Stiri interesante
Re: Stiri interesante
aparent e ceva automatizare deja implementată. intri pe chatgbt și-ți restricționează accesul la internet. cum anume au făcut-o, habar n-am (probabil pe baza user-ului, pentru că am mai avut colegi cărora li s-a tăiat pentru diverse abateri). oricum e ciudat din mai multe puncte de vedere: dacă erau site-uri cu "probleme" nu se puteau accesa oricum așa că nu are sens să se treacă la o măsură așa drastică. oricum ar fi, foarte straniu 
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
Re: Stiri interesante
Credeam ca va taie netul de tot, permanent
Si daca intri pe chatgpt si-ti taie netul ce faci, te duci la IT si-ti ceri scuze? 
Re: Stiri interesante
Păi tot ce ține de intranet/rețea internă și tool-uri specifice sunt neafectate. Cred că majoritatea ne putem face treaba și fără internet. Cu o excepție: pentru vreo câteva proiecte trebuie să ne logăm pe ceva servere de la client din motive de securitate. Oricum eu suspectez local IT-ul de câteva mânării revanșarde din cauza unor restructurări subite de acum ceva vreme.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
Re: Stiri interesante
Drept care vorbim despre o treabă de făcut la nivelul UE: soft liber pentru tot ce au nevoie instituțiile, cu traduceri, suport tehnic, tot ce trebuie. Și comunicat foarte clar statelor membre (și nu numai) că acest soft există și că nu e nevoie să plătească licențe și să-și sacrifice din independență pentru același lucru. Apoi, ca stat îți dezvolți cu timpul competențe în folosirea, depanarea și dezvoltarea acelor programe. Așa ajungi după o vreme, chiar stat mic fiind, să nu depinzi nici de UE pentru cel puțin o parte din acele softuri. E cu totul altceva față de relația cu softul neliber. Citisem că a început să se adopte într-o măsură abordarea asta, dar mno, the world is messy.TG wrote: 18 May 2026, 19:17 Sunt totuși niște resurse necesare acolo, una e Germania, care poate întreține și dezvolta astfel soluții, alta e (spre exemplu) Malta.
Ideea e că vor ști că există așa ceva, vor ști de unde să le apuce, vor ști cum le pot antrena să fie cât mai aproape de nevoile lor și că nu trimit date nicăieri. Asta, pe lângă utilitatea cunoștințelor în sine, le va stimula unora creativitatea tehnică și/sau antreprenorială.TG wrote: 18 May 2026, 19:17 Legat de LLM-uri, aceeași situație. Efortul de a schimba/implementa ceva vs. conturi gratis. Apropo de idealuri, tu crezi că în scenariul ăsta ipotetic în care îi înveți la școală să folosească LLM-uri locale, ei cum vor proceda? La primul obstacol vor deschide telefonul și vor întreba pe GPT sau Gemini ce să facă.![]()
Nu știu, oamenii din spatele Software Heritage parcă au făcut niște studii demografice. Ce țin minte e că de mulți ani se observă o rată de creștere tot mai mare a codului open source publicat. Și din ce întrezăresc din discuțiile din acest spațiu, e mult fresh blood în zona softului liber. Sunt destui care își făuresc identitatea și își găsesc refugiul aici. Dar nu am să încerc să fac previziuni sau să-mi dau cu părerea despre o generație întreagă.TG wrote: 18 May 2026, 19:17 Apropo, Jaunty, cam care crezi e că e media de vârstă a celor care aduc contribuții open-source, în general? Not making a point, te întreb pentru că sunt curios cum vezi viitorul și ce părere ai despre generația următoare, având în vedere că vor fi clar ciuntiți de LLM-uri.
Deschide topic, înviorează forumul!TG wrote: 18 May 2026, 19:17 Acum că stau și mă gândesc, s-a abordat subiectul LLM-urilor pe forum? Aș fi curios care sunt părerile, dar probabil că nu mai intră destulă lume să posteze. Avem thread cu extratereștrii în schimb, 4 oameni aici și unul crede în extratereștrii. Să-mi fut una.
Re: Stiri interesante
ola small dickie wrote: 18 May 2026, 14:54 dependenta de o companie americana.......cred ca esti la curent cu faptul ca scolile si orice institutie publica foloseste Microsoft? ce ar trebui sa faca? sa treaca toate pe vreun linux sau ceva?
come on...
https://commission.europa.eu/news-and-m ... 6-06-03_en
The European Commission has put forward the European technological sovereignty package, a set of measures to strengthen the EU’s capacity in semiconductors, artificial intelligence (AI), cloud and open source. It will help Europe become a leader in AI, strengthen its digital autonomy, and help build a more sustainable digital future.
https://techcrunch.com/2026/04/10/franc ... n-us-tech/...
strengthening digital autonomy through open source – the open source strategy will scale up open source alternatives in priority areas, invest in skills, start-ups and digital infrastructure, and support greater use of open source in public administrations
...
France is trying to move on from Microsoft Windows. The country said it plans to move some of its government computers currently running Windows to the open source operating system Linux to further reduce its reliance on U.S. technology.
- ola small dickie
- Big Daddy
- Posts: 15226
- Joined: 2 Mar 2014, 19:57
- Location: Malta
Re: Stiri interesante
N am inteles quoteul. Vorbeam de mega companii globale.
Sa vad cand o companie ca deloitte care are jdemii de angajati si jdemii de miliarde in joc si o reputatie de aparat ca luceaza cu clienti cand o sa aiba o problema majora de IT o sa sune la suportul linux sau la mai stiu ce open source free app support. Sunteti naivi.
Sa vad cand o companie ca deloitte care are jdemii de angajati si jdemii de miliarde in joc si o reputatie de aparat ca luceaza cu clienti cand o sa aiba o problema majora de IT o sa sune la suportul linux sau la mai stiu ce open source free app support. Sunteti naivi.
Re: Stiri interesante
Ziceai de scoli / institutii publice, dar daca ne rezumam la deloitte sau whatever, mai intai o sa vina la tine, asa ca pune mana si invata Linux 
Re: Stiri interesante
Viețuiești în beznă, fiule. Sunt o mulțime de companii care oferă suport plătit pentru Linux și multe alte softuri libere.ola small dickie wrote: 23 Jun 2026, 22:42 o sa sune la suportul linux sau la mai stiu ce open source free app support.
- ola small dickie
- Big Daddy
- Posts: 15226
- Joined: 2 Mar 2014, 19:57
- Location: Malta
Re: Stiri interesante
Fiule?
cati ani ai jaunty?
Legat de celalalt subiect ma abtin, cel mai probabil n ai experienta cu mega companii globale
Si asta cu bezna e mega amuzanta, venind de la tine
Legat de celalalt subiect ma abtin, cel mai probabil n ai experienta cu mega companii globale
Si asta cu bezna e mega amuzanta, venind de la tine
Re: Stiri interesante
De exemplu n-am experiență cu IBM, care a dat un munte de bani pentru Red Hat - of Enterprise Linux fame.ola small dickie wrote: 24 Jun 2026, 16:23 Legat de celalalt subiect ma abtin, cel mai probabil n ai experienta cu mega companii globale
Re: Stiri interesante
Mega companiile globale au un departament de IT suficient de bine pus la punct incat n-au nevoie sa sune la tech support atunci cand rasare o problema 
- ola small dickie
- Big Daddy
- Posts: 15226
- Joined: 2 Mar 2014, 19:57
- Location: Malta
Re: Stiri interesante
Wrong.Mărar wrote: 24 Jun 2026, 18:20 Mega companiile globale au un departament de IT suficient de bine pus la punct incat n-au nevoie sa sune la tech support atunci cand rasare o problema![]()
- ola small dickie
- Big Daddy
- Posts: 15226
- Joined: 2 Mar 2014, 19:57
- Location: Malta
Re: Stiri interesante
Chatgpt: Yes, many employees at IBM use Microsoft products, even though IBM and Microsoft are separate technology companies and sometimes compete in certain markets.Jaunty wrote: 24 Jun 2026, 17:34Să-mi fie cu iertare.
De exemplu n-am experiență cu IBM, care a dat un munte de bani pentru Red Hat - of Enterprise Linux fame.ola small dickie wrote: 24 Jun 2026, 16:23 Legat de celalalt subiect ma abtin, cel mai probabil n ai experienta cu mega companii globale
Examples of Microsoft products commonly used by IBM employees include:
* Microsoft 365 (Outlook, Word, Excel, PowerPoint, Teams)
* Windows on some corporate laptops and workstations
* Microsoft Teams for meetings with clients and partners
* Azure when working on client projects that use Microsoft's cloud platform
At the same time, IBM also promotes and uses many of its own technologies, such as IBM cloud services, AI tools, consulting platforms, and enterprise software.
Large corporations rarely use only their own products. For example:
* Microsoft employees often use products from Google, Apple, or Salesforce when needed.
* IBM employees use whatever tools best fit their job, their team, and their clients' requirements.
So the answer is definitely yes—IBM employees commonly use Microsoft products in their day-to-day work.
- ola small dickie
- Big Daddy
- Posts: 15226
- Joined: 2 Mar 2014, 19:57
- Location: Malta
Re: Stiri interesante
Au departament de IT dar cateodata problema poate fi de la vendor. Atunci ce faci? Te bazezi pe Microsoft support care au mii de angajati si clienti si ani de experienta sau sun la Galati pt ca nu folosesc un produs Microsoft si unul open source de la Mihaitza Software SRL Galati.Mărar wrote: 24 Jun 2026, 18:20 Mega companiile globale au un departament de IT suficient de bine pus la punct incat n-au nevoie sa sune la tech support atunci cand rasare o problema![]()
- ola small dickie
- Big Daddy
- Posts: 15226
- Joined: 2 Mar 2014, 19:57
- Location: Malta
Re: Stiri interesante
Astea ce ziceti voi aici sunt vise umede adolescentine care n au nicio treaba cu realitatea marilor companii.
Re: Stiri interesante
Alta era ideea: IBM au considerat că merită să dea zeci de miliarde de dolari pe o multinațională care oferă fix ce păreai să crezi că nu există: servicii de suport enterprise pentru Linux și altele. E o abordare care se ia foarte în serios la nivel de corporații babane. Problema e că unele companii s-au legat strâns de Microsoft. Acum le e greu să se desprindă. Chiar dacă își doresc, deocamdată nu merită banii și efortul pentru multe din ele. Treaba lor, ele au ca obiectiv să facă bani și își fac socotelile strict pe criteriul ăsta. Dar un stat are datoria față de cetățeni să iasă de sub controlul aspiratoarelor ăstora de date personale și să pună umărul la ceva trainic. Dacă privești imaginea de ansamblu, pur și simplu nu are rost (decât, poate, provizoriu) să aruncăm bani în prăpastia Microsoft&co, fiindcă nu poate ieși nimic sănătos din asta pe termen lung (dimpotrivă: see enshittification).ola small dickie wrote: 24 Jun 2026, 18:58 Chatgpt: Yes, many employees at IBM use Microsoft products
PS: Microsoft înșiși folosesc Linux foarte mult pe servere (au și propria distribuție, Azure Linux) și îl integrează tot mai mult în Windows (WSL, coreutils). Se pare că nu-i deranjează să sune la Mihaitza Software SRL Galati.
Re: Stiri interesante
corporatiile au fost o greseala. discutati aici ca niste greseli folosesc produsele altei greseli. excelent.
Who is online
Users browsing this forum: Magicake and 0 guests