Despre ce ne supara la developeri

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2329
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Dragon Age 3

Post by cg1700 »

Eu sincer nu inteleg de ce ati suporta EA in primul rand.
Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4959
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Dragon Age 3

Post by TG »

...sau Ubisoft, Square, Activision, Bliizard, Nintendo, Sony, Microsoft, Apple, Google, Disney, Konami, Sega, râd de mor pe thread-ul ăsta noroc cu ne0lith că al său e singurul post care are un rost.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Dragon Age 3

Post by DarthZombie »

Nu vad problema in a folosi un controller pe PC, sunt unele genuri de jocuri in care controlul KB+M este imposibil de implementat la un nivel cat de cat apropiat de un volan/controller. Singura mea problema e cand designul unor genuri care depind de KB+M [gen FPS] e afectat de faptul ca developmentul e gandit cu controller-ul in minte. FPS-urile sunt vizibil afectate de acest lucru, iar la un joc precum DA singurul lucru afectat e schema de acces pentru abilitati [zau ca nu mai stiu cum era in Origins si ce schimbari sunt in Inquisition asta].
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2329
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Dragon Age 3

Post by cg1700 »

@TG
Mai bine sustii Falcom, Tecmo Koei sau Spike Chunsoft. Pana la urma chestia e ca unele din firmele din lista aia sunt mai jegoase decat altele. Si unele din ele au trecut un anumit prag al jegoseniei peste care cel putin eu nu as putea sa le mai dau vreun ban.
Last edited by cg1700 on 25 Nov 2014, 14:14, edited 1 time in total.
Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3080
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Dragon Age 3

Post by MC »

Esett » Tue Nov 25, 2014 1:27 pm wrote:Ma bucur ca exista persoane gata sa faca orice doar ca sa joace un joc de la Bioware. Sa suporte DRM-ul infernal, sa isi cumpere un gamepad, daca nu au. Sa sara peste faptul ca jocul este prost optimizat.

In fond, ce conteaza? Fiecare cu parerea lui. Ce prostie fara margini... :(

In aceeasi vena, daca fiecare are o parere si fiecare parere trebuie respectata pentru ca nu trebuie sa jignim pe nimeni, atunci nu mai conteaza parerea nimanui. Realitatea trista este ca in lumea in care traim trebuie sa muncesti cateodata ani intregi pentru ca parerea ta sa conteze. Si cu toate astea, de cand a aparut internetul fiecare isi exprima pareri pozitive despre politici anti consumator, pareri pozitive despre jocuri neterminate, neoptimizate sau pur si simplu proaste. Pareri pozitive despre orice prostie. Sau pareri negative despre lucruri dovedit bune. Cum ar fi Net Neutrality.

Nu conteaza parerea mea. Nu conteaza parerea lui Obama. Nu conteaza parerea lui Putin. Nu conteaza parerea nimanui despre nimic. Parerile sunt o pierdere de timp, ca unii oameni sa aiba impresia ca sunt importanti.

Singurul lucru care conteaza sunt faptele. Este un fapt ca Dragon Age Inquisition a iesit neoptimizat pe PC, fara suport real pentru maus si tastatura. Este un fapt ca sistemele jocului sunt superficiale, inferioare celor din Dragon Age Origins. Este un fapt ca animatiile si grafica par invechite. Jocuri mai vechi arata mai bine. Jocuri mai vechi permit sa fie mod-ate pe PC.

Restul sunt pareri. Si din moment ce am stabilit ca daca toate parerile conteaza, nici o parere nu conteaza, ce rost mai are sa avem un dialog? Fiecare poate ramane cu parerea lui. Sau am putea discuta fapte.
Aici e un forum unde se discuta diferite teme. Se exprima pareri mai mult sau mai putin argumentate. Care e problema ?
Ai venit tu sa spui practic nimic. Cum adica sa discuti fapte ? Pai nu tot o parere iti exprimi si cu privire la un fapt ?

Ai crezut ca prin postul asta al tau pseudofilosofic ne faci sa lesinam pe capete. E doar o parere care potrivit spuselor tale nu conteaza. Acuma poti sa stai jos.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4959
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Dragon Age 3

Post by TG »

cg1700 » 25 Nov 2014, 14:03 wrote:@TG
Mai bine sustii Falcom, Tecmo Koei sau Spike Chunsoft.
Same thing, puteai să le treci pe listă. Până la urmă chestia e că nu prea ai idee despre ce vorbești și alegi arbitrar să iei partea unor corporații în funcție de ce jocuri îți plac. Dacă principiul pe care mergeai era că nu vrei să susții în niciun fel corporațiile jegoase, atunci probabil că nu te jucai 80% din jocurile japoneze pe care le-ai jucat. Mișto, nu?
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4703
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Dragon Age 3

Post by Magicake »

cg1700 » Tue Nov 25, 2014 2:03 pm wrote:@TG
Mai bine sustii Falcom, Tecmo Koei sau Spike Chunsoft. Pana la urma chestia e ca unele din firmele din lista aia sunt mai japoneze decat altele. Si unele din ele nu au trecut un anumit prag al japoneziei sub care cel putin eu nu as putea sa le dau vreun ban.
Salut cg, am vazut cele 3 firme si cred ca ai facut typos, ti-am reparat postul :D
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Dragon Age 3

Post by DarthZombie »

Whitu piggu, go homu!
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2329
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Dragon Age 3

Post by cg1700 »

Dacă principiul pe care mergeai era că nu vrei să susții în niciun fel corporațiile jegoase
Nu asta am zis. Evident ca toate corporatiile sunt intr-o mai mare sau mica masura jegoase. Dar am zis special ca UNELE au depasit deja un anume prag. Si aici ma refeream evident la EA, dupa cum deja am zis mai sus (si probabil si Ubi a cam ajuns pe acolo dupa ce a facut in ultima vreme. Also Capcom e tot cam pe acolo). Chiar trebuie sa enumar toate prostiile pe care EA le-a facut in ultimii cativa ani?

Degeaba incerci sa extrapolezi din ce am spus eu generalizari care nu sunt acolo.

Also, partea cu "Mai bine sustii Falcom, Tecmo Koei sau Spike Chunsoft." a fost spusa in spirit de gluma. As crede ca era evident din faptul ca am ales niste companii destul de obscure ca in comparatie cu companiile extraordinar de vizibile pe care le-ai enumerat. Ar trebui de acum sa folosesc smiley-uri in situatii de genul asta?

@Patrunjelu
Tsk tsk, de parca nu ai acces la lista mea de steam.
Image
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Dragon Age 3

Post by Stokkolm »

Ah, salutare frate cultist. Te-am mirosit. Ai notat cu 0 pe metacritic toate jocurile EA lansate pana acum? Glumeam, normal ca ai facut-o doar e parte din ritualul de initiere. Vreau doar sa-ti amintesc sa activezi notificarile prin SMS, ca atunci cand un nou joc EA e lansat sa poti incepe cu hating-ul cat mai prompt. Glory to Satan!
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2329
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Dragon Age 3

Post by cg1700 »

@Stokkolm

Acum serios vorbind, crezi ca EA nu isi merita reputatia pe care au castigat-o?
Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4959
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Dragon Age 3

Post by TG »

Măi cg, nu am extrapolat generalizări, nu știu ce-ai vrut să spui aici, fac abstracție. Nici nu te-am contrazis, am scos în evidență ce zici și tu acum, cu alte cuvinte, nu ai vreun principiu sau ceva, pur și simplu cuantifici jegul cum ai chef apoi decizi. Nu era evident spiritul de glumă, de ce să fie evident?

Ideea e că întreaga discuție e stupidă, așa numita susținere a unei corporații e o iluzie. Iar diferiți apărători ai dreptății care apar pe forumuri sunt în mod paradoxal parte din problemă. Nu mai am chef să dezvolt pentru că mă plictisește și am mai făcut-o, sar direct la concluzie. Esett, în postul ăla plin de aberații a reușit totuși să sublinieze foarte bine ceva. Discuția trebuie să fie în primul rând despre jocuri. Nu-ți place Dragon Age? Nu cumperi. Vreo M/K? Nu cumperi. Ideea cu ”nu susțineți Bioware că jocul nu merge cu M/K” e o nulitate care sună frumos. În realitate, dacă ești în situația în care te întrebi dacă să susții sau nu o companie, deja ești irelevant și mașinăria de marketing și-a desfășurat activitatea ignorându-te. Pur și simplu așa funcționează lucrurile.

Ideea că o corporație e mai ok decât alta e de asemenea scoasă din fund, nici nu ai cum să știi tot ce fac ăștia și ce susții tu de fapt. La nivel global modul în care funcționează corporațiile întotdeauna propulsează un anume gen de oameni în față. Unii se pricep mai bine ca alții dar scopul e întotdeauna același.

Tl;DR, prostiile macro pe care le tot văd pe forum de la o vreme sunt inutile. Industria s-a auto-reglat întotdeauna, poți să înjuri EA cât vrei, cât timp titlurile lor flagship vor fi pe placul audienței țintă, vor putea face ce prostii vor să facă. Dacă vrei să zici că un joc e prost și deci nu ar trebui cumpărat, go ahead, asta e genul de discuție ce ar trebui să se desfășoare aici. Nu chestii demne de thread-ul de politică.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Dragon Age 3

Post by Stokkolm »

cg1700 » 25 Nov 2014, 15:23 wrote:@Stokkolm

Acum serios vorbind, crezi ca EA nu isi merita reputatia pe care au castigat-o?
Serios vorbind, nu cred ca merita vorbit despre compania din spatele unui joc. Gamerii cu jocurile, bussinessmenii cu chestiunile de marketing, PR.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2329
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Dragon Age 3

Post by cg1700 »

Ideea că o corporație e mai ok decât alta e de asemenea scoasă din fund, nici nu ai cum să știi tot ce fac ăștia și ce susții tu de fapt
Nu, desigur ca nu poti sti tot ce fac, dar poti macar sa vezi ce atitudine au in general fata de clienti. Asta e o metrica suficienta in acest caz. Daca isi trateaza clientii ca niste idioti de cea mai joasa speta atunci nu vad de ce ar trebui sustinuti.
Nu era evident spiritul de glumă, de ce să fie evident?
Smilies it is then.

@Stokkolm
Depinde. Eu cel putin, cand cumpar un joc o fac in principal fiindca vreau sa sustin ceva ce imi place. Din perspectiva mea achizitia e un vot de approval catre niste oameni. Daca era vorba doar de jocul in sine la fel de bine as fi putut sa il piratez. De exemplu am cumparat de curand Senran Kagura nu fiindca ma interesa cine stie jocul, dar mai ales fiindca vreau sa ii sustin pe cei de la XSEED care fac niste lucruri foarte faine cand vine vorba de localizare si din cauza asta consider ca merita banii mei. Daca ar fi fost localizat de NISA cel mai probabil nu l-as fi cumparat.
Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4959
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Dragon Age 3

Post by TG »

atunci nu vad de ce ar trebui sustinuti.
*sigh* Nimeni nu ar ”trebui” susținut. Nu știu de ce ești fixat pe asta, înțelege că nu ”susții” EA sau Ubisoft. Poți susține XSEED, un proiect pe kickstarter, un joc early access dar nimeni nu cumpără un joc EA sau Ubisoft sau Square pentru a-și manifesta susținerea. Ăștia nici nu fac jocuri, ce naiba.

Tocmai din cauza asta nu merge ce zici tu acolo, degeaba boicotezi jocurile EA. Asta nu încurajează EA să ”facă” jocuri mai bune, doar să le vândă mai bine. De aia corporațiile sunt nașpa.

LE:
Lol, da, e perfect acceptabil, dar nu în contextul ăla discutam.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2329
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Dragon Age 3

Post by cg1700 »

degeaba boicotezi jocurile EA
Nu e chiar degeaba. Economisesc bani pe care ii pot da pe altceva care chiar consider ca merita banii mei.
Last edited by cg1700 on 25 Nov 2014, 16:42, edited 2 times in total.
Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3080
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Dragon Age 3

Post by MC »

TG se referea ca degeaba boicotezi jocurile EA din perspectiva lor. Adica EA nu da o basina pe boicotul tau.
Normal ca din perspectiva ta economisesti bani. Dar nu despre asta e vorba cand spui ca vrei sa boicotezi pe cineva
Jeez, chiar trebuie sa ti se explice lucruri evidente ?
Am citit toate posturile pe tema asta si mi se pare ca tu te faci ca nu intelegi doar de dragul de a fi contra.
Daca nu cumperi un joc EA tu nu ii boicotezi lol. Nici macar nu esti in targetul lor tinta. Pentru ei nici nu existi.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2329
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Dragon Age 3

Post by cg1700 »

Dar nu despre asta e vorba cand spui ca vrei sa boicotezi pe cineva
Pai nu e ca si cum ii vanez pe Metacritic sa le dau note mici sau fac petitii publice in care le zic sa faca jocuri mai bune. Singurul lucru pe care pot sa il fac e sa nu le dau bani.

Si sa nu exist pentru ei e mai bine decat sa fiu unul din numerele care le intareste convingerea ca modul in care procedeaza ei acum e ok.
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4703
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Dragon Age 3

Post by Magicake »

Boicotul pentru EA are sens daca si numai daca este facut de N clienti unde N este suficient de mare incat sa faca vanzarile din perioada boicotului sa scada intr-atat de mult incat EA sa nu mai scoata profit. Boicot facut de un singur tip cand jocul se vinde in 3.2 milioane de exemplare e irelevant. Nu exista asa ceva. Degeaba incerci sa pari ceva inger al dreptatii, in realitate actiunea ta nu are nici un efect asupra celui pe care-l boicotezi. Te imbeti cu apa chioara. Stii vorba aia, cainii latra, caravana trece mai departe.

Ca vrei sa-ti economisesti banii si nu sa-i dai pe un joc care nu-ti trezeste interesul e altceva. Dar nu incerca sa faci asta sa para a fi ceva super cruciada impotriva producatorilor respectivi.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6575
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Dragon Age 3

Post by joonior_bmf »

No, guys, it's like a passive protest
Image
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 0 guests