Evenimente culturale

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
Post Reply
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14577
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Evenimente culturale

Post by ola small dickie »

Image

"Îi anunț cu bucurie pe cei interesați că alături de prietenul meu, Ioan Stanomir, am mai ”scos” o carte la editura Humanitas, ”Comunism inc. Istorii despre o lume care a fost”. Lansarea va avea loc pe data de 2 noiembrie, miercuri, ora 19, la Libraria Humanitas Cismigiu in compania prietenilor nostri, dl. Eugen Negrici,dna. Andreea Răsuceanu și dl. Cristian Vasile.
Cartea de față prelungește cele trei volume din ”Explorări în comunismul românesc” apărute la Editura Polirom, dar și, în ceea ce mă privește, volumul ”Umbrele Paradisului, Scriitori români și francezi în Uniunea Sovietică” ( Humanitas, 2011). Scurtul episod dintre 23 august 1944 și 30 decembrie 1947, cât și deceniul care a urmat continuă să exercite asupra mea o fascinație irepresibilă. Schimbările profunde pe care le-a suferit societatea românească în ”obsedantul deceniu” au marcat evoluția ei ulterioară până astăzi. Cu experiența dobândită în timp, concretizată în cărți, conferințe naționale și internaționale, am încercat să înțeleg perioada prin intermediul literaturii unde sunt prinse toate fantasmele libertare, dar și coșmarul cotidian sau normativul unei gândiri totalitare. Este un proiect pe care l-am asumat inițial într-o echipă de patru cercetători, subsemnatul, Paul Cernat, Ion Manolescu, Ioan Stanomir. Între timp Ion Manolescu a devenit talentatul romancier pe care-l știți ( a se vdeam excelentul roman ”Derapaj”), Paul Cernat și-a schimbat optica și a ajuns un reputat intelectual de stânga care nu mai are nevoie de recomandare, și am rămas doar doi în acest proiect, autorii acestei cărți și vom continua să scriem cărți împreună și despre alte teme ( a se vedea și ”Teodoreanu reloaded”, edtiura Art, 2011).
Sunt încântat de felul elegant în care editura Humanitas editează cărțile, de coperta aleasă de doamna Ioana Nedelcu, de excelenta colaborare cu dna Mona Antohi, minunatul redactor al cărții noastre, de întrega echipă Humanitas și nu în ultimul rând de domnul Gabriel Liiceanu care ne oferă cu generozitate această agoră formidabilă pe care o reprezintă editura Humanitas.
Încă odată, ne așteptăm cu drag cititorii pentru o discuție ca între prieteni, relaxată și plăcută, așa cum este scrisă și cartea" - Angelo Mitchievici
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests