Despre ce ne supara la developeri

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4684
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Dragon Age 3

Post by Magicake »

Btw, un gamepad e o investitie buna, si pe PC sunt jocurile faine cu gamepad. De exemplu, daca ai gamepad poti sa te joci Dragon Age 3 intr-un mod placut in timp ce te plangi la BioWare. Zic si eu, pare a fi o solutie mai buna decat sa te plangi si sa nu-l joci.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Dragon Age 3

Post by cg1700 »

Tinand cont ca diferenta dintre cele doua solutii e sa dai bani si sa joci un joc de la Bioware a doua solutie suna mai bine decat prima.
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4684
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Dragon Age 3

Post by Magicake »

Nu si daca iei in considerare celelalte jocuri pe care le poti juca cu gamepad. Dupa cum am spus:
Btw, un gamepad e o investitie buna, si pe PC sunt jocurile faine cu gamepad.
Ultimul joc pe care l-am jucat cu gamepad si nu l-as fi jucat cu altceva pe PC a fost Batman Arkham City (lasand FF XIII la o parte because yeah, ala e obviously pentru gamepad). Analog sticks se potriveau ca o manusa pentru combat system. Nu zic ca nu ar fi fost ok si cu mouse & keyboard, doar ca recomand oricui sa incerce un gamepad :)
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Dragon Age 3

Post by cg1700 »

Pai da, dar eu comparam doar cele doua solutii din post. Evident ca cea mai buna solutie e sa iti iei gamepad si sa nu joci Dragon Age 3 in timp ce continui sa te plangi de Bioware. Eu personal oricum stiu cat de bun e un gamepad mai ales fiindca am ajuns a il folosesc mai mult decat mouse-ul.
Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Dragon Age 3

Post by zme-ul »

Pătrunjelu' » 25 Nov 2014, 12:33 wrote:Btw, un gamepad e o investitie buna, si pe PC sunt jocurile faine cu gamepad. De exemplu, daca ai gamepad poti sa te joci Dragon Age 3 intr-un mod placut in timp ce te plangi la BioWare. Zic si eu, pare a fi o solutie mai buna decat sa te plangi si sa nu-l joci.
pai si la ce plm mai cumparam jocuri pe PC? sa aibe nush'ce DRM demential ..
asa cumperi draq o consola si nu te mai intereseaza HW upgrade 5-6 ani, nu te intereseaza de DRM si nici licenta pt sistemul de operare

cumperi un joc pe PC ca sa-l joci pe PC, nu pe o pseudo-consola pentru ca domnii de la EA nu au putut fi deranjati sa-si faca treaba - pt primele 2 jocuri din serie s-a putut, de ce nu si pt asta?
si voi ii aparati ... ptiu!
Last edited by zme-ul on 25 Nov 2014, 13:04, edited 1 time in total.
人は地獄を作った
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Dragon Age 3

Post by cg1700 »

Sunt destul de sigur ca discutia nu avea legatura cu DRM-ul.
Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Dragon Age 3

Post by zme-ul »

cg1700 » 25 Nov 2014, 13:04 wrote:Sunt destul de sigur ca discutia nu avea legatura cu DRM-ul.
DRMul este primul lucru care ti-e aruncat in fata cu un port de pe consola, al 2-lea fiind portarea proasta si al 3-lea fiind controlul
人は地獄を作った
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3067
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Dragon Age 3

Post by MC »

zme-ul » Tue Nov 25, 2014 1:00 pm wrote: pai si la ce plm mai cumparam jocuri pe PC? sa aibe nush'ce DRM demential ..
asa cumperi draq o consola si nu te mai intereseaza HW upgrade 5-6 ani, nu te intereseaza de DRM si nici licenta pt sistemul de operare

cumperi un joc pe PC ca sa-l joci pe PC, nu pe o pseudo-consola pentru ca domnii de la EA nu au putut fi deranjati sa-si faca treaba - pt primele 2 jocuri din serie s-a putut, de ce nu si pt asta?
si voi ii aparati ... ptiu!
Nu e vorba de asta.
Eu sunt deacord cu ce a spus Patrunjelu. Am ajuns sa joc din gamepad orice joc in care nu trebuie sa folosesti arme de foc gen arcade racing-uri, platformere, action-uri in care folosesti orice fel de arme in afara celor de foc.

La inceput jucam cu gamepad doar acele jocuri care erau clar prost portate pe pc si controlul era infect din key+mouse, dar acum am ajuns sa folosesc mai mult gamepad-ul chiar si pe PC.
Last edited by MC on 25 Nov 2014, 13:10, edited 2 times in total.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Dragon Age 3

Post by cg1700 »

DRM-ul nu are nici o legatura cu faptul ca un joc e sau nu port de pe consola. Are legatura doar cu cat de scummy e firma care il produce.
Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Dragon Age 3

Post by zme-ul »

cg1700 » 25 Nov 2014, 13:09 wrote:DRM-ul nu are nici o legatura cu faptul ca un joc e sau nu port de pe consola. Are legatura doar cu cat de scummy e firma care il produce.
si cum am zis .. DRMul e principala diferenta intre un joc PC si unul pentru consola
al 2-lea e calitatea portarii
si al 3-lea integrarea completa si corecta a controlului din mouse+tastatura

jocul asta da fail la toate 3
人は地獄を作った
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4684
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Dragon Age 3

Post by Magicake »

Gamepad-ul e un peripheral special conceput pentru jocuri. Nu e ceva scos dintr-o consola si bagat in PC ca sa-ti faca PC-ul sa fie o pseudoconsola. Again, nu iau apararea nimanui, spun doar ca un gamepad e o investitie buna, si in cazul de fata, sa te joci DA3 cu un gamepad in timp ce te plangi la BioWare e o solutie mai buna decat sa faci un fel de greva in care nu joci DA3 (sunt sigur ca BioWare sunt devastati) si te plangi la BioWare.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Dragon Age 3

Post by ne0lith »

jocurile sunt ca niste masini...tre sa mearga

dreaq plm
"da" - chestrony, 2016
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Dragon Age 3

Post by zme-ul »

Pătrunjelu' » 25 Nov 2014, 13:15 wrote:Gamepad-ul e un peripheral special conceput pentru jocuri. Nu e ceva scos dintr-o consola si bagat in PC
NU!
gamepadul e un periferic conceput exclusiv pentru consola,a fost portat pe PC pentru ca diferiti devi nu s-au putut sinchisi sa adapteze corect un port pentru mouse+tastatura

inainte de controlerul MS de 360 pe PC nu a existat un controler sa functioneze 100% corect; toate controlerre dupa acesta, 3rd party, sunt emulari ale acestuia
Last edited by zme-ul on 25 Nov 2014, 13:32, edited 2 times in total.
人は地獄を作った
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Dragon Age 3

Post by cg1700 »

Gamepad-ul e un peripheral special conceput pentru jocuri.
NU! gamepadul e un periferic conceput exclusiv pentru consola
Eu nu vad cum aceste doua afirmatii se contrazic.
Image
Esett
Space Invader
Posts: 45
Joined: 28 May 2014, 11:29

Re: Dragon Age 3

Post by Esett »

Ma bucur ca exista persoane gata sa faca orice doar ca sa joace un joc de la Bioware. Sa suporte DRM-ul infernal, sa isi cumpere un gamepad, daca nu au. Sa sara peste faptul ca jocul este prost optimizat.

In fond, ce conteaza? Fiecare cu parerea lui. Ce prostie fara margini... :(

In aceeasi vena, daca fiecare are o parere si fiecare parere trebuie respectata pentru ca nu trebuie sa jignim pe nimeni, atunci nu mai conteaza parerea nimanui. Realitatea trista este ca in lumea in care traim trebuie sa muncesti cateodata ani intregi pentru ca parerea ta sa conteze. Si cu toate astea, de cand a aparut internetul fiecare isi exprima pareri pozitive despre politici anti consumator, pareri pozitive despre jocuri neterminate, neoptimizate sau pur si simplu proaste. Pareri pozitive despre orice prostie. Sau pareri negative despre lucruri dovedit bune. Cum ar fi Net Neutrality.

Nu conteaza parerea mea. Nu conteaza parerea lui Obama. Nu conteaza parerea lui Putin. Nu conteaza parerea nimanui despre nimic. Parerile sunt o pierdere de timp, ca unii oameni sa aiba impresia ca sunt importanti.

Singurul lucru care conteaza sunt faptele. Este un fapt ca Dragon Age Inquisition a iesit neoptimizat pe PC, fara suport real pentru maus si tastatura. Este un fapt ca sistemele jocului sunt superficiale, inferioare celor din Dragon Age Origins. Este un fapt ca animatiile si grafica par invechite. Jocuri mai vechi arata mai bine. Jocuri mai vechi permit sa fie mod-ate pe PC.

Restul sunt pareri. Si din moment ce am stabilit ca daca toate parerile conteaza, nici o parere nu conteaza, ce rost mai are sa avem un dialog? Fiecare poate ramane cu parerea lui. Sau am putea discuta fapte.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Dragon Age 3

Post by zme-ul »

cg1700 » 25 Nov 2014, 13:26 wrote: Eu nu vad cum aceste doua afirmatii se contrazic.
vina mea, nu am citat complet, sunt pe laptop si tastatura asta ma innebuneste :cry:
rectificat postul sa reflecte exact ceea ce comentam
人は地獄を作った
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4684
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Dragon Age 3

Post by Magicake »

gamepadul e un periferic conceput exclusiv pentru consola,a fost portat pe PC pentru ca diferiti devi nu s-au putut sinchisi sa adapteze corect un port pentru mouse+tastatura
Wikipedia wrote:A gamepad (also called joypad or control pad), is a type of game controller held in two hands, where the fingers (especially thumbs) are used to provide input.
Wikipedia wrote:A game controller is a device used with games or entertainment systems to provide input to a video game, typically to control an object or character in the game. A controller is usually connected to a game console or computer by means of a wire or cord, although, since the mid-2000s, wireless controllers have become widespread. Input devices that have been classified as game controllers include keyboards, mice, gamepads, joysticks, etc. Special purpose devices, such as steering wheels for driving games and light guns for shooting games, are also game controllers.
Nu.

Vad ca vreti neaparat sa nu pricepeti ce vreti sa spun. Dragon Age Inquisition e naspa cu mouse si tastatura. Tu nu cumperi jocul din cauza asta. Pierderea lui BioWare e infima, nici nu o sa se simta. Din vanzarile de pe console au acoperit oricum orice pierderi ar avea pe PC. Pierderea ta ca ratezi o experienta care ar fi fost placuta cu gamepad-ul e mai mare.

Aia vreau sa spun.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Dragon Age 3

Post by zme-ul »

Pătrunjelu' » 25 Nov 2014, 13:34 wrote: Pierderea ta ca ratezi o experienta care ar fi fost placuta cu gamepad-ul e mai mare.
pierdearea e ca un controller de 360 pt PC are un cost http://www.price.ro/preturi_microsoft_x ... 414508.htm
pierderea ca esti cam obligat sa-l cumperi cand tu ai deja mouse+tastatura

alegerea e ar fi sa nu cumpar stefel de jocuri si nici un controler "special", vezi diferenta?
ce pierd? absolut nimic, pentru ca fac o alegere


probema e ca rolul unui controler e acela de a oferi un nou grad de interactiune, multeori superior - nu acela de a inlocui un control implementat incorect
人は地獄を作った
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4684
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Dragon Age 3

Post by Magicake »

Am explicat deja ca un controller nu te ajuta doar in DA3. Nu dai 150 lei sa-l folosesti in DA3, dai 150 lei sa-l folosesti in N alte jocuri. Continua sa te concentrezi pe cat de evil sunt companiile si cum vor sa-si bata joc de bietii gameri de pe PC-uri care nu vor sa vada nimic altceva decat tastatura si mouse bagate in calculatoarele lor. Chit ca tipul cu care vorbesti nu te contrazice, ci iti zice ca jucatul cu gamepad e o alternativa buna la a nu juca deloc. Ok, eu ma retrag, nu ajung nicaieri cu tine :(
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Dragon Age 3

Post by zme-ul »

Pătrunjelu' » 25 Nov 2014, 13:44 wrote:Chit ca tipul cu care vorbesti nu te contrazice, ci iti zice ca jucatul cu gamepad e o alternativa buna la a nu juca deloc.
pentru ca data viitoare se intampla la fel, sau mai rau - de ce sa suport o astfel de companie?
voi suporta, in schimb, o companie ce are capul pe umeri si stie ca dezvolta un joc pentru PC ;)
si nu daca asta ar fi singura problema a DA: I, pentru ca am deja un controller (2 sa fiu cat mai precis) de X360


repet ... pentru primele 2 s-a putut, pt al 3-lea joc nu
人は地獄を作った
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 0 guests