier fara ordonanta si totul va fi ok. ce e atat de greu de inteles? va rog eu personal. din inima. pls.

P.S. faptul ca Marvas a luat foc gratuit ar fi motiv sa i se ia drepturile de pe forum
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by caleb »

phpBB [video]
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by vulp »

Image
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by caleb »

Image
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by vulp »

Catalin Tolontan isi cere scuze, dupa publicarea articolului "Radiatii mult mai mari decat dozele admise au fost masurate la 100 de metri de multimea din Piata Victoriei", afirmand ca ziaristii au preluat o "eroare din raportul oficial" care a condus la "comparatii exagerate".
asta se intampla cand dai prea multi bani la securisti - exces de zel. cica doza era de peste 200 ori mai mare ca la Cernobil :lol:
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14580
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Image
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by vulp »

de ce poarta acel om o husa de saltea?
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Pentru ca noaptea, ca gotii, s-a jefuit Roma antica.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests