Dead Rising 3 Apocalypse Edition

Discuții axate pe jocurile ce ne pun nervii și reflexele la încercare.
User avatar
ProtectorateNova
Headcrab
Posts: 57
Joined: 30 Jul 2014, 14:52

Dead Rising 3 Apocalypse Edition

Post by ProtectorateNova »

A aparut pe PC pe 5 Septembrie pe STEAM, aici aveti PC Trailer si Launch Trailer:

phpBB [video]




phpBB [video]


Minimum System Requirements:

OS: Windows 7 64-bit edition, Windows 8 64-bit edition
Processor: Intel Core i3-3220 @ 3.30GHz (or Intel Core 2 Quad Q9550 @ 2.83GHz) / AMD Phenom II X4 945 @ 3.00 GHz or higher
Memory: 6 GB RAM
Hard Drive: 30 GB free
Video Card: NVIDIA® GeForce® GTX 570 / AMD Radeon 7870 or higher
DirectX: Version 11
Controller: Keyboard (international and standard), Mouse (up to 4 buttons), Xbox 360 PC compatible controller or compatible gamepad
Connection: Broadband internet connection and Steam account required


Recommended System Requirements:

OS: Windows 7 64-bit edition, Windows 8 64-bit edition
Processor: Intel Core i5-4570 CPU @ 3.20GHz or AMD equivalent
Memory: 8 GB RAM
Hard Drive: 30 GB free
Video Card: NVIDIA® GeForce GTX 670 2GB / AMD Radeon 7970 2GB
DirectX: Version 11.1 or greater



Jocul este foarte prost optimizat, abia am reusit sa-l fac sa treaca de eroarea de la startup logo il joc pe low si merge bine dar dupa 10 minute imi apare blue screen error cum ca memoria e plina.(sper sa scoata un patch ca sa fie optimizat mai bine)
Sa discutati, sa fie topicul cat mai plin in comentari despre joc pentru ca jocul este bun chiar daca are o gramada de probleme tehnice.(sa speram ca o sa apara un patch in urmatoarele zile si nu in urmatoarele luni)
Last edited by ProtectorateNova on 8 Sep 2014, 18:34, edited 2 times in total.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Dead Rising 3 Apocalypse Edition

Post by ne0lith »

E primul Dead Rising pe care il joc, insa ma asteptam sa fie mai distractiv. E oarecum amuzant la inceput pana realizezi ca e foarte repetitiv. Diferentele dintre armele din aceeasi categorie (si categoriile nu sunt asa multe) sunt adesea mai mult estetice, iar sistemul de lupta este foarte simplist. Nu aveam pretentii la combo-uri ca in Mortal Kombat, insa intr-un joc axat in mare parte pe lupte melee e aiurea sa faci aceleasi 2 miscari de 1 buton de zeci de mii de ori. Animatiile si ridicolul situatiilor au devenit plictisitoare rapid pentru mine. Optimizarea e cam proasta intr-adevar, insa in afara unor scaderi dramatice de framerate pentru cateva secunde o data la cateva zeci de minute a fost jucabil. Problema principala pentru mine sta in designul jocului.
Last edited by ne0lith on 8 Sep 2014, 20:23, edited 2 times in total.
"da" - chestrony, 2016
zme-ul

Re: Dead Rising 3 Apocalypse Edition

Post by zme-ul »

phpBB [video]
User avatar
ProtectorateNova
Headcrab
Posts: 57
Joined: 30 Jul 2014, 14:52

Re: Dead Rising 3 Apocalypse Edition

Post by ProtectorateNova »

@ne0lith

Se vede ca ai jucat foarte putin, joaca mai mult si ai sa vezi cand o sa te lupti cu primul psihopat (side mission) ia-i arma si sa vezi ce distractiv devine combat-ul, iar cand ia-i luat arma sa memorat in locker adica daca se sparge poti sa iei din nou din locker din safe house, ai tone de arme in joc cu diferite animatii.
Ai scris ca jocul este foarte repetitiv, si cam ce ai vrea sa faci intru-un joc cu zombi?(omori zombi, explorezi, omori zombi,
explorezi cam asta faci intru-un joc cu zombi, toate jocurile cu zombi sunt repetitive Dead Island, State of Decay etc.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Dead Rising 3 Apocalypse Edition

Post by ne0lith »

@ProtectorateNova: Am jucat vreo 6 ore sa zicem, suficient pentru a-mi face o parere. Primul psihopat il intalnesti devreme, nu mi s-a parut ca jocul devine mai bun pe masura ce progresez. A fost chiar pe dos, daca la inceput eram curios sa descopar cat mai multe arme, pe masura ce jucam si realizam ca diferentele sunt in general de natura vizuala imi pierea interesul.
ai tone de arme in joc cu diferite animatii
Asta e diferentiere suficienta dintre arme pentru tine ? Ca ai animatii diferite ? Si ca arata diferit ? Nu e vreo diferenta de gameplay cand folosesti katane legate de maturi in loc de topor legat de mai stiu eu ce. Jocul e repetitiv nu pentru ca omori zombie, ci pentru ca o faci in acelasi mod simplist, de mii de ori. Ai doua atacuri pe care le faci cu 1 click, unul rapid si altul mai lent, dar puternic, miscarile astea 2 se aplica la orice arma melee si le faci tot jocul. Sau cat am jucat eu cel putin. Nu sunt impotriva conceptului de omorat inamici pe banda rulanta, dar da-o incolo de treaba, e nevoie de ceva mai multa varietate de atat.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
ProtectorateNova
Headcrab
Posts: 57
Joined: 30 Jul 2014, 14:52

Re: Dead Rising 3 Apocalypse Edition

Post by ProtectorateNova »

@ne0lith

Eu am jucat aproape toate jocurile cu zombi gen Dead Island 1 si 2, State of Decay(vanilla) si Breakdown si Lifeline, Dead Rising 2 si Dead Rising 2 Off the Record si toate au un combat simplist niciodata nu o sa vezi un joc cu zombi cu combat complex.
Eu am pretentia la un joc cu zombi sa am o harta mare sa fie open world sa imi fac automobile si arme si sa am o baza fortificata unde pot sa o upgradez sa salvez supravietuitori si sa-i aduc in baza mea fortificata si sa kilerez zombi, iar Dead Rising 3 are asta in afara de baza fortificata si adusu supravietuitorilor in baza.
Dead Rising 3 este un ACTION si nu un RPG de asta nici nu are combat complex.
Eu am jucat 8 ore Dead Rising 3 fara nici un crash minune, si nu ma plictiseste jocul, daca as putea sa-l joc pe maxim
si sa suporte rezolutia mea nativa de 1680x1050 m-as bucura mult mai mult de joc.
Cei din Capcom Vancouver sunt varza nu sunt in stare sa ofere suport pentru 16:10 si suntem in anul 2014.(mai bine se ocupa de joc Capcom din Japonia)
Momentan am renuntat sa joc Dead Rising 3 pentru ca nu are suport 16:10 si se vede cu doua benzi negre de zici ca am monitor de 10 inchi iar pe low imi merge cu 15-30 fps, asa ca o sa astept un patch in care sa bage suport 16:10 si sa optimizeze bine sa pot sa-l joc pe low cu 30 fps constant.
Daca nu-ti place Dead Rising 3 eu zic sa joci Dead Rising 2 care este mult mai greu decat asta.(Dead Rising 2 sta bine la capitolul optimizare iar pe detalii maxime se vede superb si are suport si pentru 16:10)
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2329
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Dead Rising 3 Apocalypse Edition

Post by cg1700 »

Dead Rising 3 este un ACTION si nu un RPG de asta nici nu are combat complex.
Vrei sa zici ca nu exista jocuri action care sa aiba combat complex? Serios?
Image
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3678
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Dead Rising 3 Apocalypse Edition

Post by marvas »

or fi si altele, nu zic, dar au suport pe 16:10?
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3080
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Dead Rising 3 Apocalypse Edition

Post by MC »

@ne0lith. Jocul te plictiseste pentru ca nu esti in targetul de varsta al jocului. De la o varsta incolo pur si simplu nu mai ai timpul si rabdarea sa joci jocuri de genul asta.
Pe de alta parte, un adolescent altfel se va bucura de un astfel de joc. Pentru el va fi important si suficient eye-candy-ul si faptul ca ii da sentimentul de badass, chiar daca va apasa aceleasi doua butoane tot jocul.
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Dead Rising 3 Apocalypse Edition

Post by RaptoR »

ProtectorateNova » Wed Sep 10, 2014 9:17 am wrote:Eu am pretentia la un joc cu zombi sa am o harta mare sa fie open world sa imi fac automobile si arme si sa am o baza fortificata unde pot sa o upgradez sa salvez supravietuitori si sa-i aduc in baza mea fortificata si sa kilerez zombi, iar Dead Rising 3 are asta in afara de baza fortificata si adusu supravietuitorilor in baza.
Asta e un fel de "Am fost aseara in club si m-am imbatat pula apoi am facut sex cu 3 fotomodele, doar ca in loc sa ma imbat am baut cola si in loc de sex am tras o laba"
User avatar
ProtectorateNova
Headcrab
Posts: 57
Joined: 30 Jul 2014, 14:52

Re: Dead Rising 3 Apocalypse Edition

Post by ProtectorateNova »

@Moldovan Claudiu

Daca imi place sa ma joc pe detalii maxime asta nu inseamna ca sunt adolescent, tu faci parte din categoria aia de oameni in care sunt plictisiti de viata si ei cred ca le-au vazut pe toate si acum stau pe canapea si mediteaza la nemurirea "sufletului".

@Raptor

Nu are nici un sens comentariu tau, ai comentat ca nu ai avut ce face.(se scrie mi-am imbatat pula si nu m-am imbatat pula)
-------------------------------------
Decat sa comentati aiurea mai bine abtineti-va.(dati dovada de prostie astfel)
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Dead Rising 3 Apocalypse Edition

Post by DarthZombie »

De fapt e cum a zis el expresia, lal. Si nu inteleg de ce esti asa de defensiv, zici ca tu ai fi facut jocul la cum intervii.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3080
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Dead Rising 3 Apocalypse Edition

Post by MC »

ProtectorateNova » Thu Sep 11, 2014 3:36 am wrote:@Moldovan Claudiu

Daca imi place sa ma joc pe detalii maxime asta nu inseamna ca sunt adolescent, tu faci parte din categoria aia de oameni in care sunt plictisiti de viata si ei cred ca le-au vazut pe toate si acum stau pe canapea si mediteaza la nemurirea "sufletului".
M-ai inteles gresit. Eu nu desconsideram "adolescentii" pentru faptul ca joaca astfel de jocuri.
Spuneam doar ca ne0lith (ca majoritatea de pe forumul asta) au cam iesit din targetul de varsta al unor astfel de jocuri. Majoritatea au joburi si familii si au si alte griji, iar timpul liber e din ce in ce mai limitat. Nu prea iti mai permiti sa joci decat jocuri de calitate, iar selectia trebuie sa fie extrem de riguroasa. Eu de exemplu, nu mai am timp sa termin decat vreo 2-3 jocuri pe an.

Pur si simplu de la o varsta si odata cu aparitia responsabilitatilor, grijilor profesiei, etc astfel de jocuri te plictisesc foarte repede. Zicem doar ca acesta ar putea fi si cazul lui ne0lith, si nu neaparat ca jocul ar fi unul prost.

P.S. eye-candy nu inseamna neaparat detalii maxime. Poti sa joci un joc cu detalii maxime si sa fie praf la capitolul eye-candy. Asta e alta discutie deja.
Last edited by MC on 11 Sep 2014, 12:22, edited 1 time in total.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Dead Rising 3 Apocalypse Edition

Post by .chester »

Comentariul in sine tot nu are niciun sens.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Dead Rising 3 Apocalypse Edition

Post by RaptoR »

smori tu
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2329
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Dead Rising 3 Apocalypse Edition

Post by cg1700 »

se scrie mi-am imbatat pula
Esti sigur ca asta vroiai sa spui?
Majoritatea au joburi si familii si au si alte griji, iar timpul liber e din ce in ce mai limitat. Nu prea iti mai permiti sa joci decat jocuri de calitate, iar selectia trebuie sa fie extrem de riguroasa.
Sau incerci sa iti organizezi timpul si prioritatile mai bine.
Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Dead Rising 3 Apocalypse Edition

Post by .chester »

Da, de exemplu nu mai iei copilul de la gradinita si ramai acasa sa te joci Dead Rising 3 ca un boss. BRING IT!
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Dead Rising 3 Apocalypse Edition

Post by ne0lith »

@cg1700: In general e cam greu sa acorzi o mai mare prioritate jocurilor decat lucrurilor ce tin de viata reala, eu cel putin n-as putea sa fac chestia asta. Ma incadrez cat de cat la ce-a zis Claudiu, chiar daca nu sunt la varsta la care sa am o familie de intretinut. De la o vreme imi vine greu sa termin jocurile pe care le incep, daca nu imi plac in mod deosebit ma gandesc mereu ca as putea face alte lucruri mai productive sau distractive in timpul respectiv.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14580
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Dead Rising 3 Apocalypse Edition

Post by ola small dickie »

cg1700 » Thu Sep 11, 2014 1:45 pm wrote:
se scrie mi-am imbatat pula
Esti sigur ca asta vroiai sa spui?
Majoritatea au joburi si familii si au si alte griji, iar timpul liber e din ce in ce mai limitat. Nu prea iti mai permiti sa joci decat jocuri de calitate, iar selectia trebuie sa fie extrem de riguroasa.
Sau incerci sa iti organizezi timpul si prioritatile mai bine.
Lol. eu inca nu reusesc. daca esti in situatia mea zi solutia: job 8 ore pe zi, locuit doar eu cu sotia (locuitul fara parinti implica mult mai putin timp liber), vizite saptamanale la socri si la parinti, prieteni de iesit la bere etc. cand sa te mai joci? doar in weekend mai reusesc cateodata sa impletesc cateva ore consecutive. in timpul saptamanii ciuciu.
zme-ul

Re: Dead Rising 3 Apocalypse Edition

Post by zme-ul »

Fixed an issue which caused game progress to not save or load correctly when Steam Cloud is enabled
Fixed an issue which made it impossible to select native resolutions on some video card / monitor setups
Fixed an issue which was causing the game to not shut down properly under certain configuration
Post Reply

Return to “Action”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests