Sad News

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Sad News

Post by Doc »

Clubbing, petrecere de helouin, artificii, explozie - 21 de morti intr-un club din Bucuresti. Horror party or what? :(
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14577
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Awesome Fails

Post by ola small dickie »

penibil sa postezi asa ceva la acest topic
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Awesome Fails

Post by Waaagh! »

Trecand peste imbecilitatea sinistra a mesajului lui doc, sper sa se lase cu multe decenii de sapat galerii pentru cei responsabili. Nu e prima data cand un astfel de stabiliment ia foc si mor oameni intr-un fel atat de stupid din cauza catorva porcoveti imbracati care dau avize/inchid ochii la nereguli pentru un sac de bani. Nu pot sa inteleg cum de n-a fost nimeni acolo sa le spuna rocherilor ca n-au voie sa foloseasca dispozitive pirotehnice intr-o cladire care nu e tratata ignifug.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3075
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Awesome Fails

Post by MC »

Waaagh! wrote: Nu e prima data cand un astfel de stabiliment ia foc si mor oameni intr-un fel atat de stupid din cauza catorva porcoveti imbracati care dau avize/inchid ochii la nereguli pentru un sac de bani. Nu pot sa inteleg cum de n-a fost nimeni acolo sa le spuna rocherilor ca n-au voie sa foloseasca dispozitive pirotehnice intr-o cladire care nu e tratata ignifug.
Traiesti in Narnia prietene. Asa ceva se intampla peste tot. De multe ori se construieste fara autorizatie de construire sau cu nerespectarea acesteia si chiar daca se dau amenzi substantiale (legea prevede maxim de 100.000 de lei amenda) si se iau ca masuri complementare desfiintarea constructiei sau incadrarea acesteia in prevederile autorizatiei, contravenientii contesta procesul verbal de contraventie in instanta si CULMEA mai si castiga in marea majoritate a cazurilor. De ce? pentru ca asa inteleg unii judecatori (tineri de pe la Judecatorii) ca se aplica legea si se disciplineaza constructorii si patronii de astfel de imobile. Evident, vazand ca nu li se intampla mare lucru acestia dau inainte si isi "amenajeaza" imobilele dupa cum ii taie capul.
Cum isi permite autoritatea locala de urbanism si amenajarea teritoriului sa ii spuna ghiolbanului ca nu are voie sa construiasca intr-un anumit mod? Ii limiteaza dreptul de proprietate, CEDO, figuri, minuni....In timp ce unii mor ca o consecinta a acestor nereguli.

Nu zic ca acesta a fost si cazul cu tragedia de aseara, nu stiu nu cunosc situatia in detaliu. Spun doar de ce ma lovesc in activitatea de zi cu zi referitor la acest subiect.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Awesome Fails

Post by Waaagh! »

La sor-mea la munca au avut un responsabil de securitate care le-a evaluat programul petrecerii de heloin si le-a taiat lucrurile care aveau un potential de risc pentru accidente. Unde lucrez eu avem sisteme de detectare a fumului, extinctoare de mai multe feluri si suntem instruiti periodic pentru folosirea lor. Nu eu traiesc in Narnia, ci toti inconstientii care si-au facut cluburi prin te miri ce bombe fara sa respecte nicio regula de siguranta.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Awesome Fails

Post by McWilliams »

Stii care a fost rezultatul la incendiul de la Maternitatea Giulesti, Waaagh!? Cam asa intuiesc ca va fi rezultatul si aici - probabil ca un angajat care a amenajat materialul pirotehnic va fi cel condamnat la anii grei de ocna. Asta presupunand ca a scapat cu viata acum.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Awesome Fails

Post by Waaagh! »

Am prins un interviu in care s-a discutat cu reprezentantul firmei care a facut antifonarea salii. Tipul a zis ca patronii clubului au refuzat oferta cu materiale ignifuge deoarece erau mai scumpe, iar tavanul fusese recent spalat (lucru care nu se face cu astfel de materiale, si nici nu se stie cu ce anume l-au spalat). Cum se pare deja ca lumea de acolo traia de ani buni in Narnia si s-au incalcat o gramada de norme de siguranta (sala plina peste capacitate, absenta iesirilor de urgenta, aerisire deficitara ca in mai toate cluburile facute prin bombe, nu e clar daca exista macar un extinctor acolo, ca de folosit oricum n-a mai apucat nimeni sa-l foloseasca), nu cred ca se poate rezuma totul la vina lui gigel de la lumini. Ca de obicei, e un clusterfuck de probleme evidente si cu solutie simpla care duc la astfel de nenorociri.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Awesome Fails

Post by sekaba »

N-am inteles de ce trebuiau stalpii aia izolati fonic. Cat despre aerisire deficitara, asta poate fi un plus de siguranta in cazul unui incendiu.

LE propun mutarea discutiilor despre incediu intr-un cadru mai decent pe un topic separat, nu are rost sa continuam aici doar pentru ca tembelul ala a decis sa posteze aici prima data.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Awesome Fails

Post by Stokkolm »

Waaagh! wrote:Unde lucrez eu avem sisteme de detectare a fumului, extinctoare de mai multe feluri si suntem instruiti periodic pentru folosirea lor. Nu eu traiesc in Narnia, ci toti inconstientii care si-au facut cluburi prin te miri ce bombe fara sa respecte nicio regula de siguranta.
Ai si cateva sute de oamani care fumeaza in incaperea in care lucrezi? E usor sa fi captain hindsight dupa ce s-a consumat faptul.
Waaagh! wrote:nu e clar daca exista macar un extinctor acolo, ca de folosit oricum n-a mai apucat nimeni sa-l foloseasca.
Cica dupa ultimele informatii un agent de securitate ar fi incercat sa foloseasca un extinctor, dar focul s-a exstins foarte rapid pe tot tavanul.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Sad News

Post by McWilliams »

N-am zis ca totul se rezuma la dat vina pe un singur gigel. Insa la fel ca in cazul incendiului de la Maternitatea Giulesti, unde un cumul de factori au dus la izbucnirea unui incendiu si la pierderi de vieti, cea mai vizibila si mai palpabila parte a anchetei a fost condamnarea unei asistente la niste multi ani de inchisoare, asa si acum si aici ma astept ca vina sa fie aruncata in carca unui neica-nimeni prezent in club (poate un angajat al clubului, poate unul din trupa de rock). Si nimic despre patroni, nimic despre firma de paza, nimic despre agentia statului care verifica aplicarea normelor de protectie, nimic despre altceva in afara de cel gigel.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Awesome Fails

Post by Waaagh! »

sekaba wrote:N-am inteles de ce trebuiau stalpii aia izolati fonic.
Imi vin in minte doua explicatii. Poate pentru o acustica mai buna, ca sa nu se reflecte sunetul aiurea din stalpii aia, fiind pusi chiar in fata scenei, si poate si ca sa vibreze mai putin, avand in vedere ca la rocareli d-astea e volumul tare si sunt multe frecvente joase.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Sad News

Post by sekaba »

Vinovati, in ordine:
1. gigeii de la club, adica conducerea care nu a luat masurile necesare atat pentru club cat si pentru efectele pirotehnice din seara concertului
2. gigeii de la stat, de la pompieri sau care mai sunt abilitati sa verifice chestiilea astea si si-au luat spaga de la gigeii de mai sus sau pur si simplu au fost incompetenti; ambele se platesc

In afara de astia doi putem sa mai incercam sa aruncam putin din vina pe echipajele de urgenta daca nu au ajuns la timp sau daca nu si-au facut treaba cum trebuie (nu stiu daca e cazul in situatia de fata).
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Sad News

Post by McWilliams »

Izolatia fonica nu este pentru ce se afla in sala, lol, ci pentru ce se afla in afara salii. Mai exact, nu primesti autorizatie de functionare daca zgomotul depaseste un anumit nivel, iar localul tau se afla intr-o zona locuita aglomerata (cum era cazul aici). Deci, termeni simplisti, izolatia fonica era pentru confortul vecinilor.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Sad News

Post by DANiel »

Macar sunt toti de pe aici ok?
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Sad News

Post by ne0lith »

Mie imi curge nasul, de ce intrebi?

Cred ca toti cei 10 useri activi pe aici continua sa posteze, so they weren't there most likely.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3676
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Sad News

Post by marvas »

un user de pe consolegames e printre raniti si a fost operat azi.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Sad News

Post by DANiel »

Mie mi-a sunat telefonul toata dimineata.
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Sad News

Post by sekaba »

McWilliams wrote:Izolatia fonica nu este pentru ce se afla in sala, lol, ci pentru ce se afla in afara salii. Mai exact, nu primesti autorizatie de functionare daca zgomotul depaseste un anumit nivel, iar localul tau se afla intr-o zona locuita aglomerata (cum era cazul aici). Deci, termeni simplisti, izolatia fonica era pentru confortul vecinilor.
Așa m-am gândit și eu inițial, de aia nu înțelegeam ce rost are izolația pe stâlpi. Pe stâlpi are logică așa cum a zis waagh aici.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Sad News

Post by McWilliams »

Vorbim de un local care avea garduri pe tavan, activa intr-o hala industriala si al carui patron s-a scobit in fund cand a venit vorba de materiale izolante. Cumva tind sa cred ca daca s-a prioritizat acustica in detrimentul protectiei, ceva este in mare neregula si sunt sanse mari de "plead for insanity".

Acum, na, cat se poate de posibil sa ma insel. Pot intelege probleme de ordin acustic la o sala din categoria Opera Romana sau Movieplex. Sigur, sunt si localuri pentru muzica de nisa/non-mainstream care se respecta si ofera un tratament decent pentru consumatori (care include, dar nu se limiteaza la, acustica); nu cred ca este cazul acum.

Daca e sa opinez de ce erau bureti pe stalpi, eu votez pentru "sa vada si inspectorii de risc ca am pus un material, ceva, conform proiectului".
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3075
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Sad News

Post by MC »

Am inteles (posibil gresit la cata dezinformare circula referitor la aceasta tragedie) ca patronii nu aveau aviz pentru a folosi materiale pirotehnice in club (fie nici nu l-au cerut, fie nu li s-a dat) si au facut tot acel "spectacol pirotehnic" de capul lor impreuna cu organizatorii concertului.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests