Sad News

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Sad News

Post by Stokkolm »

@Waaagh ai fost vreodata la vreo nunta? Artificii d-astea sunt standard.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Sad News

Post by Waaagh! »

Am fost o singura data (era in familie, n-aveam cum sa ma eschivez/fug din tara, I hate those things so much).

1. Nu-mi amintesc de artificii desi a fost nunta bos de bos

2. Nunta cred ca este un eveniment privat. La tine la nunta sau acasa cred ca e mai permisiva legislatia in ceea ce priveste infiptul de artificii in fund. La evenimente publice imi imaginez ca e altfel, ca sa nu traga toti darlaii cu rachete de semnalizare in public sau mai stiu eu ce.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Sad News

Post by Stokkolm »

De legalitatea artificiilor astea nu stiu, dar tu puneai accentul pe inteligenta trupei pentru ca le-a venit ideea sa foloseasca artificii indoor. Ei bine e o chestie destul de comuna si rareori se termina cu incendiu.
De exemplu, asta era intr-o sala mai mare but still: https://gyazo.com/44778deb254d898e5d25e9cd0115e6a9
Sau ironic, chiar sambata in Romania: https://www.youtube.com/watch?v=xdmo6MhOoIs&t15s

Eu sunt cu usile. Inteleg, materialul izolant ignifug e scump, dar usile ce costa? Club cu capacitate de cateva sute de oameni si doar o usa? Nu doar ca e ilegal dar e si extrem de stupid. Cu toate restul neregulilor, daca erau caile de evacuare amenajate ca lumea probabil numarul victimelor ar fi fost mult mai mic.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Sad News

Post by .chester »

Daca erau usi, daca erau extinctoare, daca nu dadeau aia foc la artificii, daca erau izolatii ignifuge... Sunt multi de "daca".

Ca fapt divers, anul trecut au cantat Watain tot in Colectiv, cu tot felul de cruci in flacari, torte, faclii si alte chestii. Nu a luat foc nimic. Ceasul negru.

phpBB [video]
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Sad News

Post by Waaagh! »

@stokk

Trebuie sa stim care au fost conditiile in fiecare caz. Nu-i nimic in neregula daca ai un spectacol pirotehnic mai mare sau mai mic, facut de profesionisti si supervizat de un ofier de securitate. Din ce am vazut prin presa, in cazul nostru autorizatia clubului era pentru vandut bere la 80 de persoane pe proprie raspundere. Nu a venit nimeni sa le spuna trupetilor daca au/n-au voie sa foloseasca artificii. Posibil sa fi facut asta de capul lor and look where that got them.

@chestr0ny

Increfuckingdibil ca permiteau lucrurile astea regulat, cu buna stiinta.


@fukklife

Mi-a luat cateva zile sa-mi dau seama, dar e posibil sa cunosc/fi fost in relatii apropiate cu destui care au ars acolo. Adrian Rugina, care a murit, organiza concerte pe vremuri, imi amintesc de el la primul concert Lake of Tears din Romania, posibil si la primul concert Tiamat si la un Negura Bunget, unde am si schimbat niste dumite. Nu stiu cati dintre voi isi aduc aminte de userul Cthulhu666 care umbla pe forum la inceputul/mijlocul anilor 2000. L-am gasit, e intr-un spital din capitala la terapie intensiva, in stare foarte grava. Mai sunt vreo 4-5 shai si 2-3 shaveici cu care dormeam prin baruri cand eram in liceu. Nu i-am mai vazut de 7-8 ani, becoming a loner and all, sper sa nu aflu ca sunt toti facuti scrum.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Sad News

Post by .chester »

Parca era Ktulu666, but that's besides the point. L-ai cautat dupa nume sau cum? Bag pula.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Sad News

Post by Waaagh! »

Culmea e ca am vorbit cu el pe facebook vineri seara pe la 9.30, ma intreba daca ies duminica din mormant sa radem niste beri, ca am ramas in urma cu intalnirea anuala. Nu anuntase ca merge la concertul asta si eu oricum habar n-am avut de nimic pana sambata de dimineata cand am citit stirile. Cateva ore mai tarziu m-a traznit ca poate s-a dus si el acolo, i-am dat un sms si nu mi-a raspuns. I-am dat niste telefoane, pe facebook n-a mai aparut si pana la urma am inceput sa-i intreb prietenii. Asa am aflat ca e intubat la Floreasca si ca are tot ce-i trebuie in materie de ingrijire medicala, dar starea generala e foarte grava. Spitalul deocamdata e inchis pentru public, o sa incerc sa dau de taica-su cand se mai linistesc lucrurile. Mare lucru de facut nu e, o sa ma anunte un tip pe fb daca se intampla ceva.

Acum am inceput sa rascolesc amintirile si sa sap dupa diversi shai & shaiveici cunoscuti in adolescenta care erau destul de implicati cu metalfag/metalfeg. Comunitatea fiind mica, e posibil sa fi fost multi acolo, ca intre prieteni. inb4 3/4 of the people I ever knew are cinders.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Sad News

Post by .chester »

Oribil. Sper sa-si revina.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1838
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Sad News

Post by tnt »

mda, groaznic ce s-a intamplat...

stau si ma gandesc si nu-mi amintesc sa fi vazut in Romania cluburi aglomerate cu sisteme automate de stingere a incendiului cu sprinklere. ma intreb daca e mentionat in legislatie
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Sad News

Post by Waaagh! »

Cred ca daca ai d-alea nu mai pot clientii sa fumeze si e nenorocire. In Rusia trebuiau sa iasa baietii si fetele la 11 noaptea la -25 de grade si jumatate de metru de zapada daca doreau sa traga un fum, ca la ei e interzis fumatul in spatii inchise. Doamne feri, mai bine risti sa mori in ultimele chinuri decat sa treci prin asa ceva.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1838
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Sad News

Post by tnt »

Ma indoiesc ca ar fi asta un impediment, nu cred ca se declanseaza de la asta. m-au tarat si astia pe aici in niste cluburi, iar chinezii fumeaza ca nimeni altii (cand se face cunostinta obiceiul e sa se ofere o tigara; se considera nepoliticos sa o refuzi, chiar daca nu o fumezi, o accepti si o bagi la colectie), mie ca fumator mi s-a facut rau, taiai fumul cu cutitul. dracovenii din alea erau peste tot pe tavan si nu s-a aprins vreo una.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Sad News

Post by Waaagh! »

Poate erau oprite, inteleg ca se mai practica oprirea senzorilor tocmai ca sa nu sara de la fumul de tigara.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 278
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Sad News

Post by DreadWing »

Partea si mai trista este ca se vor mai tot intampla astfel de lucruri.

Mi-a adus aminte de un vechi "articol"

http://listverse.com/2010/03/08/top-10- ... lub-fires/
Just before midnight on September 21, 2008 the Wuwang Club located in Shenzhen, People’s Republic of China caught fire. 43 people were killed and another 88 were injured. As we will see over and over again, the fire was started by careless use of indoor pyrotechnics. The pyrotechnics ignited flammable material on the ceiling. The fire caused the lights to fail, plunging the club into darkness. The combination of fire and darkness caused the people inside the building to panic and rush for the exits. There were few well lit exits and windows had been boarded up, making them useless as an escape route. There were 308 people inside the club when the fire started. Most of the deaths were caused by crushing and suffocation in the rush for the exits. As is the case with so many nightclub fires, the building was not properly built and was unlicensed because of government corruption.

L.E: Astfel de cazuri ma duc cu gandul la industria aviatica. Fiind vorba de centralizare (imposibil de realizat in situatia de fata), orice dezastru are o ancheta care impune noi standarde cu scopul de a evita repetarea acelorasi accidente.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Sad News

Post by stef »

Da Dreadwing, treaba se va repeta cu siguranta, dar oamenii peste o luna de zile vor uita si se vor duce la fel de nepasatori la astfel de concerte in tot felul de ghene si beciuri dubioase. Si asta pentru ca omul se gandeste asa: "Hai acuma las-o asa, doar n-o sa se intimple iar ca in clubul ala, n-am eu ghinionul asta!" Nu vreau sa dau de inteles ca de acum nu mai trebuie sa ne traim viata, dar totusi, ar trebui sa fim mai exigenti si mai selectivi cu localurile sau cluburile in care preferam sa mergem la concerte si evenimente in care este inclus foc de artificii. Partea naspa e ca nu stiu daca am avea de unde sa alegem chiar daca am vrea...

M-am uitat la filmuletu postat de chestrony mai sus si am vazut ca acolo pur si simplu ardeau niste torte. Este incredibil cat curaj au fanii sa stea intr-o incapere inchisa cu atata foc langa ei. Ma gandesc ca si atunci erau luate "niste masuri de siguranta" mai mult ca sigur.
Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Sad News

Post by McWilliams »

Megalol @multiple usi. Spelunca aia denumita "club Colectiv(e)" functiona intr-o hala dintr-o fosta uzina comunista. Hala aia n-a fost proiectata pentru asa ceva. Iar ce usi o fi avut in plus, probabil ca dadea in alte sectiuni ale uzine - caz in care ar fi fost blocate. Valabil si pentru localurile din Centrul Vechi al capitalei - imobilele alea nu au fost gandite pentru cluburi, baruri, restaurante, cafenele, cofetarii etc. Ai mare noroc daca gasesti doua iesiri la o magaoaie din aia: una principala si una secundara care cel mai probabil da intr-o curte interioara/un gang, pe unde se face alimentarea.

A fost ghinion, in ideea ca a fost nevoie de concursul a mai multe evenimente nefavorabile care sa se petreaca in acelasi timp. Insa toate acele evenimente care s-au produs nu trebuiau sa aiba loc. Nici macar unul dintre ele! Si cu toate astea, au avut loc toate. Constant. Des. Ca sa nu zic mereu. Doar Nuffle a facut ca ele sa nu se sincronizeze pana vineri noapte. Asa ca nu este ghinion, la nivel macro, ci efectiv insistenta in a da peste cel ghinion.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Sad News

Post by sekaba »

Waaagh! wrote:Cred ca daca ai d-alea nu mai pot clientii sa fumeze si e nenorocire. In Rusia trebuiau sa iasa baietii si fetele la 11 noaptea la -25 de grade si jumatate de metru de zapada daca doreau sa traga un fum, ca la ei e interzis fumatul in spatii inchise. Doamne feri, mai bine risti sa mori in ultimele chinuri decat sa treci prin asa ceva.
Nu sunt atat de sensibile detectoarele de fum incat sa se declanseze de la fum de tigara, mai ales daca le este facuta mentenanta corespunzator. Apoi mai sunt sisteme care detecteaza fum, caldura si flacara, urmand ca extinctoarele sa se declanseze automat in prezenta a doua din alea trei.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
Fedaykin
Pig Cop
Posts: 814
Joined: 13 Jun 2014, 07:18

Re: Sad News

Post by Fedaykin »

User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Sad News

Post by .chester »

Mi se pare prea putina consolare. Lumea are nevoie de legi, reglementari, amenzi, pedepse, de schimbare. Nu de cavaleri post-mortem, nu de "apreciere" si cuvinte sforaitoare. Pis pe titlurile lor inventate.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Apollyon
Pig Cop
Posts: 891
Joined: 9 Nov 2014, 19:39

Re: Sad News

Post by Apollyon »

Am un coleg de serviciu care a fost si el in Colectiv iar acum e la terapie intensiva. A suferit arsuri la maini si la cap, dar in rest e bine, poate sa vorbeasca.
User avatar
Fedaykin
Pig Cop
Posts: 814
Joined: 13 Jun 2014, 07:18

Re: Sad News

Post by Fedaykin »

Iar eu am colegi de serviciu in jurul meu care fac glume cu "am dat check-in la Colectiv, e o atmosfera foarte incendiara"

Ce ma scoate cel mai mult din sarite e ca nu pot sa le umflu botul fara consecinte foarte nasoale.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot], Google [Bot] and 2 guests