Dark Souls 2

Discuții axate pe jocurile RPG.
User avatar
Outsyder84
Space Invader
Posts: 5
Joined: 11 Mar 2014, 20:05

Re: Dark Souls 2

Post by Outsyder84 »

Ceeee? Ce e asta? Parca e treaba cu Watch Dogs all over again. Nici nu ma mai uit, imi fac sanje rau degeaba.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Dark Souls 2

Post by Waaagh! »

Probabil ca nu faceau consolele vechi (sau noi?) fata la sistemul de iluminare initial. Oricum, nimanui nu-i pasa, ca dark souls nu e vreun caca hip in care prikolici cu puloverul peste mufa si sapca peste perciuni fac scheme cu iphonu. :mrgreen:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Dark Souls 2

Post by Stokkolm »

Care-i care? Sper ca al doilea pentru ca varianta din stanga arata destul de rau.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Dark Souls 2

Post by Waaagh! »

Cel din dreapta, in care tortele sunt inutile. Ma bucur ca pana la urma a ramas asa pentru ca
Spoiler:
In ds1 era un nivel atat de intunecat ca nu-l vedeai nici pe dracu daca avea artificii aprinse sub fund. That + poteci inguste, balubazauri si oligofreni cat casa care-ti spamau talpi nespalate in gura. Ori foloseai lanterna ca sa vezi de unde-ti iei talpi in gura, ori ridicai scutul si orbecaiai direct in prapastie. As phun as it sounds, nu era o idee buna sa ai nevoie de o sursa portabila de lumina.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
kensky
Pig Cop
Posts: 888
Joined: 2 Mar 2014, 17:20
Location: Lenevind™

Re: Dark Souls 2

Post by kensky »

ImageImage :lol:
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4703
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Dark Souls 2

Post by Magicake »

Ce anume vrea sa scoata in evidenta comparatia?
User avatar
kensky
Pig Cop
Posts: 888
Joined: 2 Mar 2014, 17:20
Location: Lenevind™

Re: Dark Souls 2

Post by kensky »

false advertising + massive graphic downgrade
Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3080
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Dark Souls 2

Post by MC »

Ce naiba se intampla ? Parca e un val de cacaturi deastea.
Nu prea ma intereseaza grafica la un joc, mai ales ca nici sistemul meu nu mai e chiar la prima tinerete. Dar de unde si pana unde atata minciuna ?
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Dark Souls 2

Post by Waaagh! »

Cum spuneam, ori nu faceau consolele vechi fata ori e marlanie. In oricare caz, sper sa vad cativa preorder fags raniti in posterior :lol: .
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6120
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Dark Souls 2

Post by Mahdi »

Înclin să cred că nu făceau faţă consolele. Înţeleg că au existat numeroase plângeri la beta test în legătură cu framerate-ul. De altfel, reviewurile zic că acum rulează bine şi nu se mai "îneacă", cum o făcea DaS1 în Blighttown.

Tot ruşinos rămâne. Ar fi frumos să poată fi modate chestiile astea pe varianta PC, dar nu îmi fac speranţe. Noroc că nu-i un dealbreaker, cel puţin pentru mine.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Dark Souls 2

Post by Waaagh! »

De fapt, probabil e putin din ambele. Cred ca e practica de cand lumea ca teaserele, fie filmari sau imagini, sa fie periate ca sa incante mai placut ochiul. Cum n-o sa vezi un producator/distribuitor vreodata sa iasa urland BA VEDETI CA NU MAI ARATA CA ACUM X LUNI, singura chestie pe care poti s-o faci e sa nu-i mai incurajezi aruncand banii inainte ca jocurile sa fie gata. Cred ca daca lumea ar tine garda mai bine peste buzunare, si prezentarile astea de la E3 sau de unde plm sunt n-ar mai fi chiar la ani-lumina de produsul final.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Outsyder84
Space Invader
Posts: 5
Joined: 11 Mar 2014, 20:05

Re: Dark Souls 2

Post by Outsyder84 »

Got The GAME!!
Dupa cateva ore petrecute in joc pot sa confirm ca am ajuns la locatia cu pricina din gif/comparatie si intr-adevar grafica nu e stelara, indraznesc sa spun ca e chiar mai washed out ca primul Dark Souls.

Nici scaderile de frame-rate nu m-au ocolit, dar pun asta si pe seama hardware-ului imbatranit (o consola fat PS3 de prin 2008).

Overall, nu prea ai timp sa critici grafica cand te zbati sa mai supravietuiesti cativa metri pana la bonfire. Gameplay demential ftw!
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Dark Souls 2

Post by Waaagh! »

From Software on the Graphics Downgrade

Comunicatul oficial al From e mai american asa, dar in esenta ramane cum am discutat aici. Nu era jucabil pe consolele vechi cu grafica aia smechera, si necesitatea tortelor in anumite zone s-a dovedit a nu fi o idee foarte inspirata in genul asta de joc.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
AndreiM.
Space Invader
Posts: 36
Joined: 9 Mar 2014, 02:15
Location: Colentinia

Re: Dark Souls 2

Post by AndreiM. »

Am dubii ca majoritatea publicului gamer (sau in orice caz - componenta mai relevanta) nu isi asuma faptul ca exista diferente intre materialul promotional si cel final, care ajunge pe rafturi.
Bunul simt dicteaza insa ca diferentele ar trebui sa fie oarecum subtile, de nuanta, cu adevarat deranjante doar pentru impatimiti / ingineri ai graficii 3D.

Imi pare ca atat in cazul asta (DS2) cat si in Watch Dogs s-a facut abuz cras de acest risc asumat (mai mult sau mai putin voit) al consumatorului.
Nu vorbim aici de diferente neglijabile intre "bullshot"-uri si jocul propriu-zis, ci de schimbari radicale asupra intreg designului vizual.
"Downgrade" nu mai e cuvantul potrivit atunci cand atmosfera si directia artistica sunt de nerecunoscut in produsul final.

Tapul ispasitor al consolelor Gen3 e pe cat de la indemana pe atat de stupid. It's just bad long term damaging PR.
I'm the gipsy that stole Christmas.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Dark Souls 2

Post by caleb »

Eh, partea plină a paharului este că resursele se ţin în general la dimensiunea maximă (adică formatul cel mai frumuşel) şi de acolo se scalează pentru diverse medii. Ca şi cu un PSD. Într-un fel îl salvezi pt web şi altfel pentru print de calitate.

Ceea ce mă face să sper că varianta de PC va fi ok.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Dark Souls 2

Post by Waaagh! »

caleb wrote:Ceea ce mă face să sper că varianta de PC va fi ok.
Eh, ei au zis ca
A developer is always challenged with creating the most rewarding gaming experience while delivering continuity in graphical quality, gameplay dynamics and balance within the game. The final version of ‘Dark Souls II’ displays the culmination of this delicate balance and we’re very proud of the positive media and fan reception for the game.
ceea ce mie-mi spune ca n-au vreun motiv sa refaca aspectul asta in special pentru PC. Dupa cum am mai zis, cred ca pana la urma prefer oricum versiunea finala, nu pentru texturile mai lo-fi cat pentru iluminare. Pe cat de phun o fi sa mergi ca un bos cu pieptu lat si torta sus, nu face decat sa ingreuneze in mod inutil ceva ce deja e suficient de greu. Poate daca ai avea optiunea unui deflect cu arma din mana dreapta, similar cu parry-ul de pe off-hand, dar altfel ori renunti complet la defensiva si posibilitatea de a le da botezu-n cap muncitoreste, ori te apuci sa joci rolul cirtitei in plina criza existentiala.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Dark Souls 2

Post by caleb »

Deşi am rugat jucăuşii vremelnici ai lui DS2 să nu strice experienţa cu prea multe detalii, am priceput că e mult mai îngust (restrâns ca suprafaţă de joc) şi piperat cu necuraţi.

Prefer să nu dau vreo prognoză ca gameplay despre ceva ce încă n-am butonat, fiindcă primele DS au fost surprize foarte plăcute, dincolo de toate chiţibuşurile care le pot fi reproşate şi ar fi posibil ca şi DS2 să menţină trendul. Şi (cu toată consideraţia pentru fanii seriilor) după ce-au făcut cu Mass Effect sau alde Dragon Age 2, un crawler cinstit chiar a intrat la fix.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Dark Souls 2

Post by Waaagh! »

E totusi un joc, nu fuziune controlata, deci nu cred ca e that much of a fucking deal sa gindesti putin in avans, mai ales ca intunericul e un aspect pentru care exista un precedent in tomb of giants. I for one really didn't like that.
Spoiler:
Catacombele cu legiuni de carcalaci roind pe pereti si statui diforme, New Londo cu mormanele de cadavre adunate sub ape si terasa din Painted World in care-s trasi in sulita 3/4 din pisantii locali sunt de 15 miliarde de ori mai sinistre si atmosferice decat bezna aia stupida plina de poteci pe marginea abisului si balubazauri.
So yeh, sper ca au renuntat la asta.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Dark Souls 2

Post by caleb »

Atâta timp cât nu mai văd GFWL pe el ci doar Steamworks, e perfect. Tot nu pricep de ce nu au scos de tot GFWL din primul, migrând save-urile pe Steamworks, cum au făcut-o cu Batman şi altele. One DRM is quite enough, thank you very much.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Dark Souls 2

Post by Bogdan »

caleb » Thu Mar 27, 2014 12:36 pm wrote:Atâta timp cât nu mai văd GFWL pe el ci doar Steamworks, e perfect. Tot nu pricep de ce nu au scos de tot GFWL din primul, migrând save-urile pe Steamworks, cum au făcut-o cu Batman şi altele. One DRM is quite enough, thank you very much.
Parca tin minte ca la Batman nu s-au migrat salvarile si nici achivements-urile. Ma insel?
Post Reply

Return to “Role Playing Games”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests