Recomandare procesor+placa de baza

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Recomandare procesor+placa de baza

Post by RaptoR »

M-a rugat cineva sa ma interesez de un procesor+MB pana in 200 eur. 250 in cazul in care chiar merita cei 50 eur in plus. Nimic fancy pe placa de baza, sa suporte DDR3 si cam atat. Placa video are, deci nu-mi pasa daca are sau nu video integrat.
Nu mai sunt de mult la curent cu noile generatii dar dupa cateva minute de stat pe site-uri de comparatii as zice ca ceva in genul asta: http://www.pccomponentes.com/intel_core ... z_box.html plus o ranghina de placa de baza ASROCK (sunt fanboy ASROCK avand pana acum doar experiente excelente cu ei) la vreo 50-60 de euro ar trebui sa-si faca treaba.
Sunt total pe langa? Se poate alege ceva considerabil mai bun in banii aia?
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Recomandare procesor+placa de baza

Post by RaptoR »

Errmm.. nicio parere?
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 278
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Recomandare procesor+placa de baza

Post by DreadWing »

Eu mi-am luat un Intel Core i5-4440 + placa de baza Asrock H87 Pro4, Socket 1150, Chipset H87, ATX, Haswell
A costat in jur de 240 euro.
Din punctul meu de vedere, ce ai gasit acolo este ok.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Recomandare procesor+placa de baza

Post by Stokkolm »

Sa te incadrezi in 200 poti lua un procesor din aceeasi serie, dar frecventa mai mica cu 100-200 mhz, cum ar fi: http://www.pccomponentes.com/intel_core ... z_box.html

Cat despre placa de baza nu am ce indicatii sa-ti dau decat sa aiba chipset cu prefix H daca va vrea sa foloseasca placa video integrata.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Recomandare procesor+placa de baza

Post by zme-ul »

eu unul as sta cat de departe de AsRock
e o opinie personala bazata pe cativa ani cat am avut ocazia sa am pe mana acest producator
人は地獄を作った
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Recomandare procesor+placa de baza

Post by ne0lith »

eu unul as lua AsRock
e o opinie personala bazata pe cativa ani cat am avut ocazia sa am pe mana acest producator
"da" - chestrony, 2016
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Recomandare procesor+placa de baza

Post by zme-ul »

daca pt tine AsRock inseamna calitate, nu mai avem ce discuta
人は地獄を作った
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Recomandare procesor+placa de baza

Post by ne0lith »

Eu am dreptate si cu asta am spus tot.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Recomandare procesor+placa de baza

Post by zme-ul »

evident ca ai dreptate, doar ti-ai trecut prin mana cateva sute de mobo-uri AsRock
人は地獄を作った
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Recomandare procesor+placa de baza

Post by RaptoR »

Baaa plm... nu va mai cacati pe topicu meu...
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Recomandare procesor+placa de baza

Post by DarthZombie »

zme-ul » Tue Oct 28, 2014 3:41 am wrote:evident ca ai dreptate, doar ti-ai trecut prin mana cateva sute de mobo-uri AsRock
Pai spune asta de la inceput, explica in ce consta experienta personala daca vrei ca postul tau sa fie cat mai relevant pentru cel care a deschis topicul. "E naspa, crede-ma pe cuvant" nu e destul, imho.

Eu personal am folosit cel putin 3 mobo-uri Asrock si nu am avut probleme de nici un fel. Ce-i drept nici nu am facut overcloaking sau alte jonglerii care sa solicite mai tare componentele. Asa ca Raptor a ales bine, presupun ca omul are nevoie pentru gaming de componentele in cauza [ ca nu a mentionat].
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Recomandare procesor+placa de baza

Post by zme-ul »

credeam ca este un fapt deja stiut ...
cand vorbesc de hardware o fac din perspectiva tech support si ca reseller; foarte rar imi exprim parerea despre componente hardware cu care nu am avut de a face

pe vechiul forum level nu exista aceasta confuzie :roll:
人は地獄を作った
User avatar
SenFire
Headless Kamikaze
Posts: 414
Joined: 6 Mar 2014, 14:13
Contact:

Re: Recomandare procesor+placa de baza

Post by SenFire »

Eu am avut o placa de baza Asrock si am fost foarte nemultumit de ea. Pierdea voltaj, nici nu se pune problema de overclocking, microfonul de pe placa de sunet integrata bazaia, ca apoi sa moara toata placa de sunet si cea video integrata. Nici usb-urile/jack-urile de pe carcasa nu mi-au mers, desi le-am conectat corect.
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest