Configurare Sisteme Noi

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
Mikael
Zergling
Posts: 168
Joined: 25 May 2014, 09:59

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Mikael »

Atunci o fi procesorul hiba? Mass Effect are trecut 16gb la recommended specs, de aia m-am gandit sa dau vina pe ram.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4953
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by TG »

E Mass Effect hiba. Dar dacă chiar vrei, poți schimba placa video, o să observi o îmbunătățire.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mikael
Zergling
Posts: 168
Joined: 25 May 2014, 09:59

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Mikael »

Ca e jocul neoptimizat? Neah, nu mai schimb placa video. Plus ca din ce am vazut poti scoate si ultra cu placa video, de aia nici nu m-am gandit la ea.

System Requirments pt Mass Effect Andromeda.

OS: 64-bit Windows 7, Windows 8.1 and Windows 10
PROCESSOR: Intel Core i7-4790 or AMD FX-8350
MEMORY: 16 GB RAM
VIDEO CARD: NVIDIA GTX 1060 3GB, AMD RX 480 4GB
HARD DRIVE: At least 55 GB of free space
DIRECTX: DirectX 11

La procesor si la ram nu dau calculele.
Last edited by Mikael on 17 Mar 2017, 18:43, edited 1 time in total.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4953
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by TG »

Păi tu ai mai multe probleme aici, scoți ultra dar vrei 60 de FPS-uri. Procesorul e mult peste ce are jocul nevoie, memoria e de ajuns și oricum nu influențează FPS-urile, rămâne o problemă software sau placa video, pe care dacă o schimbi în mod evident va crește FPS-ul.

Ar fi o investiție proastă dar e cea mai importantă componentă când vine vorba de performanța jocurilor, celelalte nici nu se apropie măcar.

Lol, cerințele de sistem ale jocurilor sunt în cel mai bun caz abia orientative. Dar dacă vrei tu neapărat, un 1060 e clar mai bun decât 970-ul tău. ;)
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mikael
Zergling
Posts: 168
Joined: 25 May 2014, 09:59

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Mikael »

Nu vreau sa scot ultra 60fps, m-as multumi si cu un mediu la 60fps constant. Problema e ca scot 50-60fps in medie, dar scade si sub 50 in anumite situatii. SI jocul are niste setari ciudate (pt mine cel putin), mediu nu inseamna doar texturi si chestii pe mediu, inseamna si o rezolutie de 900p inloc de 1080. Daca pun jocul pe 1080 indiferent de restul setarilor imi scade la 30-35fps.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4953
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by TG »

Da, pentru că placa video te trage în jos. Cu cât crești rezoluția crește dependența de placa video. Un 1060 ți-ar da o îmbunătățire observabilă, cu un 1070 ai juca blană. Nici una nu merită pentru un singur joc care oricum îți merge cu peste 30 de FPS-uri dar tu ai întrebat, eu îți răspund. :)
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mikael
Zergling
Posts: 168
Joined: 25 May 2014, 09:59

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Mikael »

Hmm... pai foarte bine ca ai raspuns :) de aia am si intrebat, ca nici eu nu eram sigur daca ramu o sa ma ajute, dar intr-un fel asa mi se parea logic, acolo fiind cea mai mare diferenta (in capul meu). Nu-mi parea placa video asa slaba.. .dar probabil ca e asa cum spui tu.

Mersi! :)

Edit: Inca o chestie daca tot esti aici, ai vreo idee de ce imi merge jocul mult mai bine in window mode decat in fullscreen? Vorbesc aici de 10-15fps diferenta.
Last edited by Mikael on 17 Mar 2017, 18:58, edited 1 time in total.
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by sekaba »

Placa ta nu e slaba daca doar un singur joc iti face probleme. 970 e o placa buna pentru jocurile actuale, ar trebui sa joci pe high sau ultra in 1080p majoritatea jocurilor.
Daca vinzi placa video si adaugi banii pe care vroiai sa-i dai pe placa de baza si ram, iti iei lejer un 1070 care duce cam orice in 1080p pe ultra.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
Mikael
Zergling
Posts: 168
Joined: 25 May 2014, 09:59

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Mikael »

@Sekaba Hmm, da, mi'a trecut si aia prin minte. Dar nu stiu daca merita acum.

Chestia e ca eram dispus sa schimb placa de baza si ramul in ideea ca imi vor da un boost de performanta si pt ca sunt relativ vechi si ma gandeam ca oricum ar trebui schimbate. Witcher 3 si Dragon Age Inquisition imi merg ambele pe high/ultra fara probleme si cred ca arata mai bine decat MEA.(witcheru cel putin)

Ma mai gandesc ce fac :)
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4953
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by TG »

Mikael wrote: Edit: Inca o chestie daca tot esti aici, ai vreo idee de ce imi merge jocul mult mai bine in window mode decat in fullscreen? Vorbesc aici de 10-15fps diferenta.
Nu, scade rezoluția? Normal ar trebui să fie invers, dar din nou, ține de joc, optimizare și așa mai departe. E foarte posibil ca la următoarea iterație a driverelor video să vezi o creștere de FPS-uri în Mass Effect, fiind un joc abia apărut.

Chiar, ai ultima versiune nu? Poți testa și făcând un update la versiunea beta, dacă există. De obicei se fac optimizări pentru AAA-urile astea.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mikael
Zergling
Posts: 168
Joined: 25 May 2014, 09:59

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Mikael »

Pai aia stiam si eu. Culmea e ca Dragon Age Inquisition, care e pe acelas engine imi merge mai bine fullscreen decat window mode. Si da, am ultima versiune (nu cred ca e beta) pt ca mi'a comentat jocul cand i'am dat play pt prima data ca folosesc un driver prea vechi. Poate mai scot un driver mai aproape sau dupa lansarea oficiala. O sa ma mai uit.

Am uitat sa raspund. Da, e aceeasi rezolutie.
User avatar
Mikael
Zergling
Posts: 168
Joined: 25 May 2014, 09:59

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Mikael »

Ok, mda..deci nu mai fac niciun upgrade. Am reusit sa-l fac sa mearga 1080 pe high, fullscreen si mai bine ca inainte. Tot ce a trebuit sa fac a fost sa scot vsync. Vrea sa-mi explice si mie cineva de ce?
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4953
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by TG »

Acum o sa ai tearing, dar dacă aveai performanță proastă de la asta, poți să îl lași on și să activezi triple buffering din driverele video. Posibil să te ajute.

Pentru că placa ta nu poate ține jocul la 60 de FPS-uri constant (cât e rata de refresh a monitorului), atunci dacă activezi vsync jocul se mișcă mai prost.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mikael
Zergling
Posts: 168
Joined: 25 May 2014, 09:59

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Mikael »

Hmm. Monitorul meu duce 144, desi mi setat la 60 acum. M-ar avantaja la tearing sau fps sa-l pun pe 120 sau 144?

Si tearing nu am observat decat atunci cand am peste 75fps.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4953
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by TG »

Nu, vsync îți sincronizează rate de refresh și FPS-urile, so... Dar evident, poți testa să vezi ce observi.

Dacă nu te deranjează cum se vede/simte jocul așa, lasă-l fără, dar uite-te peste triple buffering, de obicei ajută.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mikael
Zergling
Posts: 168
Joined: 25 May 2014, 09:59

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Mikael »

Yep, ai avut dreptate. Cu vsync si triple buffering (l-am activat in joc) imi merge la fel de bine. Mersi mult! :D
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4684
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Magicake »

Sidenote: in jocurile mai demanding deseori activez vsync ca sa reduc galagia facuta de placa video. It helps cand placa poate arunca mai multe frame-uri decat rata de refresh si nu ai nevoie de ele :-) So that's one other awesome aspect of vsync. Nu pare mare lucru, pana nu vezi cum e fara baraiala. Nu am observat vreodata tearing la 120+ hz, si fara vsync. E mereu observabil la 60 though.
User avatar
Mikael
Zergling
Posts: 168
Joined: 25 May 2014, 09:59

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Mikael »

Inainte sa-mi fi luat gtx 970 de la msi ti'as fi dat dreptate. Radeon-ul pe care il aveam inainte era infernal, in schimb msi-ul nu-l aud indiferent de ce ar face. Cea mai galagioasa componenta pe care o am acum e cooleru noctua :)
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by sebas »

Asta cu gălăgia e cât se poate de subiectivă. Eu am un 980ti tot de la MSI și până nu i-am schimbat răcirea pe un kraken x61+g10 numai silențioasă nu o puteam numi, decât atunci când stătea idle.
dump CHA
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14571
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by ola small dickie »

Daaaaaaaa se pare ca a cam venit momentul sa-mi schimb si eu calculatorul. Am cautat acum, placa de baza acutala, Asrock 43DE3 am cumparat-o in 2010. Deci cam are 7 ani sistemul, misto, inca merge dar a inceput sa mearga cam greu, si in browsing a inceput sa se cam taraie si antivirusul pe care il foloseam inainte (Malwarebytes) l-am dezinstalat ca cu el instalat chiar era impotmolit. Deci momentam am placa de baza Asrock 43DE3, un procesor Intel E5200 parca (care vad ca a aparut in 2008 :lol:), 4 GB RAM, un hdd de vreo 500gb parca si singura achizitie mai noua din el e placa video, luata in 2014, EVGA NVIDIA GeForce GTX 750 SC, 1024MB, GDDR5, 128bit, DVI, HDMI. Sistem de operare Windows 7

Vreau sa pastrez din el doar placa video si carcasa. Si sa-mi cumpar placa de baza, procesor, memorii, SSD si sursa. Cred ca imi trebuie si sursa, am o anonima veche.

La procesor ma gandesc intre intre un i5 kaby lake 7600 sau 7600k. Am inteles ca 7600k vine fara cooler deci ar trebui sa mai cumpar si cooler si ca e indicat daca vreau sa fac OC ceea ce pe mine nu m-ar interesa momentan. Merita sa iau 7600k plus cooler sau sa iau un 7600?

Memorie cred ca 8 GB sunt suficienti. Ce memorii imi recomandati?
Vreau un SSD. La asta chiar nu prea stiu nimic ce sa aleg. Ce SSDuri imi recomandati?
La placa de baza iar nu prea stiu ce sa aleg. Nu m-ar interesa nimic in special legat de ea, doar sa fie durabila, si poate partea de sunet onboard ca am niste boxe smechere dar cred ca acum sunetul onboard de pe placile noi e destul de ok pt muzica si jocuri (nimic mai special de atat). Ce placi de baza recomandati?
Ce surse recomandati?

Vreau sa le iau impartite cam pe 2-3 luni ca nu am bani de toate deodata.

Si cred ca o sa trec la Windows 10.

Multumesc!
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 1 guest