Ce jucati in momentul de fata

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ne0lith »

@KINGdmn: Ms de sfaturi, dar nu sunt incepator :) Joc Dota de vreo 6 ani si am peste 1100 ore jucate in Dota 2. Pur si simplu n-am ajuns la un nivel la care sa ma consider bun, dar nu ma deranjeaza chestia asta. Game's still fun.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
DerangedGenius
Zergling
Posts: 203
Joined: 28 Apr 2014, 15:04

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DerangedGenius »

Binary Domain, de cand se lansase il doream, sunt ahtiat dupa SF.

Plus LEGO Batman 2. Tot ce am jucat din seria lego a fost primul cu Harry Potter pana ma plictisisem. M-am uitat din intamplare la LEGO Batman pe HBO GO si m-a amuzat si m-a incurajat sa incerc intr-un final jocul. Bine, jucasem demo-ul la vremea sa dar acum ceva imi spune ca o sa imi placa. M-a luat o febra de batman inca de iarna trecuta cu Arkham Origins. Seria Arkham va ramane una din favoritele mele.

Also, am instalat dintr-un impuls Diablo II.
User avatar
KINGdmn
Headcrab
Posts: 88
Joined: 29 Apr 2014, 19:05
Location: Iasi

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by KINGdmn »

ne0lith » 2 Jun 2014, 23:42 wrote:@KINGdmn: Ms de sfaturi, dar nu sunt incepator :) Joc Dota de vreo 6 ani si am peste 1100 ore jucate in Dota 2. Pur si simplu n-am ajuns la un nivel la care sa ma consider bun, dar nu ma deranjeaza chestia asta. Game's still fun.

Inteleg :D da-mi add pe contul din semnatura, poate jucam intr-o zi.
He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster.
And when you gaze long into an abyss the abyss also gazes into you.
Image
User avatar
vlad
Space Invader
Posts: 6
Joined: 2 Jun 2014, 18:19

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by vlad »

FTL: Faster Than Light. Am zis sa incerc si ceva mai challenging, dar cum am jucat numai RPG-uri in ultima vreme am sarit peste Dark Souls. Nu-mi dau seama daca ma distrez sau nu, e mai mult ca o pedeapsa auto-impusa, dar nu vreau sa renunt :(
Zaorish
Headcrab
Posts: 98
Joined: 5 Mar 2014, 12:31

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Zaorish »

Shin Megami Tensei IV, pe un 3ds xl din America, ca nimeni nu binevoieste sa-l lanseze in Europa.
Mario and Luigi Dream Team
Persona 3 FES
Si Wildstar, la care sunt cam praf, probabil nu mai am aceleasi reflexe de la atatea turn based.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2329
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by cg1700 »

Chiar, cum e SMT IV? Comparativ la calitate cu SMT Nocturne sau Strange Journey?
Image
Zaorish
Headcrab
Posts: 98
Joined: 5 Mar 2014, 12:31

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Zaorish »

E primul SMT pe care pun mana (urmat de Devil Survivor Overclocked pe care l-am prins pe e-shop redus la 15$ ieri) deci nu am grad de comparatie inca, abia acum 2 zile mi-a venit 3ds ul. Personal sunt fan Persona (Persona IV golden -Persona 3 fes-SMT IV a fost ordinea in care m-am apucat) care au story ceva mai puternic si componenta de social sim, dar probabil o sa iau si toata seria SMT la rand. Spre sfarsitul anului o sa apara Persona Q in America insa, deci probabil o sa dureze ceva pana termin cu SMT. :D
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3678
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by marvas »

Image
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1176
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Cimitri »

Bun joc marvas! Tine-te de el! |Este printre cele mai reusite adventure-uri pe care le-am jucat anul asta si care chiar au reusit sa transmita ceva.

Eu inca nu ma pot lasa de binding of isaac. In pauzele dintre run-uri bag si niste Anomaly Warzone Earth.
Image
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 605
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by reV »

Magic the Gathering, tată. De lene sa downloadez jocuri/sa ma joc pe laptop. Merg in crasma cu inca 2-3 oameni si stam uitati intr-un colt si jucam pana nu mai putem
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
kensky
Pig Cop
Posts: 888
Joined: 2 Mar 2014, 17:20
Location: Lenevind™

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by kensky »

world of warcraft :lol:
Image
User avatar
Zulu
Zergling
Posts: 146
Joined: 3 Mar 2014, 18:48
Location: Planeta Moldova

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Zulu »

As fi postat la 'jocuri terminate', dar cu parere de rau, dupa dezastrele tehnice din GTA IV si The Walking Dead, se pare ca nici Deus Ex: Human Revolution nu scapa de critica pt. ca, se pare, sunt unul dintre oamenii care adopta solutii destul de dubioase de gameplay si ajung automat in cate un punct unde devine foarte greu, daca nu imposibil sa mai inainteze.

Asadar, cum arata caracterul meu inainte de lupta cu bosul nr 3, Namir:

Arme:
- un stun gun cu 5 charge-uri
- un tranquiliser rifle fara munitie
- un laser rifle fara munitie
- un revolver fara munitie
- un combat rifle cu cateva gloante
- un shotgun cu cateva gloante
- fara grenade, doar o mina amarata EMP

De altceva nu dispun pt. ca stilul meu de joc a fost putin haotic, mereu schimband arme si trecand ba in stealth, ba in action, facand abuz de orice resurse disponibile.

Asadar, cum il bati pe Namir in conditiile astea? Pai ori dai cu cateva ture de typhoon in el, ori faci trickul cu spamat-ul takedown ori aduci drona de jos din cladire dupa tine.

A, pai cum? Facusei 'upgrade-ul' la chipul care te controleaza si acum nu mai ai nici un augment? Distrusesei toate dronele in calea ta just for fun si nu mai ai fizic ce sa aduci cu tine in confruntare? Trickul cu caratul dupa tine cutii si sa le pui in usa la lift ca sa te poti baricada inapoi nu a mers? Nu ai nici un upgrade de sanatate/si sau rezistenta la grenade?

Namir sta mereu in cloak si din cauza asta + HUD-ul nefunctional care o da in crize de epilepsie nu prea vezi pe unde e?

SALUT, tocmai ce trebuie sa urmaresti sfarsitul jocului pe youtube!

Asadar, inca un joc pe care ma vad nevoit sa il abandonez care, dupa ce ca scartaie cumplit la capitolul quest principal, nici macar nu se sinchiseste sa ia toate variantele de gameplay in considerare. Iar eu nu stau sa petrec zile in sir doar ca sa trec de un boss fight care in alte conditii il rezolvi in cateva secunde. Am facut, cred, 50+ incercari si nu am reusit, sa-i fie tarana usoara...

Macar am ramas cu muzica!

Nota: -infinit/10.
Ex-Level Forum member, ex-Tzeeeac member, current everything else.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3080
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

Nu orice joc e obligatoriu sa il poti termina. Tre sa si stii sa te joci. Eu ma bucur ca exista astfel de jocuri unde daca nu ai habar ce faci ajungi sa te blochezi.
Altfel, prefer sa ma uit la un film.
Also din ce ai spus tu acolo mie mi se pare ca ai facut tot posibilul sa ajungi intr-o situatie in care sa nu mai poti inainta. Unele jocuri nu se joaca chiar singure.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4959
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Bossi în HR sunt o bucată de joc complet separată, luptele astea nici măcar nu au fost realizate de aceeași producători. Sunt niște tâmpenii care nu au în vreun fel legătură cu jocul, posibilitățile de gameplay, obiectele din inventar și așa mai departe. E trist, dar majoritatea dintre cei care l-au jucat au ales să facă abstracție de acestă parte, care oricum nu reprezintă decât... 10% din experiență. Deși am destule critici de adus și dacă scot bossii din calcul, tot nu mi se pare corectă evaluarea ta.

Pe de altă parte, în afară de faptul că au fost cretine ca realizare, nu pot să zic că am avut nevoie de prea multe încercări și nu mi s-au părut exagerat de dificile, doar pică puțin dubios având în vedere că HR în rest e genul ăla de joc aproape distrus de dificultatea scăzută.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
KINGdmn
Headcrab
Posts: 88
Joined: 29 Apr 2014, 19:05
Location: Iasi

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by KINGdmn »

Zulu » 15 Jun 2014, 17:07 wrote:As fi postat la 'jocuri terminate', dar cu parere de rau, dupa dezastrele tehnice din GTA IV si The Walking Dead, se pare ca nici Deus Ex: Human Revolution nu scapa de critica pt. ca, se pare, sunt unul dintre oamenii care adopta solutii destul de dubioase de gameplay si ajung automat in cate un punct unde devine foarte greu, daca nu imposibil sa mai inainteze.

Asadar, cum arata caracterul meu inainte de lupta cu bosul nr 3, Namir:

Arme:
- un stun gun cu 5 charge-uri
- un tranquiliser rifle fara munitie
- un laser rifle fara munitie
- un revolver fara munitie
- un combat rifle cu cateva gloante
- un shotgun cu cateva gloante
- fara grenade, doar o mina amarata EMP

De altceva nu dispun pt. ca stilul meu de joc a fost putin haotic, mereu schimband arme si trecand ba in stealth, ba in action, facand abuz de orice resurse disponibile.

Asadar, cum il bati pe Namir in conditiile astea? Pai ori dai cu cateva ture de typhoon in el, ori faci trickul cu spamat-ul takedown ori aduci drona de jos din cladire dupa tine.

A, pai cum? Facusei 'upgrade-ul' la chipul care te controleaza si acum nu mai ai nici un augment? Distrusesei toate dronele in calea ta just for fun si nu mai ai fizic ce sa aduci cu tine in confruntare? Trickul cu caratul dupa tine cutii si sa le pui in usa la lift ca sa te poti baricada inapoi nu a mers? Nu ai nici un upgrade de sanatate/si sau rezistenta la grenade?

Namir sta mereu in cloak si din cauza asta + HUD-ul nefunctional care o da in crize de epilepsie nu prea vezi pe unde e?

SALUT, tocmai ce trebuie sa urmaresti sfarsitul jocului pe youtube!

Asadar, inca un joc pe care ma vad nevoit sa il abandonez care, dupa ce ca scartaie cumplit la capitolul quest principal, nici macar nu se sinchiseste sa ia toate variantele de gameplay in considerare. Iar eu nu stau sa petrec zile in sir doar ca sa trec de un boss fight care in alte conditii il rezolvi in cateva secunde. Am facut, cred, 50+ incercari si nu am reusit, sa-i fie tarana usoara...

Macar am ramas cu muzica!

Nota: -infinit/10.

Learn2play! (Salveaza des si separat, intai de toate uita-te la orice review al jocului caci toate o sa-ti zica despre DE:HR ca lupte la final de nivel se bazeaza doar pe pac-pac, daca tot stii ca e un joc care la final de nivel are cate un boss fii si tu pregatit cu gloante si arme stranse din timp).
DE:HR are multe minusuri dar per total e o experienta placuta, acum ca tu nu stii sa abordezi un astfel de joc e altceva. Soooooooooo... play CoD :/
He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster.
And when you gaze long into an abyss the abyss also gazes into you.
Image
User avatar
Zulu
Zergling
Posts: 146
Joined: 3 Mar 2014, 18:48
Location: Planeta Moldova

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Zulu »

Cred ca nu m-am facut inteles. Este un joc liniar, destul de dumbed down astfel incat si cei incepatori la shootere/actionuri sa-l savureze (recunosc, sunt unul dintre ei), dar care din pacate m-a cam pierdut pe parcurs din cauza povestii si am decis doar sa-l termin 'for the fun'.

Asa ca nu este vorba sub nici o forma de 'learn to play'. Nu este Morrowind, sa ma intorc mai tarziu cand sunt de level mai mare, si nici vreo strategie la care daca nu am gandirea directionata sa nu pot avansa. Aici s-a facut o greseala imensa de design si anume: este inacceptabil ca acel boss sa-l poti bate dintr-un simplu takedown, iar pe cealalta muchie, privat fiind de puterea augmentarilor si de munitie exploziva, sa dau cateva stunuri + 4-5 headshoturi cu shotgunul si sa nu fie suficient la a-l pune jos.

Da, am salvat des (believe it or not, am 100+ salvari in 25 de ore de gameplay - hint, trebuia introdusa optiunea de quicksave si quickload pt cei ca mine), dar nu pt ca mi-ar fi greu nu vreau sa reiau ultimul nivel si sa conserv munitie, ci din simplul principiu ca am fost privat de 'fun-ul' mai sus mentionat.

Bine, asta pt. cine are puterea sa inteleaga dedesubturile facerii unui joc. Restul sunteti bineveniti sa ma numiti in continuare noob si sa-mi recomandati sa joc Cod. Cu siguranta ca voi face asta.

In plus, nu este un joc in care accentul sa cada pe bosi astfel incat sa ma faca sa fiu tot timpul cu ochii pe inventar ca pe butelie. De unde al' de sus trebuia sa stiu eu ca la iesirea aia din lift ma intampina o matahala augmentata si ca imi trebuie un arsenal intreg (ca deh, pumnul in mecla fara augmenturi dintr-o data nu mai e la fel de eficient) ca sa-l pun jos?
Ex-Level Forum member, ex-Tzeeeac member, current everything else.
User avatar
KINGdmn
Headcrab
Posts: 88
Joined: 29 Apr 2014, 19:05
Location: Iasi

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by KINGdmn »

Zulu » 16 Jun 2014, 21:08 wrote:Cred ca nu m-am facut inteles. Este un joc liniar, destul de dumbed down astfel incat si cei incepatori la shootere/actionuri sa-l savureze (recunosc, sunt unul dintre ei), dar care din pacate m-a cam pierdut pe parcurs din cauza povestii si am decis doar sa-l termin 'for the fun'.

Asa ca nu este vorba sub nici o forma de 'learn to play'. Nu este Morrowind, sa ma intorc mai tarziu cand sunt de level mai mare, si nici vreo strategie la care daca nu am gandirea directionata sa nu pot avansa. Aici s-a facut o greseala imensa de design si anume: este inacceptabil ca acel boss sa-l poti bate dintr-un simplu takedown, iar pe cealalta muchie, privat fiind de puterea augmentarilor si de munitie exploziva, sa dau cateva stunuri + 4-5 headshoturi cu shotgunul si sa nu fie suficient la a-l pune jos.

Da, am salvat des (believe it or not, am 100+ salvari in 25 de ore de gameplay - hint, trebuia introdusa optiunea de quicksave si quickload pt cei ca mine), dar nu pt ca mi-ar fi greu nu vreau sa reiau ultimul nivel si sa conserv munitie, ci din simplul principiu ca am fost privat de 'fun-ul' mai sus mentionat.

Bine, asta pt. cine are puterea sa inteleaga dedesubturile facerii unui joc. Restul sunteti bineveniti sa ma numiti in continuare noob si sa-mi recomandati sa joc Cod. Cu siguranta ca voi face asta.

In plus, nu este un joc in care accentul sa cada pe bosi astfel incat sa ma faca sa fiu tot timpul cu ochii pe inventar ca pe butelie. De unde al' de sus trebuia sa stiu eu ca la iesirea aia din lift ma intampina o matahala augmentata si ca imi trebuie un arsenal intreg (ca deh, pumnul in mecla fara augmenturi dintr-o data nu mai e la fel de eficient) ca sa-l pun jos?
Are functii de quick save si quick load, F5 si F8 parca. Anyway, si eu am fost caftit grav de acelasi boss dar din ce stiu sunt niste cutii cu munitie prin incaperea aia, e o lupta anevoioasa dar pana la urma o scoti la capat cu ce e prin camera pe acolo.
He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster.
And when you gaze long into an abyss the abyss also gazes into you.
Image
User avatar
Ăla
Space Invader
Posts: 4
Joined: 19 Jun 2014, 11:42
Location: There.

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Ăla »

Image

Kills me.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by stef »

Transformers Fall of Cybertron, Dead Space si in Eurotruck Simulator 2 incep din nou sa angajez soferi si sa cumpar garaje in toate orasele sa vad daca se termina iar lista cu soferi din joc :)
Image
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3707
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Cristan »

Despre DX:HR: sunt destul de sigur ca luptele cu bosii au fost reparate printr-un patch ulterior. Nu gasesc acum patch notes repede, si nu stiu daca e patch pentru versiunea normala sau e valabil doar pentru versiunea Director's Cut, dar am citit ca bosii pot fi abordati diferit in functie de tipul de gameplay preferat. Inclusiv lupta finala cu stealth.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 0 guests